چگونه با وسایل قدیمی و کهنه تان دکوراسیون خانه تان را تغییر دهید

در این تاپیک تلاش میکنیم تا راه های خلاقانه و ساده را نشانتان بدهیم که با کمک آن ها با آزاردهنده ترین عناصر منزلتان یعنی همان وسایل کهنه ی خانه که برای دور ریختنشان برنامه دارید، میتوانید دکوراسیون خانه تان را متحول کنید.

 تغییر دکوراسیون اتاق نشیمن

کاملا دقت کنید چگونه ما دکوراسیون یک اتاق را تقریبا بدون در اختیار داشتن وسایل تخصصی و خاصی تغییر می دهیم. با رنگها و طرح های زیبا، از وسایل زائد

استفاده بهینه کرده و یک دکوراسیون مدرن به وجود بیاورید.

 صندلی قبل از بازسازی

 صندلی بعد از تغییر

آن صندلی چوبی دسته دار که جذاب و زیبا هم نبود، بیشتر برای یک مغازه سمساری مناسب بود. پس شما هم می توانید از یک سمساری، یک عدد صندلی دسته دار قدیمی و دست دوم بگیرید و ظاهری زیبا و متفاوت به او بدهید. با یک پارچه پشمی تکیه گاه صندلی را روکش کنید. دکمه های مناسبی برای آن انتخاب کنید و به قسمت تکیه گاه صندلی بدوزید.

 یک میز کناره قبل از بازسازی

می توانید از یک چارپایه به عنوان یک میز کنار مبل استفاده کنید به شرط اینکه آنها را با پارچه های طرح دار و زیبا رویه کنید. قطعه ای تخته سه لایی به اندازه فضای داخل یک قاب ببرید و آن را روی سطح نردبام میخ کنید. چارپایه و قاب را رنگ کنید و سپس قاب را با چسب محکمی به سطح چارپایه بچسبانید.

 میز کناره بعد از بازسازی

از یک پارچه ابریشمی و طرح دار به عنوان شابلن استفاده کنید. پارچه را با چسب آغشته کنید و اجازه دهید خشک شود. قاب را با رنگ بپوشانید. قسمت پشت پارچه را با چسب بچسبانید و پارچه را برای سطح روی تخته سه لایی بر روی قسمت بالایی میز قرار دهید. سرتاسر پارچه و قسمت بیرونی آن را با رنگ سفید رنگ کنید تا میز جدیدمان با دو رنگ ترکیب شود. زمانی که خشک شد، با دقت پارچه را بردارید. با دو رنگ سفید و صورتی میز ما آماده شد.

  پرده ای مناسب برای پنجره

با انتخاب زیباترین و بهترین تکه های لحاف چهل تکه کهنه تان، پرده درست کنید و به پنجره اتاقتان زندگی ببخشید. چادرشب رختخواب تان را از درازا به دو نیم ببرید. تکه های لحاف را از پهنا به صورت تک تک قیچی کنید. لبه های یکدیگر را به هم وصل کنید. آنها را روی چادرشب بدوزید. قسمت حاشیه آن چند سوراخ ایجاد کنید و با نوارهای تزئینی که از داخل آن رد می کنید، آن را به چوب پرده آویزان کنید.

قاب پنجره قبل از بازسازی

این پنجره قدیمی برای ساختن یک اثر هنری بسیار مناسب است. ابتدا قاب پنچره را سنباده زده، و یک دست رنگ آستر بزنید و سپس به دلخواهتان رنگ کنید.

قاب پنجره بعد از بازسازی

قسمتهای باز پنجره را با پارچه، کاغذ دیواری یا طرحهای زیبا بپوشانید.

بازسازی یک کاناپه

با رویه کردن نشیمنگاه کاناپه، به مبلتان ظاهری دوباره ای ببخشید و آن را نو کنید. این روش که در آن نیازی به دوخت و دوز نیست از لحاظ شست و شو هم بسیار راحت و آسان است.

 * بالش و کوسن های تزئینی زیبا

بالش ها و کوسن های کهنه تان، را با تکه دوزی بر روی آنها، نو کنید. محتویات داخل یکی از بالش هایتان را خارج کنید و آنها را داخل یک بالش دیگر بریزید و کاملا داخل آن را پر کنید. و سپس در یک نقطه آن تکه دوزی کنید.

  بالش تکه دوزی شده گلدار

با استفاده از هنر تکه دوزی یک پتو را به یک بالش زیبا تغییر دهید. برای تغییر و تبدیل یک پتو به یک بالش و برای طرح روی آن آزاد باشید.

 طاقچه قبل از بازسازی

با وصل کردن لبه ها و کنکره های طاقچه قدیمی به قسمت زیری اش، آن را مدرن و امروزی کنید. سپس رنگ آستر بزنید و هر دو قسمت را یک رنگ کنید.

