Zero Energy Homes خانه انرژی صفر

یک لحظه تصور کنید که خانه ای که در آن زندگی می کنید به مدت یک ماه از تمام زیرساخت های شهری مثل شبکه ی فاضلاب، برق، تلفن، گاز و … جدا شود.چه بلایی بر سر زندگیتان خواهد آمد؟

شاید این اتفاق برای خانه های ما یک فاجعه تلقی شود اما باید بدانیم که خانه هایی در دنیا (و حتی در کشور خودمان) در حال ساخت هستند که بدون نیاز به دریافت انرژی از منابع شهری به راحتی می توانند انرژی مورد نیاز خود را تامین کنند و حتی درصورت تولید بیش از نیاز، مازاد آن را وارد شبکه ی شهری کنند و از محل آن درآمد کسب کنند.به این نوع خانه ها انرژی صفر و یا zero energy homes گفته می شود که طراحی و ساخت این نوع خانه ها یکی از تلاش های اخیر معماران در شاخه ی معماری پایدار است. شاید از خودتان سوال کنید که این موضوع تا چه حد عملی است؟ آیا در ایران هم چنین ساختمان هایی داریم؟ نحوه ی کار این ساختمان ها چگونه است؟ و یا این که با وجود هزینه های ساخت بالاتر و هزینه های جاری پایین تر نسبت به خانه های معمول آیا ساخت این خانه ها در مجموع مقرون به صرفه است؟ تیم هفت دنگ تلاش می کند که تا پایان این مقاله به تمامی این سوالات پاسخ بدهد.

1

خانه های کم مصرف انرژی و یا صفر انرژی ساختمان هایی هستند که با استفاده از به کار گیری روش های مدیریت و بهینه سازی مصرف انرژی، میزان مصرف انرژی در آن ها به حداقل می رسد.در صورتی که این خانه ها همه ی انرژی خود را از منابع ارزان قیمت، در دسترس و پاکی نظیر انرژی های تجدید پذیر تامین نمایند به آن ها خانه های با مصرف انرژی صفر گفته می شود.در این دسته میزان انرژی تولیدی مساوی و یا بیش از نیاز انرژی سالیانه ی ساختمان است.البته باید توجه داشت که در یک خانه ی کم مصرف انرژی در ابتدا بهینه سازی مصرف انرژی در دستور کار قرار گرفته و سپس از منابع انرژی تجدید پذیر جهت تامین نیاز ها استفاده می شود. این ساختمانها می‌توانند از شبکه تامین انرژی جدا ومستقل باشد بدین ترتیب انرژی به صورت محلی و از طریق ترکیبی از فناوری‌های تولید انرژی‌های نو از قبیل خورشیدی، بادی و بیوسوخت ها تامین می‌گردد. این در حالیست که با استفاده از تکنولوژی‌های خاص برای سیستم‌های روشنایی و گرمایش و سرمایش فوق پربازده در مصرف هر چه کمتر انرژی تلاش شده است. به عبارت دیگر در یک ساختمان انرژی صفر قبل از تولید انرژی پاک به بهینه‌سازی مصارف انرژی در بخش‌های مختلف ساختمان پرداخته شده است و با استفاده هوشمندانه از تکنولوژی تجدید پذیر تعادل میان تولید و مصرف انرژی برقرار می‌کند.

در حال حاضربخش ساختمان‌های اداری و مسکونی در حدود ۴٪ از مصرف انرژی‌های فسیلی کشور را به خود اختصاص داده است اگر چه ساختمان‌های با مصرف انرژی صفر حتی در کشورهای پیشرفته امروز بسیار کمیاب و حتی نایاب می‌باشند اما به دلیل مستقل بودن از سوخت های فسیلی و کمک در کاهش آلاینده های کربنی در حال رشد بوده وتوجه بسیاری را به خود جلب نموده است.

در طی ۳۰ سال اخیر ساخت این خانه ها در جهان و به ویژه در آمریکا و کشورهای صنعتی و پیشرفته ی اروپایی و آسیایی رشد چشم گیری داشته است.اهداف مدون این کشورها در جهت کاهش انتشار مواد آلاینده و جلوگیری از گرم شدن کره ی زمین موجب شده است که آن ها برنامه ریزی دراز مدتی در این خصوص تدوین نمایند.به عنوان مثال دپارتمان انرژی آمریکا در نظر دارد تا سال ۲۰۲۰ بیش از صدهزار دستگاه از این خانه ها را بسازد.اتحادیه ی اروپا نیز در این خصوص تا سال ۲۰۱۵ ساخت ۲۵۰ خانه ی کم مصرف انرژی بر پایه ی انرژی خورشیدی را در ۵ کشور اروپایی مد نظر دارد.در این میان سازمان های بین الملل جهانی نظیر IEA نیز با تعریف وظایف ویژه ای کلیه ی کشورهای عضو را در اجرای برنامه های خود در این خصوص راهنمایی و ترغیب می کند.

2

3

نکات مهم در یک خانه ی کم مصرف انرژی

در یک خانه ی کم مصرف انرژی، طراحی ساختمان، میزان مصرف انرژی، بار حرارتی داخل ساختمان و نحوه ی تولید انرژی در داخل خانه در کنار یکدیگر دارای اهمیت است.در اکثر موارد اغلب کاهش انرژی در ساختمان در طی فرایند طراحی آن باید مد نظر قرار گیرد. به کار گیری استاندارد ها و روش های مناسب معماری خورشیدی نظیر استفاده از سایبان ها، تهویه ی مطبوع، گرمایش و سرمایش طبیعی، قراردادن مناسب پنجره ها و شکل و جهت ساختمان از جمله موارد دارای اهمیت در این حوزه است.در این مرحله از طراحی است که توجه به اقلیم و شرایطی که خانه قرار است در آن بنا شود اهمیت پیدا می کند. یعنی همان مسئله ای که در ساخت خانه های قدیمی به آن توجه می شد اما در ساخت و سازهای مدرن از یاد رفت. برای مثال در خانه های روستایی شمال کشور سایه انداز های افقی دورتا دور سطح آفتابگیر خانه را می پوشاند و اندازه ی آن به طوری دقیق تعیین می شد که در تابستان جلوی ورود آفتاب را به خانه بگیرد و در زمستان با تغییر زاویه ی تابش آفتاب،این سایه انداز هیچ گونه مزاحمتی برای ورود آفتاب به خانه و گرم شدن آن نداشته باشد و به این ترتیب گرمای تابستان را معتدل تر کرده و سرمای زمستان را نیز کاهش دهد. همچنین در بخش مرکزی کشور شاهد بادگیرهایی بودیم که با یک سیستم حساب شده رطوبت و دمای هوا را در اقلیم گرم و خشک مرکزی تعدیل می کرد ومثال های بسیار زیاد دیگری که در معماری سنتی ایران به آن برخورده‌ایم اما در حال حاضر می بینیم که خانه های شمال ، مرکز و جنوب کشور به علت عدم توجه به شرایط اقلیمی در طراحی، تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.در طراحی خانه های انرژی صفر دوباره مسئله ی طراحی برمبنای اقلیم به طور جدی مطرح می شود.

