اصول و مبانی رنگ شناسی

چه به ترکیب رنگ ها علاقه داشته باشیم و از آن لذت ببریم چه نبریم همه ی ما در زندگی روزانه مان بارها و بارها با رنگ ها سر و کار داریم مثلا وقتی که درحال انتخاب کردن لباس هایی هستیم که میخواهیم امروز با آن در یک قرار مهم حاضر شویم و یا در هنگام انتخاب مبلمان منزل و یا رنگ دیوارها و غیره

بی اطلاعی ما از رنگ شناسی باعث می شود که ندانیم چه رنگ هایی را باید انتخاب کنیمم و مجبورمان می کند که مدام از اطرافیانمان نظر بخواهیم در حالی که حقیقت این است که اوضاع آنها هم بهتر از ما نیست پس چه بهتر که یک بار برای همیشه این مبحث جالب را یاد بگیریم تا این فرایند های سخت انتخاب روزانه ی رنگ را به کاری لذت بخش تبدیل کنیم و خیالمان هم از نتیجه راحت باشد.

در ابتدا کمی تخصصی شروع می کنیم اما با توضیح دادن چرخه ی رنگ و نحوه ی استفاده از آن در کاربردهای روزانه موضوع کاملا روشن می شود.

ويژگي هاي رنگ:

براي شناخت و درك بيشتر رنگها و كاربرد صحيح آنها بايد به چهار جنبه یا ويژگي رنگ توجه كامل داشت.اين ويژگي ها عبارتند از

1ـ نام رنگ (hue)

2ـ  ارزش رنگ (Value) (تاريكي ـ روشني)

3ـ خلوص يا اشباع رنگ (intensity)

4- نوع رنگ يا كروما (chroma)

1- نام رنگ:

در ابتدا كه انسان تنها رنگهاي اصلي را مي شناخت، مشكلي براي نامگذاري وجود نداشت. اما با مرور زمان و با افزايش شناخت انسان دربارة رنگهاي تركيبي بايد روشي براي نامگذاري مناسب پيدا مي كرد. روشهاي گوناگوني پيشنهاد شد. به طور مثال به هر رنگي شماره اي مي دادند كه ميزان روشنائي و درجه اشباع آن را مشخص مي نمود و روش ديگر، نسبت دادن رنگها به نمونه هايي از آنها كه در طبيعت وجود داشت مانند آبي لاجوردي ،آبی آسمانی ، سبز مغز پسته ای و…

 2ـ ارزش (تاريكي ـ روشني) رنگ:

درجة تاريكي و روشني رنگها را ارزش رنگي آنها مي ناميم مثلاً رنگ زرد از رنگ بنفش روشن تر و يا قرمز از زرد تاريك تر به نظر مي رسد. در اينجا بايد تاكيد كنيم كه تاريكي و روشني رنگ، هيچ تاثيري در درخشندگي آن ندارد. (تاريكي و روشني هميشه ثابت است سواري آنكه رنگ در آن با چه درخششي جلوه كند سفيد روشن تر سياه تيره ترين رنگها هستند از اضافه كردن سياه و سفيد درجات مختلفي از خاكستري تيره به دست مي آيد چنانچه به رنگ مشخصي مقداري سياه يا سفيد اضافه كنيم برحسب مقدار اضافه شده درجات مختلفي از ارزشهاي رنگي آن رنگ بخصوص به وجود مي آيد.

3ـ خلوص يا اشباع رنگ:

نهايت خالص بودن رنگ را خلوص يا اشباع رنگ مي ناميم مثلاً قرمز خالص در مقايسه با قـرمـز روشـن كه با سفيد تركيب شده باشد، داراي خلوص يا اشباع رنگي است.

تركيـب خاكستـري، سيـاه و سفيـد و رنـگ مكمل با رنگ خالص، باعث كاهش خلوص رنگ مي گردد. (اصطلاحاَ به حالت ناخالصي در رنگها، لفظ چرك اطلاق مي گردد. رنگهاي چرك در مقايسه با رنگ اشباع شده يا ناخالص درخشش و وضوح بسيار كمتري هستند. رنگهاي اشباع شده بسيار ساده و جذابند. اين نوع رنگها بيشتر مورد توجه كودكان قرار مي گيرند و نيز در هنرهاي بوي اقوام مختلف ديده مي شود. هر چه درجة خلوص رنگ بالاتر باشد، حامل بار عاطفي بيشتر و تندتري است و هرچه از ميزان اشباع بودن آن بكاهيم كه در نهايت به يك اثر غيررنگي سياه و سفيد مي رسيم، بار عاطفي رنگ را ملايم تر و آرامتر بيان كرده ايم.

4ـ نوع رنگ يا كروما (Chroma):

 تعداد رنگها از لحاظ نوع، از صدها مورد نيز تجاوز مي كند. رنگهاي مربوط به يك گروه يا خانواده داراي خواص مشابهي هستند.

در ميان رنگها بيشمار، سه رنگ را به عنوان رنگ اصلي مي توان معرفي كرد: زرد، قرمز، آبي. هر يك از رنگهاي اصلي داراي خصوصيات ويژه اي هستند. زرد، رنگي است كه بيش از همه به نور و گرما نزديك است.

تحرك و حالت عاطفي، بيش از همه در رنگ قرمز مشاهده مي شود و بالاخره آبي داراي حالتي ملايم و بي حركت است. در يك اثر بصري به نظر مي رسد كه رنگ قرمز و زرد حالت انبساط و گسترش دارند، حال آنكه آبي حالت انقباض و سكون دارد. علت برجسته به نظر رسيدن رنگ زرد و قرمز در زمينه يك اثر فرورفته وعمق دار جلوه كردن آبي، نتيجة همان خصوصيات ذكر شده است حال اگر رنگ قرمز را با آبي مخلوط كنيم از حالت تحرك آن كاسته مي شود و زرد نيز در تركيب با آبي ملايم مي گردد و مخلوط كردن زرد با قرمز به حرارت و تحرك آن مي افزايد. رنگهاي اصلي را اصطلاحاً رنگهاي اوليه مي نامند. حدفاصل بين هر دو رنگ اصلي را رنگ ثانوي مي نامند. فيزيك رنگ: نور سفيد خورشيد منشأ تمامي رنگهاي موجود در طبيعت است كه از تجزية آن هفت رنگ ايجاد مي گردد كه مجموع آنها را طيف خورشيد مي نامند.

چرخه ی رنگ:

اساس هر تئوری رنگ، حلقه رنگ است و دسته بندی رنگ ها را مشخص می کند، یک دایره رنگ ابتدایی که در آن رنگ های قرمز، زرد و آبی وجود دارند، در واقع دایره رنگ سنتی در هنرهای تجسمی به شمار می آید و از این به بعد مباحث ما هم بر اساس این دایره ادامه پیدا می کند.

color_wheel

از ترکیب سه رنگ اصلی قرمز (Red)، زرد (Yellow) و آبی (Blue) سایر رنگها ایجاد میگردند که اصطلاحاً به این سه رنگ، رنگهای درجه اوّل در رنگشناسی گفته می شود.

از ترکیب هر دو رنگ اصلی، رنگهای جدیدی به شرح زیر ایجاد می شود که به عنوان رنگهای درجه دوّم مصطلح هستند:

قرمز+زرد= نارنجی

قرمز+آبی= بنفش

آبی+زرد= سبز

رنگهای درجه سوّم از ترکیب رنگهای درجه اوّل با رنگهای درجه دوّم به دست می آیند یعنی ترکیب:

زرد+نارنجی – قرمز+نارنجی – قرمز+بنفش – بنفش+آبی – آبی + سبز – سبز+زرد

هماهنگی (هارمونی) رنگ:

هماهنگی یا هارمونی به معنای “چیدمان مطبوع اجزاء یک کل” است و وجود آن در تمام مظاهر زندگی از موسیقی، شعر، رنگ یا حتی یک کیک زیبا، جلوه می کند. از نظر دیداری، هماهنگی، در چیزی است که موجب لذت چشم می شود. این هماهنگی بیننده را مجذوب کرده و احساس نظم و تعادل را در او ایجاد می کند. هنگامی که چیزی ناهماهنگ است، یا خسته کننده است یا وحشتناک. از طرفی هارمونی بیش از حد نیز به ترکیبی بسیار ملایم و نچسب تبدیل می شود و بیننده را آن طور که باید مجذوب و علاقه مند نمی کند و بالعکس عدم حضور آن نیز تصویری به وجود می آورد که هیچ چشمی تحمل دیدن آن را ندارد.

مغز انسان هر چیزی را که قابلیت سازماندهی نداشته و نامفهوم باشد، پس می زند. عمل دیدن به حضور یک ساختار منطقی نیاز دارد و هماهنگی رنگی می تواند این علاقه به دیدن و حس تعادل را به وجود بیاورد. به طور خلاصه، یکپارچگی مفرط موجب تحریک ناپذیری و پیچیدگی مفرط موجب تحریک بیش از اندازه مغز می شود. تعادل پویا، نتیجه حضور هماهنگی است.

برای مشاهده تعالی هارمونی و هماهنگی کافی است به هارمونی رنگ ها در در طبیعت دقت کنید. همان طور که گفتیم، تئوری های رنگ و هارمونی رنگی متعددی وجود دارند. در اینجا به معرفی چند فرمول ابتدایی در به کار گیری رنگ ها میپردازیم:

مکمل ها Complementary:

رنگ هایی که مقابل یکدیگر در دایره رنگ قرار دارند به عنوان رنگ های مکمل شناخته می شوند. (مثال: سبز و قرمز). کنتراست بالایی که در رنگ های مکمل وجود دارد انرژی و تحرک زیادی را القا می کند. به ویژه زمانی که رنگ ها را خالص به کار ببریم. اما باید به یاد داشت که این حالت باعث اذیت بیننده نشود. رنگ های مکمل به هیچ وجه مناسب متن نیستند و در به کار بردن آن ها در لباس هم باید احتیاط کرد.

1 2

رنگ های متشابه Analogous:

رنگ های متشابه، رنگ هایی هستند که در دایره رنگ در کنار هم قرار دارند. این رنگ ها معمولا با یکدیگر خیلی خوب جور می شوند و صحنه و طرح های زیبایی را به جا می گذارند. این رنگ ها در طبیعت به راحتی پیدا می شوند و هارمونی ای که به وجود می آورند بسیار دل نواز است. به یاد داشته باشید که به هنگام استفاده از این نوع رنگ ها، کنتراست و تضاد کافی را داشته باشید. یک رنگ را به عنوان رنگ اصلی انتخاب کنید، رنگ دوم رنگ حمایت کننده و رنگ سوم (ترکیب شده با سیاه، سفید یا خاکستری) به عنوان مقوی آن.