طاقچه بعد از بازسازی

پس از رنگ کردن طاقچه، می توانید از سطح صاف آن برای چیدن وسایل دکوری تان استفاده کنید.

 میز قهوه قبل از بازسازی

با استفاده از یک روش ساده می توانید میز قدیمی تان را به یک میز قهوه شیک و زیبا تبدیل کنید. پایه های میز را کوتاه کنید و لبه های کناری میز را به حالت منحنی دربیاورید.

 میز قهوه بعد از بازسازی

بعد از رنگ کردن میز، با کاغذ دیواری طرحدار قسمت بالا و کنار میز را کاغذ کنید. به انتهای هر پایه چرخ نصب کنید تا به راحتی قابل حرکت باشد.

کاغذهای طرح دار باطله هم برای کاغذکردن و طرح دار کردن این میز مناسب است.با کاغذدیواری میز قهوه را تزئین کنید

 یک سینی بسیار زیبا

برای پر کردن کف سینی فلزی، یک تکه ورقه فیبر با ضخامت کم ببرید. ورقه فیبر را با کاغذ دیواری بپوشانید.

دراور قبل از بازسازی

ابتدا دراور را رنگ آستر زده و رنگ کنید. کاغذدیواری می تواند به یک دراور قدیمی و کهنه یک ظاهر زیبا و نو ببخشد.

 دراور بعد از بازسازی

بعد از آستر زدن و رنگ کردن تمام سطوح دراور، قسمت جلوی دراور(قسمت کشوها) را با کاغذدیواری بپوشانید.

 تعدادی دستگیره زیبا به دراورتان نصب کنید

بعد از اینکه دراور خشک شد، دستگیره های زیبایی را روی هر کشو نصب کنید.

 خلق یک اثر هنری

خلق کردن یک اثر هنری به راحتی کلیک کردن با ماوس است. این تابلو به صورت گلدار و با طرح پروانه تزئین شده است.

 گلدان چوبی قبل از بازسازی

یک گلدان چوبی با رنگ تیره با کمی تغییر تبدیل به پایه یک آباژور می شود.

 یک آباژور بسیار زیبا

گلدان را رنگ کنید سپس آن را سر و ته کرده و در قسمت زیری آن یک سوراخ ایجاد کنید تا سیم و وسایل برق آباژور در آن جا بگیرد. با کمی کاغذ طرح دار یا کاغذدیواری سایه بان آن را هم تزئین کنید.

ما نمی‌توانیم تمام بودجه‌ی خود را صرف دکوراسیون منزل خود کنیم. بنابراین لازم است روشی برای کاهش هزینه‌ها بیابیم. پس‌انداز کردن اندوخته‌ی خود و نیز خرید به‌تدریج متعلقات خانه، می‌توانند تدابیر خوبی باشند، اما برای طراحی یک دکوراسیون زیبا و کم هزینه، راه‌حل‌های دیگری نیز وجود دارد.

طرح‌های غیر عادی

جهت تزئین داخل حمام و دستشویی، از سنگ‌های ظریف و همسان با رنگ سایر وسایل، استفاده کنید. چرا که جلوه‌ی خاصی به فضای حمام می‌بخشند. نصب یک روشویی شیشه‌ای در کنار سنگ‌های بیضی شکل و خاکستری رنگ، منظره‌ی زیبایی ایجاد می‌کند. گاهی اوقات، طبیعت چیزهایی به ما ارزانی می‌دارد که استفاده از آن‌ها، دکوراسیون منزل ما را بیش از پیش باشکوه می‌سازد

بازار کهنه فروش‌ها

شما می‌توانید دکوراسیون خود را با وسایل قدیمی و درجه دو، آراسته کنید. اشیائی که در نظر بعضی از مردم قدیمی و کهنه به نظر می‌رسند، ممکن است برای دکور شما مناسب باشد. میز و صندلی‌های قدیمی و تابلوهای تاریخی می‌توانند جلوه‌ی خاصی به منزل شما ببخشند. چنانچه نمی‌دانید چگونه از این وسایل استفاده کنید، می‌توانید از دوستان خود کمک بگیرید. اینترنت و برنامه‌های تلویزیونی هم می‌توانند به شما کمک کنند تا بتوانید اشیاء قدیمی را بازیافت کرده و در دکوراسیون منزل خود استفاده کنید.