به کارکیری عایق بندی مناسب از نقطه نظر حرارتی جهت حذف بار حرارتی ناشی از این امر در دیواره ها، سقف و پنجره ها از دیگر موارد است.ضمن این که مواد به کار رفته در داخل ساختمان نیز باید از لحاظ میزان انتقال حرارت و کاهش بار حرارتی مورد توجه قرار گیرد.

نکته ی دیگر در خانه های کم مصرف انرژی توجه به کاهش میزان مصرف انرژی از طریق به کار گیری وسایل کم مصرف است.استفاده از تجهیزات روشنایی مناسب، به کارگیری تایمرهای نوری، ترموستات ها، سیستم های بازیافت حرارت، تجهیزات سرمایشی و گرمایشی با بازده ی بالا و روش های مختلف بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان است.در کنار این موارد تغییر فرهنگ ساکنان و ترغیب آنها به استفاده از این روش ها نکته ای است که باید مد نظر قرار گیرد.

کاهش میزان مصرف انرژی در این ساختمان ها با به کار گیری و جایگزینی انرژی های تجدید پذیر و تجهیزات مرتبط با آن نیز امکان پذیر است.در این حالت خانه های کم مصرف یا خود به صورت مستقل انرژی خود را از این منابع تامین می کنند و یا این که منبع تولید انرژی آن ها از طریق شبکه های موجود از انرژی تجدید پذیر تامین می شود.دسته ی دوم عمدتا انرژی خود را از نیروگاه بادی و یا خورشیدی موجود در شهر تامین می کنند. اما نمونه ی بارز این خانه های کم مصرف ساختمان هایی هستند که به صورت مستقل انرژی سرمایشی و گرمایشی و الکتریکی خود را از خورشید تامین می کنند.این دسته حتی در مواردی علاوه بر تامین انرژی مصرفی خود انرژی مازاد تولیدی را به شبکه می فروشند.

4

ابعاد اقتصادی خانه های کم مصرف انرژی

معمولا افزایش هزینه های ناشی از ساخت خانه های کم مصرف انرژی بسته به شرایط خاص محل، هزینه ی کارگر، هزینه ی انرژی و … متغیر است و به راحتی قابل پیشبینی نیست.اما در مطالعه ای که در اروپا انجام شده است این ساختمان ها به دلیل استفاده از تجهیزات ویزه نظیر عایق ها، پنجره ها، تجهیزات مرتبط با انرژی های تجدید پذیر افزایش هزینه های نزدیک به ۱۵ درصد نسبت به ساختمان های معمولی دارند.البته این افزایش در برخی کشورها نظیر آلمان و سویس بین ۴ تا ۶ درصد است.به طور معمول هزینه ی مازاد ساخت این خانه ها معادل ۱۰۰ یورو به ازای هر متر مربع با دوره بازگشت سرمایه کمتر از ۲۰ سال است.انتظار می رود با پیشرفت تکنولوژی هزینه ی ساخت این خانه ها تا سال ۲۰۳۰ بیش از ۲۰ درصد کاهش یابد.

البته باید توجه داشت که این ساختمان ها در طول مدت عمر خود نقش بسیاری در کاهش هزینه های مصرف انرژی دارند و هزینه بهینه سازی مصرف انرژی در طول زمان به صورت عمده هزینه ی سرمایه گذاری اولیه ی آن ها را پوشش می دهد. کارشناسان بخش مسکن پیش بینی کرده اند که در خلال ۱۰ تا ۱۵ سال آینده ساخت خانه های پیش ساخته با مصرف صفر انرژی از لحاظ فنی و اقتصادی امکان پذیر خواهد شد.

خانه های کم مصرف انرژی و اهمیت آن در ایران

بررسی الگوی مصرف انرژی در بخش های مختلف در کشور و مقایسه ی آن با کشورهای در حال توسعه نظیر چین،هند،اندونزی و پاکستان نشان می دهد که در کشور ما بخش خانگی و تجاری با مصرف بیش از ۴۰ درصد انرژی نسبت به صنعت که فقط 27 درصد مصرف انرژی متعلق به آن است بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند.

یکی از اولین اقدامات در این راستا توجه به امر بهینه سازی مصرف انرژی و ساخت خانه های کم مصرف انرژی است.کنترل ساختار ساختمان های جدید به نحوی که کاهش مصرف انرژی در ساخت آن ها مد نظر قرار گیرد و یا در مورد ساختمان های فعلی که در حال استفاده می باشند انجام تعمیرات اساسی و یا پیاده سازی اصولی جهت منطقی کردن مصرف انرژی ضروری است.در این میان با توجه به پتانسیل بالای کشور در زمینه ی انرژی های تجدید پذیر و به ویژه انرژی خورشیدی توجه به به کار گیری این منابع می تواند حرکتی موثر در کاهش شدت مصرف انرژی در بخش خانگی باشد.هم اکنون شرکت ها و موسسات متعددی در زمینه ارایه مشاوره در خصوص مدیریت بهینه مصرف انرژی و نصب تجهیزات خورشیدی در ایران فعالیت می کنند و با جهت گیری دولت در خصوص مباحث انرژی های تجدید پذیر انتظار می رود خانه های کم مصرف انرژی در کانون توجه فعالان این حوزه قرار گیرد و ارتباط موثری بین این شرکت ها و موسسات با دست اندرکاران بخش ساختمان آغاز شود.

جمع بندی:

مزایای خانه های صفر انرژی:

درامان بودن صاحبان این ساختمان‌ها از افزایش قیمت انرژی

راحتی بیشتر به دلیل طراحی و تنظیم دمای محیط به صورت یک نواخت و ایزوترم

نیاز به انرژی کمتر

هزینه‌های کمتر نگهداری به دلیل بازدهی بالای انرژی

کاهش هزینه‌های خالص ماهانه زندگی

قابلیت اطمینان زیاد به عنوان مثال سیستم های فوتوولتائیک دارای گارانتی ۲۵ ساله بوده و به ندرت دچار مشکلات ناشی از تغییرات آب و هوایی می‌شوند.

کاهش هزینه‌های ناشی از بازسازی ساختمان در صورت تصمیم گیری به تبدیل آن به ساختمان انرژی صفر درآینده

افزایش ارزش ساختمان‌های انرژی صفر نسبت به ساختمان‌های سنتی با افزایش هزینه سوخت‌های فسیلی

معایب خانه های صفر انرژی:

هزینه‌های اولیه بالا و نیاز به آموزش‌های کاربری آنها

کمبود دانش فنی توانایی‌ها و تجربیات لازم در طراحی و ساخت ساختمان‌های مصرف انرژی صفر

کاهش توانایی در فروش این گونه ساختمان‌ها به دلیل هزینه‌های اولیه و نیاز به رقابت سخت در فروش

انرژی خورشیدی جذب شده از طریق پوسته ساختمان فقط در قسمت جنوبی آن بیشترین بازده را دارد و در سایر جهات به دلیل وجود سایه بازدهی آن کاهش خواهد داشت.