4 3

 سه گانه ها یا ثلاثی (Triadic):

این رنگ ها در دایره رنگ در 3 نقطه مساوی قرار گرفته اند. (سه گوشه مثلث متساوی الاضلاع). هارمونی در رنگ های سه گانه کاملا پر تحرک هستند، حتی اگر آن ها بسیار کم رنگ و یا ترکیب شده با خاکستری به کار برده شوند. برای داشتن یک هارمونی سه گانه موفق باید توازن را دقیقا رعایت کرد؛ یک رنگ را رنگ اصلی و دو رنگ دیگر را پایه آن قرار دهید.

65

مکمل های متساوی الساقین Split-Complementary:

این مثلث از رنگ ها شاخه ای از رنگ های مکمل هستند. علاوه بر رنگ اصلی دو رنگ هم جوار رنگ مکمل آن را انتخاب می کنیم تا الگوی متساوی الساقین را داشته باشیم. این روش از ایجاد هارمونی بسیار مقید برای افراد مبتدی است، چرا که مشکل می توان ترکیب بدی از آن ساخت.

1117

مستطیل (Rectangl tetradic):

رنگ های مستصیلی چهار رنگ هستند که دو به دو با هم مکملند. این الگوی قوی امکان ایجاد تنوع بسیار زیادی را به وجود می آورد. برای گرفتن نتیجه بهتر یکی از رنگ ها را رنگ اصلی قرار بدهید، همچنین باید توازن را بین رنگ های گرم و سرد رعایت کنید.

22229

مربع Square:

الگوی مربع شبیه به الگوی مستطیل است، اما هر 4 رنگ در آن در چهار نقطه از دایره به فاصله مساوی از یکدیگر قرار گرفته اند. در این وضعیت نیز اگر یک رنگ را اصلی قرار دهید و توازن رنگ های گرم و سرد را رعایت کنید نتیجه خوبی از آن می گیرید.

333310

رنگ های گرم و سرد

رنگ آبی و رنگ های مجاور آن تداعی کننده آب روان و دریا است بنابراین با دیدن این رنگ ها احساس سرما به فرد دست می دهد. از این رو به این رنگ ها، رنگ های سرد می گویند.

رنگ قرمز و رنگ های مجاور آن تداعی کننده آتش و خورشید بوده و با دیدن این رنگ ها احساس گرما به فرد دست می دهد. از این رو به این رنگ ها، رنگهای گرم می گویند.

رنگ های گرم عبارتند از : قرمز، نارنجی و زرد

رنگ های سرد عبارتند از: آبی، سبز و بنفش

شاید به نظر عجیب برسد که در حوزه حس بصری رنگ حرارت را می توان تشخیص داد.به هر حال تجربه نشان داده است که بین دو آتلیه که یکی با رنگ سبز-آبی و دیگری با قرمز-نارنجی رنگ شده باشد , ۵ تا ۷ درجه اختلاف حرارت یا بودت از طریق ذهنی احساس می شود.به عبارت دیگر , کسانی که در آتلیه سبز هستند , در ۱۵ درجه سانتیگراد احساس سرما می کردند , اما در اتاقی که با رنگ قرمز نارنجی رنگ شده بود تا ۱۳-۱۱ درجه سانتی گراد نیز احساس سرما نمی‌کردند.حقیقت این است که رنگ آبی-سبز جریان خون را کند و رنگ قرمز نارنجی همانند داروی محرکی است که باعث حالت هیجانی و تسریع جریان خون در بدن می گردد.

cold_warm_colors-fashion-zanemroozi

رنگ و خانه

بکاربردن رنگ های سرد برای اجزای اتاق خواب ( تخت خواب، ملافه ، پتو … ) مکانی بدور از استرس و آرامش بخش را برای خوابی شیرین برای شما فراهم می کند. دیوارهای اتاق خواب را برای ایجاد آرامش به رنگهای سرد و ملایم مانند آبی یا آبی مایل به سبز رنگ آمیزی کنید.  قراردادن کوسن ارغوانی روی مبلمان با رنگ خنثی می تواند نشانه قدرت، توانگری و ثروت بوده و برانگیزنده تخیلات باشد.

رنگ لباس

لباس های معمولی با رنگ سبز یا زرد موجب جلب توجه می شوند. پیراهن یا ژاکت آبی تیره رنگ می تواند علامت قابلیت اعتماد باشد.

لباس ورزشی تمام خاکستری و خسته کننده خود را کنار گذاشته و برای راحتی اعصاب خود از رنگهای تیره تر یا روشنتر استفاده کنید.

لباس سراسر قهوه ای ممکن است شیک بنظر برسد اما خسته کننده و یکنواخت خواهد شد. افزودن کمی رنگهای سرد یا گرم مانند زرد، طلایی یا سبز باعث درخشان تر شدن ظاهر و فرایندهای ذهنی شما خواهد شد.

رنگ و اتومبیل

اتومبیل مشکی نشانه تمایل به گمنامی است.  برخی رنگهای بخصوص از آبی و قرمز حاکی از خود نما بودن راننده است.  رنگ زرد و نارنجی دلالت بر ورزشکار بودن شما میکند.  انتخاب رنگ نقره ای یا طلایی می تواند بیانگر ثروت و دارایی باشد.

رنگ و لباس های اداری

لباسی به رنگ خاکستری تیره، مشکی یا آبی سیر بپوشید تا شخصی موفق، آگاه و جدی بنظر برسید.

پیراهن سفید و ساده احترام و رسمیت را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

پیراهن بژ و یا غیر سفید چهره محافظه کارانه ملایم تری را از شما ارائه خواهد نمود.

رنگ و دفترکار

کارتهای ویزیت و سربرگها بهتر است به رنگهای خنثی تهیه شوند. رنگهای سفید و بژ معمولا نسبت به رنگهای دیگر راحت تر خوانده می شوند.  دیوارهای آبی کمرنگ نسبت به سفید بیشتر تولید آرامش نموده و بیشتر جلب توجه می کند.

اسباب اثاثیه زرشکی یا ارغوانی تیره محیط کار شما را مجلل و سلطنتی جلوه خواهد داد.

برای اجناس تبلیغاتی، وب سایتها و نشانهای ترفیعی از رنگهای خشن و گیرا استفاده کنید تا موجب جذب بیشتر مشتریان گردد. برای خوانایی بیشتر، رنگ مشکی را در چاپ متون بکار ببرید.

حالا ما به اندازه ی کافی با مبانی و اصطلاحات رنگ شناسی آشنا شدیم و به راحتی می توانیم از طریق ایجاد هارمونی بین رنگ ها ترکیب رنگی های مناسب برای انواع استفاده هایمان از رنگ از جمله ست کردن لباس، دکوراسیون منزل، طراحی کارهای گرافیکی و … ایجاد کنیم.

البته برای استفاده ی حرفه ای تر از رنگ ها مطالب دیگری ازجمله روانشناسی رنگ ها و تاثیر آن ها بر ذهن ما و استفاده از رنگ در دکوراسیون داخلی و… را هم برایتان آماده کرده ایم که می توانید از آن ها استفاده کنید و خودتان مثل یک دکوراتور حرفه ای چیدمان منزلتان را انجام دهید.

منبع :

(1رنگ مدرن – نویسنده: سارا لینچ ، ترجمه: فرید عابدین شیرازی

2)کتاب رنگ اثر:ایتن

3)طرح و فرم اثر ایتن

4)رنگ در دکوراسیون و طراحی داخلی- نویسنده:جوانا کاسپید و مریل لوید

5) آرت نیوز

7) jamerando.com

بعد از مطالعه ی مبحث رنگ شناسی و شناخت چرخه ی رنگ و اطلاعات ابتدایی درباره ی آن وقت آن رسیده است که کمی تخصصی تر رنگ شناسی در زمینه ی طراحی دکوراسیون داخلی را بیاموزیم تا با در نظر گرفتن همنشینی رنگ ها به علاوه ی تاثیر رنگ ها بر انسان که در مبحث روانشناسی رنگ ها مطرح شد بتوانیم برای منازلمانن ترکیب های رنگی کاملا همنشین و آرامبخش و متناسب با روح فضاهای مختلف خانه انتخاب کنیم

%d8%af%da%a9%d9%88%d8%b1%d8%a7%d8%b3%db%8c%d9%88%d9%86-%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%da%a9%d9%88%da%86%da%a9-3

با رنگ های زنده بیشتر آشنا شویم

رنگ های زنده همواره رنگ هایی دوست داشتنی هستند. این رنگ ها به نحوی اغراق آمیز جاذب نگاه و توجه بیننده هستند و هرگز از نظر بیننده دور نمی مانند. رنگ های زنده ای که انرژی و هیجان در فضا می پراکنند و برای افرادی که دوست دارند هر روز صبح در فضایی پر انرژی و سرزنده چشم بگشایند و روزشان را با هیجان و سرزندگی آغاز کنند ایده آل هستند.

از آنجا که اغلب ما بیشتر با رنگ های خاموش و خنثی در محیط زندگی مأنوس هستیم به کارگیری این رنگ ها نیازمند جسارت است. اما چنانچه این رنگ ها را در ترکیبی مناسب به کار گیرید این جسارت بی پاداش نخواهد ماند و نتیجه فضایی درخشان، زیبا و فوق العاده جذاب خواهد بود. پیش از انتخاب چنین پالت رنگی برای فضای منزلتان به سلیقه خود نیز توجه کنید زیرا برای بسیاری از مردم زندگی در چنین فضاهای رنگینی برای مدت طولانی ممکن است آزار دهنده باشد. یکی از روش های ارزیابی سلیقه واقعی شما در انتخاب رنگ دقت در کمد لباس های شماست. اگر لباس های کمد شما از رنگ های بـِژ، کرم، قهوه ای و سیاه و سفید است و یا از سایر رنگ های خنثی و ملایم تشکیل شده است در فکر استفاده از رنگ های زنده در فضای منزلتان نباشید. چون خیلی زود از آنها خسته می شوید اما اگر در میان لباس هایتان رنگ های شادی مثل قرمز، نارنجی و بنفش زیاد به چشم می خورند احتمالاً از زندگی در فضایی با دکوراسیون برگرفته از رنگ های زنده لذت خواهید برد .

