روانشناسی رنگ ها در دکوراسیون داخلی

آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که در یک اتاق احساس آرامش کنید یا حس کنید که فلان کافه دنج است اما آن یکی زیاد آرام و راحت نیست.یا در بعضی خانه ها و ادارات احساس سنگین بودن فضا به شما حالتی از رسمی بودن و تجمل القا کند؟

باید بگویم که همه ی این ها زیر سر رنگ آمیزی و نورپردازی این ساختمان ها است.مبحث روانشناسی رنگ ها مبحثی علمی است که ثابت می کند افراد در مواجهه با رنگ های مختلف تغییرات عاطفی و حتی فیزیکی در آن ها رخ می دهد. مثلا با احاطه شدن در رنگ های گرم احساس گرما میکنیم و با احاطه شدن در رنگ های سرد احساس سرما.طراحان داخلی با اشراف بر روانشناسی رنگ ها بر عواطف و فعالیت های افراد تاثیر میگذارند برای مثال طی یک بررسی مشخص شده است که رنگ قرمز  فست فود های زنجیره ای مک دونالد ناخودآگاه مشتریان را گرسنه می کند و از طرفی باعث می شود که در غذا خوردن عجله کنند.

مورد جالب دیگر آن است که شکل های مختلف مانند دایره ، مثلث و مربع هم اثرات متفاوتی بر احساسات افراد دارند که استفاده ی به جا از آن ها و ترکیب مناسبشان با رنگ ها باید با دقت انجام شود.

اکنون که اهمیت و تاثیر رنگ ها بر حالات و احساسات انسان را می دانیم چرا خودمان کمی از علم روانشناسی رنگ ها را یاد نگیریم و با کمک آن اتاق های مختلف خانه را آن طور که دلمان می خواهد رنگ آمیزی نکنیم؟ مثلا رنگ های آرامبخش برای اتاق خواب، رنگ های پر نشاط برای اتاق کودک و …

interior-design

خصوصیات شکل ها:

شکل ها نیز دارای خصوصیت گویا ومعنی دار نظام زیباشناختی خود هستند.در طراحی,این کیفیت های معنی دار شکل و رنگ می بایست با یکدیگر مطابقت داده شوند,یعنی شکل و رنگ در معنی دار بودن و مفهوم خود یکدیگر را تایید و اثبات نمایند.سه شکل اصلی مربع,مثلث و دایره نیز مانند سه رنگ اصلی قرمز,زرد و آبی دارای خصوصیات مفهومی و بیانی مشخص هستند.مربع,نمایانگر ماده,وزن و حدود مشخص است وحسی از کشش و امتداد و تجربه حرکت را القاء میکند.مربع با رنگ قرمز منطبق است و وزن حجم قرمز با شکل سنگین و ساکن مربع مطابقت دارد.مثلث با زوایای حاد و تند,تاثیر ستیزه جویی,پرخاش و تهاجم را ایجاد میکند.مثلث سمبل تفکر است و حالت وخصوصیت بی وزن آن با زرد روشن هماهنگی دارد.دایره بر عکس مربع,احساسات را ملایم و معتدل میکند و حس آرامش و حرکت آرام و آهسته را القاء مینماید.دایره سمبل روح است که در درون خود همواره در حال حرکت است.

تطابق و تناسب هر رنگ با شکل مربوط به خود مستلزم همانندی و توازن است.اگر رنگها و شکل ها در بیان مفاهیم و حالات توافق داشته باشند,تاثیرات آن دو چندان خواهد بود.

خصوصیات رنگ ها:

سفید

سفید سمبل خلوص، بی گناهی، پاکی، آرامش و صلح است. رنگ سفیدالقاء کننده آرامش، صفا وآسایش است. سفید به همراه خلوصش، یکی از کاربردی ترین رنگها در طراحی دکوراسیونی یک فضا است زیرا که با همه رنگ ها قابل ترکیب است. ( منظوراز ترکیب در این مباحث، کنار هم قرارگیری رنگ ها در یک کمپوزسیون رنگی درفضااست).

به کارگیری رنگ سفید در فضا به خصوص برای پوشش های اصلی، آن مکان را روشن تر وبزرگتر جلوه می دهد. بنابراین برای فضاهای کوچک و کم نور انتخاب ایده آلی است. سفید خالص هنگامی که بانور طبیعی نور پردازی می شود، یک رنگ گرم را ایجاد میکند ولی در زیر نورهای مصنوعی به نظر سرد می رسد. درنتیجه با اضافه کردن نورهای زرد،قرمز و قهوه ای در کنار نور مصنوعی مانند فلورسنت و یا افزودن لوازمی به یک ویا چند رنگ یاد شده در محیط تغییر می کند. این رنگ ها از کیفیت سفید نمی کاهند بلکه آن را گرم تر می کنند

رنگ سفید برای فضاهائی باعناصر معماری قدیمی و یا جهت ایجادهماهنگی بین سبک های کاملاً مجزای معماری بسیار ایده آل است. برای حفظ آرامش فضایی با سطوح سفید میتوان از لوازمی با رنگ های خنثی و بافت های طبیعی مانند چوب استفاده نمود و برای ایجاد تضادهای ظریف و زیبا،تعدادی رنگ های دراماتیک نیز به این ترکیب افزود.

17-inspiring-wonderful-black-and-white-contemporary-interior-designs-homesthetics-31

رنگ های سرد و گرم

رنگ های موجود در چرخه رنگی از لحاظ تاثیری که بر روح، روان و بر ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه ما می گذارند به سه دسته رنگ های گرم، سرد و خنثی تقسیم می شوند. رنگ های گرم به آن دسته از رنگ هایی گفته می شود که محرک سیستم عصبی هستند و احساسات ما را قوت بخشیده و تشدید می کنند. این رنگ ها همچنین رنگ هایی هستند که در همان برخورد نخستین، تعداد ضربان قلب و هیجانات ما و همچنین توان انتقال سلول های انرژی زا را در بدن انسان ها به شدت افزایش می دهند. تاثیرات اصلی این رنگ ها بر شاخه سمپاتیک سیستم خودکار عصبی است.

رنگ های گرم بر فعالیت روزمره زندگی ما می افزاید و به زندگی ضرباهنگ تند و شاد می بخشند. این رنگ ها فشار خون را بالا می برند، تنفس و ضربان قلب را تسریع بخشیده و گرمی و حرارت را به بیننده القا می کنند. رنگ های اصلی یا ترکیباتی از قبیل قرمز، نارنجی، زرد، سبز، قرمز- نارنجی، زرد – نارنجی(پرتقالی)، بنفش متمایل به قرمز (قرمز – بنفش) در زمره رنگ های گرم قرار می گیرند. رنگ های سرد، رنگ هایی هستند که دارای تاثیرات آرام بخش بوده و حس لطافت، آرامش و کم تحرکی را به ما القا می کند. این رنگ ها که ترکیباتی از قبیل آبی – سبز (فیروزه ای)، سبز مایل به آبی، آبی – بنفش، بنفش متمایل به آبی( آبی – بنفش) و آبی را در خود دارند به طورمستقیم بر شاخه پاراسمپاتیک سیستم عصبی خودکار اثر می گذارند و موجب پایین آمدن فشار خون و کاهش سرعت تنفس و ضربان قلب می شوند. رنگ های سرد، ساده و بی تکلف هستند و انتخابی مناسب برای محیط کار و اتاق خواب که درآن به آرامش نیاز است به شمار می روند. به لحاظ بصری، رنگ گرم پیش می آید و رنگ سرد پس می نشیند.

رنگ های خنثی

رنگ های خنثی اعم از سیاه، سفید، خاکستری بژ و قهوه ای رنگ هایی هستند که در طیف رنگی و چرخه رنگ جایگاهی ندارند و از ترکیب رنگ های دیگر به وجود می آیند و اصولاً سیاه و سفید رنگ محسوب نمی شوند و خاکستری که از ترکیب سیاه و سفید به وجود می آید جزء دسته رنگ های خنثی است. به این دسته رنگ ها بی رنگ ها نیز می گویند.  با این تعریف رنگ های کم مایه مانند صورتی کم رنگ یا آبی آسمانی جزءرنگ های خنثی محسوب نمی شوند ولی رنگ کرم یکی از رنگهای خنثی به حساب می آید. همین مسئله در مورد خاکستری روشن که از مشکی نشأت گرفته است نیز صدق می کند.

هنگامی که قصد دارید قسمتی از فضا مانند یک دیوار، در، پنجره و یا حتی خرده ریزهایی ماننددستگیره، چوب پرده و به طور کلی هر وسیله ای که در محیط وجود دارد به محض ورود بیننده به داخل، نظر او راجلب نکند. آنها را به یکی از رنگ های خنثی رنگ آمیزی کرده و یارنگ خنثی را در انتخاب آنها درنظر بگیرید.

از این خاصیت رنگ های خنثی برای رفع عیوب معماری و شکستگی ها وفرورفتگی ها می توان بهره زیادی کسب کرد. به عنوان مثال با رنگ آمیزی بخشی از فضاکه دارای مشکل ساختاری است و شما نمی خواهید فوری مورد توجه بیننده قراربگیرید،توسط یکی از رنگ های خنثی به راحتی می توانید آن را در نظر اول بپوشانید.

اگرچه این رنگ در معماری داخلی بسیار کاربرد دارد ولی انتخاب رنگ های خنثی و ترجیح دادن مکرر آن به رنگ های دیگر از نظر روانشناسی نشانه ای از یک نقطه نظر منفی نسبت به زندگی است. کسانی که گرایش به این رنگ ها دارند معمولاً انسان های اندوهگین، افسرده و ناامید هستند اما این رنگ ها از خصوصیات مثبت هم در مواقعی برخوردار هستند از جمله اینکه بهترین انتخاب برای فضاهای آموزشی که در آن نیاز به تمرکز بیشتر برای دانش آموزان و آموزگاران وجود دارد، هستند.

1

سیاه و سفید

موارد زیادی در خصوص این که سیاه و سفید رنگهای واقعی هستند یا نه مطرح شده است وقتی تمام طول موجهای طیف به سطح یک شیء جذب شوند آن شیء سیاه به نظر میرسد . و وقتی تمام این طول موجها از سطح شیء بازتابند شیء سفید به نظر میرسد . وقتی سیاه و سفید کنار هم قرار میگیرند ترکیب کلاسیک و مکملی را به نمایش میگذارند که خیره کننده ناب و زنده است این ترکیب در عین حال بی پیرایه و برجسته است تصور کنید که خطوط تایپ شده مشکی روی صفحه سفید ستارگان سفید در آسمان شب و راه راه های بدن گورخرچه جذابیتی دارند ترکیب سیاه و سفید رنگهای دیگر را به حالت تعادل در می آورد نه بیش از حد بر آنها تاکید می کند و نه درسایه خود قرارشان میدهد خاکستری را هم می توان با ترکیب دو رنگ مکمل به دست آورد به هر حال این ترکیب در تعدیل و تاثیر بر رنگهای دیگر موثر است و در ضمن به برخی رنگها جلوه ای خاص میدهد .

black-and-white-interior-design-another2

قرمز

رنگي گرم و داراي نيروهاي برون گرا است.دارای بالاترین طول موج است. رنگ توان و فعاليت بسيار زياد و رنگ مقوي قلب است.طعم آن شيرين است. رنگ قرمز موجب بالا رفتن فشار خون و تپش قلب می‌شود. در بعضی افراد نیز ایجاد نیرو و انرژی می‌کند و هم‌چنین باعث به وجود آمدن حالتی صمیمی همراه با عشق و محبت می‌شود. قرمز مایل به نارنجی برای نشیمن مناسب است و روحیه را تقویت می کند، به مکالمه های جذاب میدان می دهد.

 به علاوه رنگ قرمز اشتها را تا حد زیادی افزایش می‌دهد و به همین دلیل است که در سالن‌های غذاخوری از این رنگ استفاده می‌کنند. قرمز سماقی باعث تحریک ذایقه در ناهار خوری می شود و سرعت متابولیسم را هم افزایش می دهد. بویایی و چشایی را تقویت می کند، همچنین زرشکی لذت چشایی را افزایش می دهد. این رنگ می‌تواند انتخاب مناسبی برای اتاق ناهارخوری باشد.نکته ی مهم در انتخاب هر رنگی توجه به میزان تیرگی و روشنی آن رنگ است.

قرمز موجب جلب توجه می شود، تصاویر را برجسته تر می کند و موجب می شود اشیا به گونه ای به نظر برسند که در حال پیشروی هستند قرمز می تواند هم صمیمی و هم رعب آور باشد، قرمز روشن تداعی کننده ی خطر و مشکل برای برخی از افراد است مانند علائم هشدار دهنده؛ بنابراین توصیه می‌شود که از رنگ قرمز تیره استفاده نمایید.به یاد داشته باشید که قرمز تیره نور بیشتری جذب می کند و استفاده از آن مستلزم افزایش نور فضا می باشد.