بازیافت

وسایلی چون بطری، کاسه و گلدان‌های قدیمی قابل بازیافت هستند. می‌توانید آن‌ها را با رنگ اتاقتان همسان کرده و در دکوراسیون خود استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید این اشیاء را پس از بازیافت، بر روی طاقچه، وسط میز یا روی کمد قرار دهید. از وسایلی چون بشقاب یا کارد و چنگال قدیمی، می‌توان برای تزئین دیوار استفاده کرد. بشقاب‌ها را در سایز مختلف، به دیوار آویخته و قاشق‌ها را به آن‌ها بچسبانید. چنانچه این ظروف را با رنگ اتاق همسان کنید، نمایی زیبا و جالب به وجود می‌آورند. اشیاء بلوری و شیشه‌ای را نیز می‌توانید به یک بطری یا کاسه بچسبانید و بر روی میز یا کمد خود، قرار دهید. برای زیباتر کردن طرح ‌می‌توانید داخل بطری‌ها را با موادی چون مخروط، گلبرگ‌های خشک و انواع مختلف ادویه، پر کنید.

ترکیب رنگ‌ها

از جعبه‌ها و مقواهای کهنه می‌توانید یک دیوار موزاییکی و رنگارنگ بسازید. چنین طرحی ممکن است وقت گیر باشد اما بسیار آسان و زیبا است. فقط کافیست جعبه‌ها را در سایزهای برابر انتخاب کرده و در رنگ‌های مختلف، رنگ‌آمیزی کنید. سپس آن‌ها را به شکل مستطیل یا دایره، بر دیوار نصب کنید. خواهید دید که چنین طرحی به اتاق شما شکوه و جلا می‌بخشد.

طاقچه:

کارآیی طاقچه ها در گذشته و حال

اگر لحظه ای دیوارهای یک خانه قدیمی را به خاطر بیاورید، به طور قطع تصاویری از طاقچه هایی با فرم ها و شكل های مختلف در ذهن شما نقش می بندند. این سطوح افقی در ابعاد بزرگ جایگاه مناسبی برای قاب عكس پدربزرگ، چراغ های لاله جهیزیه مادربزرگ و بسیاری لوازم تزئینی و اشیا قدیمی و قیمتی دیگر بودند ولی با گذشت زمان و ایجاد تغییر و تحولات در ساخت و ساز و معماری ساختمان ها، دیگر اثری از این عناصر دكوراسیونی ـ كاربردی وجود ندارد و در اغلب ساختمان های جدید، دیوارها خالی از هرگونه برآمدگی و فرورفتگی ها هستند. در واقع شما با چنین سطوح افقی و با كاربردی شبیه به آنچه اشاره شد، تنها در قسمت بالای شومینه اغلب ساختمان ها مواجه می شوید كه آنها نیز در حقیقت نوع تغییر یافته همان به اصطلاح سربخاری های قدیم هستند. حال آن كه با توجه به كارایی بسیار طاقچه ها و سطوحی مانند آنها و همچنین نمایی كه از نظر دكوراسیونی در فضا ایجاد می كنند، امروزه مهندسان ساختمان می توانند برگشتی به گذشته داشته باشند و با الگو گرفتن از همان طاقچه های قدیمی، تركیب های جدید و زیبایی (چه برآمده و چه فرورفته) متناسب با سیستم معماری امروزی بر روی دیوارها ایجاد كنند.

امروزه دکوراسیون دیوارها نیز یکی از موارد بسیار مهم در طراحی داخلی خانه شده است. استفاده از باکس های دیواری، طاقچه ها و قفسه ها گاه به عنوان یکی از المان های طراحی داخلی منزل برای افرادی که می خواهند حداکثر استفاده از فضا را ببرند مورد استفاده قرار می گیرند، البته این باکس ها و قفسه ها باید هوشمندانه طراحی بشوند تا در فضاهای کوچک دست و پاگیر نباشند و در عین حال فضای بیشتری برای ذخیره سازی در اختیار مصرف کننده قرار بدهند. همچین قفسه هایی می توانند با طراحی ویژه خود استایل خانه را زیباتر جلوه بدهند.

همان طور كه اشاره شد، طاقچه ها عناصر دكوراسیونی ـ كاربردی هستند كه هم در زیبایی دیوار نقش دارند و هم به گونه ای می توان آنها را با هدف استفاده بهینه از فضای دیوار به كار برد؛ ولی كاربرد اغلب طاقچه های رایج، معمولاً به قراردادن اشیای زینتی مانند مجسمه، شمعدان، شمع های تزئینی، گل و گلدان های كوچك، قاب عكس های كوچك خانوادگی و لوازمی مانند اینها محدود می شود. البته در اصل آنچه كاربرد طاقچه را مشخص می كند به عواملی شامل جنس، ابعاد، وزن طاقچه و همچنین مشخصات لوازم و اشیایی كه قرار است بر روی آن قرار گیرند بستگی دارد كه با توجه به این موارد شما می توانید از آنها با هدف های مختلف استفاده كنید.