از نگاه طراحان دکوراسیون داخلی ، رنگ های زنده دارای ویژگی های فوق العاده ای هستند که می تواند ویژگی های حاکم بر یک فضا را تنها با چند قوطی رنگ تغییر دهد .

پس از آن که از تمایل و علاقه خود نسبت به این پالت رنگی مطمئن شدید نوبت به انتخاب رنگ های خاصی می رسد که در این گروه می پسندید. هنگام انتخاب پالت رنگ های زنده باید به خاطر داشته باشید که انتخاب این گروه به معنی به کارگیری این رنگ ها در سطوح بزرگ مثل دیوارهاست که بلافاصله کاراکتر و حالت یک اتاق را دستخوش تغییری چشمگیر می سازد و نه تنها به معنی استفاده از یک کاناپه قرمز یا قفسه سبز در گوشه ای از یک اتاق نیست بلکه احاطه شدن در فضایی آکنده از رنگ های زنده و شاد در کلیه جوانب یک اتاق است .

رنگ های آکسان

رنگ های تند و درخشانی که برای زنده کردن و انرژی بخشیدن به یک مجموعه رنگی به آن اضافه می شوند، مانند رنگ زرد تند چند کوسن و گل در یک اتاق نشیمن که با خانواده رنگ خاکستری رنگ آمیزی شده است.

5-transitional-living-room

رنگ زمینه

رنگ زمینه رنگی است که در بزرگ ترین سطوح و به بیشترین میزان در یک فضا مورد استفاده قرار گرفته است مانند رنگ دیوارهای یک اتاق. رنگ زمینه، اغلب به عنوان پس زمینه ای برای سایر رنگ های به کار رفته در اتاق مورد استفاده قرار می گیرد و سایر رنگ ها مانند رنگ های آکسان یا متضاد را در خود جای می دهد.

رنگ های متضاد

تضاد باعث ایجاد وحدت و جذابیت در دیدار بصری شده و نیز عاملی برای انتقال اندیشه ها و احساسات به طریقه ای ساده تر به بیننده است. عنصر تضاد در برابرعنصر هماهنگی ضمن ایجاد لذت بصری باعث ایجاد تعادل می شود .رنگ های متضاد در کنار هم تاثیری چشمگیر بر بیننده باقی می گذارند چنان که حتی پس از بستن چشم ها این تاثیر تا مدت کوتاهی در ذهن بیننده باقی می ماند. این رنگ ها بهترین انتخاب ها برای فضاهایی هستند که کاربری کمتری دارند و شخص مدت زمان کمتری را در طول روز در آن می گذراند.

mo13263

رنگ های مکمل

این رنگ ها که در چرخه رنگ در برابر یکدیگر قرار دارند در کنار هم نمایی چشمگیر و متعادل می آفرینند. این رنگ ها هرگز از یک خانواده نیستند و حداکثر تفاوت را با یکدیگر دارند. رنگ بنفش و سبز مغز پسته ای و نیز دو رنگ فیروزه ای و نارنجی دو نمونه بارز از رنگ های مکمل محسوب می شوند. برخی تصور می کنند نارنجی و سرخ متضاد هستند در حالی که در دایره رنگ کنار هم قرار می گیرند و دارای هارمونی هستند.

%d8%af%da%a9%d9%88%d8%b1%d8%a7%d8%b3%db%8c%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b4%db%8c%da%a9

رنگ های سرد، گرم

رنگ های موجود در چرخه رنگی از لحاظ تاثیری که بر روح، روان و بر ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه ما می گذارند به سه دسته رنگ های گرم، سرد و خنثی تقسیم می شوند. رنگ های گرم به آن دسته از رنگ هایی گفته می شود که محرک سیستم عصبی هستند و احساسات ما را قوت بخشیده و تشدید می کنند. این رنگ ها همچنین رنگ هایی هستند که در همان برخورد نخستین، تعداد ضربان قلب و هیجانات ما و همچنین توان انتقال سلول های انرژی زا را در بدن انسان ها به شدت افزایش می دهند. تاثیرات اصلی این رنگ ها بر شاخه سمپاتیک سیستم خودکار عصبی است.

رنگ های گرم بر فعالیت روزمره زندگی ما می افزاید و به زندگی ضرباهنگ تند و شاد می بخشند. این رنگ ها فشار خون را بالا می برند، تنفس و ضربان قلب را تسریع بخشیده و گرمی و حرارت را به بیننده القا می کنند. رنگ های اصلی یا ترکیباتی از قبیل قرمز، نارنجی، زرد، سبز، قرمز- نارنجی، زرد – نارنجی(پرتقالی)، بنفش متمایل به قرمز (قرمز – بنفش) در زمره رنگ های گرم قرار می گیرند. رنگ های سرد، رنگ هایی هستند که دارای تاثیرات آرام بخش بوده و حس لطافت، آرامش و کم تحرکی را به ما القا می کند. این رنگ ها که ترکیباتی از قبیل آبی – سبز (فیروزه ای)، سبز مایل به آبی، آبی – بنفش، بنفش متمایل به آبی( آبی – بنفش) و آبی را در خود دارند به طورمستقیم بر شاخه پاراسمپاتیک سیستم عصبی خودکار اثر می گذارند و موجب پایین آمدن فشار خون و کاهش سرعت تنفس و ضربان قلب می شوند. رنگ های سرد، ساده و بی تکلف هستند و انتخابی مناسب برای محیط کار و اتاق خواب که درآن به آرامش نیاز است به شمار می روند. به لحاظ بصری، رنگ گرم پیش می آید و رنگ سرد پس می نشیند.

رنگ های خنثی

رنگ های خنثی، رنگ هایی هستندکه ازمیزان زیادی سفید برخوردار بوده ولی به هیچ یک از رنگ های اولیه وثانویه متمایل نیستند. با این تعریف رنگ های کم مایه مانند صورتی کم رنگ یا آبی آسمانی جزءرنگ های خنثی محسوب نمی شوند ولی رنگ کرم یکی از رنگهای خنثی به حساب می آید. همین مسئله در مورد خاکستری روشن که از مشکی نشأت گرفته است نیز صدق می کند.

رنگ های خنثی در بسیاری از موادطبیعی مانند سنگ ها، خاک، زمین، چوب ، حصیر، شن و امثال اینها و یا در برخی از موارد مصنوعی مانند فلز،شیشه، سیمان و غیره دیده می شوند. رنگ های خنثی دردنیای دکوراسیون از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و کاربردی هستند. خنثی بودن آنها به این معناست که می توانید به راحتی در کنار هر رنگ دیگری بدون احتمال وجود از دست رفتن زیبایی های هر یک به خصوص رنگ ها، ترکیبی مناسب در فضاایجاد کرد. با توجه به آنکه این رنگ ها نیز آرام بخش و ملایم هستند. با پوشش دیوار به یکی از آنها می توان پس زمینه خوبی برای نصب تابلو ، نوارهای چاپی و کاغذی،پرده ها به طور کلی دیوارکوبها فراهم آورد.

اگر فضا به قدری از لوازم دکوراسیون پر شده باشد که احساس آرامش را بر هم ریزند، یکی ازراههای ایجاد تعادل در محیط باحفظ همان وسائل، رنگ آمیزی سطوح اصلی یا تعویض پوشش های ثانویه مانندرومبلی،پرده و غیره به یکی ازرنگ های خنثی است.

هنگامی که قصد دارید قسمتی از فضا مانند یک دیوار، در، پنجره و یا حتی خرده ریزهایی ماننددستگیره، چوب پرده و به طور کلی هر وسیله ای که در محیط وجود دارد به محض ورود بیننده به داخل، نظر او راجلب نکند. آنها را به یکی از رنگ های خنثی رنگ آمیزی کرده و یارنگ خنثی را در انتخاب آنها درنظر بگیرید.

از این خاصیت رنگ های خنثی برای رفع عیوب معماری و شکستگی ها وفرورفتگی ها می توان بهره زیادی کسب کرد. به عنوان مثال با رنگ آمیزی بخشی از فضاکه دارای مشکل ساختاری است و شما نمی خواهید فوری مورد توجه بیننده قراربگیرید،توسط یکی از رنگ های خنثی به راحتی می توانید آن را در نظر اول بپوشانید.

به کارگیری رنگ های خنثی در محیط نیز با اهداف گوناگون دکوراسیونی صورت می گیرد

نصب تابلوئی به رنگ زرد، باخاصیت گرم در فضایی که اغلب پوشش ها و لوازم دکوراسیونی آن از رنگ های خنثی انتخاب شده است، می تواند دارای دو هدف باشد:

۱- جلب نظر بیننده به طرف اثر هنری تابلو که می توان با نورپردازی این تأکید را بیشترکرد.

۲- تغییرفضای یکنواختی با عنصری با رنگ آمیزی گرمتر و انرژی دارتر.

رنگ های خنثی در پرده های مختلف از روشن تا تیره وجود دارند و به لحاظ سبک جزءترکیبات رنگی مورداستفاده در سبک کلاسیک هستند.

به عنوان نمونه اگر طراح داخلی به لزوم جلوه دادن فرورفتگی در کنار پنجره و پله تأکید داشت به طور قطع یک و یاترکیبی از چند رنگ گرم را در کنار رنگ های ملایم وخنثی به کار می برد تا به این ترتیب نظر هر بیننده در حال عبور از آن محیط را به خود جلب کند. ولی اکنون باانتخاب اغلب پوشش های محیط به رنگ های خنثی مقصودی برعکس داشته و ممکن است هنگامی که فردی از پایین به بالا آمده و یا از پله ها به طبقه پایین می رود حتی این فضا رانادیده بگذرد.

انتخاب رنگ های خنثی و ترجیح دادن مکرر آن به رنگ های دیگر از نظر روانشناسی نشانه ای از یک نقطه نظر منفی نسبت به زندگی است. کسانی که گرایش به این رنگ ها دارند معمولاً انسان های اندوهگین، افسرده و ناامید هستند اما این رنگ ها از خصوصیات مثبت هم در مواقعی برخوردار هستند از جمله اینکه بهترین انتخاب برای فضاهای آموزشی که در آن نیاز به تمرکز بیشتر برای دانش آموزان و آموزگاران وجود دارد، هستند.

a2

رنگ های هم پرده

این ها رنگ هایی هستند مانند رنگ زرد پررنگ و آبی پررنگ. این رنگ ها لزوماً از یک خانواده نیستند بلکه هر دو دارای میزان مساوی از رنگ قرمز یا آبی هستند و هیچ یک بر دیگری غلبه نمی یابند.