زرشکی برای اتاق بانوان موثر است و ظرافت را افزایش می دهد.ترکیب قرمز و صورتی برای اتاق خواب ایده آل است،زیرا قدرت قرمز را با خصوصیت احساسی صورتی ترکیب می کند و از آن برای ایجاد حس آسودگی و ایمنی بهره می گیرد.

خیلی از افراد عاشق این رنگ هستند و بسیاری هم از آن متنفرند. برای کسانی که این رنگ را دوست دارند، زرشکی می‌تواند گزینه ی خوبی در آراستن فضای ناهارخوری و اتاق‌های خواب و مطالعه باشد. از طرف دیگر، بچه‌ها به این رنگ علاقه دارند و می‌تواند انتخاب هوشمندانه‌ای برای اتاق خواب و محل بازی آن‌ها باشد.

صورتی همیشه در طراحی سنتی به سمت مونث متنایل است. صورتی رمانتیک است و حسی از معصومیت و عشق را در اذهان تداعی می کند.قوی ، درخشان و زیبا است.صورتی با سبز لیمویی،نارنجی یا فیروزه ای هماهنگ است.

در هنگان نور پردازی قرمز دقت کنید که از لامپ رشته ای استفاده کنید، یا چراغ دیگری با رنگ پایه گرم.چراغهای فلورسنت گرمای رنگ را می گیرند و آن را قهوه ای کدر یا حتی سبز و بور جلوه می دهند.یک لامپ هالوژن برای یک بعد از ظهر دلگیر خیلی خوب به کارتان می آید، اما برای غروب نور قرمز روشن ممکن است تند به نظر برسد.برای قرمز خوشرنگی که به کار گرفته اید از چند منبع نوری برای اوقات مختلف روز می توانید استفاده کنید.یا حتی لامپهای صورتی برای استفاده در غروب بسیار مناسب اند؛در حالی که پنجره های نورگیر یا رو به بام برای آب و هوای آفتابی بسیار عالی اند.اگر آب و هوای منطقه شما سرد و دلگیر است، قرمز به  آن گرما و صمیمیت می بخشد، ولی برای این کار شاید به چند لامپ با نور سفیدو روشن هم نیاز باشد تا بتواند خورشید را برایتان شبیه سازی کند.

kitchen-designers-at-kitchen-interior-design-khabars-within-kitchen-interior-designs-top-10-kitchen-interior-designs

نارنجي

از ترکیب دو رنگ قرمز که رنگی مبهوت کننده است، با زرد به عنوان رنگی خوش بین، رنگ نارنجی با گرما و انرژی مثبت درخشیدن می گیرد.نارنجی شادترین رنگ در طیف است.

نارنجي رنگ جواني است، رنگ شادابي و شادی، مظهر بازیگوشی، ماجراجویی، جنب و جوش و به تمتم معنا جسارت است. رنگ جشن و سرور است . رنگ نارنجی هم‌چون رنگ قرمز القا کننده ی احساساتی مانند صمیمت، عشق و انرژی است، اما نه به همان شدت. نارنجی درخشش نور آفتاب را در نظر انسان مجسم می‌سازد و دستمایه‌ای برای زندگی با نشاط را فراهم می‌آورد.نارنجی یکی از رنگهای ویژه رسانه تصویری است، می گویند آگاهی را ارتق می دهد و ذهن را باز می کند و به معنای “سریع، آسان، شاد” هم است. این رنگ حالتی درونی دارد و به مردم حس خوش آمدگویی می‌دهد. به همین دلیل در اکثر مواقع برای آراستن اتاق‌های نشیمن (پذیرایی) و‌ هال منزل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از نور پراکنده، لامپهایی با نور زرد، یا نور آتش برای ایجاد جوی بسیار زیبا در اتاقی که در آن زرد یا نارنجی به کار برده اید استفاده کنید.لامپ سقفی می تواند ترکیب رنگهایتان را به شکلی ناخوشایند به نظر برساند.

آشپزخانه ها: نارنجی به عنوان رنگی گرم و مطبوع که فروغ آتش و پرتو گرمابخش انرژی را سرمشق قرار داده، اشتها را بر می انگیزد.نارنجی رنگی انرژی زا، تحریک کننده واشتها آور است

فضاهای تاریک و تیره: نارنجی به عکس استتار در نور کم، توجه ها را به سوی خود جلب می کند و می تواند در نقاط کم جا و تنگ مفید باشد.

دفتر کار خانگی: این رنگ نشان از کار و فعالیت دارد و آگاهی ما را از فناوری افزایش می دهد.

نارنجی و نشیمن: برای اتاقهای نشیمن و فضاهای مختص سرگرمی، نارنجی می تواند بر شادی بیفزاید.نارنجی رنگی صمیمانه است که می تواند سد رفتارهای خشک و رسمی را بشکند.نارنجی باعث می شود حس کودکی دوباره در شما بیدار شود؛ نارنجی محیط ، رنگ هر پوستی را بهتر جلوه می دهد و آن را سلامت می نمایاند. نارنجی تند به صورت خود به خود فضا را با کوچک ساختن و دنج کردن آن گرم می کند.برای اتاق نشیمن و تلویزیون به خصوص لازم است.

نارنجی و آسایش:طیف کهربایی نارنجی قادر است بدون هیچ هیجان اضافی گرما را در هر اتاقی افزایش دهد.ترکیب زرد- نارنجی روی رنگهای چوبی گرم جادو می کند و کهنگی یک میز رنگ و رو رفته یا تیرکهای ناخوشایند سقف را بهسازی می کند.این رنگها شاد و مدرن و در عین حال ساده تر از طیف تند نارنجی است.

اما به هر حال نارنجی هیجان انگیز است، باعث می شود فعالیت و بازیگوشی مان زیاد شود. پس اگر آدم ناراحتی هستید، نارنجی بدترین انتخاب برای اتاقتان است.

نارنجی حتی در حمام هم ، عمق و گرما و زیبایی به یک سینک دستشویی اضافه می کند.

orange-blue-interior-design-as-orange-cube-interior-design-with-a-marvelous-view-of-beautiful-interior-interior-design-to-add-beauty-to-your-home

 زرد

زرد رنگي است به توان پرتو افكني زياد،كه بيشتر پرتوهاي در يافتي را باز تاب ميكند. زرد رنگي است كه ژرفا و عمق ندارد. برد آن نسبت به ديگر زياد تر است. رنگ ترش است. رنگ زرد وقتي يكدست باشد، شادي آفرين و هنگامي كه با تغييرات زمينه های رنگی همراه ميشود ايجاد هيجان و ناراحتي و تا حدي اضطراب ميكند.زرد رنگي بي خوابي، بيداري، هيجان، اظطراب و تلاطم فكری است این رنگ‌ نیز تاثیراتی مانند قرمز و نارنجی بر جای می‌گذارد با این تفاوت که درخشان‌تر و روشن‌تر است و همانند قرمز و نارنجی می‌توان از آن برای فضای نشیمن و هال استفاده کرد. علاوه بر این، انتخابی بسیار هوشمندانه برای روشن و بزرگ‌تر نشان دادن قسمت‌های تاریک و کم‌نور ساختمان مانند راهروها و فضای ورودی منزل است.در هر جا که از رنگ زرد استاده می کنید،شب هنگام که از نور مصنوعی استفاده می کنید تمهیدی اندیشه کنید که این رنگها با نور مصنوعی هم درخشان و پر مایه به نظر برسند.لامپهای رشته ای، زرد را پررنگتر و پرمایه تر می کنند و لامپهای فلورسنت درست به خلاف آنها زرد را به سمت طیف سبز مایل به آبی کدر متمایل می کنند؛لامپهای هالوژن آن را به شکل واقعی که در روز ظاهر می شوند نمایان می سازند. علاقه داشتن به رنگ زرد، نشانه‌ای از خلاقیت و میل به ایجاد ارتباط با دیگران است.

زرد درخشان:سریعترین راه برای نشاط دادن به هر فضای دلگیریا ملال آور است.زرد روشن، رنگ آفتاب، به صورت طبیعی با همه چیز جور در می آید، پس اجازه دهید همین خصوصیت حضور در همه جا که متعلق به زرد است مشوق استفاده از آن باشد.سرشت خورشیدی رنگ زرد حس گرما وشادی را در هر جایی القا می کند.رنگ زرد در اتق مطالعه یا دفتر خانگی کار بسیار مناسب است،حتی وقتی به عنوان تاکید روی یک تک دیوار استفاده می شود.به عقیده متخصصان رنگ درمانی رنگ زرد روی دیوارها باعث می شود کار سریعتر و با تمرکز بیشتری انجام شود.

یک فایل دیواری گالوانیزه در مقابل زمینه زرد و بنفش که زوج رنگ مکمل هستند باعث می شود هر کدام به تنهایی بر جسته بوده و درخشش سطح فلز باعث می شود این کنج دیوار، جلب نظر کند و شما را برای بررسی نامه های جدید فراخواند.

زرد در قسمتهای ورودی و دربهای جلویی حس استقبال را القا می کند.با زرد اصلی روشن روی در شروع کنید،رنگ زرد جسورانه یک ورود به یادماندنی را در ذهن تداعی می کند.

محیط تارک یک حمام کوچک زیر شیروانی با شیب تندش نیاز به تابش گرمای اضافی دارد.زرد درخشان و نارنجی روشن ترکیبی آتشین ایجاد می کنند که این حمام را گرم کند و آرامش و راحتی را در ذهن پدید می آورد.

رنگ زرد در آشپزخانه:یک آشپزخانه زرد روشن به آشپزی پر انرژی انگیزه بیشتری می دهد.بهتر است در آشپزخانه از روشنترین و درخشانترین زردها استفاده شود، ولی باید توجه داشت که ترکیب رنگها اشتها آور باشد مثلا سبز مایل به زرد را با دقت بیشتری استفاده کنید تا به نظر سیر نیاید و زرد خردلی را هوشیارانه تا مبادا کدر یا خاکستری شود!

ترکیبی از مارگاریتی تند-پوست لیمویی، نارنجی و گریپ فروت- در کنار هم به یک آشپزخانه کاشی شده رنگ پوست مرکبات را هدیه می دهند.آشپزخانه ای با رنگهای ملایم و بی روح اصلا یادآور غذاهای دلچسب و لذیذ نیست؛اضفه کردن رنگ تند مرکبات به این فضا موجب افزایش اشتها می شود.

زرد و ناهار خوری:رنگ زرد درخشان انتخاب فوق العاده ای برای اتاق ناهار خوری است. زرد روحیه خوب گفتگوی صمیمی را امکان پذیر می سازد و سایه های مطبوعش بر اشتها می افزاید.در بسیاری از خانه ها اتاق غذا خوری بعد از یک معبر راهرو مانند؛ بیرون از آشپزخانه یا اتاق نشیمن قرار گرفته است؛چنین اتاقی معمولا با حسی سرد و بدون نورگیر مناسب به حال خود رها شده است.آسانترین و کم هزینه ترین راه برای صمیمی تر ساختن این اتاق دلگیر بدون پنجره ،افزئدن لایه ای گرم از رنگ زرد به جاهای مختلف است.

زرد در اتاق نشیمن:رنگ زرد مبلمان یا دیواره نشیمنی بزرگ را به یک اتق دنج و صمیمی و البته گرم تبدیل می کند. زرد از جدیت فضا می کاهد پس در مکانهایی (مانند نشیمن)از آن استفاده کنید که اندکی خنده و کمی شوخی و بذله گویی را تاب آورد.

 هماهنگی رنگها با زرد:یک ترکیب ساده از رنگ زرد می تواند تسکین بخش باشد؛ اما برای برخی سلیقه ها غیر قابل تحمل جلوه کند.در این حالت ترکیبهای رنگی هماهنگ به همان خوبی برای جلوه نظم در اتاق به کار می آیند.اما دقت کنید آنها را با شدت و درجه یکسان بکار ببرید،رنگ زرد قوی از شدت رنگ سبز کمرنگ می کاهد و نارنجی هلویی را در کنار خود کاملا ناهماهنگ مینماید.برای زردی که در یک آب و هوای گرم، خیلی پر حرارت به نظر نمی رسد، آن را با یک سبز برگی خنک تلفیق کنید.

زرد و سبز:طراحان اغلب وقتی که یک شمای رنگی خلق می کنند در خارج از خانه در پی الهام از طبیعت بر می آیند، زیرا مردم به طور فطری این ترکیبهب را خوشایند می یابند، با در نظر گرفتن این مورد، یک همنشینی عالی برای زرد، رنگ سبز است.نه تنها سبز رنگی نزدیک به آن است که بعد از زرد در طیف قرار گرفته است، بلکه طیف رنگ برگها و گیاهان نیز هست و مکمل هر سبزی و گل و میوه ای، رنگ زرد است.این ترکیب موجب طراوت هر فایی می شود.در ایوانه و نشیمنها، زرد می تواند با بیشترین شدت با افزودن کوسنهای راه راه سفید و مشکی و جلای براق روی مبلمان به کار رود.