5

 اولین خانه انرژی صفر در ایران:

پروژه طراحی و اجرای اولين ساختمان انرژی صفر ايران در سال 1391 از سوی پژوهشگاه مواد و انرژی تعريف شده و طراحی و اجرای آن در قالب EPC به شركت مشاوران بهسازی نوسازی انرژی (مبنا) واگذار گرديد. ساختمان انرژی صفر پژوهشگاه مواد و انرژی در شهرستان كرج نيز با ديدگاه كاهش مصارف انرژی اوليه و جبران انرژي مصرف شده از طريق توليد انرژی از منابع تجديدپذير و پاك، به عنوان اولين ساختمان انرژی صفر در ايران طراحي گرديد و در سال 1393 به بهره برداری رسید. ساختمان مذكور با زيربنای 20002 متر مربع در دو طبقه و با كاربری آموزشي – پژوهشی می باشد. در اين ساختمان سعی گرديده تا با استفاده از معماری ساختمان و عواملی مانند بادگير و گلخانه نياز انرژی ساختمان تا حد ممكن كاهش يافته و بخشی از نيازهای انرژی ساختمان نيز با استفاده از انرژي خورشيدي تامين گردد.

به كارگيری مواردی مانند طراحی غير فعال خورشيدی، جهت گيری ساختمان، جانمايی فضاها و عايقكاری در طراحي معماری ساختمان و به كارگيری استانداردهای نوین طراحي سبب گرديده مصرف انرژی اين ساختمان نسبت به يك ساختمان معمولی تا 90% كاهش يافته و به 87kWh/m2 برسد كه همين مقدار مصرف انرژی نيز با استفاده از تجهيزات خورشيدی جبران می گردد. در کنار استفاده از رویکرد انرژی در طراحی معماری ساختمان، المان های متنوعی نظیر بادگیر و گلخانه نیز در ساختمان به کاربرده شده که علاوه بر بازنمایی ایده های معماری سنتی، تلفیق آن با جنبه های مدرن ساختمان در خور توجه است. همچنين استفاده از بادگير در ساختمان سبب كاهش مصرف انرژی ساختمان در فصول ميانی گرديده است. استفاده از سيستم های مدرن كنترلی و BMS در ساختمان نيز سبب گرديده تا كنترل مناسبی بر مصرف انرژی ساختمان ايجاد گردد. در نهايت استفاده از سيستم های آب گرم خورشيدی و فوتوولتاييك برای توليد انرژی از منابع بازگشت پذير و پاك سبب گشته تا ساختمان فوق به يك ساختمان انرژی صفر تبديل گردد.

7

6

منابع

خانه های کم مصرف انرژی(دکتر داود فدایی،مهندس آزاده عباسی)

Zero-energy.ir

ویکی پدیا

مطالب مرتبط

 • 92
  CARBON POSITIVE HOUSE بررسی یک مدل پاک از خانه های پیش ساخته CPH یکی از ۱۰ پروژه ی ساختمانی می باشد که در رقابت راهکار های بین المللی توسعه ی سبز موسوم به سوستاینیا (Sustainia Award ) برگزیده شده است. این پروژه توسط شرکت استرالیایی آرچی باکس ( ArchiBlox )…
 • 78
  پایین بودن میانگین عمر ساختمان های ایرانی معضلی است که تمام دستگاه های اجرایی در سال های گذشته با آن مواجه بوده اند و با وجود تمام اقداماتی که صورت گرفته به نظر می رسد هنوز آنچه در ایران اتفاق می افتد با استانداردهای جهانی فاصله زیادی دارد. در حالی…
 • 75
  همه ی ما درباره ی پنل ها و سلول های خورشیدی مطالب زیادی شنیدیم اما شاید دید مبهمی درباره ی آن داشته باشیم که این ایده تا چه حد عملی هست؟ فرایند تولید برق در این سلول ها چگونه است؟ و اینکه باتوجه به هزینه ای که باید برای خرید…
 • 73
  کلیه اطلاعات خانه های خالی در اختیار وزارت مسکن نیست علی چگنی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن ، پیرامون قانون مالیات بر خانه های خالی از سکنه که مدتی پیش توسط وزارت راه و شهرسازی اعلام شده بود اینچنین گفت‌: مطابق اصلاحیه قانون مالیات هم به اجاره و هم به خانه…
 • 73
  تا به حال فکر کردید که فضای پرت و بی استفاده ی زیر پله را به یک فضای کارآمد و در عین حال شیک تبدیل کنید؟  به طور کلی استفاده از فضاهای اصطلاحا پرت خانه مثل زیر پله، بالای سرویس و حمامهایی که ارتفاعشان از سقف عادی خانه کوتاه تر…

2,158 thoughts on “ Zero Energy Homes خانه انرژی صفر

 1. My spouse and i were really comfortable when John managed to finish off his investigations from the precious recommendations he made using your web site. It is now and again perplexing to just always be handing out steps many others could have been trying to sell. Therefore we remember we need the writer to appreciate for that. These explanations you’ve made, the simple web site navigation, the relationships you will help promote – it is everything exceptional, and it’s really making our son and our family reason why the subject matter is brilliant, which is exceptionally mandatory. Thanks for the whole thing!

 2. It was amazing to read this and I think you’re totally correct. Inform me in case you’re interested in framaroot latest, that is my major competence. I’m hoping to see you in the near future, be careful!

 3. My brother recommended I may like this website. He was once totally right. This post truly made my day. You cann’t consider simply how much time I had spent for this info! Thanks!

 4. Hey! This post could not be written any better! Reading through this
  post reminds me of my good old room mate! He always kept talking about this.
  I will forward this write-up to him. Pretty sure he will have
  a good read. Thanks for sharing!

 5. An outstanding share! I have just forwarded this onto a colleague who was doing a little homework on this.
  And he in fact bought me dinner due to the fact
  that I found it for him… lol. So let me reword this….

  Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this matter here on your
  site.

 6. I just want to tell you that I am just new to blogging and site-building and truly loved you’re web blog. Very likely I’m planning to bookmark your blog post . You surely have excellent writings. Many thanks for sharing with us your web-site.

 7. you are really a good webmaster. The site loading speed is incredible. It seems that you’re doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterwork. you have done a fantastic job on this topic!

 8. I have been exploring for a bit more for any high quality articles or blog posts in this sort regarding space. Exploring BLOGTITLE in Google I eventually located this site. Studying this information So that i am glad to exhibit that I’ve a hugely excellent uncanny feeling I noticed out just what I needed. I such a lot definitely will make certain to usually do not omit this website and offer it a look constantly. NAME

 9. Hello there Sandra – this weblog, is a Philadelphia Tourism internet internet site! We surely consider Germantown is a excellent Area for targeted visitors.

 10. Thank you for sharing excellent informations. Your site is so cool. I am impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and just couldn’t come across. What a great website.

 11. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 12. Qmn5Wt Keep up the great work , I read few posts on this web site and I believe that your website is rattling interesting and has bands of good info.

 13. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such magnificent information being shared freely out there.

 14. hello!,I really like your writing very much! proportion we keep in touch more approximately your article on AOL? I require a specialist on this space to solve my problem. May be that is you! Looking forward to see you.