در ترکیب رنگ ها در کوراسیون توجه به این که رنگ ها در یک مکان خاص و در کنار سایر رنگ ها زیبا هستند، ضروری است. تنها عنصر علاقه نمی تواند به شما در رنگ آمیزی دکوراسیون کمک کند چون امکان دارد رنگی که شما برای اتاق نشیمن می پسندید در درازمدت موجب دلزدگی شده و مکان را برای شما غیر قابل تحمل کند بنابراین بهتر است قبل از هرگونه اقدامی برای تغییر چیدمان محیط سکونت خود هنگامی که رنگ های موردپسندتان را انتخاب کردید با استفاده از مداد رنگی، مداد شمعی، آبرنگ یا هر وسیله رنگ آمیزی دیگری که در اختیار دارید آنها را در کنار هم روی یک قطعه کاغذ سفید آزمایش کنید سپس به چرخه رنگ مراجعه کرده و با استفاده از آن رنگ مورد نظرتان را یافته و رنگ منتخب خود را در کنار آن امتحان کنید.

رنگ ها در دو بستر اصلی در محیط حضور می یابند:

۱- پوشش های اصلی فضاها شامل دیوارها، کف ها،سقف ها و درها.

۲- لوازم دکوراسیون شامل مبلمان،پرده ها، فرش وغیره.

در مقام مقایسه این دو قالب با هم، به لحاظ نقش دکوراسیونی شان در محیط،پوشش های فضا از اهمیت بیشتری برخوردار می باشند چون نسبت به لوازم دکوراسیونی ثابت تر بوده و به گونه ای نقش پس زمینه را برای آن لوازم اجرا می کنند.

در میان این پوشش ها،دیوارها به جهت وسعت حضورشان در فضا،جایگاه ویژه ای داشته و میزان تأثیر گذاریشان بر دیگر لوازم دکوراسیون بسیارچشمگیرتر است. گذشته ازموضوع تأثیر بر روی دیگر لوازم محیط، دیوارها و رنگ انتخابشان در تغییر وسعت و نور فضا نیز بسیار مؤثراست.

هر ترکیب بندی را می توان کارآمد دانست به شرط این که عناصر صحنه به طور موثر با بینندگان مورد نظر آن ، ارتباط برقرار کند. در اغلب موارد، نکته اساسی در شناسایی عناصر کلیدی صحنه نهفته است تا با نظم مبلمان و میزان نور، آنها را از دل سایر عناصر تصویری متفرقه ، بیرون بکشید. همین اشیای مزاحم ، صحنه ها را مخدوش می کنند و همچنین ، بهتر است به جای تمرکز زیاد روی جزییات خیلی خاص ، تنها روی ساختار کلی صحنه تمرکز کنید. چرا که تاثیر آنها در مقابل ترکیب بندی عمومی ، بسیار سطحی است. ملحقات تیره نیز باعث می شود چشمان شما به سمت رنگ تیره تر کشیده شوند و شما در روشی قادر خواهید بود ملحقات و اثاثیه ها را نظم دهید تا هادی دید وکیفیت بصری روان باشند.

مناظری که فاصله اشیاء در آن زیاد است , همیشه از لحاظ رنگ سرد تر بنظر می رسند , زیرا که در عمق هوا قرار دارند.پس کنتراست سرد و گرم وسیله مهمی است که اثرات پرسپکتیو و حجمی را نشان می دهد.

مطالب مرتبط

 • 96
  فنگ شویی که به معنای باد و آب است، یک فلسفه و فن باستانی در چین است و برای پیدا کردن دکوراسیون مناسب و چیدمان درست اشیا در ساختمانهای مسکونی، تجاری، باغ و غیره استفاده می‌شود تا بهترین اثر را بر سلامتی، شادی، موفقیت، هماهنگی و به طور کلی انرژی مثبت داشته باشد. کاربرد فنگشویی در دکوراسیون داخلی بر این اساس…
 • 96
  آیا تا به حال برایتان پیش آمده که بخواهید تغییری در اندازه ی اتاقتان بدهید، اما به دلیل اینکه ایجاد دگرگونی مستلزم انجام کارهای ساختمانی است، از این کار صرف نظر کرده باشید؟ پیشنهاد میکنیم دست نگه دارید و به جای انجام دادن کارهای ساختمانی و حذف و اضافه کردن…
 • 95
  برای داشتن یک خانه گرم و دوست‌داشتنی، لازم نیست در زمینه طراحی داخلی تحصیلات آکادمیک داشته باشید؛ همین که نسبت به متراژ، هندسه فضایی هر قسمت از خانه، ابعاد و تعداد پنجره و تاثیر نور طبیعی بر محیط گوشه و کنار خانه آگاه باشید، گزیده‌ تر انتخاب خواهید کرد. اتاق…
 • 94
  برای اینکه بتوانیم یک دکوراسیون یا یک میز یا حتی یک کاغذ کادو متناسب با کریسمس طراحی کنیم لازم داریم تا به تعدادی از نشانه ها و رنگ های مربوط به این جشن آگاهی پیدا کنیم. خب یک راست میرویم سر اصل مطلب، بابانوئل! اگر به لباس بابانوئل توجه کنید…
 • 84
  آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که در یک اتاق احساس آرامش کنید یا حس کنید که فلان کافه دنج است اما آن یکی زیاد آرام و راحت نیست.یا در بعضی خانه ها و ادارات احساس سنگین بودن فضا به شما حالتی از رسمی بودن و تجمل القا…

2,725 thoughts on “اصول و مبانی رنگ شناسی

 1. Great weblog right here! Additionally your site rather a lot up fast! What web host are you using? Can I am getting your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

 2. I’m curious to find out what blog platform you are using? I’m having some minor security issues with my latest website and I would like to find something more safe. Do you have any recommendations?

 3. Hey very cool site!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your site and take the feeds also…I am happy to find so many useful information here in the post, we need develop more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 4. I simply want to say I am just new to blogs and honestly enjoyed your blog site. Most likely I’m want to bookmark your site . You absolutely come with impressive posts. Bless you for revealing your website.

 5. I was speaking to a buddy of my own about this article and even about facetime for pc windows 10 too. I believe you made a few good points in this case, we are looking forward to read more material from you.

 6. I was discussing with a buddy of my own around this and even about mobdro app download too. I do think you made a number of very good points here, we are excited to find out more material from you.

 7. Hi there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? Appreciate it

 8. Yesterday, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested
  to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a
  youtube sensation. My iPad is now broken and she has
  83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 9. I’m not sure why but this website is loading extremely slow for
  me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 10. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say
  that I have really enjoyed surfing around your blog posts.
  In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 11. Hi there, you’re definitely right. I constantly read through your site content thoroughly. I’m furthermore curious about aptoide for android, perhaps you might write about that from time to time. I’ll be back soon!

 12. I simply want to say I’m beginner to blogs and actually loved you’re web page. Most likely I’m likely to bookmark your blog post . You certainly come with awesome well written articles. Many thanks for sharing with us your web site.

 13. In case you are intrigued in environmental situations, to as wonder the criminals to be aware that to manufacture just one bag with this particular style hydration brings reasoning better liters akin to oil and gas to come up with. daily deal livingsocial discount baltimore washington

 14. Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he just bought me lunch as I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thank you for lunch! “We have two ears and only one tongue in order that we may hear more and speak less.” by Laertius Diogenes.

 15. I and also my buddies have already been checking the best information and facts from your web blog and unexpectedly came up with a horrible feeling I never expressed respect to the site owner for those tips. All of the young men had been so warmed to learn all of them and already have really been loving them. Appreciation for indeed being very helpful and then for picking this form of high-quality useful guides millions of individuals are really wanting to be informed on. Our sincere regret for not saying thanks to you earlier.

 16. I am not sure where you are getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for wonderful info I was looking for this information for my mission.

 17. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 18. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts. After all I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 19. You actually make it appear so easy together with your presentation however I in finding this matter to be actually one thing that I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I’m having a look ahead for your subsequent put up, I will attempt to get the cling of it!

 20. whoah this blog is wonderful i love reading your posts. Keep up the good work! You understand, a lot of persons are hunting around for this information, you could help them greatly.

 21. I¡¦ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts in this sort of area . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site. Reading this info So i¡¦m satisfied to exhibit that I have a very good uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I such a lot indisputably will make certain to do not overlook this site and provides it a glance on a continuing basis.

 22. What i don’t realize is if truth be told how you are now not really a lot more neatly-favored than you may be now. You’re very intelligent. You understand therefore considerably when it comes to this matter, produced me in my opinion imagine it from so many numerous angles. Its like men and women are not fascinated unless it’s something to do with Lady gaga! Your own stuffs excellent. All the time deal with it up!

 23. Perfectly written content material, thank you for entropy. “He who establishes his argument by noise and command shows that his reason is weak.” by Michel de Montaigne.

 24. I think this is among the most important info for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on few general things, The website style is wonderful, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 25. Hello, Neat post. There is a problem together with your site in internet explorer, would check this… IE nonetheless is the marketplace leader and a big section of other folks will pass over your excellent writing because of this problem.

 26. Hi! I could have sworn I’ve been to this website before but after going through lots of the articles. I realized it’s new to me. Anyhow, I am certainly delighted I encounter iit and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

 27. Whats Going down i am new to this, I stumbled upon this I have discovered It absolutely useful and it has aided me out loads. I hope to give a contribution & aid different customers like its helped me. Great job.

 28. You are my intake , I have few blogs and sometimes run out from to brand.I think this site holds some really good info for everyone. “Few friendships would survive if each one knew what his friend says of him behind his back.” by Blaise Pascal.

 29. I have been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

 30. You can certainly see your skills in the work you write. The sector hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. At all times go after your heart. “There are only two industries that refer to their customers as users.” by Edward Tufte.

 31. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 32. obviously like your website however you have to test the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to tell the truth then again I’ll definitely come again again.

 33. I like the valuable info you supply to your articles. I will bookmark your blog and test once more right here frequently. I’m moderately sure I will learn plenty of new stuff right here! Good luck for the next!