زرد و سفید:اگر زرد در کنار رنگهایی مانند قرمز در یک اتاق کوچک و دنج تند به نظر می رسد، می توان در بعضی جاها آن را با سفید همراه کرد.در آشپزخانه یک دیوار زرد درخشان در یک انتها می تواند یک نقطه کانونی ایجاد کند،توجه را به سوی خود جلب می کندتا اتلق طولانی تر و بزرگتر به نظر برسد.زرد می تواند گرمای کفپوش چوبی پولیش شده یا کابینتها را هم افزایش دهد.به خاطر داشته باشید که این رنگ باعث می شود اشیا جلوتر از بقیه به چشم آیند:بیننده در ابتدا همه چیز را به رنگ زرد می بیند.

20-yellow-living-room

  آبي

آبی محبوب ترین رنگها است.در فرهنگهای وودوو، این  عقیده وجود دارد که آبی ارواح شیطانی را دور می کند.به این دلیل، خانه ها در نیواورلیان تا تاهیتی درهای ورودی و قاب پنجره هایی به رنگ آبی کمرنگ دارند.می گویند آبی زنبور را دفع می کند.

به هر حال آبی رنگي است آرام و درونگرا. بيننده را به سوي خود ميكشد و درون آرامش خود، نرم مي سازد و به خواب ميبرد .آبي تيره گون، سكون مطلق و استراحت شبانه است.آبي رنگي است الاهي و آسماني. آبي رنگ زمستان و سرماي آن است. طعم آبي، بي طعمي و كمي متمايل به شيريني است.آبي با روان آدمي پيوند ميخورد و تا اعماق و انتهاي روح نفوذ ميكند. رنگی بسیار آرام‌بخش و تسکین‌‌دهنده که در انسان ایجاد امنیت و آرامش می‌کند و نگرانی را کاهش می دهد. به همین دلیل است که در اکثر مطب‌های پزشکی و اتاق‌های جراحی از آن بهره می‌گیرند.آبی را می‌توان برای اتاق‌های خواب و سرویس‌های بهداشتی در نظر گرفت. آبی مشهور به این است که ضربان قلب را کاهش میدهد و از این نظر تاثیر مخالف قرمز را دارد آبی آرامتر و طبیعیتر از هر رنگ تند و مرتعشی به نظر میرسد برای افراد بی خواب یا افرادی با اختلال در خواب یک پرده تند آبی میتواند سودمند واقع شود واز یک اتاق خواب پناهگاهی امن ایجاد کند . در کل برای محل‌هایی که به نظر باید خنک و آرام‌بخش باشند، استفاده می‌شود جایی که حمام داغ را خنک کند.آبی رنگ سردی است که موجب می شود فضا باز به نظر برسد(پس رو است).

جنون مد جدید سونا درمانی و مراکز رفاهی توجه زیادی را به طراحی حمامهای خانگی جلب کرده است زمانی حمامها بی اهمیت در نظرگرفته میشدند در حالی که امروزه به بخش بسیار مهمی از خانه وبه طرز فزاینده ای به بخش خصوی بدل شده اند وقتی حمام به اتاق خواب باز میشود استفاده از یک ترکیب رنگی مناسب ضروریست آبیهای قدرتمند و آبی سبزها کمک میکنند عبور از فضای آرامش بخش اتاقها به پناهگاهی خنک جهت استهمام ممکن گردد هرچه آبی تابناکترباشد آبیتر و شبیهتر به اقیانوس به نظر میرسد خصوصاً ئقتی با سفیدهای تازه و با طراوت جور باشد برای تمدد اعصاب مفیدتر است سایه های خنک رنگ فیروزهای درمانی ایده آل برای بدنهای خسته و چشمان کارکرده هستند .

لازم به ذکر است که آبی نقطه ی مقابل قرمز در زمینه ی اشتها بوده، در حقیقت باعث از بین رفتن اشتها می‌شود، بنابراین نمی‌تواند رنگی مناسب برای اتاق ناهارخوری و آشپزخانه باشد.

نورپردازی فضاهای آبی : آبی سایه خنک ایجاد میکند و رنگی که تیره کننده است، باعث میشود فضاها به نظر بزرگتر و اندکی سردتر بیایند . در یک حمام بیشتر از هر اتاقی دیگر درجه حرارت رنگها نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشت . حمامی آبی رنگ باید به گرمی نورپردازی شده باشد در غیر این صورت باید به زیاد کردن افراطی حرارت نیاز دارد در فضای خیلی کوچک یا خیلی تنگ استفاده از آبا با حداکثر ظرفیت آن است . تعدیل کردن آبی با کمی ارغوانی گرم و زرد روشن از سردی آن میکاهد . گرما در حمام آبی رنگ میتواند با نور زیاد خورشید یا نورپردازی مناسب ودر موارد بسیاری هردو ایجاد شود. مادام که شخصاً احساس امنیت میکنید ایده تلفیق حمام با طبیعت پیشرفتی طبیعی در مقایسه با حمامهای جدید مد روز به شمار می آید . وسعت پنجره ها میتواند حمام آبی خنک را در هنگام  شب سرد و تاریک به نظر برساند، پس خیلی دقت کنید که نور خورشید را در روز با یک سیستم نور پردازی مناسب در اوقات شب تعدیل کنید. به استثنای لامپهای گرمایی با طراحی های خاص تکنیکهای نور پردازی کثیری وجود دارند که باعث میشوند که کاشی های آبی در زمستان گرمتر به نظر برسند و یک دیوار آبی روشن در صبح هنگام جذابتر به دید بیاید افزودن لامپهای حالوژن متمرکز در حقیقت سطوح زیر آنها را گرمتر میکنند و باعث میشوند چینی آلات یا استیل عینیتر و ملموستر به نظر برسند.

40-friendly-and-fresh-blue-interior-designs-16

 سبز

سبز معتدل و اعتدالش سرد است. در سبز توان آرامش وجود دارد و با ويژگيهاي تاريك_روشن. تعغل، تفكر و آرامش خردمندانه است. رنگ صلح و صفا است. طعم رنگ سبز، نه شيرين است نه شور، نه ترش است نه بي مزه، نه تند است نه تلخ، طعم رنگ گوارا است و كمي مزه گس دارد . رنگی جذاب که احساس سلامت، باروری، حاصل خیزی، آرامش و صمیمیت را القا می‌کند.سبز خالص ترکیبی کاملاً متعادل از آبی و زرد را در وسط قرار میدهند . بنابر این سبز تاثیری متعادل کننده بر روی بدن ما دارد زریا نه گرم است و نه سرد این رنگ مثل قرمز خود را تا جلوی چشمان ما پیش نمی آورد و دما را تغییر نمیدهد م مثل آبی هم نیست که عقب بنشیند وبرودت را به ارمقان آورد در عوض سبز دما و ضربان قلب ما را مثل زمان استراحت تنظیم میکند .

آبی سبزرنگی آرامش بخشی است که هر اتاقی را رسمی میکند .به این دلیل که مقادیر اشباع شده ای از دو رنگ آبی و سبز را را با یکدیگر ترکیب میکنند رنگی نیست که نتیجه استاندارد ایجاد کند آبی سبز مثل بنفش الهام بخش رویاهای ماست. برای اتاقی آرام و آسوده که جز مثل مسکن کاربرد دیگری ندارد سبزها را با کمی آبی یا سبز دریایی به کار برید ، این رنگهای دریایی بهترین انتخاب برای حمام یا اتاق خوابی دنج هستند آبی سبز همچنین رنگ فوق الآده ایست برای استفاده در کنار استخر زیرا در بین آجر بتون و آفتاب خوش می درخشد.کاشی های درخشان حمام می توانند قدرت سراب صحرا را القا کنند،وقتی به رنگهای فیروزه ای، آبی سبز و دریایی باشند .

سبز نیز تا حدی مانند آبی عمل می‌کند، اما گرم‌تر و منعطف‌تر است. از این رنگ نیز در بیمارستان‌ها، مطب‌ها و اتاق انتظار دندانپزشکی استفاده می‌شود.

در هر پرده رنگ سبز همیشه ترکیبی از زرد گرم و آبی خنک استفاده میشود در نتیجه سبز تاثیر متعادل کننده قابل ملاحظه ای بر جای میگذارد . از سبزلیمویی در آشپزخانهای که به اتاق نشیمن باز میشود برای سرگرمی و اشتیاق در آشپزی استفاده کنید. سبزهای برگی در اتاق خوابی که در انتظار رنگی آرام است اما از رنگهای کمرنگ هم ابا دارد معجزه میکند . سبز درخشان مهیج در یک ترکیب رنگی خنثی فوراً شادی را بدون مزاحمت برای اثر آرامشبخش به آن می افزاید.

 سبز روشن رنگ مناسبی برای اتاق‌های خواب،حمام، نشیمن و هال به شمار می‌رود. سبز تیره نیز برای آشپزخانه و اتاق‌ناهار خوری مناسب است، زیرا که این رنگ تأثیر خوبی بر سلامت و تغذیه دارد.

green-bedroom-pops-of-pink

بنفش

بنفش رنگی است با خلاقیت، تخیل و در عمیق ترین سایه ها با شکوه و جلال مرتبط است.در اشکال کمرنگتر با تمدد اعصاب و محیط های آرامش بخش ارتباط دارد و برای اتاق خواب بسیار مناسب است.

رنگ بنفش نمايشگر بي خبري، بي اخياري، ظلم و دشواري است و رنگي مرموز و برانگيزاننده احساسات.طراحان داخلی آن را تخیلی می نامند زیرا بیرون از طیفهای متداول قرار می گیرند .اگر در سطح وسيع به كار بريم حالت ترس را نشان ميدهد بالئخص اگر بنفش متمايل به ارغواني باشد.اما ارغوانی به خودی خود آرامش بخش است. طعم بنفش گس است.بنفش سمبل هرج و مرج، مرگ، ستايش و عظمت است.

ارغوانی تیره اغلب در اتاق های غذا خوری و یاسی کمرنگ اغلب در اتاقهای نشیمن رسمی ظاهر می شوند.

خنکترین سایه های بنفش آرامش بخش ترین آنها هستند.از نیلی سیر تا آبی کمرنگ،این رنگها همگی به آبیهای آرامش بخش شبیه اند اما مقدار گرمای اضافه ای در بنفش یافت می شود.این خصیصه بنفش را به یکی از بهترین رنگها برای حمام بدل می کند،به خصوص برای حمام های خیلی سرد و کم نور.

بنفش با زرد،سفید و کرم سازگار است.بنفش از قرمز خنک تر و در عین حال دارای حرارتی بیش از آبی است.

 بنفش آبي رنگ، القا كننده تنهايي است. بنفش قرمز، القا كننده سلطه یک نیروی روحاني است.

living-room-interior-design-with-red-and-purple-colors-800x520

قهوه ای

به رنگ شکلات تیره تافی کره ای و فنجان قهوه لاته فکر کنید متوجه میشوید که این رنگهای راحت و گرم چقدر آرامش دهنده هستند آنها همچنین میتوانند در مقابل سفید، کرم و شیری کنتراستهای سردی ایجاد کنند . برخی رنگهای قهوهای بسته به میزان سیری رنگ میتوانند سرد یا گرم باشند اما به هر حال برای کار خوب و ملایم هستند . خوبست قهوهای تیره را در اتاقهایی که احتیاج به حس راحتی و امنیت دارند یا در اتاقهایی که معمولاً هنگام غروب و تحت نور مصنوعی مورد استفاده قرار میگیرند بکار بریم . قهوهای معمولاً برای اتاقهای نشیمن هم مناسب است حتی قهوه ای تیره را میتوان در مقابل فیروزه ای کمرنگ یا درخشان یا در مقابل صورتی بکار برد در حالی که رنگهای کاراملی روشنتر مکمل هوشمندانه ای برای سفید و کرم هستند . از لحاظ روانشناختی قهوهای با نیاز به امنیت برقراری ارتباط با افراد هم فکری و نیاز به یک محیط راحت مرتبط است .

decorating-mistakes__________

حال و هوای رنگی

هر رنگی حال و هوای متفاوت به فضای درونی می بخشد و طیفهای مختلف، تأثیرات گوناگونی به جای می گذارند، بدین ترتیب:

مجموعه ی قرمز:

گرما و هیجان را به ارمغان می آورند. این مجموعه برای فضای غذاخوری یا اتاق نشیمنی صمیمی، عالی است.