 15. whoah this weblog is fantastic i really like studying your articles. Stay up the great paintings! You know, lots of individuals are searching around for this info, you can aid them greatly.

 16. Needed to draft you that little bit of note so as to thank you very much once again over the nice advice you have documented on this page. This has been quite pretty generous with people like you in giving unreservedly what a lot of folks would’ve sold for an ebook to end up making some bucks for themselves, chiefly since you might well have tried it in the event you decided. Those guidelines likewise acted to become a good way to be sure that some people have the identical interest just as my personal own to learn a little more with respect to this condition. I am certain there are millions of more enjoyable periods in the future for people who browse through your site.

 17. You are my aspiration , I possess few blogs and rarely run out from to brand.I conceive this web site has some very great information for everyone. “It is easy enough to define what the Commonwealth is not. Indeed this is quite a popular pastime.” by Elizabeth II.

 18. I simply wanted to post a word to thank you for all the splendid advice you are placing here. My extended internet lookup has at the end been honored with reasonable strategies to exchange with my close friends. I ‘d assert that many of us site visitors actually are undoubtedly lucky to dwell in a very good community with very many brilliant individuals with very helpful points. I feel very much fortunate to have discovered your web pages and look forward to some more excellent moments reading here. Thanks once again for everything.

 19. Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such fantastic information being shared freely out there.

 20. Good blog! I really love how it is easy on my eyes and the data are well written. I am wondering how I might be notified when a new post has been made. I’ve subscribed to your RSS which must do the trick! Have a nice day!

 21. you’re in reality a excellent webmaster. The site loading pace is incredible. It sort of feels that you’re doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterwork. you have done a excellent process in this subject!

 22. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable information to work on. You’ve done an impressive job and our whole community will be grateful to you.

 23. Hello very cool site!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your blog and take the feeds also¡KI am glad to seek out a lot of helpful info right here within the put up, we need work out extra techniques on this regard, thank you for sharing. . . . . .

 24. I got what you mean , thankyou for putting up.Woh I am thankful to find this website through google. “Money is the most egalitarian force in society. It confers power on whoever holds it.” by Roger Starr.

 25. I think this is one of the most vital info for me. And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The web site style is wonderful, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 26. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to create my own blog and would like to find out where u got this from. kudos

 27. After research a few of the weblog posts on your web site now, and I truly like your means of blogging. I bookmarked it to my bookmark website listing and will likely be checking again soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 28. Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch because I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thanks for lunch! “For most of history, Anonymous was a woman.” by Virginia Woolf.

 29. Thank you, I have just been searching for information approximately this topic for a long time and yours is the greatest I have found out till now. However, what about the conclusion? Are you positive concerning the source?

 30. Definitely believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 31. My spouse and I absolutely love your blog and find many of your post’s to be exactly what I’m looking for. can you offer guest writers to write content for yourself? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a number of the subjects you write with regards to here. Again, awesome blog!

 32. Many thanks for the information included as well as the photos, we were looking for particular things today and also took care of to locate your blog, we are leaving these comments to guarantee that you keep writing even more info such as this

 33. You are my breathing in, I possess few blogs and very sporadically run out from to post .I conceive this site holds some really excellent information for everyone. “He who has not looked on Sorrow will never see Joy.” by Kahlil Gibran.

 34. Hi, Neat post. There’s an issue with your web site in web explorer, might test this… IE nonetheless is the marketplace chief and a good part of other folks will omit your magnificent writing because of this problem.

 35. We absolutely love your blog and find many of your post’s to be just what I’m looking for. Would you offer guest writers to write content for you personally? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a lot of the subjects you write concerning here. Again, awesome blog!

 36. I simply could not go away your website prior to suggesting that I really loved the standard information a person supply for your visitors? Is gonna be again often to investigate cross-check new posts

 37. I definitely wanted to write down a brief word so as to express gratitude to you for those fabulous instructions you are writing on this site. My particularly long internet research has now been recognized with beneficial tips to share with my family. I ‘d claim that many of us site visitors are very much lucky to be in a fine place with so many outstanding professionals with insightful basics. I feel extremely fortunate to have discovered your entire weblog and look forward to so many more fabulous moments reading here. Thanks a lot again for all the details.

 38. You are my breathing in, I own few blogs and often run out from post :). “He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past.” by George Orwell.

 39. I simply could not leave your website before suggesting that I really loved the usual info an individual provide in your guests? Is gonna be back steadily in order to inspect new posts.

 40. Great blog here! Also your website loads up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

 41. Definitely believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 42. I just like the valuable info you provide to your articles. I will bookmark your blog and take a look at again right here frequently. I am rather sure I’ll learn plenty of new stuff proper right here! Best of luck for the following!

 43. obviously like your website but you need to test the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I in finding it very bothersome to tell the reality then again I’ll surely come back again.

 44. Simply a smiling visitant here to share the love (:, btw outstanding layout. “Individuals may form communities, but it is institutions alone that can create a nation.” by Benjamin Disraeli.

 45. Thank you for all your valuable effort on this web site. Debby enjoys managing research and it’s simple to grasp why. I know all regarding the dynamic means you provide vital ideas through the web blog and in addition strongly encourage participation from others on the point then my princess is really studying so much. Have fun with the rest of the new year. You are always performing a useful job.

 46. I am now not certain the place you’re getting your info, however great topic. I needs to spend a while finding out much more or figuring out more. Thank you for great info I used to be on the lookout for this information for my mission.

 47. Great beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 48. Howdy! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 49. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from. thank you

 50. Some truly fantastic information, Gladiolus I observed this. “Courage is contagious. When a brave man takes a stand, the spines of others are stiffened.” by William Franklin Billy Graham.

 51. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

 52. I think this is among the most vital info for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on few general things, The web site style is wonderful, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 53. Hiya, I am really glad I have found this info. Today bloggers publish only about gossips and internet and this is actually annoying. A good website with exciting content, that’s what I need. Thank you for keeping this site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 54. Thanks a lot for your superb write-up! I definitely enjoyed reading it.I will make sure to save your website and will often come back later on. I would love to suggest that you continue your great job, possibly discuss portable speakers as well, have a fine afternoon!

 55. Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

 56. Somebody essentially lend a hand to make significantly posts I’d state. That is the very first time I frequented your website page and so far? I amazed with the research you made to make this actual post extraordinary. Fantastic job!

 57. My wife and i ended up being relieved Louis could conclude his research by way of the precious recommendations he received through the web site. It’s not at all simplistic to just choose to be freely giving helpful hints which usually people today have been making money from. We really understand we need the website owner to give thanks to for that. These illustrations you’ve made, the simple site navigation, the relationships you will assist to instill – it is most sensational, and it is aiding our son and our family consider that this theme is exciting, and that’s wonderfully essential. Thanks for the whole thing!

 58. I’ve been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

 59. certainly like your website but you need to check the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I to find it very bothersome to inform the truth nevertheless I will certainly come back again.