 34. I do accept as true with all the ideas you’ve introduced to your post. They are really convincing and will definitely work. Nonetheless, the posts are very short for beginners. May just you please prolong them a little from subsequent time? Thanks for the post.

 35. I’m truly enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Outstanding work!

 36. I do agree with all of the concepts you have offered on your post. They’re really convincing and will definitely work. Still, the posts are too brief for beginners. May just you please extend them a little from subsequent time? Thank you for the post.

 37. Thanks for your own effort on this website. My aunt enjoys going through internet research and it is easy to understand why. All of us hear all about the powerful method you make very important guidelines on the website and as well invigorate contribution from the others about this concept plus my princess is always learning so much. Take pleasure in the rest of the year. You’re carrying out a first class job.

 38. Thanks , I’ve recently been searching for information about this subject for ages and yours is the greatest I’ve discovered till now. But, what about the conclusion? Are you sure about the source?

 39. Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I’ll be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll definitely return.

 40. Many thanks for the data included and even the images, we were looking for specific things today as well as took care of to find your blog site, we are leaving these comments to make certain that you maintain composing even more information such as this

 41. Aw, this was a very nice post. In thought I would like to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make an excellent article… but what can I say… I procrastinate alot and not at all seem to get something done.

 42. I do agree with all the ideas you have presented in your post. They’re really convincing and will definitely work. Still, the posts are too short for beginners. Could you please extend them a bit from next time? Thanks for the post.

 43. With everything that appears to be developing throughout this subject material, all your viewpoints happen to be quite stimulating. Having said that, I am sorry, but I can not subscribe to your entire plan, all be it stimulating none the less. It seems to me that your commentary are not totally justified and in actuality you are your self not fully convinced of the point. In any event I did enjoy examining it.

 44. What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered It absolutely helpful and it has aided me out loads. I hope to contribute & aid different users like its aided me. Good job.

 45. Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog website? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 46. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 47. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all is needed to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100 certain. Any tips or advice would be greatly appreciated. Thanks

 48. Hi there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Thank you!

 49. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 50. Only wanna remark on few general things, The website style is perfect, the subject matter is rattling excellent. “War is much too serious a matter to be entrusted to the military.” by Georges Clemenceau.

 51. I carry on listening to the news update lecture about getting free online grant applications so I have been looking around for the most excellent site to get one. Could you tell me please, where could i find some?

 52. I’ve recently started a blog, the information you offer on this web site has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work. “My dear and old country, here we are once again together faced with a heavy trial.” by Charles De Gaulle.

 53. I intended to draft you a bit of remark to finally thank you so much once again for all the extraordinary thoughts you have shared in this case. This is really shockingly open-handed of you to provide openly what exactly many of us could possibly have offered as an e-book to help with making some cash on their own, most notably now that you might have tried it if you ever wanted. The pointers additionally worked to provide a fantastic way to be aware that many people have similar passion just as my own to figure out lots more with reference to this matter. I believe there are thousands of more enjoyable sessions ahead for folks who looked at your site.

 54. A person essentially help to make significantly articles I would state. That is the very first time I frequented your website page and so far? I amazed with the analysis you made to create this actual post amazing. Excellent job!

 55. Great – I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs and related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task.

 56. Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful info. Thanks for the post. I will certainly return.

 57. I have been browsing on-line more than three hours lately, but I by no means discovered any attention-grabbing article like yours. It’s lovely worth sufficient for me. Personally, if all webmasters and bloggers made excellent content as you did, the internet shall be much more useful than ever before. “A winner never whines.” by Paul Brown.

 58. I have recently started a web site, the info you offer on this website has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work. “A creative man is motivated by the desire to achieve, not by the desire to beat others.” by Ayn Rand.

 59. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such fantastic info being shared freely out there.

 60. Definitely believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 61. I needed to draft you one tiny note to be able to give thanks over again for your striking solutions you’ve contributed on this website. This is really particularly open-handed with you to deliver openly just what numerous people might have distributed for an ebook to end up making some dough on their own, most importantly given that you might have done it if you desired. The pointers also worked to be a good way to be aware that the rest have a similar dream much like my own to know the truth a whole lot more related to this matter. I believe there are some more pleasant periods ahead for individuals that check out your blog post.

 62. Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such wonderful information being shared freely out there.

 63. I am commenting to let you understand of the amazing experience our daughter encountered visiting your web page. She came to find several pieces, with the inclusion of how it is like to possess a great teaching mood to get men and women with no trouble learn specified extremely tough subject areas. You truly exceeded our expectations. Thanks for providing those precious, dependable, informative not to mention easy tips about this topic to Tanya.

 64. I really wanted to write a simple note to be able to thank you for those splendid guides you are sharing here. My long internet lookup has finally been honored with incredibly good content to write about with my friends and family. I ‘d declare that most of us website visitors actually are undoubtedly endowed to exist in a good site with so many perfect people with helpful basics. I feel quite happy to have discovered your entire webpages and look forward to tons of more awesome minutes reading here. Thank you once more for everything.

 65. Great work! This is the type of information that are meant to be shared across the web. Shame on Google for not positioning this submit higher! Come on over and discuss with my website . Thanks =)

 66. I wanted to compose you that very small note just to give thanks once again for your personal nice tips you have shared on this page. It was quite remarkably open-handed with you to give extensively exactly what numerous people would’ve sold as an e-book in order to make some cash on their own, even more so seeing that you might well have tried it if you ever considered necessary. These pointers in addition worked to be a fantastic way to fully grasp many people have a similar interest just as my personal own to learn lots more with regard to this matter. I’m certain there are numerous more pleasant occasions ahead for individuals that discover your site.

 67. Wonderful work! This is the kind of info that are supposed to be shared across the internet. Disgrace on the search engines for now not positioning this submit higher! Come on over and seek advice from my web site . Thanks =)

 68. My spouse and i got fortunate Raymond could round up his studies via the ideas he came across when using the web pages. It is now and again perplexing to just be offering helpful hints that men and women have been making money from. And we all already know we now have the writer to thank for this. Most of the explanations you made, the simple web site menu, the friendships you will aid to engender – it’s got most incredible, and it is aiding our son in addition to the family reckon that that content is satisfying, which is certainly particularly fundamental. Thank you for all the pieces!

 69. Good – I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs and related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task.

 70. What i don’t realize is if truth be told how you’re now not actually much more neatly-liked than you may be now. You’re so intelligent. You understand therefore significantly on the subject of this subject, made me in my opinion believe it from a lot of varied angles. Its like women and men aren’t involved unless it is one thing to accomplish with Woman gaga! Your individual stuffs outstanding. At all times take care of it up!

 71. Hi there, simply become aware of your weblog via Google, and found that it is truly informative. I am gonna watch out for brussels. I will be grateful should you proceed this in future. Many people might be benefited from your writing. Cheers!

 72. you’re in reality a excellent webmaster. The web site loading velocity is incredible. It sort of feels that you’re doing any unique trick. In addition, The contents are masterwork. you’ve performed a excellent job on this topic!

 73. Normally I do not read article on blogs, however I wish to say that this write-up very forced me to take a look at and do so! Your writing taste has been amazed me. Thanks, quite great article.

 74. Hello very nice website!! Guy .. Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your web site and take the feeds additionally¡KI’m satisfied to find so many useful info here within the publish, we’d like work out extra techniques on this regard, thank you for sharing. . . . . .

 75. Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you Nevertheless I am experiencing challenge with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting equivalent rss drawback? Anybody who is aware of kindly respond. Thnkx

 76. Howdy very cool web site!! Man .. Beautiful .. Superb .. I will bookmark your blog and take the feeds additionally…I’m glad to seek out a lot of helpful info here in the submit, we’d like work out more strategies on this regard, thanks for sharing. . . . . .

 77. I haven¡¦t checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I¡¦ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 78. I think this is among the most vital information for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on some general things, The web site style is perfect, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 79. Simply want to say your article is as surprising. The clarity in your post is just nice and i can assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 80. What i do not understood is if truth be told how you’re now not really much more neatly-appreciated than you might be now. You are very intelligent. You understand therefore significantly on the subject of this topic, made me for my part believe it from numerous numerous angles. Its like women and men aren’t interested unless it is something to do with Lady gaga! Your personal stuffs nice. All the time deal with it up!

 81. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is magnificent blog. An excellent read. I will definitely be back.

 82. Someone necessarily lend a hand to make critically posts I would state. This is the very first time I frequented your website page and up to now? I amazed with the analysis you made to create this actual submit amazing. Fantastic job!

 83. I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one these days..

 84. you are in reality a just right webmaster. The web site loading velocity is incredible. It kind of feels that you’re doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterwork. you’ve performed a wonderful activity in this matter!

 85. I have been browsing online more than three hours lately, but I never found any fascinating article like yours. It is beautiful price enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made excellent content material as you did, the net will likely be much more useful than ever before.

 86. Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

 87. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I’m hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming also. In fact your creative writing abilities has encouraged me to get my own website now. Actually the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a great example of it.

 88. I would like to show some thanks to you for rescuing me from such a incident. Just after surfing through the world-wide-web and coming across strategies that were not powerful, I thought my entire life was over. Living without the presence of answers to the issues you’ve solved through the blog post is a crucial case, as well as ones that might have in a wrong way affected my career if I hadn’t encountered the website. Your own personal capability and kindness in playing with a lot of things was very useful. I’m not sure what I would’ve done if I had not come across such a step like this. I can also at this point look ahead to my future. Thanks for your time very much for your specialized and results-oriented help. I will not be reluctant to propose the blog to anyone who requires recommendations on this subject matter.

 89. Thanks, I have recently been searching for info about this subject for a long time and yours is the best I have came upon till now. But, what in regards to the bottom line? Are you positive in regards to the supply?

 90. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks and Digital Signage, and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks and Digital Signage. MetroClick, 121 Varick St, #301, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

 91. You can definitely see your expertise in the work you write. The arena hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. All the time follow your heart. “The point of quotations is that one can use another’s words to be insulting.” by Amanda Cross.

 92. You can definitely see your expertise within the paintings you write. The arena hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe. Always follow your heart. “A second wife is hateful to the children of the first a viper is not more hateful.” by Euripides.

 93. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such great info being shared freely out there.