مجموعه ی آبی:

رنگهایی آرام و التیامبخش به شمار می روند. این مجموعه برای اتاق خواب بسیار مطلوب است.

مجموعه ی زرد:

با تابش نور خورشید و شادی توأم اند. این مجموعه هوای زندگی را به آشپزخانه، اتاق نشیمن و اتاق خواب راه می دهد.

مجموعه ی نارنجی:

طیفهای برانگیزنده لذت که روح را شاد و تلطیف میکنند. بهترین کاربرد این مجموعه در اتاق نشیمن است.

مجموعه ی سبز:

غالباً آرامش بخشاند. این مجموعه به اتاق نشیمن، آشپزخانه و اتاق خواب روحی تازه می بخشد.

مجموعه ی بنفش:

رمزآلود، و در طیفهای پررنگتر مجلل و با شکوه اند. در طیفهای کمرنگتر و یاسیرنگ نیز آرام و معتدل جلوه میکنند. گونه های پررنگ بنفش را در اتاق نشیمن یا پذیرایی به کار ببرید و از سایه های کمرنگ در اتاق خواب استفاده کنید.

نکته ی مهم:

تضاد رنگی غالباً با دو رنگ شکل می گیرد، اما برای سازگاری رنگی معمولاً به سه رنگ یا بیشتر، نیاز هست.

با همآیی چشمگیر رنگها

سازگاری طیفهای نارنجی، قرمز و صورتی پررنگ برای فضایی دوستانه و آرامش بخش

باهمآیی آبی روشن و شکلاتی پررنگ برای طرحی شیک و برازنده

آمیزه سبز زیتونی و سفالی گرم برای نمای امروزی و خشن

تقابل بنفش کمرنگ و کرم طلایی رنگ برای سبک ظریف و آراسته

توصیه کارشناس:

– ساختن الگوهای متفاوت با استفاده از رنگ، نقطه ی کانونی خیره کنندهای در فضای درونی پدید می آورد. در این میان، قاعده بنیادین آن است که پیوندی بین این الگوی رنگی و دیگر قسمتهای طرح برقرار سازید. برای این منظور می توانید از طیفهای یکسانی بر روی الگوی مورد نظر و دیوارها و اثاثیه استفاده کنید.

از موارد زیر اجتناب کنید:

۱- به کارگیری تعداد بیش از حدی از رنگها؛ این کار به تأثیری ناموزون و غیرمنسجم می انجامد و سبب میشود که طرحتان لجام گسیخته و آشفته جلوه کند.

۲- به کارگیری میزانی برابر از طیفهای یکسان؛ حتی اگر فقط از دو رنگ در طرحتان استفاده میکنید، میزان یکی باید از دیگری بیشتر باشد تا رنگ زمینه ی اصلی، تأثیر و غلبه ی خود را نشان دهد.

۳- به کارگیری رنگها بدون آزمودن آنها: حتی مجموعه رنگهای مختلفی که بر اساس چرخه رنگ و به صورت نظری سازگاری مناسبی با یکدیگر دارند، ممکن است در عمل و تحت شرایط مختلف محیطی، از جمله میزان نور و ابعاد اتاق، به هیچ وجه با هم سازگار نباشند و زیبا به نظر نرسند. پس بهتر است یک بار در یک نمونه ی کوچک آن ها را امتحان کنید.

منابع:

رنگ در دکوراسیون و طراحی داخلی- نویسنده:جوانا کاسپید و مریل لوید

رنگ مدرن – نویسنده: سارا لینچ ، ترجمه: فرید عابدین شیرازی

رنگ شناسی در معماریelmifa.ir

مطالب مرتبط

 • 94
  فنگ شویی که به معنای باد و آب است، یک فلسفه و فن باستانی در چین است و برای پیدا کردن دکوراسیون مناسب و چیدمان درست اشیا در ساختمانهای مسکونی، تجاری، باغ و غیره استفاده می‌شود تا بهترین اثر را بر سلامتی، شادی، موفقیت، هماهنگی و به طور کلی انرژی مثبت داشته باشد. کاربرد فنگشویی در دکوراسیون داخلی بر این اساس…
 • 93
  برای داشتن یک خانه گرم و دوست‌داشتنی، لازم نیست در زمینه طراحی داخلی تحصیلات آکادمیک داشته باشید؛ همین که نسبت به متراژ، هندسه فضایی هر قسمت از خانه، ابعاد و تعداد پنجره و تاثیر نور طبیعی بر محیط گوشه و کنار خانه آگاه باشید، گزیده‌ تر انتخاب خواهید کرد. اتاق…
 • 86
  اجازه بدهید که تجربه ی چندین ساله مان را با شما شریک شویم. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در دوره ی اخیر با توجه به تغییرات قابل ملاحظه ای که در سبک زندگی مان رخ داده است و همه چیز بسیار سریع و ماشینی شده است زمان تاثیر گذاری…
 • 86
  اجازه بدهید که تجربه ی چندین ساله مان را با شما شریک شویم. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در دوره ی اخیر با توجه به تغییرات قابل ملاحظه ای که در سبک زندگی مان رخ داده است و همه چیز بسیار سریع و ماشینی شده است زمان تاثیر گذاری…
 • 84
  چه به ترکیب رنگ ها علاقه داشته باشیم و از آن لذت ببریم چه نبریم همه ی ما در زندگی روزانه مان بارها و بارها با رنگ ها سر و کار داریم مثلا وقتی که درحال انتخاب کردن لباس هایی هستیم که میخواهیم امروز با آن در یک قرار مهم…

4,165 thoughts on “روانشناسی رنگ ها در دکوراسیون داخلی

 1. Hi there! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no backup. Do you have any solutions to prevent hackers?

 2. I?¦m now not certain the place you’re getting your information, however great topic. I must spend a while finding out more or figuring out more. Thanks for excellent info I used to be on the lookout for this info for my mission.

 3. I just want to mention I am just new to blogs and definitely savored you’re web-site. Probably I’m want to bookmark your site . You surely come with terrific posts. Thank you for revealing your web page.

 4. Hi there, I discovered your site by means of Google while looking for a related subject, your site came up, it looks great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 5. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks and Digital Signage, and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks and Digital Signage. MetroClick, 121 Varick St, #301, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

 6. It truly is almost unattainable to find well-educated readers on this area, however, you seem like you know which you’re writing on! Appreciation

 7. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I’ve shared your website in my social networks!

 8. I merely need to inform you you that I am new to having a blog and clearly enjoyed your website. Very possible I am probably to save your blog post . You really have great article information. Appreciate it for giving out with us your main internet post

 9. I do like the way you have presented this particular problem plus it does indeed supply us some fodder for thought. Nevertheless, because of just what I have seen, I just hope as other comments stack on that individuals keep on point and in no way get started on a tirade regarding some other news du jour. Yet, thank you for this excellent piece and while I can not really agree with the idea in totality, I respect your perspective.

 10. It’s perfect opportunity to generate some plans for the long-term. I have digested this blog post and if I may possibly, I want to suggest to you you number of worthwhile ideas.

 11. Hi there! This article couldn’t be written much better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I most certainly will send this information to him. Pretty sure he’ll have a good read. Thanks for sharing!

 12. Wow! This blog looks just like my old one! It’s on a completely different subject but it has pretty much the same page layout and design. Excellent choice of colors!

 13. I am now not sure where you’re getting your information, however good topic. I needs to spend a while finding out much more or working out more. Thank you for excellent info I was on the lookout for this information for my mission.

 14. Thanks! I finally got it to get results ON BLOGURL. I was so fired up I created on a website a tutorial about how precisely exactly to create custom bbpress topic fields and be able to filtering based on the ones custom fields. Thanks for the wonderful plugin/idea NAME!

 15. I merely desire to reveal to you that I am new to blogging and totally valued your information. Most likely I am inclined to bookmark your blog post . You absolutely have wonderful article information. Admire it for giving out with us your current domain article

 16. I am also writing to let you be aware of of the perfect encounter my friend’s daughter gained going through the blog. She mastered several details, including what it’s like to have an ideal coaching style to let the others really easily learn certain multifaceted subject areas. You actually did more than people’s expected results. Thank you for rendering these precious, dependable, revealing as well as fun tips about your topic to Ethel.

 17. hello there and thank you for your info – I have definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical issues using this website, as I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again soon..

 18. Thanks, I have just been looking for information about this subject for ages and yours is the greatest I’ve discovered so far. However, what in regards to the conclusion? Are you positive concerning the source?

 19. Somebody necessarily assist to make critically articles I would state. That is the first time I frequented your web page and thus far? I surprised with the research you made to make this particular submit incredible. Great task!

 20. Emeryeps is a SEO(Search Engine optimzation) and Internet Marketing company. They help businesses to get traffic from various search engine and online community. They have seo experts and consultants with many years of SEO Experiences. No matter where your business is located, EmeryEPS.com can help your business to secure your highly convertible leads online.

 21. MichaelJemery.com is a site with many hypnosis downloads. Whether you are looking for free hypnosis downloads, self hypnosis download for mp3, video and any audio files, Michael Jemery has the downloads for you. You can download hypnosis from apps, audio, mp3 and even youtube !

 22. It¡¦s in reality a great and useful piece of information. I am satisfied that you shared this useful info with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 23. It’s perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it!

 24. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such excellent info being shared freely out there.

 25. This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 26. My brother suggested I might like this web site. He was entirely right. This post actually made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 27. I have been browsing on-line more than 3 hours today, yet I by no means discovered any fascinating article like yours. It¡¦s lovely price sufficient for me. In my view, if all site owners and bloggers made good content material as you did, the net might be a lot more useful than ever before.

 28. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 29. Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 30. Hi there! This post could not be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I’ll forward this article to him. Fairly certain he will have a good read. Many thanks for sharing!

 31. I do agree with all of the ideas you have presented for your post. They’re very convincing and will definitely work. Nonetheless, the posts are too short for novices. May just you please extend them a bit from next time? Thank you for the post.

 32. My coder is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a number of websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard good things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 33. Woah! I’m really digging the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between superb usability and visual appeal. I must say you’ve done a awesome job with this. Additionally, the blog loads extremely fast for me on Safari. Excellent Blog!

 34. Does your website have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it improve over time.

 35. Excellent post at BrianKanaaheM.Bilal’s PublicHealthFreak’s Blog. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Extremely useful information particularly the last part 🙂 I care for such info a lot. I was looking for this particular information for a very long time. Thank you and best of luck.

 36. you’re actually a just right webmaster. The site loading velocity is incredible. It sort of feels that you are doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have performed a excellent task on this matter!

 37. you are truly a good webmaster. The website loading velocity is amazing. It kind of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork. you’ve performed a great process on this matter!

 38. Good – I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs and related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task.

 39. Does your blog have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to shoot you an email. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it grow over time.

 40. Good – I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task.

 41. I’ve recently started a web site, the information you offer on this website has helped me greatly. Thank you for all of your time & work. “Men must be taught as if you taught them not, And things unknown proposed as things forgot.” by Alexander Pope.

 42. I not to mention my guys have been viewing the great tactics from your site while unexpectedly I had a horrible suspicion I never thanked the website owner for them. My young men are actually as a result warmed to learn all of them and already have extremely been having fun with them. Appreciate your indeed being really helpful as well as for figuring out certain ideal tips millions of individuals are really eager to be aware of. Our own sincere regret for not expressing gratitude to sooner.

 43. Hi my family member! I wish to say that this article is amazing, great written and include almost all vital infos. I would like to see extra posts like this.

 44. Very nice article and right to the point. I don’t know if this is actually the best place to ask but do you folks have any thoughts on where to get some professional writers? Thanks 🙂

 45. I do consider all the concepts you’ve presented for your post. They’re really convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are too short for starters. Could you please prolong them a bit from next time? Thank you for the post.

 46. Good – I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task.

 47. I simply wanted to compose a quick comment to be able to appreciate you for some of the nice guidelines you are posting here. My considerable internet lookup has finally been honored with good information to exchange with my contacts. I ‘d point out that most of us readers are very much lucky to live in a fine site with very many awesome professionals with great tips. I feel very blessed to have seen the webpage and look forward to really more thrilling times reading here. Thanks a lot once more for all the details.

 48. I am commenting to let you be aware of what a helpful experience my friend’s girl went through browsing your web site. She came to find a lot of details, which include how it is like to have an amazing teaching style to make others without hassle comprehend specified complex issues. You really exceeded our expectations. Thank you for rendering the beneficial, trusted, educational and in addition cool thoughts on your topic to Mary.

 49. hi!,I like your writing so much! proportion we keep in touch more about your post on AOL? I need an expert in this area to unravel my problem. May be that is you! Having a look forward to look you.

 50. Good write-up, I’m regular visitor of one’s site, maintain up the excellent operate, and It is going to be a regular visitor for a lengthy time.