 60. What i don’t understood is in fact how you’re no longer really a lot more well-appreciated than you may be right now. You’re so intelligent. You realize therefore significantly with regards to this matter, made me for my part imagine it from so many numerous angles. Its like women and men don’t seem to be fascinated except it¡¦s one thing to do with Woman gaga! Your individual stuffs nice. Always take care of it up!

 61. Greetings from Los angeles! I’m bored to death at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break. I really like the info you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how fast your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, amazing site!

 62. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog. I’m hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming also. In fact your creative writing abilities has encouraged me to get my own site now. Really the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a good example of it.

 63. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such wonderful information being shared freely out there.

 64. You will find some interesting points in time in this post but I don’t know if I see all of them center to heart. There’s some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Great write-up , thanks and we want more!

 65. I do agree with all of the ideas you have presented in your post. They’re really convincing and will definitely work. Still, the posts are too short for beginners. Could you please extend them a bit from next time? Thanks for the post.

 66. Hi! I realize this is somewhat off-topic however I had to
  ask. Does building a well-established website such as yours require a massive amount work?
  I am brand new to blogging however I do write in my journal every day.
  I’d like to start a blog so I can easily share my experience and thoughts
  online. Please let me know if you have any recommendations or tips for new aspiring bloggers.
  Thankyou!

 67. Wonderful paintings! This is the type of information that are meant to be shared across the net. Shame on the search engines for now not positioning this put up upper! Come on over and discuss with my website . Thank you =)

 68. What i do not realize is if truth be told how you’re now not really much more well-preferred than you may be right now. You’re very intelligent. You know therefore significantly when it comes to this topic, made me personally consider it from so many various angles. Its like women and men are not fascinated except it¡¦s one thing to do with Girl gaga! Your individual stuffs outstanding. All the time handle it up!

 69. I like this weblog very much, Its a really nice place to read and get information. “From now on, ending a sentence with a preposition is something up with which I will not put.” by Sir Winston Churchill.

 70. I’m really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one today..

 71. Good web site! I really love how it is easy on my eyes and the data are well written. I am wondering how I might be notified when a new post has been made. I have subscribed to your feed which must do the trick! Have a great day!

 72. I do believe all the concepts you’ve offered for your post. They’re really convincing and will definitely work. Still, the posts are too quick for newbies. Could you please extend them a bit from next time? Thanks for the post.

 73. Hiya, I’m really glad I have found this information. Today bloggers publish just about gossips and net and this is actually annoying. A good site with interesting content, that is what I need. Thank you for keeping this website, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Can’t find it.

 74. Thank you for sharing excellent informations. Your site is very cool. I’m impressed by the details that you¡¦ve on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found simply the info I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What a great site.

 75. I’m not sure where you are getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for fantastic info I was looking for this information for my mission.

 76. I do trust all of the concepts you’ve introduced for your post. They are really convincing and can definitely work. Nonetheless, the posts are very quick for beginners. May just you please prolong them a little from next time? Thank you for the post.

 77. Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 78. Good day very cool site!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your blog and take the feeds also…I’m happy to search out numerous helpful information here in the submit, we’d like develop more strategies in this regard, thank you for sharing.

 79. I genuinely enjoy reading through on this website, it holds fantastic blog posts. “And all the winds go sighing, For sweet things dying.” by Christina Georgina Rossetti.

 80. obviously like your web-site however you have to test the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I to find it very bothersome to tell the reality on the other hand I¡¦ll certainly come back again.

 81. Hi, i think that i saw you visited my weblog so i came to “return the favor”.I am trying to find things to improve my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 82. I think this is one of the most vital info for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on few general things, The web site style is ideal, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 83. Hello my friend! I want to say that this article is awesome, great written and come with approximately all vital infos. I would like to look more posts like this.

 84. You have remarked very interesting points ! ps nice web site . “I didn’t attend the funeral, but I sent a nice letter saying that I approved of it.” by Mark Twain.

 85. Unquestionably believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 86. Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 87. Hello just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to be running off the screen in Opera. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The design look great though! Hope you get the issue fixed soon. Many thanks

 88. I have recently started a web site, the info you offer on this website has helped me greatly. Thanks for all of your time & work. “If you would know strength and patience, welcome the company of trees.” by Hal Borland.

 89. Thank you for sharing superb informations. Your web site is very cool. I am impressed by the details that you’ve on this web site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and just couldn’t come across. What a perfect website.

 90. Hi, Neat post. There’s a problem together with your web site in internet explorer, would check this… IE nonetheless is the market leader and a large part of other folks will miss your excellent writing because of this problem.

 91. hello!,I really like your writing so so much! proportion we communicate more about your article on AOL? I need a specialist in this house to resolve my problem. May be that’s you! Having a look ahead to see you.

 92. Hiya very nice site!! Man .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your site and take the feeds also¡KI am satisfied to search out numerous useful info right here within the submit, we’d like develop more techniques in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 93. Thanks a lot for providing individuals with an extremely special possiblity to read articles and blog posts from this blog. It is often very nice plus jam-packed with a lot of fun for me and my office mates to visit the blog at a minimum thrice weekly to learn the new tips you have got. Not to mention, I’m also usually fulfilled with your breathtaking information you give. Selected 1 points in this article are completely the most effective we have had.

 94. Somebody essentially help to make seriously articles I might state. This is the first time I frequented your web page and to this point? I surprised with the analysis you made to make this particular publish amazing. Magnificent task!

 95. Hi there! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no data backup. Do you have any methods to prevent hackers?

 96. I like the valuable information you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here regularly. I am quite sure I will learn many new stuff right here! Best of luck for the next!

 97. Thank you so much for providing individuals with such a nice opportunity to read articles and blog posts from this blog. It’s usually so useful and as well , packed with amusement for me personally and my office mates to visit your website particularly thrice in a week to see the newest tips you have. Of course, we’re actually pleased considering the outstanding tips and hints served by you. Some 3 tips in this post are particularly the most beneficial I’ve ever had.

 98. Hey! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog post or vice-versa? My blog covers a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!

 99. I’m commenting to make you be aware of of the excellent encounter my daughter undergone checking yuor web blog. She realized numerous issues, most notably what it’s like to possess an amazing giving mood to let other individuals with no trouble grasp chosen complicated subject areas. You really exceeded people’s expectations. Many thanks for providing these effective, trusted, revealing and in addition fun tips about the topic to Jane.

 100. Great – I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs and related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task.

 101. Hello, i think that i saw you visited my site so i came to “return the favor”.I am trying to find things to enhance my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 102. Some really fantastic information, Glad I noticed this. “The trick is to make sure you don’t die waiting for prosperity to come.” by Lee Iacocca.

 103. A formidable share, I simply given this onto a colleague who was doing a little bit analysis on this. And he in truth bought me breakfast because I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love studying extra on this topic. If potential, as you turn into expertise, would you thoughts updating your blog with extra details? It’s highly useful for me. Large thumb up for this weblog publish!

 104. I do agree with all of the ideas you’ve presented in your post. They are really convincing and will definitely work. Still, the posts are too short for beginners. Could you please extend them a little from next time? Thanks for the post.

 105. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that, this is wonderful blog. A great read. I will certainly be back.