 94. I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one today..

 95. I really wanted to write a small note in order to express gratitude to you for some of the lovely tips and tricks you are giving out at this website. My incredibly long internet lookup has now been rewarded with awesome knowledge to share with my friends and family. I would tell you that many of us site visitors actually are unquestionably lucky to exist in a wonderful community with many marvellous individuals with great tactics. I feel rather blessed to have discovered the web page and look forward to really more amazing minutes reading here. Thank you once more for everything.

 96. I was just looking for this information for some time. After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your web site. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this type of informative websites in top of the list. Usually the top websites are full of garbage.

 97. I do agree with all the ideas you have presented in your post. They are really convincing and will definitely work. Still, the posts are too short for novices. Could you please extend them a bit from next time? Thanks for the post.

 98. Nearly all of whatever you mention happens to be supprisingly precise and it makes me wonder the reason why I had not looked at this in this light previously. This piece truly did switch the light on for me personally as far as this particular subject matter goes. However there is one particular point I am not really too comfortable with so whilst I make an effort to reconcile that with the core idea of your position, let me see what all the rest of the subscribers have to point out.Nicely done.

 99. Thanks a lot for providing individuals with an extremely wonderful chance to check tips from this web site. It is often so pleasant and also stuffed with a lot of fun for me personally and my office acquaintances to search your website particularly thrice per week to see the new tips you will have. And indeed, I’m also at all times amazed concerning the splendid ideas you give. Selected 1 facts in this article are in fact the best we have all ever had.

 100. Some really excellent articles on this internet site, thanks for contribution. “When he has ceased to hear the many, he may discern the One – the inner sound which kills the outer.” by H Hahn Blavatsky.

 101. Just wish to say your article is as surprising. The clarity in your post is simply excellent and i could assume you are an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the rewarding work.

 102. naturally like your website however you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I to find it very bothersome to inform the truth on the other hand I will definitely come again again.

 103. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 104. Wow! This can be one particular of the most useful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Actually Excellent. I’m also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

 105. Hello, Neat post. There is an issue with your web site in internet explorer, might check this… IE still is the market leader and a big section of people will omit your fantastic writing due to this problem.

 106. Thanks for sharing excellent informations. Your web-site is so cool. I’m impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found simply the info I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What a great website.

 107. You can certainly see your skills in the work you write. The world hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe. At all times go after your heart. “There are only two industries that refer to their customers as users.” by Edward Tufte.

 108. Hello, Neat post. There is an issue with your website in internet explorer, might test this… IE nonetheless is the market chief and a large component to people will omit your fantastic writing because of this problem.

 109. Hi there very cool blog!! Man .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your web site and take the feeds also…I’m glad to seek out so many helpful info right here in the post, we’d like work out more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 110. obviously like your web site but you have to check the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I to find it very troublesome to tell the truth however I will surely come back again.

 111. I am only commenting to make you know of the useful encounter my wife’s child went through browsing your webblog. She even learned some issues, most notably what it’s like to possess a marvelous coaching character to make many others easily thoroughly grasp specific complicated subject areas. You undoubtedly exceeded our expectations. Many thanks for supplying such great, dependable, revealing and easy thoughts on this topic to Ethel.

 112. you are really a excellent webmaster. The website loading velocity is incredible. It sort of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you’ve performed a great task in this subject!

 113. Interesting article. It is rather unfortunate that over the last ten years, the travel industry has already been able to to handle terrorism, SARS, tsunamis, influenza, swine flu, and the first ever entire global downturn. Through everthing the industry has proven to be effective, resilient in addition to dynamic, acquiring new ways to deal with adversity. There are often fresh difficulties and the opportunity to which the industry must yet again adapt and behave.

 114. You could definitely see your enthusiasm within the work you write. The arena hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. At all times follow your heart.

 115. Thanks for enabling me to attain new strategies about desktops. I also hold the belief that certain of the best ways to keep your laptop computer in primary condition is to use a hard plastic-type case, as well as shell, that matches over the top of one’s computer. Most of these protective gear are usually model specific since they are manufactured to fit perfectly within the natural outer shell. You can buy all of them directly from the vendor, or via third party places if they are available for your notebook, however only a few laptop will have a shell on the market. All over again, thanks for your guidelines.

 116. What i do not understood is if truth be told how you are now not actually a lot more neatly-liked than you might be now. You are so intelligent. You recognize thus significantly with regards to this matter, made me personally consider it from numerous varied angles. Its like men and women are not involved except it’s one thing to do with Woman gaga! Your personal stuffs nice. At all times handle it up!

 117. Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Magnificent. I am also a specialist in this topic therefore I can understand your hard work.

 118. F*ckin’ awesome issues here. I am very glad to look your post. Thank you so much and i am looking forward to touch you. Will you kindly drop me a mail?

 119. I will immediately clutch your rss feed as I can’t to find your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Kindly permit me know in order that I may just subscribe. Thanks.

 120. Definitely believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 121. Thanks a bunch for sharing this with all people you really understand what you’re speaking approximately! Bookmarked. Please additionally discuss with my website =). We could have a link trade arrangement between us!

 122. I discovered your weblog web site on google and check a few of your early posts. Proceed to keep up the superb operate. I simply extra up your RSS feed to my MSN Information Reader. Searching for forward to reading extra from you in a while!…

 123. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site offered us with valuable info to work on. You’ve done a formidable job and our entire community will be thankful to you.

 124. A person necessarily lend a hand to make critically posts I’d state. This is the first time I frequented your web page and up to now? I surprised with the analysis you made to create this particular put up extraordinary. Wonderful job!

 125. You are my aspiration , I own few web logs and infrequently run out from to brand.I believe this web site holds some very fantastic information for everyone. “Drunkenness is temporary suicide.” by Bertrand Russell.

 126. I together with my guys appeared to be checking out the good things from your web site and then the sudden I got an awful feeling I never expressed respect to the web site owner for them. All the men are actually absolutely stimulated to see all of them and already have pretty much been taking pleasure in them. We appreciate you turning out to be really considerate and then for picking out certain high-quality issues most people are really needing to be informed on. My very own sincere regret for not expressing gratitude to you earlier.

 127. Hey! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?
  My weblog looks weird when browsing from my iphone.
  I’m trying to find a template or plugin that might be able to resolve this problem.
  If you have any suggestions, please share. Many thanks!

 128. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is wonderful blog. A fantastic read. I will certainly be back.

 129. Whats Going down i am new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It positively helpful and it has helped me out loads. I hope to contribute & help different users like its aided me. Good job.

 130. You actually make it appear so easy along with your presentation however I in finding this matter to be really one thing which I think I would by no means understand. It seems too complicated and very huge for me. I am taking a look ahead in your next post, I will try to get the hold of it!

 131. Good website! I really love how it is simple on my eyes and the data are well written. I am wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your feed which must do the trick! Have a nice day!

 132. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts. After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 133. Just wish to say your article is as astounding. The clarity in your post is just spectacular and i could assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 134. I needed to create you a little bit of note to finally say thank you once again relating to the great strategies you’ve shown in this case. It has been simply remarkably open-handed with you to deliver without restraint all numerous people would’ve offered as an ebook to make some dough for their own end, particularly considering the fact that you might have done it if you considered necessary. The principles as well served like the fantastic way to understand that the rest have the identical fervor really like my own to figure out significantly more regarding this problem. I’m certain there are lots of more pleasurable periods up front for those who read through your website.

 135. I¡¦m not sure the place you are getting your information, but great topic. I needs to spend a while studying more or understanding more. Thanks for great information I used to be searching for this info for my mission.

 136. Thank you a lot for sharing this with all of us you actually realize what you are speaking approximately! Bookmarked. Kindly also consult with my web site =). We could have a hyperlink trade agreement between us!

 137. fantastic points altogether, you just received a emblem new reader. What could you recommend about your submit that you just made some days in the past? Any certain?

 138. But a smiling visitor here to share the love (:, btw outstanding design. “Justice is always violent to the party offending, for every man is innocent in his own eyes.” by Daniel Defoe.

 139. I absolutely love your blog and find nearly all
  of your post’s to be just what I’m looking for. Would you offer guest writers to write content in your
  case? I wouldn’t mind creating a post or elaborating on many
  of the subjects you write regarding here. Again, awesome website!

 140. My partner and I stumbled over here different web page and thought I might check things out.
  I like what I see so now i am following you. Look forward to exploring your web page for a
  second time.

 141. Very efficiently written information. It will be useful to anyone who usess it, as well as yours truly :). Keep up the good work – looking forward to more posts.

 142. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how could we communicate?

 143. Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is fantastic, as well as the content!

 144. Hmm it appears like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any points for inexperienced blog writers? I’d really appreciate it.

 145. These days of austerity along with relative anxiety about incurring debt, some people balk against the idea of utilizing a credit card in order to make acquisition of merchandise or even pay for any occasion, preferring, instead only to rely on the tried plus trusted way of making transaction – raw cash. However, if you possess cash on hand to make the purchase in whole, then, paradoxically, this is the best time just to be able to use the cards for several causes.

 146. Great article! This is the type of information that are meant to be shared
  around the net. Shame on Google for now not positioning
  this put up upper! Come on over and consult with my website .
  Thanks =)

 147. Thanks a bunch for sharing this with all of us you really understand what you’re talking about! Bookmarked. Please additionally visit my website =). We will have a link change contract between us!

 148. hello there and thank you for your info – I have definitely picked up something new from right here. I did however expertise some technical points using this web site, since I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and could damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective intriguing content. Make sure you update this again very soon..

 149. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 150. My brother recommended I might like this web site. He was entirely right.
  This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 151. Hello! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Carry on the outstanding work!

 152. Hey there just wanted to give you a quick heads up. The words in your article seem to be running off the screen in Ie. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The design and style look great though! Hope you get the issue resolved soon. Thanks

 153. I intended to draft you this very small remark just to thank you very much yet again for these precious strategies you’ve provided in this article. It is really particularly open-handed with you giving unhampered exactly what numerous people would’ve offered for sale as an electronic book to help with making some cash for themselves, notably given that you might well have done it if you wanted. These tactics also served like a great way to recognize that someone else have the same fervor much like my very own to realize many more with reference to this condition. I am sure there are many more pleasurable times ahead for folks who examine your website.

 154. Great beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog website? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 155. Thank you, I’ve just been searching for info about this subject for ages and yours is the greatest I’ve discovered till now. However, what about the bottom line? Are you certain concerning the supply?