 51. Thanks , I’ve just been searching for info approximately this topic for ages and yours is the greatest I’ve found out till now. But, what in regards to the conclusion? Are you certain concerning the source?

 52. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 53. Thank you, I’ve just been looking for info approximately this subject for a while and yours is the best I have came upon till now. However, what about the conclusion? Are you sure about the source?

 54. I have been absent for a while, but now I remember why I used to love this site. Thanks, I’ll try and check back more frequently. How frequently you update your web site?

 55. Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

 56. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is excellent blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

 57. Thank you, I’ve just been looking for information approximately this topic for a long time and yours is the best I’ve came upon till now. However, what about the bottom line? Are you positive about the supply?

 58. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 59. “Greetings! Very helpful advice within this post! It is the little changes which will make the greatest changes. Thanks for sharing!”

 60. I truly appreciate this post. I have been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thx again!

 61. I want to express my thanks to the writer for bailing me out of such a issue. Because of searching throughout the search engines and getting views which are not beneficial, I assumed my entire life was over. Being alive without the approaches to the difficulties you’ve resolved as a result of your posting is a critical case, and those that would have in a negative way damaged my entire career if I had not noticed the website. That expertise and kindness in dealing with all things was helpful. I don’t know what I would have done if I hadn’t come across such a stuff like this. I can also at this point relish my future. Thanks very much for the professional and sensible guide. I won’t hesitate to refer your web page to anybody who requires recommendations on this area.

 62. Having read this I thought it was really informative. I appreciate you spending some time and energy to put this short article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!

 63. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is fantastic blog. A fantastic read. I’ll definitely be back.

 64. But wanna comment on few general things, The website style is perfect, the content is really fantastic. “Art for art’s sake makes no more sense than gin for gin’s sake.” by W. Somerset Maugham.

 65. I am commenting to make you know of the nice experience my princess encountered visiting your blog. She learned some things, with the inclusion of how it is like to possess a marvelous giving mood to get the mediocre ones easily master chosen advanced subject matter. You undoubtedly did more than our expected results. Thanks for providing such practical, safe, edifying as well as cool guidance on your topic to Tanya.

 66. Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

 67. Just want to say your article is as astonishing. The clarity in your submit is simply cool and that i could assume you are a professional in this subject. Well together with your permission let me to grasp your RSS feed to keep updated with approaching post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 68. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 69. Usually I don’t read post on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to check out and do so! Your writing taste has been surprised me. Thanks, quite great post.

 70. Thanks for any various other fantastic post. The place else could quite possibly anybody get that form of information in such the ideal way of writing? I’ve a presentation pursuing week, and I am within the look for such details. NAME

 71. Howdy! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a marvellous job!

 72. I’ve been surfing on-line greater than 3 hours lately, yet I never discovered any attention-grabbing article like yours. It is pretty value sufficient for me. Personally, if all website owners and bloggers made excellent content material as you did, the net will probably be a lot more useful than ever before.

 73. I am really inspired together with your writing talents as well as with the structure for your blog. Is that this a paid theme or did you customize it your self? Anyway stay up the nice high quality writing, it’s rare to look a great blog like this one these days..

 74. Howdy! I know this is somewhat off-topic but I had to ask.

  Does building a well-established blog like yours require a
  massive amount work? I am brand new to running a blog however I do write in my journal
  daily. I’d like to start a blog so I can share my experience
  and views online. Please let me know if you have any kind of ideas or tips for
  new aspiring bloggers. Appreciate it!

 75. Thank you, I’ve recently been searching for information approximately this subject for a long time and yours is the greatest I’ve discovered so far. However, what concerning the bottom line? Are you positive concerning the source?

 76. I really enjoy looking through on this web site , it contains excellent articles . “It is easy to be nice, even to an enemy – from lack of character.” by Dag Hammarskjld.

 77. whoah this blog is fantastic i love reading your articles. Stay up the great work! You understand, many people are hunting round for this info, you can help them greatly.

 78. Hi my family member! I wish to say that this article is awesome, great written and come with approximately all vital infos. I would like to see extra posts like this.

 79. The BLOGURL is definitely the freshest on this treasured topic. I concur together together with your conclusions and might eagerly look forward to your future updates. Saying thanks received’t plainly be passable, for the good lucidity within your writing. NAME

 80. I truly appreciate this post. I’ve been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thanks again!

 81. You are my inhalation, I own few web logs and very sporadically run out from post :). “He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past.” by George Orwell.

 82. Hey there would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m looking to start my own blog soon but I’m having a hard time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!

 83. Hi there very cool blog!! Guy .. Beautiful .. Wonderful .. I will bookmark your site and take the feeds also…I’m happy to search out so many useful info here within the put up, we want work out extra strategies in this regard, thank you for sharing.

 84. Hey there would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 85. Woah! I’m really digging the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that “perfect balance” between user friendliness and appearance. I must say you’ve done a very good job with this. Also, the blog loads super fast for me on Firefox. Outstanding Blog!

 86. I have been browsing online greater than three hours as of late, yet I by no means found any fascinating article like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content material as you probably did, the internet will be a lot more helpful than ever before.

 87. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable information to work on. You have done a formidable job and our entire community will be grateful to you.

 88. I have been surfing online more than three hours as of late, yet I never discovered any interesting article like yours. It’s beautiful worth sufficient for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content material as you did, the internet will be a lot more helpful than ever before.

 89. Hello! I know this is somewhat off-topic but I had to ask.

  Does running a well-established website such as yours require a lot of
  work? I am brand new to running a blog but I do write in my journal everyday.

  I’d like to start a blog so I can easily share my experience and views online.
  Please let me know if you have any suggestions or tips for new aspiring bloggers.
  Thankyou!

 90. Labas neįvykdyti Dienoraštis! Ar veikia blogas panašus į šį imtis yra didelį kiekį
  dirbti? Turiu jokių suprasti programavimas tačiau aš buvo tikisi pradėti savo dienoraštį netrukus.
  bet kokiu atveju, jei turite bet idėjų arba patarimai naują dienoraščio savininkams prašome pasidalinti.
  Aš suprantu tai ne tema vis dėlto aš tiesiog teko paklausti.

  Į sveikatą!

 91. My developer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on various websites for about
  a year and am anxious about switching to another platform.
  I have heard good things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts
  into it? Any help would be really appreciated!

 92. Howdy! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading your posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same topics? Thanks a lot!

 93. Somebody necessarily assist to make seriously posts I’d state. That is the first time I frequented your website page and so far? I surprised with the analysis you made to create this particular put up extraordinary. Great activity!

 94. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 95. I would like to show some appreciation to you just for rescuing me from this type of circumstance. As a result of surfing through the world-wide-web and getting opinions which are not powerful, I believed my entire life was well over. Living without the presence of answers to the problems you have sorted out by way of your main posting is a crucial case, and those which might have badly affected my entire career if I had not discovered the website. Your own personal competence and kindness in handling a lot of stuff was vital. I am not sure what I would have done if I had not come across such a solution like this. It’s possible to at this moment look forward to my future. Thank you very much for the expert and results-oriented guide. I won’t hesitate to propose the sites to any person who needs recommendations on this area.

 96. I and my guys have been looking through the best tricks on your website and then then I had an awful suspicion I never thanked you for those techniques. Most of the people were definitely so joyful to study them and have absolutely been having fun with them. Many thanks for getting considerably helpful and for choosing some brilliant issues millions of individuals are really desperate to understand about. My personal honest apologies for not expressing appreciation to you sooner.

 97. Thanks for some other magnificent post.

  The place else may anyone get that kind of information in such a perfect way
  of writing? I have a presentation subsequent week, and I’m at the look for such info.

 98. Hi there very nice web site!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your blog and take the feeds also…I am happy to seek out a lot of helpful information here in the put up, we want develop extra techniques on this regard, thank you for sharing.

 99. You are so interesting! I do not believe I’ve truly read through something like that before.
  So nice to discover someone with a few genuine thoughts on this topic.
  Seriously.. many thanks for starting this up. This site is something that is needed on the web, someone with
  a bit of originality!

 100. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and everything. However just imagine if you added some great images or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and videos, this site could definitely be one of the best in its niche. Excellent blog!

 101. Hello, I think your website might be having browser compatibility
  issues. When I look at your blog site in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some
  overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, great blog!

 102. Developers develop brand-new machine language and tools to make computers do certain jobs.
  Variable names and various other names in a program ought to at
  least hint at the significance or use of the thing they are naming.

 103. You really make it seem really easy along with your presentation however I find this matter to be actually something that I feel I would never understand. It sort of feels too complicated and very huge for me. I’m having a look forward for your next publish, I’ll attempt to get the grasp of it!

 104. I’m not sure why but this weblog is loading extremely slow for me.
  Is anyone else having this problem or is it a issue on my end?

  I’ll check back later on and see if the problem still
  exists.

 105. Howdy! I could have sworn I’ve been to this website before but after
  looking at some of the articles I realized it’s new to me.
  Regardless, I’m definitely delighted I found it and
  I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 106. I am not sure where you’re getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for wonderful information I was looking for this information for my mission.

 107. I feel this is among the most important info for me.
  And i am happy reading your article. But should commentary on some general issues, The web site style is ideal,
  the articles is actually nice : D. Just right activity,
  cheers

 108. Hі, I do belіeve tһis is ɑ great web site.
  I stumbledupon itt 😉 I will revisit oncе again since i haave saved as ɑ favorite іt.
  Money and freedom is the ƅest way to cһange, may yoou be rich аnd continue
  to guide other people.

 109. I have been exploring for a little bit for any
  high quality articles or blog posts on this sort of house .
  Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site.
  Studying this info So i am happy to convey that
  I’ve a very good uncanny feeling I found out just what I needed.

  I most definitely will make sure to do not forget this
  web site and give it a glance on a continuing
  basis.

 110. Oh my goodness! Impressive article dude! Ꭲhank yoᥙ sso much,
  Howеvеr I аm encountering difficulties ѡith youг RSS.
  I don’t knoԝ whү І am unable to subscribe tо it.

  Is therе anyƅody getting sіmilar RSS problemѕ?
  Anybody who knoᴡs tһe solution wilⅼ үou kindly
  respond? Thanx!!

 111. Hello my friend! I want to say that this post is amazing, great written and come with approximately all vital infos.
  I’d like to look extra posts like this.

 112. When some one searches for his essential thing, therefore he/she desires to be available that
  in detail, therefore that thing is maintained over here.

 113. I do accept as true with all of the ideas you have introduced in your post.
  They are very convincing and can certainly work.

  Nonetheless, the posts are too quick for beginners.
  May you please prolong them a bit from next time?

  Thanks for the post.

 114. Just want to say your article is as amazing.

  The clearness in your post is just nice and i could assume you’re
  an expert on this subject. Fine with your permission let me
  to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post.

  Thanks a million and please continue the rewarding work.

 115. Having read this I believed it was very enlightening.
  I appreciate you finding the time and effort to put this short
  article together. I once again find myself spending way too much time both reading and posting comments.
  But so what, it was still worth it!

 116. I’ve been exploring for a little bit for any high quality articles
  or weblog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site.
  Studying this info So i’m satisfied to convey that
  I’ve a very just right uncanny feeling I found out just what I needed.
  I most surely will make certain to do not overlook this
  web site and provides it a look regularly.

 117. I have been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts on this sort
  of space . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website.
  Reading this information So i’m glad to convey that I’ve a
  very good uncanny feeling I came upon just what I needed.
  I such a lot no doubt will make certain to do not put out of your mind this web site and provides it a
  glance on a continuing basis.

 118. Greetings from California! I’m bored to death at work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break.
  I really like the info you provide here and can’t wait to take a
  look when I get home. I’m amazed at how fast your blog loaded on my cell phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, awesome blog!

 119. Having read this I thought it was really informative. I appreciate you spending some time and energy to put this short article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!

 120. Like all fields, photography, professional photography as well, is not as easy as one may think.
  Flowers apear in a variety of colors, if you add stems and vines, you
  will get a wonderful custom tattoo design. Thhe theater was built byy Torbay Council within its complete redevelopment
  of Princess Gardens and Princess Pier.

 121. Hi my family member! I wish to say that this post is
  awesome, great written and include approximately all significant infos.
  I would like to peer more posts like this .

 122. Today, I went to the beachfront with my children. I
  found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell
  to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and
  it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but
  I had to tell someone!

 123. I just want to tell you that I am just beginner to blogs and definitely enjoyed your blog site. Almost certainly I’m going to bookmark your site . You actually come with awesome well written articles. Many thanks for revealing your web site.

 124. With Adobe Photoshop, it will be possible tto inceease or decrease contrast, brightness, huge, and iin many cases cklor intensity.
  Then we skip forward five weeks and Amelia starts to
  doubt there will be something wrong with the baby. The mentyion of Bro-step and American expansion of the genre is undeniable throughout the former context.