 106. I do consider all the ideas you’ve offered for your post. They’re very convincing and can certainly work. Still, the posts are very quick for beginners. May you please lengthen them a little from subsequent time? Thank you for the post.

 107. I really enjoy looking through on this web site , it contains fantastic posts . “He who sees the truth, let him proclaim it, without asking who is for it or who is against it.” by Henry George.

 108. A person essentially assist to make significantly articles I would state. That is the first time I frequented your website page and so far? I amazed with the analysis you made to create this particular publish extraordinary. Great activity!

 109. Definitely believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 110. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 111. I have observed that in the world of today, video games are the latest craze with children of all ages. There are occassions when it may be not possible to drag your children away from the activities. If you want the very best of both worlds, there are many educational games for kids. Interesting post.

 112. It is the best time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or suggestions. Maybe you can write next articles referring to this article. I desire to read more things about it!

 113. Thank you for sharing superb informations. Your site is very cool. I am impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found just the information I already searched all over the place and simply could not come across. What an ideal web-site.

 114. I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this web site. Thank you, I’ll try and check back more often. How frequently you update your website?

 115. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 116. Does your blog have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it grow over time.

 117. Nice blog here! Also your site loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

 118. Hi there! Would you mind if I share your blog with my facebook group? There’s a lot of people that I think would really appreciate your content. Please let me know. Thank you

 119. I like the valuable info you provide on your articles.
  I will bookmark your blog and check again here regularly.
  I am somewhat sure I will be told many new stuff proper right here!
  Best of luck for the following!

 120. I have been browsing online greater than three hours lately, but I never discovered any interesting article like yours. It is lovely worth sufficient for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as you did, the net shall be much more helpful than ever before.

 121. I do accept as true with all the concepts you have presented on your post. They’re really convincing and will definitely work. Nonetheless, the posts are too brief for novices. May just you please lengthen them a little from next time? Thank you for the post.

 122. Thanks for all your valuable hard work on this web page. My daughter delights in participating in internet research and it’s really obvious why. Many of us notice all relating to the compelling way you provide worthwhile tips and tricks via your web site and as well as boost participation from some others about this area of interest while our daughter is without question being taught a lot. Take pleasure in the rest of the year. Your conducting a splendid job.

 123. You can definitely see your enthusiasm within the paintings you write. The world hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. At all times follow your heart.

 124. You have remarked very interesting details ! ps nice internet site . “‘Tis a sharp medicine, but it will cure all that ails you. — last words before his beheadding” by Sir Walter Raleigh.

 125. I’m writing to make you understand of the useful discovery my wife’s daughter undergone going through yuor web blog. She figured out a lot of issues, which included how it is like to have a very effective helping mood to let certain people really easily grasp chosen problematic subject areas. You actually exceeded our desires. Thanks for giving those useful, trusted, informative and fun guidance on this topic to Julie.

 126. You can certainly see your expertise in the paintings you write. The arena hopes for more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe. All the time follow your heart.

 127. Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Thanks

 128. hey there and thank you for your information – I’ve certainly picked up anything new from right here. I did however expertise several technical points using this site, as I experienced to reload the website a lot of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective intriguing content. Make sure you update this again very soon..

 129. We are a group of volunteers and opening a brand new scheme in our community. Your web site offered us with helpful information to paintings on. You’ve performed an impressive task and our entire community shall be grateful to you.

 130. I do accept as true with all the ideas you have introduced to your post. They are really convincing and will certainly work. Still, the posts are too short for novices. May you please extend them a bit from subsequent time? Thanks for the post.

 131. Whats Taking place i am new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively useful and it has helped me out loads. I hope to contribute & aid different users like its helped me. Good job.

 132. Wow, superb weblog format! How lengthy have you been running a blog for? you make running a blog look easy. The overall glance of your web site is magnificent, as smartly as the content!

 133. With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement? My site has a lot of completely unique content I’ve either written myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement. Do you know any methods to help stop content from being ripped off? I’d definitely appreciate it.

 134. obviously like your web site however you have to check the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I in finding it very troublesome to inform the reality on the other hand I’ll certainly come back again.

 135. Good blog! I truly love how it is easy on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I might be notified when a new post has been made. I’ve subscribed to your RSS feed which must do the trick! Have a nice day!

 136. You are my aspiration , I possess few blogs and rarely run out from to post .I conceive this web site contains some very great info for everyone. “Anger makes dull men witty, but it keeps them poor.” by Francis Bacon.

 137. I blog often and I truly thank you for your content.
  The article has truly peaked my interest. I’m going to bookmark your site and keep checking for new details about once per
  week. I opted in for your RSS feed as well.

 138. Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 139. Heya i am for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you aided me.

 140. Simply desire to say your article is as astounding. The clarity in your post is just cool and i can assume you are an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 141. Just desire to say your article is as astonishing. The clarity in your post is just great and i can assume you’re an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the rewarding work.

 142. Hello there! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 143. Good day! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog post or vice-versa? My site covers a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!

 144. Thanks on your marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you might be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will eventually come back in the foreseeable future. I want to encourage you to definitely continue your great work, have a nice evening!

 145. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a number of websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any help would be greatly appreciated!

 146. Hi! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my old room mate! He always kept chatting about this. I will forward this write-up to him. Fairly certain he will have a good read. Many thanks for sharing!

 147. I don’t know whether it’s just me or if everyone else experiencing issues with your blog. It appears as though some of the written text within your content are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them as well? This may be a problem with my internet browser because I’ve had this happen before. Appreciate it

 148. I’m not sure exactly why but this website is loading extremely slow for me. Is anyone else having this problem or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 149. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running off the screen in Firefox. I’m not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The design and style look great though! Hope you get the problem solved soon. Kudos

 150. Hey, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, wonderful blog!

 151. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from. appreciate it

 152. Heya! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no data backup. Do you have any methods to prevent hackers?

 153. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100% positive. Any tips or advice would be greatly appreciated. Cheers

 154. I was curious if you ever thought of changing the structure of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 images. Maybe you could space it out better?

 155. This design is wicked! You obviously know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 156. Good post here. One thing I’d like to say is most professional domains consider the Bachelors Degree as the entry level requirement for an online college diploma. Although Associate Certifications are a great way to get started on, completing your current Bachelors starts up many entrances to various professions, there are numerous internet Bachelor Course Programs available via institutions like The University of Phoenix, Intercontinental University Online and Kaplan. Another concern is that many brick and mortar institutions offer you Online versions of their qualifications but usually for a drastically higher cost than the institutions that specialize in online college diploma plans.

 157. naturally like your website but you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I to find it very bothersome to tell the truth however I¡¦ll surely come back again.

 158. I want to point out my respect for your kindness supporting men who must have guidance on this field. Your very own commitment to passing the message all over was pretty powerful and have constantly enabled somebody just like me to realize their endeavors. This insightful tutorial denotes a great deal to me and still more to my fellow workers. Thanks a ton; from each one of us.

 159. Great beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 160. First of all I want to say wonderful blog! I had a quick question that I’d like to ask if you do not mind. I was curious to know how you center yourself and clear your mind prior to writing. I have had trouble clearing my mind in getting my ideas out. I do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually wasted just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips? Kudos!