 156. I just couldn’t depart your site before suggesting that I extremely enjoyed the standard information an individual provide in your guests? Is gonna be again continuously to check up on new posts.

 157. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your website provided us with valuable info to work on. You’ve done an impressive job and our entire community will be grateful to you.

 158. Hey there, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, great blog!

 159. Fantastic site you have here but I was wondering if
  you knew of any community forums that cover the same topics discussed here?
  I’d really like to be a part of community where
  I can get comments from other knowledgeable people that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know.
  Many thanks!

 160. When I initially commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get 4 emails with the same comment. Is there any approach you possibly can remove me from that service? Thanks!

 161. Wonderful paintings! That is the type of information that should be shared around the web. Shame on Google for no longer positioning this post higher! Come on over and discuss with my web site . Thanks =)

 162. Thanks for each of your labor on this blog. Gloria delights in doing internet research and it is easy to understand why. We all know all about the compelling tactic you provide functional suggestions on the website and even increase response from website visitors on the theme so our favorite princess is undoubtedly discovering a whole lot. Have fun with the rest of the new year. You are carrying out a wonderful job.

 163. I am also writing to let you know of the beneficial encounter my daughter went through viewing the blog. She discovered several issues, most notably what it’s like to have a wonderful teaching heart to have the mediocre ones very easily learn specified very confusing subject areas. You truly exceeded my desires. Thanks for presenting such important, healthy, revealing and cool thoughts on that topic to Jane.

 164. Nice weblog here! Additionally your site lots up very fast! What web host are you the usage of? Can I am getting your associate hyperlink to your host? I desire my website loaded up as fast as yours lol

 165. Great ¡V I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 166. I and also my guys happened to be viewing the excellent solutions from the blog and then I had a terrible suspicion I never expressed respect to you for those strategies. Most of the men are already certainly stimulated to learn all of them and now have sincerely been enjoying those things. I appreciate you for simply being very considerate as well as for picking varieties of outstanding things millions of individuals are really desperate to be informed on. Our sincere apologies for not saying thanks to you sooner.

 167. hi!,I really like your writing very much! percentage we keep up a correspondence more about your post on AOL? I need an expert in this space to solve my problem. May be that’s you! Looking ahead to see you.

 168. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your blog? My blog site is in the very same area of interest as yours and my users would truly benefit from some of the information you provide here. Please let me know if this ok with you. Thanks a lot!

 169. This design is spectacular! You obviously know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 170. Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; we have created some nice procedures and we are looking to swap techniques with other folks, why not shoot me an e-mail if interested.

 171. Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it grow over time.

 172. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is needed to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% sure. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Thanks

 173. I’m extremely impressed with your writing skills as well
  as with the layout on your weblog. Is this a paid
  theme or did you modify it yourself? Anyway keep up
  the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this
  one these days.

 174. Hey there just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Ie. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The design and style look great though! Hope you get the problem solved soon. Kudos

 175. Hey! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? Many thanks

 176. Thanks for your personal marvelous posting! I really enjoyed reading it, you may be a great author.I will make certain to bookmark your blog and will eventually come back later on. I want to encourage you to ultimately continue your great posts, have a nice morning!

 177. Hi there! I understand this is kind of off-topic but I had to ask. Does running a well-established website like yours require a lot of work? I am brand new to operating a blog however I do write in my diary on a daily basis. I’d like to start a blog so I can share my experience and views online. Please let me know if you have any kind of suggestions or tips for new aspiring bloggers. Thankyou!

 178. Hi there just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same results.

 179. Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

 180. Good blog! I really love how it is simple on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I might be notified when a new post has been made. I’ve subscribed to your RSS feed which must do the trick! Have a nice day!

 181. Woah! I’m really loving the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appearance. I must say you’ve done a excellent job with this. Also, the blog loads extremely fast for me on Internet explorer. Exceptional Blog!

 182. I’m really loving the theme/design of your web site. Do you ever run into any internet browser compatibility issues? A number of my blog readers have complained about my site not working correctly in Explorer but looks great in Firefox. Do you have any ideas to help fix this issue?

 183. Greetings! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a marvellous job!

 184. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this fantastic blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will share this website with my Facebook group. Talk soon!

 185. Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have created some nice practices and we are looking to exchange solutions with other folks, be sure to shoot me an e-mail if interested.

 186. Hello there, I discovered your blog by means of Google while searching for a comparable subject, your site came up, it
  looks good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, just was alert to your weblog thru Google, and found that it’s truly
  informative. I am gonna watch out for brussels. I will be
  grateful when you continue this in future.
  Numerous folks will be benefited out of your writing. Cheers!

 187. Hey there! Would you mind if I share your blog with my myspace group? There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content. Please let me know. Thank you

 188. Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have developed some nice practices and we are looking to swap techniques with other folks, why not shoot me an e-mail if interested.

 189. Howdy would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m looking to start my own blog soon but I’m having a tough time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 190. Hi! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no back up. Do you have any solutions to prevent hackers?

 191. Howdy this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 192. Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 193. Does your website have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it grow over time.

 194. Hey! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to prevent hackers?

 195. Hello would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m looking to start my own blog soon but I’m having a tough time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 196. Hello I am so grateful I found your web site, I really found you by error, while I was researching on Yahoo for something else, Anyhow I am here now and would just like to say cheers for a incredible post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the moment but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the awesome work.

 197. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something informative to read?

 198. This design is wicked! You certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 199. It’s fascinating to think about this malfunction. As possible find, movers Adsense with regard to Content material, which in turn describes that specific advertisements becoming around the websites in which you’ve composed articles, is actually shown initial. In this article you will observe the volume of article thoughts indexed by the first column. When a page opinion is mostly exactly like the web site look at, that is definitely not necessarily always the case. To get a more detailed distinction of an internet page impression, notice Yahoo Adsense assistance, check out The Adsense Consideration after which mouse click on A person’s Adsense Article.

 200. Hmm it appears like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything. Do you have any points for beginner blog writers? I’d certainly appreciate it.

 201. Thanks for your personal marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you happen to be a great author.I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back someday. I want to encourage one to continue your great posts, have a nice day!

 202. Greetings from Colorado! I’m bored to death at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, very good site!

 203. My spouse and I stumbled over here from a different web address and thought I should check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to exploring your web page for a second time.

 204. Appreciating the time and energy you put into your website and detailed information you present. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed material. Wonderful read! I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 205. Thanks for your personal marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you are a great author.I will make certain to bookmark your blog and will eventually come back later in life. I want to encourage you to ultimately continue your great work, have a nice day!

 206. Yesterday, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 207. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is needed to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% certain. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Appreciate it

 208. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something informative to read?

 209. Superb blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers? I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally overwhelmed .. Any ideas? Bless you!

 210. Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam comments? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me crazy so any help is very much appreciated.

 211. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your website? My blog is in the exact same niche as yours and my visitors would really benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this alright with you. Thanks a lot!

 212. I’m really enjoying the theme/design of your blog. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A couple of my blog visitors have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any suggestions to help fix this issue?

 213. Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have developed some nice methods and we are looking to exchange methods with other folks, please shoot me an email if interested.

 214. Great – I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs as well as related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task.

 215. This design is steller! You definitely know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 216. Hey just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to be running off the screen in Firefox. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The design look great though! Hope you get the issue fixed soon. Kudos

 217. Hi just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same outcome.

 218. Hi! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my iphone. I’m trying to find a template or plugin that might be able to fix this problem. If you have any recommendations, please share. With thanks!

 219. Have you ever thought about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and everything. But just imagine if you added some great pictures or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and clips, this website could certainly be one of the greatest in its niche. Great blog!

 220. Amazing blog! Do you have any tips for aspiring writers? I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally overwhelmed .. Any tips? Appreciate it!

 221. I definitely wanted to send a quick word in order to appreciate you for the awesome suggestions you are giving out at this site. My prolonged internet search has finally been honored with good knowledge to exchange with my two friends. I would suppose that most of us website visitors are quite fortunate to be in a remarkable place with many special individuals with useful strategies. I feel very blessed to have encountered your entire website page and look forward to some more enjoyable moments reading here. Thanks again for a lot of things.

 222. I don’t know if it’s just me or if perhaps everyone else experiencing problems with your website. It appears like some of the text on your posts are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well? This could be a problem with my internet browser because I’ve had this happen before. Thank you

 223. Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will certainly comeback.

 224. I don’t know whether it’s just me or if perhaps everybody else experiencing issues with your blog. It appears as though some of the text on your content are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them too? This may be a issue with my internet browser because I’ve had this happen before. Cheers

 225. I am curious to find out what blog system you are utilizing? I’m having some minor security problems with my latest website and I would like to find something more secure. Do you have any recommendations?

 226. I’ve been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.

 227. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. But imagine if you added some great graphics or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and videos, this site could definitely be one of the very best in its field. Excellent blog!

 228. Hello would you mind letting me know which webhost you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good hosting provider at a honest price? Thanks, I appreciate it!

 229. Superb blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers? I’m hoping to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely overwhelmed .. Any ideas? Kudos!

 230. Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam responses? If so how do you stop it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me insane so any support is very much appreciated.

 231. I’m not sure why but this weblog is loading extremely slow for me. Is anyone else having this problem or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 232. Thanks for one’s marvelous posting! I really enjoyed reading it, you could be a great author.I will always bookmark your blog and will often come back at some point. I want to encourage yourself to continue your great posts, have a nice weekend!

 233. Fantastic site you have here but I was curious if you knew of any user discussion forums that cover the same topics talked about here? I’d really like to be a part of online community where I can get opinions from other experienced people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Bless you!

 234. Heya this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 235. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is needed to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100% positive. Any tips or advice would be greatly appreciated. Cheers

 236. Hey! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start. Do you have any ideas or suggestions? Many thanks

 237. With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement? My website has a lot of unique content I’ve either written myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you know any techniques to help reduce content from being stolen? I’d truly appreciate it.

 238. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 239. Good day! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 240. Hey would you mind letting me know which webhost you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good internet hosting provider at a fair price? Kudos, I appreciate it!

 241. Does your website have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to shoot you an email. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it improve over time.

 242. Amazing blog! Do you have any tips for aspiring writers? I’m hoping to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally overwhelmed .. Any suggestions? Many thanks!

 243. Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

 244. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that “perfect balance” between superb usability and appearance. I must say you have done a amazing job with this. Additionally, the blog loads super fast for me on Firefox. Excellent Blog!