 125. Great items from you, man. I’ve take into account your stuff previous to and you are just extremely magnificent. I actually like what you’ve acquired here, certainly like what you’re saying and the best way wherein you assert it. You make it enjoyable and you still take care of to stay it smart. I cant wait to learn much more from you. That is actually a great web site.

 126. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide
  credit and sources back to your weblog? My website is in the exact same niche as yours and my
  users would genuinely benefit from a lot of the information you provide here.
  Please let me know if this alright with you.
  Many thanks!

 127. Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog website? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 128. When you are searching for joint or full custody or your child
  or children legal court my order a professional to guage your situation.
  While the rules of gaming will always dictate any particular one individual is ‘better’ than another
  (perhaps having more points over a sales leader board, for instance) the
  impression that staff are contributing and adding value towards something might be a powerful enough emotion so
  they can keep doing so. If you spend you’re NP as
  soon as you earn them you’ll continually be broke.

 129. Hi there, just became aware of your blog through Google, and
  found that it’s truly informative. I’m gonna watch out for brussels.

  I will appreciate if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 130. xây dựng nhà uy tín giá tốt Việc này đòi hỏi bạn phải tìm tòi nhiều tư liệu
  và tham khảo ý kiến của những người có kinh
  nghiệm và hiểu biết, sau đó dành thời gian tham khảo các trang thiết kế..… có phải bạn đang cần chúng tôi tư vấn iểu cách trang trí nên đơn giản, khiêm tốn. Công
  thợ trang trí gờ phào, hoa văn đắt hơn công xây thường rất nhiều nên nếu đơn giản được sẽ tiết kiệm được tiền công
  Công ty xây dựng Thương tín Bạn cần nhớ là nhà đẹp là do các bộ phận hài
  hòa với nhau, chứ không do nhiều chi tiết hoa văn
  thành phố mỹ tho tiền giang Như một ngôi nhà xây lên không cân đối,
  cao lênh khênh hoặc lệch kiểu nặng bồng nhẹ tếch thì có trang
  trí bao nhiêu cũng khó đẹp lên được.… Đơn giá xây nhà trọn gói từ
  3.200.000 đến 5.000.000đ / m2 xây dựng hoàn công Đơn giá trên phụ thuộc vào chất
  liêu thi công

 131. Just want to say your article is as surprising. The clarity in your post is
  simply excellent and i can assume you are an expert on this
  subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please keep up the enjoyable work.

 132. Hello there, I found your website by means of Google even as searching for a similar matter, your web site got here up, it looks
  good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, simply become alert to your weblog through Google,
  and found that it is truly informative. I’m gonna be careful for
  brussels. I’ll appreciate when you proceed this in future.
  Lots of folks will probably be benefited from your writing.
  Cheers!

 133. I have been exploring for a bit for any high-quality articles or weblog posts in this sort of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Studying this info So i am satisfied to convey that I have an incredibly good uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most no doubt will make sure to do not omit this website and give it a look on a relentless basis.

 134. You’re so awesome! I don’t believe I have read something like this before.
  So nice to find another person with genuine thoughts on this subject.

  Really.. thanks for starting this up. This website is
  something that’s needed on the web, someone with some originality!

 135. Fantastic items from you, man. I have be aware your stuff prior to and you’re just extremely great. I really like what you have received here, certainly like what you’re stating and the best way in which you assert it. You make it enjoyable and you continue to care for to keep it smart. I cant wait to read much more from you. This is really a great site.

 136. Heya exceptional blog! Does running a blog similar to this require a lot of work?
  I’ve virtually no understanding of computer programming however I
  had been hoping to start my own blog soon. Anyhow, should you
  have any recommendations or tips for new blog owners please share.

  I know this is off topic nevertheless I simply wanted to ask.
  Many thanks!

 137. You actually make it appear so easy along with your presentation buut I find this matter to be really somethying which I believe I’d by no means understand.

  It seems too coomplex and very huge for me.
  I’m having a look forwrd on your subsequent put up, I will try to get the hold of it!

 138. I am no longer sure where you are getting your information, however good topic.
  I must spend some time learning more or understanding more.

  Thanks for magnificent information I used to be searching for this information for my mission.

 139. 广东移动流量?你要真供应商.7年发展于目标客户供应市场,一流品质。

  购买流量

  梦幻
  迷人的。
  人民的对象很浅显,人生却是斜溢的。什么人总能走出迷雾。不可能轻松的获取ዊn可是人又总是厍
  n—Ÿ来䷍
  食。这是一种预示:我们
  š„命

  适度享乐而不忘追求善行德人才是最贤明的。

  购买访问量

  老杨红度点击访问量广告,听到过这名字名声如雷贯耳呢。世上没有简单得来的名气。你想知道,成为精英,
  更是一种付出。

  代理流量软件下载?找老杨好啦

  哥们,靠网络挣钱,丢盔弃甲,对你好像互联网是森严壁垒,根本没有道路。然后,
  实际情况是恰恰相反,网络上是处处金山,
  不过你眼界窄,而无缘。你就知道百度,却受阻。要得珠光宝气的生活,你得有火眼金睛,别把黄金当沙子。

  你寻求的正在这里啊。

  购买网站流量吗

 140. Afte checkng out a number off the artichles on your webb
  page, I realkly appreciate your way of blogging.
  I book-marked iit to mmy bookmark website list and will be checking back in the
  near future. Please visit my web site as well and let me know what you
  think.

 141. Greetings from Florida! I’m bored to tears
  at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break.
  I really like the knowledge you present here and can’t wait to take
  a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded
  on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G ..
  Anyhow, very good blog!

 142. Hey, I think your website might be having browser compatibility issues.

  When I look at your blog in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, very good blog!

 143. Great blog! Do you have any hints for aspiring writers?
  I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost
  on everything. Would you advise starting with a free platform like
  Wordpress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally
  confused .. Any recommendations? Thanks a lot!

 144. Hi there, simply was alert to your weblog through Google, and located that it’s truly informative. I’m gonna be careful for brussels. I’ll be grateful in the event you proceed this in future. Lots of people will be benefited out of your writing. Cheers!

 145. I have been exploring for a small amount for any high quality content in this sort in space. Exploring BLOGTITLE in Yahoo I eventually stumbled upon this site. Studying this information Thus i am glad to exhibit that I’ve a hugely excellent uncanny feeling I ran across out just what That i needed. I such a lot will make certain to do not omit this website and give it a look habitually. NAME

 146. Although tһіs iѕ oftеn a difficult tһing to manage ʏou should кnow of how some things can bbe carried ᧐ut regardinng keeping fгom having to go nto thіs process.

  Eѵen aas tһe procedure goeѕ on so you shoѡ a willingness
  some thіng to forestall іt the judge mɑy even adjourn true to offer
  үou tο Ье able to sell your property and repay your mortgage arrears.
  Ⲟnce an order ffor sape (ѕuch as a purchase
  foг possession) orr ann investment fοr possession іs obtɑined, a warrant fοr eviction іs
  fairly straightforward.

 147. Hello! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new project in a
  community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work
  on. You have done a wonderful job!

 148. I’m so happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the random misinformation that’s at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

 149. Right here is the right website for everyone who really wants to understand this topic.
  You know so much its almost tough to argue with you (not that I really would want
  to…HaHa). You certainly put a new spin on a subject which has been written about for a long time.
  Wonderful stuff, just wonderful!

 150. I don’t even understand how I ended up here, however I believed this submit was once great. I don’t recognise who you’re but definitely you are going to a famous blogger if you aren’t already. Cheers!|

 151. You actually make it appear really easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I feel I might by no means understand. It sort of feels too complicated and extremely huge for me. I’m looking forward in your subsequent submit, I’ll try to get the dangle of it!

 152. I am really inspired together with your writing talents as well as with the
  format in your blog. Is this a paid topic or did you modify it
  yourself? Either way stay up the excellent high quality writing, it’s rare to
  peer a great blog like this one these days..

 153. Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea
  shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants
  to go back! LoL I know this is entirely off topic but
  I had to tell someone!

 154. Hello there, just become aware of your weblog via Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll appreciate in the event you proceed this in future. A lot of other people will likely be benefited from your writing. Cheers!

 155. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material stylish.

  nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come more formerly
  again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 156. If you are purchasing a new phone for yourself, your
  teen, or your significant other, seek out a GPS-enabled model.
  You can use a free of charge telephone tracker app but they are really effortless to detect and do not do close to as
  very much as this app does. Right after all, it really is
  your corporation that feeds and outfits your relatives and puts a ceiling
  over their mind.

 157. Hello, you used to write excellent, but the last few posts have been kinda boring¡K I miss your tremendous writings. Past several posts are just a little bit out of track! come on!

 158. Good day! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.

  Is it hard to set up your own blog? I’m not very
  techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do you have any
  points or suggestions? With thanks

 159. Sua como você ler meu pensamentos! Você aparecem saber tanto
  aproximadamente , como você escreveu o livro nele ou algo.
  Acredito que você apenas pode com algumas % ao unidade a mensagem casa um pouco , mas em vez de,
  é maravilhoso blog. Um fantástico ler. Vou
  certamente volta.

 160. Wite more, thats all I have to say. Literally, it seems as though
  you relied oon the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why
  waste your intelligence oon just posting videos to your
  site when you could bee giving uus something informative to read?

 161. I think this is among the most important info for me.
  And i am glad reading your article. But should remark on few
  general things, The web site style is perfect,
  the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 162. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am having issues with your
  RSS. I don’t know the reason why I am unable to join it.
  Is there anybody else having identical RSS problems?
  Anyone who knows the answer will you kindly respond?
  Thanx!!

 163. I like what you guys are up too. Such smart work and reporting! Keep up the superb works guys I¡¦ve incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my web site 🙂

 164. Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too excellent. I really like what you’ve acquired here, certainly like what you’re saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it smart. I can’t wait to read far more from you. This is really a great site.

 165. I think this is among the most important info for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on some general things, The web site style is perfect, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 166. I cling on to listening to the newscast lecture about receiving boundless online grant applications so I have been looking around for the most excellent site to get one. Could you advise me please, where could i acquire some?

 167. I am really loving the theme/design of your site.
  Do you ever run into any web browser compatibility problems?
  A handful of my blog visitors have complained about my website
  not working correctly in Explorer but looks great in Chrome.

  Do you have any solutions to help fix this issue?

 168. I am yet to view the last of the 3000 TV networks that come with this software and currently I’m learning a great deal of international languages.
  This type of evaluation procedure is essential not only to define the
  content of the program however likewise to connect program activities with measures (signs) of revenue to be utilized in succeeding impact analyses.

 169. Hello there, I think your website could bee having webb browser cojpatibility issues.
  When I take a look at your site in Safari, iit looks fine hoowever
  wen opening in I.E., it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up!

  Apart from that, excellent site!

 170. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such great info being shared freely out there.

 171. Hi there, just was aware of your blog thru Google, and located that it is really informative. I’m gonna be careful for brussels. I’ll be grateful if you happen to continue this in future. Lots of people will likely be benefited from your writing. Cheers!

 172. Hello would you mind letting me know which webhost you’re utilizing?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say
  this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good hosting provider at a honest price?
  Kudos, I appreciate it!

 173. I’ve been browsing on-line more than three hours as of late,
  yet I never found any attention-grabbing article like yours.
  It is lovely price enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made excellent
  content material as you probably did, the internet can be a lot more helpful than ever before.

 174. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this fantastic blog!
  I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS fewd to my Gooogle account.
  I look forward tto fresh updxates and wull talk about this blog with my Facebook group.
  Talk soon!

 175. Hello very good. Let me introduce myself. I are Ula plus i totally lasting love this designation. To bungee step is discharge hobby his
  wife would not approve to. District of Mexico is even he’s always been living.
  Since I was 18 I have been working being a library tool.

 176. I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both educative and engaging, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head.

  The issue is an issue that not enough folks are speaking intelligently about.
  Now i’m very happy I found this during my search for something relating to this.

 177. I have been surfing online more than 3 hours today,
  yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you did, the
  web will be much more useful than ever before.|
  I could not resist commenting. Well written!|
  I’ll right away take hold of your rss as I can not
  to find your e-mail subscription hyperlink or newsletter service.

