فنگ شویی و اصول آن در دکوراسیون داخلی

فنگ شویی که به معنای باد و آب است، یک فلسفه و فن باستانی در چین است و برای پیدا کردن دکوراسیون مناسب و چیدمان درست اشیا در ساختمانهای مسکونی، تجاری، باغ و غیره استفاده می‌شود تا بهترین اثر را بر سلامتی، شادی، موفقیت، هماهنگی و به طور کلی انرژی مثبت داشته باشد.

کاربرد فنگشویی در دکوراسیون داخلی بر این اساس است که رنگ‌ها اثر قوی و قابل توجهی روی افراد و عملکرد مغزی آنها می‌گذارد. چند مورد از اثر رنگ‌ها به این قرار است: برای خوش شانسی از رنگ قرمز استفاده می‌شود. این رنگ بهترین گزینه برای ورودی منزل است. زرد و بنفش رنگ‌های مبارک و سودمندی برای روحیه انسان تلقی می‌شوند. برای تازگی و رشد از رنگ سبز استفاده می‌شود.

رنگ‌های تیره باعث احساس آرامش و نیز ممکن است باعث پایین آوردن خلق شوند در حالی که رنگ‌های روشن باعث افزایش انرژی و شروع انجام کار می‌شوند. نارنجی و قهوه‌ای سمبلی از سلامتی و دانش هستند.

در حالی که آینه‌ها در دکوراسیون کاربرد دارند، در فنگ شویی به عنوان وسیله‌ای برای جذب کردن، حرکت یا تغییر جهت انرژی بکار برده می‌شوند. آینه‌ها باعث بزرگ شدن یک فضا، صاف کردن دیوار، یا پنهان کردن فضا بکاربرده می‌شوند. در فنگ شویی اغلب آینه‌ها به شکل دایره یا هشت ضلعی هستند. نکته مهمی که در مورد آینه‌ها در فنگ شویی وجود دارد این است که آینه‌ها باید کامل بوده و به شکلی نباشند که اشیا را تکه‌تکه تقسیم کنند.

ضرورت بکارگیری ساعت در فنگ شویی اندازه‌گیری گذر زمان است. فضاهای مناسبی در خانه برای نشان دادن ساعت وجود دارد. آشپزخانه، اتاق نشیمن یا اتاق کار از بهترین جاها هستند. وجود ساعت در اتاق خواب ضرورت دارد.

در فنگ شویی بکار بردن نقاشی‌های متعدد می‌تواند انرژی محیط را از لحاظ سلامتی، دانش، خانواده، عشق، شهرت و ثروت افزایش دهد. برای افزایش طول عمر و سلامتی بیشتر عکس‌هایی از آهوی کوهی، دختران زیبا، درخت کاج یا بامبو را در سمت راست نصب می‌کنند. برای ایجاد فضای دانش و معرفت از رنگ زرد و بژ برای محیط استفاده می‌شود. برای پیشرفت شغلی اتاق کار را در قسمت شمالی خانه قرار می‌دهند. از رنگ سفید در منزل برای استحکام پیوند خانوادگی استفاده می‌شود.

در ادامه به چند نمونه از کاربرد این مکتب در دکوراسیون میپردازیم.

نور طبیعی 

نور طبیعی باعث تولید ویتامین Dمی شود  که مسئول ایجاد احساس شادی است. بنابراین پنجره ها را باز کنید و اجازه دهید نور طبیعی تاجایی که ممکن است بتابد؛ نور طبیعی به اتاق حس روشن تر و مثبت تر می دهد.

فیل

آیا می دانید که فیل ها یک نماد مقدس در فنگ شویی هستند؟ آنها سرپرست یا محافظان خانه هستند. برای موفقیت و حمایت در درب جلوی منزل نمادی از یک فیل قرار دهید.

 لامپ سنگ نمک

آیا می دانید که لامپ های نمک هیمالیا یک تصفیه کننده هوا طبیعی هستند؟ همچنین این لامپ های نمک با ایجاد یون های منفی می تواند به افزایش انرژی مثبت کمک کنند و به شما احساس آرامش بیشتری در خانه بدهند. امتیاز ویژه دیگر اینکه جداً زیبا هستند!

کریستال درمانی

با کریستال درمانی از انرژی منفی ای که ممکن است احساس کنید خلاص می شوید. کریستال را در ظرفی نزدیک خود قرار دهید. با انجام این کار، شما می توانید انرژی های ناخواسته را جذب کنید.این کار درفضای زندگی شما هم حس خوبی ایجاد می کند.

رایحه

رایحه ای را پیدا کنید که باعث خوشحالی شما شود، چه رایحه ی یک شمع یا بخور باشد، و یا اسانس. اگر نمی دانید که از کجا شروع کنید، وانیل را امتحان کنید. زمانی که رایحه ی وانیل به مشام شما می رسد می تواند خلق و خوی شما را بهتر کند. براساس مطالعه ای که در سال ۲۰۰۴ انجام شد، افراد با بوئیدن وانیل حس شادی و آرامش را تجربه می کنند.

گیاهان خانگی

طبیعت بیرون را با خواص درمانی بیشمار آن به خانه بیاورید. تحقیقات نشان می دهند که گیاهان در خانه می توانند به کاهش استرس و اضطراب کمک کنند.

شمع صورتی

نوریک شمع صورتی می تواند انرژی صلح، عشق، و محبت را به ارمغان بیاورد، همچنین ترکیب رنگ کاملی را ایجاد می کند.

قرن ها است که مردم شرق دور از سنت های فنگ شویی برای شاد زیستن استفاده میکنند، شما نیز این روش ها را در خانه ی خود امتحان کنید و نتیجه را با طراگاه در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

 • 96
  چه به ترکیب رنگ ها علاقه داشته باشیم و از آن لذت ببریم چه نبریم همه ی ما در زندگی روزانه مان بارها و بارها با رنگ ها سر و کار داریم مثلا وقتی که درحال انتخاب کردن لباس هایی هستیم که میخواهیم امروز با آن در یک قرار مهم…
 • 94
  آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که در یک اتاق احساس آرامش کنید یا حس کنید که فلان کافه دنج است اما آن یکی زیاد آرام و راحت نیست.یا در بعضی خانه ها و ادارات احساس سنگین بودن فضا به شما حالتی از رسمی بودن و تجمل القا…
 • 87
  کسانی که قصد خرید یا اجاره ملکی را دارند باید چه نکاتی را رعایت کنند تا احتمال کلاهبرداری کاهش پیدا کند؟  1 - از اعتماد بیجا جداً پرهیز نموده حتی به نزدیکترین افراد هم اعتماد نکنید و خودتان شخصاً یا به کمک وکیل بررسیهای کافی را انجام دهید چه بسا…
 • 84
  آیا تا به حال برایتان پیش آمده که بخواهید تغییری در اندازه ی اتاقتان بدهید، اما به دلیل اینکه ایجاد دگرگونی مستلزم انجام کارهای ساختمانی است، از این کار صرف نظر کرده باشید؟ پیشنهاد میکنیم دست نگه دارید و به جای انجام دادن کارهای ساختمانی و حذف و اضافه کردن…
 • 82
   دیگر سالهاست زمان آن گذشته که در دفتر کار خود بنشینید تا مشتری به سراغ شما بیاید . در بازار پر رقابت امروز که حتی نانوایی ها  که روزگاری مجبور بودید در صف های طولانی آنها نوبت بگیرید هم به فکرراه هایی برای جذب مشتری هستند ، چاره ای نیست…