 161. Hey! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

 162. Nice blog here! Also your website loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as quickly as yours lol

 163. Hello, Neat post. There’s a problem together with your website in web explorer, may test this¡K IE still is the marketplace chief and a good part of folks will miss your wonderful writing because of this problem.

 164. Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such magnificent info being shared freely out there.

 165. I wanted to compose you this very small remark in order to thank you very much as before for these pleasing knowledge you’ve discussed on this site. It’s certainly surprisingly open-handed of people like you giving freely exactly what a few individuals would’ve made available for an electronic book to get some dough for their own end, most importantly seeing that you might have tried it if you considered necessary. The tricks additionally acted as the fantastic way to understand that many people have a similar desire just as mine to see very much more in respect of this matter. I am sure there are thousands of more fun periods ahead for those who start reading your blog.

 166. Woah! I’m really loving the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that “perfect balance” between superb usability and visual appearance. I must say you’ve done a superb job with this. Additionally, the blog loads extremely quick for me on Chrome. Exceptional Blog!

 167. Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 168. My spouse and I stumbled over here from a different web address and thought I might check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to finding out about your web page repeatedly.

 169. Hey! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do you have any points or suggestions? Appreciate it

 170. Please let me know if you’re looking for a writer for your weblog. You have some really great posts and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an email if interested. Kudos!

 171. First of all I want to say excellent blog! I had a quick question that I’d like to ask if you don’t mind. I was interested to know how you center yourself and clear your head before writing. I have had difficulty clearing my thoughts in getting my ideas out there. I truly do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted simply just trying to figure out how to begin. Any recommendations or tips? Appreciate it!

 172. Greetings from Los angeles! I’m bored at work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break. I enjoy the info you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, very good site!

 173. Please let me know if you’re looking for a article author for your blog. You have some really great articles and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an e-mail if interested. Thank you!

 174. My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on numerous websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 175. Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appeal. I must say that you’ve done a excellent job with this. Also, the blog loads extremely quick for me on Safari. Superb Blog!

 176. I’m not sure exactly why but this web site is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 177. I am curious to find out what blog platform you happen to be using? I’m experiencing some minor security issues with my latest website and I’d like to find something more risk-free. Do you have any solutions?

 178. Woah! I’m really loving the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that “perfect balance” between usability and visual appearance. I must say that you’ve done a awesome job with this. Additionally, the blog loads very fast for me on Safari. Exceptional Blog!

 179. Hmm it seems like your website ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new to everything. Do you have any tips and hints for novice blog writers? I’d genuinely appreciate it.

 180. First of all I would like to say awesome blog! I had a quick question which I’d like to ask if you do not mind. I was curious to know how you center yourself and clear your mind prior to writing. I’ve had a difficult time clearing my thoughts in getting my thoughts out. I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips? Many thanks!

 181. Hey there would you mind letting me know which webhost you’re working with?

  I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and I must say this
  blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good internet hosting provider
  at a honest price? Kudos, I appreciate it!

 182. I’m really loving the theme/design of your blog. Do you ever run into any internet browser compatibility issues? A small number of my blog readers have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any advice to help fix this issue?

 183. Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have developed some nice methods and we are looking to exchange solutions with others, be sure to shoot me an email if interested.

 184. Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Many thanks

 185. certainly like your web site however you need to test the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I in finding it very troublesome to inform the truth nevertheless I’ll definitely come again again.

 186. Just desire to say your article is as amazing. The clarity in your post is simply great and i can assume you are an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 187. I am not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for excellent information I was looking for this information for my mission.

 188. I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be just what I’m looking for.
  Would you offer guest writers to write content for you personally?

  I wouldn’t mind creating a post or elaborating on a few of
  the subjects you write in relation to here. Again, awesome web log!

 189. Hello would you mind letting me know which web host you’re using? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good hosting provider at a reasonable price? Many thanks, I appreciate it!

 190. Good day! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa? My blog covers a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!

 191. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 192. Hmm is anyone else encountering problems with the images on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.

 193. Hi there would you mind letting me know which webhost you’re using? I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good hosting provider at a honest price? Thanks a lot, I appreciate it!

 194. Hi there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 195. Howdy! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same topics? Thank you!

 196. Greetings! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a outstanding job!

 197. Does your blog have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it expand over time.

 198. I was curious if you ever thought of changing the structure of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two pictures. Maybe you could space it out better?

 199. With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My site has a lot of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any solutions to help prevent content from being stolen? I’d definitely appreciate it.

 200. Hi there! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!

 201. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thank you!

 202. I’m not sure exactly why but this web site is loading extremely slow for me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 203. I have mastered some new points from your web site about computers. Another thing I’ve always presumed is that computer systems have become an item that each home must have for a lot of reasons. They provide convenient ways in which to organize homes, pay bills, shop, study, focus on music and perhaps watch tv shows. An innovative technique to complete all of these tasks is with a mobile computer. These personal computers are portable ones, small, robust and lightweight.

 204. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your website? My website is in the exact same niche as yours and my users would really benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this ok with you. Regards!

 205. Hello! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to give it a look. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Terrific blog and great style and design.

 206. Great – I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs and related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task.

 207. You could certainly see your expertise in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe. All the time follow your heart. “Golf and sex are about the only things you can enjoy without being good at.” by Jimmy Demaret.

 208. I was just seeking this information for a while. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your website. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this type of informative sites in top of the list. Usually the top websites are full of garbage.

 209. Hello would you mind letting me know which hosting company you’re using? I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good internet hosting provider at a fair price? Thanks, I appreciate it!

 210. Hey this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 211. Hi! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a wonderful job!

 212. I absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be just what I’m looking for. Would you offer guest writers to write content for you? I wouldn’t mind writing a post or elaborating on a lot of the subjects you write concerning here. Again, awesome blog!

 213. Howdy would you mind sharing which blog platform you’re using? I’m planning to start my own blog soon but I’m having a difficult time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!

 214. Fantastic blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally confused .. Any ideas? Cheers!

 215. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this web site. I am hoping the same high-grade site post from you in the upcoming also. In fact your creative writing skills has encouraged me to get my own blog now. Actually the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a great example of it.

 216. Thanks for a marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you might be a great author.I will always bookmark your blog and will often come back very soon. I want to encourage you continue your great job, have a nice afternoon!

 217. Can I Have Alchohol With Keflex Mexican Meds Online buy generic accutane no prescription [url=http://howtogetvia.com]generic viagra[/url] How Does Amoxicillin Work

 218. Howdy! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 219. Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to shoot you an email. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it grow over time.

 220. Have you ever considered creating an ebook or guest authoring on other websites? I have a blog based upon on the same ideas you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my subscribers would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e mail.

 221. Hello, Neat post. There is an issue together with your web site in internet explorer, could check this… IE still is the market leader and a huge section of other people will omit your wonderful writing due to this problem.