  Do you’ve any? Kindly allow me know in order that I
  may just subscribe. Thanks.|
  It’s appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I have read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or advice.
  Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I wish to read more things about it!|
  It is perfect time to make a few plans for the future and it’s time to be happy.
  I have learn this put up and if I may I wish to counsel you
  few attention-grabbing things or suggestions. Perhaps you can write next articles regarding this article.
  I wish to learn even more things about it!|
  I’ve been surfing online greater than three hours
  as of late, yet I by no means found any interesting article like yours.
  It’s beautiful value enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made just right content material as you did, the net will probably be a lot more useful than ever before.|
  Ahaa, its nice discussion regarding this piece of writing at this place at this blog, I have read all that, so now me
  also commenting here.|
  I am sure this paragraph has touched all the internet
  viewers, its really really nice paragraph on building up new web site.|
  Wow, this piece of writing is nice, my sister is analyzing such things,
  therefore I am going to tell her.|
  bookmarked!!, I really like your web site!|
  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing
  this article and also the rest of the site is really good.|
  Hi, I do think this is an excellent website.
  I stumbledupon it 😉 I am going to revisit yet again since i have book
  marked it. Money and freedom is the best way to change, may
  you be rich and continue to guide other people.|
  Woah! I’m really digging the template/theme
  of this blog. It’s simple, yet effective. A
  lot of times it’s tough to get that “perfect balance” between user friendliness and visual
  appeal. I must say that you’ve done a very good job with this.

  Also, the blog loads very fast for me on Internet explorer.
  Superb Blog!|
  These are actually wonderful ideas in concerning blogging.
  You have touched some pleasant factors here.
  Any way keep up wrinting.|
  I enjoy what you guys tend to be up too. This kind of clever work and
  reporting! Keep up the very good works guys I’ve incorporated you guys to my own blogroll.|
  Hi there! Someone in my Facebook group shared this
  website with us so I came to check it out. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!
  Excellent blog and terrific design.|
  I love what you guys are usually up too.

  Such clever work and exposure! Keep up the terrific works guys I’ve incorporated
  you guys to blogroll.|
  Hey there would you mind stating which blog platform you’re using?
  I’m going to start my own blog in the near future but I’m having
  a hard time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for
  something completely unique. P.S Sorry for being off-topic but
  I had to ask!|
  Hi there would you mind letting me know which webhost you’re
  utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers
  and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good hosting provider at a reasonable price?

  Thanks, I appreciate it!|
  I love it when people get together and share opinions.

  Great website, stick with it!|
  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to more added agreeable from you!

  By the way, how could we communicate?|
  Hey just wanted to give you a quick heads up. The text in your article seem to be running off
  the screen in Internet explorer. I’m not sure if this
  is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post
  to let you know. The style and design look great though!

  Hope you get the issue fixed soon. Many thanks|
  This is a topic which is close to my heart… Cheers!
  Exactly where are your contact details though?|
  It’s very trouble-free to find out any topic on web as compared
  to books, as I found this paragraph at this web page.|
  Does your website have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to shoot you an e-mail.
  I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing it expand over
  time.|
  Hey there! I’ve been following your weblog for some time now and finally got the
  courage to go ahead and give you a shout out from
  Austin Texas! Just wanted to say keep up the great work!|
  Greetings from Ohio! I’m bored to tears at work so I decided to
  browse your blog on my iphone during lunch break.
  I enjoy the info you provide here and can’t wait to take a look when I
  get home. I’m surprised at how fast your blog loaded on my phone ..

  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways,
  amazing site!|
  Its such as you read my thoughts! You seem to understand
  a lot approximately this, such as you wrote the e book in it or something.

  I believe that you just can do with some p.c.
  to pressure the message house a little bit, however
  instead of that, this is fantastic blog. An excellent read.

  I will certainly be back.|
  I visited various websites however the audio feature for audio songs current at this web site is
  actually superb.|
  Hi, i read your blog occasionally and i own a similar
  one and i was just wondering if you get a lot of spam comments?
  If so how do you prevent it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it’s driving me crazy so
  any help is very much appreciated.|
  Greetings! Very useful advice in this particular article!
  It is the little changes that will make the greatest changes.
  Many thanks for sharing!|
  I absolutely love your website.. Pleasant colors & theme.
  Did you develop this amazing site yourself? Please reply back as I’m trying to create
  my very own blog and would like to learn where you got this from or exactly what
  the theme is named. Thank you!|
  Hello there! This blog post could not be written much better!
  Looking through this post reminds me of my previous roommate!

  He continually kept talking about this. I will send this article to him.
  Pretty sure he’s going to have a great read. Thanks for sharing!|
  Amazing! This blog looks exactly like my old one! It’s on a entirely different topic but it has pretty much the same layout and design.
  Outstanding choice of colors!|
  There is certainly a great deal to know about this subject.
  I really like all the points you made.|
  You’ve made some really good points there. I looked on the internet for more info about the issue and found most people will go along with your views on this website.|
  Hi, I read your new stuff regularly. Your writing style is witty,
  keep it up!|
  I just couldn’t go away your website before suggesting that I actually loved
  the standard information an individual provide in your visitors?
  Is gonna be again incessantly to check out new posts|
  I wanted to thank you for this wonderful read!! I absolutely enjoyed every little bit of it.
  I have got you bookmarked to look at new things you post…|
  Hi, just wanted to say, I loved this article.
  It was helpful. Keep on posting!|
  Hi there, I enjoy reading all of your article post. I like to write a
  little comment to support you.|
  I every time spent my half an hour to read this web
  site’s content everyday along with a mug of coffee.|
  I all the time emailed this webpage post page to all my associates,
  as if like to read it afterward my links will too.|
  My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a number of websites for about a year and am nervous about switching to another
  platform. I have heard very good things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress content
  into it? Any help would be really appreciated!|
  Good day! I could have sworn I’ve visited this site before
  but after browsing through a few of the articles I realized
  it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I discovered it and
  I’ll be bookmarking it and checking back often!|
  Great work! That is the type of info that are supposed to be shared across
  the net. Shame on the seek engines for now not positioning this publish higher!

  Come on over and discuss with my site . Thanks
  =)|
  Heya i am for the first time here. I found this board and I find It truly useful &
  it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you aided me.|
  Hello there, There’s no doubt that your web
  site could be having web browser compatibility issues. When I
  look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in I.E., it has some overlapping issues.

  I simply wanted to provide you with a quick heads up!
  Apart from that, wonderful site!|
  Somebody necessarily help to make seriously posts
  I’d state. This is the very first time I frequented your web page and up to now?
  I amazed with the research you made to create this actual publish amazing.

  Fantastic activity!|
  Heya i am for the first time here. I found this board and I to find It really helpful & it helped me out much.
  I hope to give one thing back and help others such as
  you aided me.|
  Hey there! I simply would like to give you a huge thumbs up for the great information you have right here on this post.
  I’ll be coming back to your web site for more soon.|
  I all the time used to read paragraph in news papers but
  now as I am a user of internet so from now I am using net for content, thanks to web.|
  Your method of describing everything in this post is truly pleasant, every one be able to
  effortlessly understand it, Thanks a lot.|
  Hello there, I found your web site via Google even as searching for a similar topic, your web site came
  up, it seems to be great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, simply turned into aware of your weblog via Google, and located that
  it’s really informative. I’m going to be careful for brussels.
  I will be grateful if you happen to proceed this in future.
  Numerous other people will be benefited from your writing.
  Cheers!|
  I am curious to find out what blog system you’re using?
  I’m having some minor security issues with my latest
  site and I would like to find something more safe. Do you have any
  recommendations?|
  I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your
  weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Anyway keep up the excellent quality writing, it’s rare to
  see a nice blog like this one these days.|
  I’m really inspired with your writing abilities as well as with the layout in your weblog.

  Is this a paid theme or did you customize it your self? Either way stay up the excellent quality writing, it is rare to
  look a nice weblog like this one these days..|
  Hello, Neat post. There’s a problem along with your site in web explorer, could check this?
  IE still is the marketplace leader and a big component to people will leave out your
  great writing because of this problem.|
  I’m not sure where you’re getting your information,
  but great topic. I needs to spend some time learning
  much more or understanding more. Thanks for magnificent information I was looking
  for this information for my mission.|
  Hello, i think that i saw you visited my web site so i came to “return the favor”.I am trying to find
  things to improve my site!I suppose its ok to use {some of|a f
  \

 178. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though
  you relied on the video to make your point. You definitely know
  what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your
  weblog when you could be giving us something enlightening to read?

 179. I don’t even understand how I stopped up here, however I thought this put up
  used to be great. I don’t recognize who you’re but definitely you’re going to a well-known blogger in case you
  are not already 😉 Cheers!

 180. Hi there, just became alert to your blog thru Google, and found that it’s truly informative. I am going to be careful for brussels. I will appreciate in case you continue this in future. Lots of other folks might be benefited from your writing. Cheers!

 181. Good blog! I truly love how it is simple on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I could be notified when a new post has been made. I have subscribed to your feed which must do the trick! Have a nice day!

 182. Great goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just extremely fantastic. I actually like what you’ve acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I can not wait to read far more from you. This is really a terrific website.

 183. I want to express my gratitude for your generosity giving support to persons who absolutely need help on your subject matter. Your very own commitment to getting the solution across came to be remarkably interesting and has in most cases helped associates just like me to reach their goals. This informative key points implies a whole lot a person like me and even further to my office colleagues. Many thanks; from everyone of us.

 184. Thanks so much for giving everyone an exceptionally nice opportunity to discover important secrets from this site. It can be so lovely and stuffed with a lot of fun for me and my office friends to visit your web site really three times per week to study the fresh stuff you have got. And of course, I am just certainly astounded for the astounding things served by you. Certain 2 areas in this post are in fact the very best we have had.

 185. Hi, i feel that i saw you visited my web site so i came to return the desire?.I am attempting to in finding things
  to improve my website!I assume its good enough to use a few of your ideas!!

 186. Hi, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Opera, it looks fine
  but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.

  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, terrific
  blog!

 187. Hi my loved one! I wish to say that this article is awesome, nice written and come
  with almost all important infos. I’d like to peer extra posts
  like this.

 188. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good.
  I don’t know who you are but definitely you are going to
  a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 189. What i don’t realize is actually how you are not really a lot more well-preferred than you might be now. You’re so intelligent. You realize therefore considerably relating to this subject, made me individually imagine it from numerous varied angles. Its like men and women aren’t interested except it¡¦s one thing to accomplish with Girl gaga! Your individual stuffs great. At all times care for it up!

 190. I simply wanted to develop a comment so as to appreciate you for all the amazing information you are posting at this site. My incredibly long internet search has now been recognized with extremely good knowledge to go over with my pals. I would state that that most of us site visitors are rather fortunate to live in a useful network with so many special professionals with valuable points. I feel quite fortunate to have encountered your entire website and look forward to many more pleasurable minutes reading here. Thank you once again for everything.

 191. hey there and thank you for your info – I’ve certainly picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this web site, since I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and could damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective exciting content. Make sure you update this again soon..

 192. When I initially left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and
  from now on each time a comment is added I receive 4 emails with the exact same comment.
  Perhaps there is an easy method you are able to remove
  me from that service? Thanks a lot!

 193. I would like to thank you for the efforts you have put in writing this web site. I’m hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming as well. Actually your creative writing skills has inspired me to get my own web site now. Really the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a great example of it.

 194. You could definitely see your skills within the paintings you write. The arena hopes for more passionate writers such as you who aren’t afraid to say how they believe. At all times go after your heart.

 195. I’ve been surfing online more than three hours nowadays, but I by no means found any fascinating article like yours. It is pretty price enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good content as you did, the internet will probably be much more helpful than ever before.

 196. Needed to compose you this very little note to finally say thanks a lot once again for those pretty suggestions you have shared on this site. This is certainly seriously open-handed of people like you to allow without restraint just what many people would have offered for an e-book to earn some dough on their own, precisely given that you might well have done it if you ever considered necessary. The advice in addition served as the fantastic way to understand that other individuals have similar eagerness just as my own to learn great deal more related to this matter. I believe there are millions of more pleasurable instances ahead for many who look into your blog.

 197. Hello there! This is my first visit to your blog!
  We are a collection of volunteers and starting a nnew projecct
  in a community in tthe same niche. Your blog provided us valuable information to wok on. You have done a
  outstanding job!

 198. Thanks for the thoughts you have provided here. On top of that, I believe there are numerous factors which really keep your car insurance premium down. One is, to think about buying autos that are inside the good set of car insurance corporations. Cars which might be expensive tend to be more at risk of being lost. Aside from that insurance coverage is also depending on the value of your car, so the more expensive it is, then higher the actual premium you make payment for.

 199. Hello it’s me, I am also visiting this site daily, this web page is actually fastidious and the visitors are truly sharing pleasant thoughts.

 200. Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to
  my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed.

  There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 201. What i don’t realize is if truth be told how
  you’re not actually a lot more smartly-favored than you may be right now.
  You are so intelligent. You realize thus significantly
  in relation to this topic, made me in my view believe
  it from a lot of numerous angles. Its like men and women aren’t fascinated until it’s one thing to do with Lady
  gaga! Your individual stuffs outstanding. All the time maintain it up!

 202. I liked up to you’ll receive performed proper here. The comic strip is attractive, your authored material stylish. nevertheless, you command get got an impatience over that you would like be delivering the following. sick without a doubt come more previously once more as exactly the same just about a lot steadily within case you defend this increase.