 نصب طاقچه در طرفین قاب:

شما می توانید دو طاقچه كوچك یا متوسط را با هر جنس و شكل مورد نظر انتخاب کرده و در طرفین آیینه ورودی خانه تان یا تابلویی كه به دیوار نصب كرده اید، متصل كنید.

البته باید توجه داشته باشید بین اندازه، فرم، جنس و رنگ طاقچه های انتخابی و تابلو  یا قاب آیینه موردنظر، باید تناسبی وجود داشته باشد. مثلاً در صورتی كه ابعاد دیوار كوچك باشد، ممكن است نصب طاقچه ها نمایی شلوغ و غیرقابل تحمل از دیوار به دست دهد.

 نصب طاقچه در زیر قاب:

گاهی دو تاقچه كوچك یا یك تاقچه بزرگ را به حالت كنسول در زیر یك یا دو قاب آیینه یا تابلو به دیوار نصب می كنند. با این روش علاوه بر زیبایی، طول ظاهری قاب افزایش می یابد. از این راهكار برای افزایش ظاهری ارتفاع دیوارهای كوتاه نیز می توان استفاده کرد.

 نصب طاقچه ها به صورت مستقل یا مجموعه ای:

ستون ها و دیوارهای نه چندان عریض بستر مناسبی برای نصب یك و یا مجموعه ای از چند طاقچه هستند. شما می توانید با حفظ فاصله، طراحی و كمپوزیسیونی مناسب برای دیوار مورد نظر انجام دهید و چند طاقچه كوچك را به آن متصل كنید.

 نكته:

اگر در خانه طاقچه دارید یا قفسه‌های چوبی را در اندازه‌های مختلف روی دیوار نصب کرده‌اید، از وسایل تزیینی به رنگ‌های نارنجی و قرمز و زرد برای چیدمان آنها استفاده کنید.

مجسمه‌های شیشه‌ای سبز رنگ، ظروف قدیمی و بشقاب‌های دیواری یشمی، کهربایی و نخودی را روی طاقچه جلوی پنجره قرار دهید و فضای متفاوتی را در خانه ایجاد کنید.

برای ایجاد تركیبی از طاقچه ها حتماً لازم نیست همه آنها یك شكل باشند بلكه وجود هماهنگی بین آنها از نقطه نظرهایی مانند ابعاد، رنگ و فرم كافی است.

گاهی طاقچه ها آنقدر عریض و طویل هستند كه كاربردی مانند طبقه مستقل و كنسول پیدا می کنند و می توان از آنها برای قراردادن لوازم بزرگتر و حتی كتاب استفاده كرد.

طاقچه های سه گوش مخصوص نصب در محل اتصال بین دو دیوار هستند.

منبع

مطالب مرتبط

 • 90
  تا به حال فکر کردید که فضای پرت و بی استفاده ی زیر پله را به یک فضای کارآمد و در عین حال شیک تبدیل کنید؟  به طور کلی استفاده از فضاهای اصطلاحا پرت خانه مثل زیر پله، بالای سرویس و حمامهایی که ارتفاعشان از سقف عادی خانه کوتاه تر…
 • 84
  سال‌ها قبل در ۱۹۸۷، دونالد ترامپ کتابی نوشت به نام هنر معامله گری که تاحدودی اتوبیوگرافی و تاحدودی مقاله‌ای مفصل درباره‌ی چگونگی انجام مذاکرات برنده و معاملات تجاری است.  "هنر معامله‌گری” پرفروش‌ترین کتاب شد و این- معاملات تجاری استثنایی و برنامه‌های تلویزیونی ریلیتی او(کارآموز(The Apprentice)، کارآموز مشهور(The Celebrity Apprentice)، دختر شایسته(Miss…
 • 82
  ۱-از برگه قرارداد خرید و فروش مشاور املاک خود که هنوز چیزی در آن نوشته نشده ، یک کپی بگیرید. برای بررسی برگه قرارداد از مشاور املاک خود وقت بگیرید و از او تقاضا کنید که هر چیز مبهم این برگه را برای شما توضیح دهد. ۲-پیشنهاد شما نباید بر…
 • 82
  فصل تابستان زمان اوج جابه جایی مسکن است، شما نیز ممکن است همین روزها قصد اسباب کشی به منزل جدید را داشته باشید همیشه فکر کردن به زحمتهای اسباب کشی ممکن است ما را آزرده خاطر کند اما با کمک نکات زیر می توانیم یک اسباب کشی بی دردسر به خانه…
 • 82
  مشاوران املاک در مناطق مختلف شهر تهران عنوان می‌کنند در حال حاضر به دلیل نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال برخی فروشندگان حاضر در بازار با هدف تبدیل به احسن کردن ملک خود حاضر به ارائه تخفیف به خریداران هستند از این رو خریدارانی که با بودجه اندک تمایل به…