 245. Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 246. Great post and right to the point. I am not sure if this is really the best place to ask but do you guys have any ideea where to get some professional writers? Thanks in advance 🙂

 247. Hey this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 248. Howdy! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 249. Hey there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my good old room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

 250. Appreciating the hard work you put into your website and in depth information you provide. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed material. Great read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 251. Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have developed some nice procedures and we are looking to swap methods with other folks, why not shoot me an email if interested.

 252. Hmm it looks like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any points for newbie blog writers? I’d genuinely appreciate it.

 253. Hey there I am so happy I found your website, I really found you by mistake, while I was researching on Askjeeve for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say cheers for a marvelous post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the moment but I have saved it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the fantastic job.

 254. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your webpage? My blog site is in the exact same niche as yours and my visitors would definitely benefit from some of the information you provide here. Please let me know if this alright with you. Regards!

 255. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appearance. I must say you’ve done a awesome job with this. Additionally, the blog loads super quick for me on Opera. Superb Blog!

 256. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?

 257. First off I want to say awesome blog! I had a quick question that I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your mind prior to writing. I’ve had trouble clearing my thoughts in getting my ideas out there. I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally lost just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips? Kudos!

 258. Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 259. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something informative to read?

 260. I would like to show appreciation to this writer for bailing me out of this circumstance. Just after surfing through the the net and getting advice that were not productive, I was thinking my life was gone. Being alive without the presence of approaches to the difficulties you’ve sorted out all through this post is a critical case, as well as those which may have in a wrong way affected my career if I hadn’t come across your site. Your actual competence and kindness in taking care of a lot of things was important. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t encountered such a thing like this. It’s possible to at this time look ahead to my future. Thanks a lot so much for the expert and sensible guide. I will not hesitate to endorse your site to anyone who ought to have care on this area.

 261. My partner and I absolutely love your blog and find many of your post’s to be exactly I’m looking for. Do you offer guest writers to write content for yourself? I wouldn’t mind creating a post or elaborating on a number of the subjects you write regarding here. Again, awesome blog!

 262. Hello superb website! Does running a blog like this require a massive amount work? I have very little knowledge of programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyways, should you have any suggestions or tips for new blog owners please share. I know this is off subject however I simply had to ask. Kudos!

 263. My partner and I absolutely love your blog and find many of your post’s to be exactly I’m looking for. Do you offer guest writers to write content for you? I wouldn’t mind producing a post or elaborating on most of the subjects you write concerning here. Again, awesome website!

 264. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this superb blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this site with my Facebook group. Talk soon!

 265. First of all I would like to say great blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind. I was interested to know how you center yourself and clear your head before writing. I’ve had difficulty clearing my mind in getting my thoughts out there. I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted simply just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips? Thanks!

 266. Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam feedback? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me crazy so any support is very much appreciated.

 267. I’ve been surfing online more than 3 hours lately, but I never found any interesting article like yours. It is pretty price enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made just right content as you probably did, the net will likely be much more helpful than ever before. “We are not retreating – we are advancing in another Direction.” by Douglas MacArthur.

 268. I’m really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this one nowadays..

 269. What i do not realize is if truth be told how you’re now not actually much more well-appreciated than you might be now. You are so intelligent. You understand thus significantly with regards to this subject, made me for my part imagine it from numerous various angles. Its like women and men are not fascinated until it is one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs outstanding. Always care for it up!

 270. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that “perfect balance” between usability and appearance. I must say you have done a very good job with this. Additionally, the blog loads super quick for me on Safari. Excellent Blog!

 271. Hey I am so thrilled I found your web site, I really found you by error, while I was browsing on Bing for something else, Anyhow I am here now and would just like to say many thanks for a tremendous post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the moment but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the great work.

 272. Hello! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Appreciate it!

 273. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100% certain. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Thank you

 274. Hey terrific website! Does running a blog like this take a large amount of work? I have virtually no knowledge of programming but I had been hoping to start my own blog soon. Anyhow, if you have any suggestions or tips for new blog owners please share. I understand this is off topic but I simply had to ask. Kudos!

 275. Hello! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a marvellous job!

 276. Wonderful website you have here but I was wanting to know if you knew of any community forums that cover the same topics talked about here? I’d really love to be a part of group where I can get responses from other experienced individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Bless you!

 277. Appreciating the commitment you put into your site and in depth information you present. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed information. Excellent read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 278. Hi! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 279. I haven’t checked in here for a while because I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I’ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 280. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 281. Good day I am so happy I found your weblog, I really found you by mistake, while I was searching on Yahoo for something else, Anyways I am here now and would just like to say many thanks for a fantastic post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the awesome work.

 282. Hello just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to be running off the screen in Firefox. I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the problem solved soon. Many thanks

 283. Good day! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 284. Appreciating the time and effort you put into your blog and in depth information you offer. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed material. Great read! I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 285. Does your site have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it expand over time.

 286. I’m really loving the theme/design of your blog. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A number of my blog readers have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Firefox. Do you have any suggestions to help fix this issue?

 287. Hi there just wanted to give you a quick heads up. The text in your article seem to be running off the screen in Safari. I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The design and style look great though! Hope you get the problem resolved soon. Kudos

 288. Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 289. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something informative to read?

 290. Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything. Do you have any tips for novice blog writers? I’d definitely appreciate it.

 291. I was wondering if you ever thought of changing the layout of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two pictures. Maybe you could space it out better?

 292. Please let me know if you’re looking for a writer for your weblog. You have some really good posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an e-mail if interested. Thanks!

 293. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?

 294. Hello would you mind letting me know which hosting company you’re using? I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good internet hosting provider at a fair price? Cheers, I appreciate it!

 295. Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out. Please let me know where you got your theme. Thanks a lot

 296. Howdy outstanding blog! Does running a blog such as this take a large amount of work? I’ve no understanding of coding however I had been hoping to start my own blog soon. Anyways, if you have any ideas or techniques for new blog owners please share. I know this is off subject but I just wanted to ask. Appreciate it!

 297. Whats up this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 298. I am curious to find out what blog platform you have been working with? I’m experiencing some minor security problems with my latest site and I would like to find something more safeguarded. Do you have any solutions?

 299. I’m curious to find out what blog system you have been utilizing? I’m experiencing some minor security problems with my latest blog and I’d like to find something more risk-free. Do you have any suggestions?

 300. I’m really enjoying the design and layout of your website. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Outstanding work!

 301. I¡¦ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or weblog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site. Studying this information So i am glad to exhibit that I have a very just right uncanny feeling I found out exactly what I needed. I such a lot unquestionably will make certain to don¡¦t fail to remember this site and provides it a look regularly.

 302. I am really loving the theme/design of your site. Do you ever run into any browser compatibility issues? A few of my blog audience have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Firefox. Do you have any tips to help fix this issue?

 303. Hi there! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when browsing from my iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this issue. If you have any recommendations, please share. Appreciate it!

 304. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Thanks!

 305. Hi, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam responses? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me insane so any assistance is very much appreciated.

 306. Definitely believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the web the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people think about worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 307. Greetings! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading through your blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same topics? Appreciate it!

 308. Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So nice to seek out anyone with some original thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this web site is something that is wanted on the internet, somebody with somewhat originality. helpful job for bringing something new to the internet!

 309. I do agree with all of the concepts you’ve introduced in your post. They are really convincing and will definitely work. Nonetheless, the posts are too brief for novices. Could you please prolong them a bit from subsequent time? Thank you for the post.

 310. I was wondering if you ever considered changing the layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two pictures. Maybe you could space it out better?

 311. Wow that was odd. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say excellent blog!

 312. Hey! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 313. I do not know if it’s just me or if everybody else encountering problems with your website. It seems like some of the written text in your posts are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them too? This may be a issue with my web browser because I’ve had this happen before. Cheers

 314. Greetings! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same subjects? Thank you so much!

 315. Hey! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog post or vice-versa? My website addresses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to send me an email. I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way!

 316. I’m truly enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Superb work!

 317. Thanks for a marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you happen to be a great author.I will make certain to bookmark your blog and will often come back someday. I want to encourage you to continue your great posts, have a nice evening!

 318. Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam feedback? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me crazy so any assistance is very much appreciated.

 319. Heya are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 320. Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 321. I absolutely love your blog and find many of your post’s to be precisely what I’m looking for. Does one offer guest writers to write content in your case? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on many of the subjects you write with regards to here. Again, awesome website!

 322. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 323. Hmm it seems like your website ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any suggestions for first-time blog writers? I’d genuinely appreciate it.

 324. Nice blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your theme. Appreciate it

 325. Howdy! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this write-up to him. Fairly certain he will have a good read. Many thanks for sharing!

 326. Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to shoot you an email. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it improve over time.

 327. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on various websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard good things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 328. Good day! I could have sworn I’ve been to this website before but after checking through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!

 329. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your webpage? My blog is in the exact same niche as yours and my users would certainly benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Many thanks!

 330. Hey there! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when viewing from my iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this problem. If you have any recommendations, please share. Many thanks!

 331. Thanks for your marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you happen to be a great author.I will make sure to bookmark your blog and may come back later in life. I want to encourage that you continue your great posts, have a nice holiday weekend!

 332. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100% certain. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Thank you

 333. I was curious if you ever thought of changing the layout of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two pictures. Maybe you could space it out better?

 334. Howdy would you mind sharing which blog platform you’re working with? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 335. Awesome site you have here but I was wanting to know if you knew of any community forums that cover the same topics discussed here? I’d really love to be a part of group where I can get advice from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Bless you!

 336. Today, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!

 337. I was wondering if you ever thought of changing the structure of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two images. Maybe you could space it out better?

 338. Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, very good blog!

 339. Please let me know if you’re looking for a author for your weblog. You have some really good posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested. Regards!

 340. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Bless you!

 341. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this outstanding blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will share this blog with my Facebook group. Chat soon!

 342. Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have developed some nice practices and we are looking to trade solutions with others, be sure to shoot me an email if interested.

 343. With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My website has a lot of exclusive content I’ve either created myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you know any ways to help protect against content from being stolen? I’d really appreciate it.

 344. Heya just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same results.

 345. I’m truly enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Outstanding work!

 346. Hello there! I could have sworn I’ve been to this site before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!

 347. This design is wicked! You most certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 348. Hi would you mind letting me know which web host you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good web hosting provider at a fair price? Kudos, I appreciate it!