 203. It is appropriate time to make some plans for the longer
  term and it’s time to be happy. I have learn this
  post and if I may just I wish to counsel you some fascinating things or suggestions.
  Maybe you can write subsequent articles relating to this article.
  I want to learn more things about it!

 204. I precisely needed to thank you very much again. I’m not certain what I would have worked on without the actual suggestions shared by you over that subject matter. Previously it was an absolute frightening crisis in my position, but spending time with a professional strategy you treated it made me to jump over fulfillment. Now i am thankful for the advice and then pray you recognize what a great job you have been accomplishing instructing many people through your webblog. Most likely you have never encountered any of us.

 205. Greetings! I’ve been reading your website for a long time now and finally got the courage to
  go ahead and give you a shout out from Dallas Texas! Just wanted to say keep up the
  excellent job!

 206. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I think I would never understand.
  It seems too complex and extremely broad for me. I am looking forward for
  your next post, I’ll try to get the hang of it!

 207. Good day! I just wish to give you a big thumbs up
  for the excellent information you’ve got right here on this
  post. I will be returning to your site for more soon.

 208. I am extremely inspired along with your writing abilities and also with the structure to your weblog.
  Is that this a paid subject or did you customize it your self?
  Anyway stay up the excellent high quality writing, it is uncommon to peer a great blog like this one these days..

 209. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable info to work on. You have done a formidable job and our entire community will be grateful to you.

 210. Excellent post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Very useful info specifically the last part 🙂 I care for such information a lot. I was seeking this certain info for a very long time. Thank you and best of luck.

 211. Nice blog here! Also your website loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as quickly as yours lol

 212. Howdy! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask.

  Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa?
  My website goes over a lot of the same subjects as yours and I believe
  we could greatly benefit from each other.
  If you are interested feel free to send me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 213. Thanks for another informative blog. Where else may just I get that type of information written in such a perfect method? I have a project that I’m just now running on, and I’ve been at the look out for such info.

 214. hello there and thank you for your information – I’ve definitely picked up something new from right here. I did however expertise several technical points using this web site, as I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective exciting content. Make sure you update this again very soon..

 215. A lot of thanks for your whole work on this blog. Ellie takes pleasure in participating in research and it’s really easy to see why. A number of us learn all relating to the powerful ways you give powerful tactics on this website and increase participation from others on the situation plus my girl is undoubtedly discovering a whole lot. Take pleasure in the rest of the year. You have been carrying out a remarkable job.

 216. This is Boeing’s contribution to providing an ‘innovative,
  secure and flexible mobile solution,’ according to a Boeing spokesperson. This
  computer software installs discreetly and no matter who is working with
  the cell phone they will not detect the cell phone
  monitoring software installed. So if you might be questioning where they are really planning if you deliver
  them out on errands than the GPS feature will actually come in handy
  when monitoring them.

 217. You’re so cool! I do not suppose I have read through anything like this before.

  So nice to find someone with unique thoughts on this issue.
  Really.. thanks for starting this up. This website is one thing
  that is required on the internet, someone with a bit of originality!

 218. Nice blog here! Also your site loads up fast! What host are you using?
  Can I get your affiliate link to your host? I wish my
  site loaded up as quickly as yours lol

 219. Ahaa, its good conversation on the topic of this piece of writing at
  this place at this blog, I have read all that, so now
  me also commenting at this place.

 220. Chaga mushroom dinner might have been taught a lot of globally by means of Euro contributor Alexandr Solzhenitsyn michael’s narrative ‘Cancer Ward’ exactly where the large person could alleviated linked with types of cancer among help from this specific coffee. Chaga Mushroom

 221. Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other sites?

  I have a blog based upon on the same information you discuss and would really like to
  have you share some stories/information. I know my audience would value your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

 222. hello there and thank you for your information – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical points using this website, as I experienced to reload the website many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your high quality score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective fascinating content. Make sure you update this again soon.

 223. I do accept as true with all the ideas you have introduced on your post.
  They are very convincing and will definitely work. Nonetheless, the posts are too brief for newbies.

  May just you please lengthen them a little from next
  time? Thank you for the post.

 224. obviously like your web-site but you need to test the spelling on quite a few of your posts.

  A number of them are rife with spelling problems and I find it very
  troublesome to inform the truth nevertheless I will definitely come again again.

 225. I truly wanted to send a simple word in order to say thanks to
  you for these unique guidelines you are posting at this website.
  My time-consuming internet look up has finally been paid with sensible strategies to talk about with my
  guests. I would believe that many of us site visitors
  actually are really lucky to live in a superb website with very
  many awesome professionals with insightful solutions. I feel
  extremely blessed to have come across your site
  and look forward to so many more thrilling minutes reading here.
  Thank you again for all the details.

 226. Simply desire to say your article is as astonishing.
  The clearness in your post is just nice and i can assume you’re an expert on this subject.
  Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post.

  Thanks a million and please keep up the enjoyable work.

 227. Pretty nice post. I just stumbled upon your
  weblog and wished to say that I have really enjoyed browsing
  your blog posts. After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 228. I’m not sure where you are getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for great information I was looking for this info for my mission.

 229. Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

 230. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing skills has encouraged me to get my own site now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 231. Whats Taking place i am new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively useful and it has helped me out loads. I am hoping to give a contribution & aid other users like its aided me. Great job.

 232. Good site! I truly love how it is easy on my eyes and the data are well written. I am wondering how I might be notified whenever a new post has been made. I’ve subscribed to your RSS which must do the trick! Have a great day!

 233. I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one nowadays..

 234. Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped
  me out much. I hope to give something back and aid others like you helped me.

 235. I really wanted to jot down a brief word in order to say
  thanks to you for all the great tips you are giving out at this site.
  My prolonged internet search has at the end been rewarded with reputable
  facts and techniques to exchange with my family.
  I ‘d assume that most of us readers are undeniably fortunate to
  exist in a really good site with very many marvellous people with good
  ideas. I feel really blessed to have encountered the
  site and look forward to so many more cool times reading here.
  Thank you once again for all the details.

 236. Great blog here! Also your site loads up fast! What web host
  are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 237. I do not even know how I ended up here, but I thought
  this post was good. I do not know who you are but definitely you are
  going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 238. Having read this I believed it was rather enlightening.
  I appreciate you spending some time and effort to put this article together.
  I once again find myself personally spending way too much time both
  reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 239. I would like to thank you for the efforts you have put in writing this website. I’m hoping the same high-grade website post from you in the upcoming as well. Actually your creative writing abilities has inspired me to get my own web site now. Really the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a good example of it.

 240. I carry on listening to the news talk about getting free online grant applications so I have been looking around for the finest site to get one. Could you advise me please, where could i find some?

 241. It is perfect time to make some plans for the future
  and it is time to be happy. I’ve read this post
  and if I could I desire to suggest you some interesting things or tips.
  Maybe you can write next articles referring to this article.
  I wish to read even more things about it!

 242. Simply wish to say your article is as astonishing.
  The clearness in your post is simply spectacular and i could assume you’re an expert on this subject.
  Well with your permission allow me to grab
  your RSS feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 243. Hello! I’ve been reading your blog for a long time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Houston Texas!
  Just wanted to tell you keep up the great work!

 244. After looking at a handful of the blog articles on your web page, I
  seriously like your way of blogging. I book marked it
  to my bookmark webpage list and will be checking back soon.
  Please check out my web site too and tell me what you think.

 245. Hi! I’ve been reading your web site for some time now and finally got
  the bravery to go ahead and give you a shout out from
  Humble Texas! Just wanted to tell you keep up the good
  work!

 246. Asking questions are in fact fastidious thing if you are not
  understanding something totally, except this paragraph presents good understanding even.

 247. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good.
  I don’t know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 248. Greetings from Los angeles! I’m bored to death at work
  so I decided to check out your website on my iphone during lunch break.
  I really like the knowledge you provide here and can’t wait
  to take a look when I get home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my
  cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow,
  great site!

 249. Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was curious about your situation; we have developed some nice methods
  and we are looking to swap methods with other folks, please shoot me an email
  if interested.

 250. Definitely believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the net the easiest
  thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they just don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

 251. Great paintings! This is the kind of information that are meant to be shared around the web. Shame on Google for no longer positioning this submit higher! Come on over and consult with my web site . Thank you =)

 252. hello there and thank you for your info – I’ve certainly picked up anything new from right here. I did however expertise several technical points using this web site, since I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again very soon..

 253. I’m just writing to make you know what a amazing experience my wife’s daughter found viewing the blog. She noticed lots of things, including what it’s like to have an excellent helping style to make a number of people smoothly know just exactly several tricky subject areas. You undoubtedly exceeded her expected results. Thank you for supplying the important, trustworthy, educational and even unique tips about the topic to Tanya.

 254. Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and
  I was wanting to know your situation; we have created some nice procedures and we are looking to trade strategies with other
  folks, be sure to shoot me an e-mail if interested.

 255. Hi there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you
  I genuinely enjoy reading through your blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same subjects?
  Appreciate it!

 256. First of all I would like to say awesome blog!
  I had a quick question that I’d like to ask if you do
  not mind. I was interested to know how you center yourself and clear your head before writing.
  I have had difficulty clearing my thoughts in getting my thoughts out.
  I do enjoy writing however it just seems like the first 10
  to 15 minutes are usually lost just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips?
  Cheers!

 257. Howdy! I realize this is kind of off-topic however I needed to ask.
  Does running a well-established blog like yours require a lot of work?

  I am completely new to operating a blog however I do write in my journal everyday.
  I’d like to start a blog so I will be able to share my personal experience and feelings online.
  Please let me know if you have any suggestions or tips for new aspiring bloggers.
  Thankyou!

 258. Woah! I’m really digging the template/theme of this
  site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that
  “perfect balance” between usability and visual appeal.
  I must say you have done a great job with this. Additionally, the blog loads very
  fast for me on Chrome. Excellent Blog!

 259. This design is steller! You most certainly know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!)
  Fantastic job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 260. hey there and thank you for your info – I have definitely picked up anything new from right here. I did however expertise several technical issues using this website, as I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and could damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective intriguing content. Make sure you update this again very soon.

 261. I’m now not sure the place you’re getting your info, however good topic.
  I needs to spend a while finding out much more or working
  out more. Thank you for magnificent info I used to be in search of this info for my mission.

 262. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be
  actually something which I think I would never understand.
  It seems too complicated and extremely broad for me.

  I’m looking forward for your next post, I will try to get the
  hang of it!

 263. I wanted to construct a message so as to express
  gratitude to you for those remarkable strategies you are sharing on this site.
  My prolonged internet search has at the end been recognized
  with useful knowledge to go over with my visitors.
  I would say that most of us readers are definitely blessed to dwell
  in a remarkable community with very many marvellous individuals with
  great things. I feel quite happy to have encountered the website and look
  forward to many more fun times reading here. Thanks a lot again for a
  lot of things.

 264. I have been exploring for a bit for any high-quality articles or weblog posts in this kind of house . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Studying this information So i’m glad to express that I have an incredibly good uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I so much for sure will make certain to do not forget this site and provides it a look regularly.

 265. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious
  what all is needed to get set up? I’m assuming having a blog like
  yours would cost a pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100%
  sure. Any recommendations or advice would be
  greatly appreciated. Appreciate it

 266. I’ve been exploring for a little bit for any high quality articles or weblog
  posts on this sort of house . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site.

  Studying this info So i’m glad to exhibit that I’ve a
  very just right uncanny feeling I discovered just what I needed.

  I so much unquestionably will make certain to don?t forget
  this web site and provides it a look regularly.

 267. Greetings from Idaho! I’m bored at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break.
  I enjoy the information you provide here and can’t wait to take a
  look when I get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, good site!

 268. I have been surfing online greater than three hours today, yet I never discovered any attention-grabbing article like yours. It¡¦s lovely worth enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made excellent content as you probably did, the net can be a lot more useful than ever before.

 269. I have been surfing on-line more than three hours lately, but I never discovered any fascinating article like yours. It¡¦s lovely worth sufficient for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content material as you probably did, the internet will be a lot more helpful than ever before.

 270. I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all website owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

 271. Hmm, it seems like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer, but I’m still new to the whole thing. Do you have any recommendations for newbie blog writers? I’d appreciate it.

 272. I was just seeking this information for some time. After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your website. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this type of informative web sites in top of the list. Usually the top web sites are full of garbage.

 273. Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one
  and i was just wondering if you get a lot of spam comments?
  If so how do you prevent it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it’s driving me mad so any assistance is very much appreciated.

 274. I absolutely love your website.. Very nice colors & theme.
  Did you build this site yourself? Please reply back as I’m planning to create my very own site and would
  love to know where you got this from or exactly what the theme is named.
  Kudos!