 222. Hey there would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m going to start my own blog soon but I’m having a hard time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 223. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is needed to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100% sure. Any tips or advice would be greatly appreciated. Many thanks

 224. Does your website have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it expand over time.

 225. I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days..

 226. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100% positive. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Thank you

 227. Thanks a lot for sharing this with all of us you actually recognise what you’re talking approximately! Bookmarked. Please also discuss with my website =). We can have a link exchange agreement between us!

 228. Whats up are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need any html coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 229. Hi there great blog! Does running a blog similar to this take a lot of work? I’ve no expertise in coding however I had been hoping to start my own blog in the near future. Anyways, if you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I know this is off subject however I simply needed to ask. Many thanks!

 230. I have to express my thanks to you just for rescuing me from this problem. Right after exploring throughout the the web and coming across opinions which are not beneficial, I believed my entire life was well over. Living minus the approaches to the difficulties you have resolved as a result of your main write-up is a serious case, as well as the ones which may have in a negative way damaged my entire career if I had not come across your web blog. The skills and kindness in maneuvering every aspect was vital. I’m not sure what I would have done if I hadn’t discovered such a solution like this. I’m able to at this moment look forward to my future. Thanks a lot very much for your professional and results-oriented help. I won’t hesitate to refer the website to any individual who would need recommendations about this matter.

 231. Greetings from Los angeles! I’m bored to tears at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I really like the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, superb site!

 232. Hey just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same outcome.

 233. Hi there this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 234. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your webpage? My blog site is in the very same area of interest as yours and my visitors would certainly benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this ok with you. Many thanks!

 235. Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to shoot you an email. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it expand over time.

 236. Hi! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this problem. If you have any recommendations, please share. Cheers!

 237. I was just searching for this information for a while. After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your site. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this type of informative websites in top of the list. Generally the top websites are full of garbage.

 238. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 239. Howdy this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 240. Good day! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a extraordinary job!

 241. Howdy I am so delighted I found your blog, I really found you by mistake, while I was researching on Aol for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say cheers for a fantastic post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the fantastic work.

 242. I would like to express my thanks to this writer just for bailing me out of this type of difficulty. As a result of surfing throughout the world wide web and obtaining concepts which are not pleasant, I was thinking my entire life was well over. Existing devoid of the solutions to the issues you have fixed by way of your entire guide is a crucial case, as well as those which may have adversely affected my entire career if I hadn’t noticed your blog post. Your good natural talent and kindness in controlling every part was precious. I am not sure what I would’ve done if I had not discovered such a step like this. I can at this point look forward to my future. Thanks a lot very much for the skilled and results-oriented help. I will not think twice to refer your web site to any individual who needs to have tips on this area.

 243. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Many thanks!

 244. I simply needed to thank you very much once again. I am not sure the things I might have followed in the absence of those tips revealed by you regarding such a problem. It has been an absolute difficult circumstance in my circumstances, but witnessing a well-written style you handled it made me to weep for fulfillment. I am just grateful for your work and as well , believe you realize what an amazing job that you’re carrying out educating people via a site. More than likely you’ve never got to know any of us.

 245. Hello! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? Many thanks

 246. First off I would like to say excellent blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to know how you center yourself and clear your thoughts prior to writing. I have had a tough time clearing my thoughts in getting my thoughts out there. I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to be lost just trying to figure out how to begin. Any recommendations or tips? Kudos!

 247. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100% positive. Any tips or advice would be greatly appreciated. Thank you

 248. Hi there would you mind letting me know which hosting company you’re using? I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good web hosting provider at a fair price? Kudos, I appreciate it!

 249. Hey there! I know this is kind of off-topic but I had to ask. Does running a well-established website such as yours require a massive amount work? I’m completely new to writing a blog however I do write in my diary daily. I’d like to start a blog so I can share my personal experience and thoughts online. Please let me know if you have any kind of suggestions or tips for new aspiring bloggers. Thankyou!

 250. Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have created some nice methods and we are looking to exchange solutions with other folks, be sure to shoot me an email if interested.

 251. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on various websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any help would be really appreciated!

 252. Hello! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept chatting about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 253. My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on several websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any help would be really appreciated!

 254. Hi! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success. If you know of any please share. Many thanks!

 255. I am writing to let you know of the fantastic experience our child undergone using your blog. She learned numerous issues, which include how it is like to possess an excellent giving mood to make the mediocre ones easily learn several tricky things. You truly did more than visitors’ expected results. Thanks for displaying these useful, healthy, revealing and cool tips about your topic to Ethel.

 256. Hey there exceptional website! Does running a blog like this take a massive amount work? I have virtually no understanding of programming however I was hoping to start my own blog in the near future. Anyways, should you have any ideas or techniques for new blog owners please share. I know this is off topic however I just had to ask. Thank you!

 257. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to design my own blog and would like to find out where u got this from. thank you

 258. Hello! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when viewing from my iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this problem. If you have any recommendations, please share. Appreciate it!

 259. Hey I am so excited I found your blog page, I really found you by mistake, while I was researching on Digg for something else, Anyways I am here now and would just like to say thanks a lot for a fantastic post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the superb work.

 260. Great blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely overwhelmed .. Any suggestions? Thanks!

 261. Thanks for one’s marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you will be a great author.I will make sure to bookmark your blog and will eventually come back in the foreseeable future. I want to encourage you to definitely continue your great writing, have a nice holiday weekend!

 262. Thanks for ones marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you’re a great author.I will be sure to bookmark your blog and will eventually come back down the road. I want to encourage that you continue your great work, have a nice day!

 263. Hi! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions? Appreciate it

 264. Howdy would you mind letting me know which web host you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good hosting provider at a honest price? Thank you, I appreciate it!

 265. Howdy! I understand this is somewhat off-topic however I needed to ask. Does managing a well-established blog like yours require a large amount of work? I’m completely new to operating a blog however I do write in my diary daily. I’d like to start a blog so I will be able to share my own experience and views online. Please let me know if you have any ideas or tips for brand new aspiring bloggers. Appreciate it!

 266. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your article seem to be running off the screen in Chrome. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The design look great though! Hope you get the issue solved soon. Cheers

 267. Please let me know if you’re looking for a article author for your weblog. You have some really good articles and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an email if interested. Thank you!

 268. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your weblog? My blog is in the very same area of interest as yours and my users would genuinely benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this ok with you. Regards!

 269. Hi! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success. If you know of any please share. Thanks!

 270. certainly like your web-site however you have to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to tell the truth nevertheless I¡¦ll surely come again again.

 271. I don’t know if it’s just me or if everyone else experiencing problems with your blog. It seems like some of the text within your posts are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well? This could be a issue with my browser because I’ve had this happen previously. Appreciate it

 272. I was curious if you ever thought of changing the structure of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two pictures. Maybe you could space it out better?

 273. First off I want to say awesome blog! I had a quick question which I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to know how you center yourself and clear your thoughts prior to writing. I have had a hard time clearing my mind in getting my thoughts out. I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to be wasted simply just trying to figure out how to begin. Any recommendations or tips? Many thanks!

 274. Please let me know if you’re looking for a article author for your weblog. You have some really great articles and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an email if interested. Regards!

 275. Hi! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I really enjoy reading your blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same subjects? Thanks a lot!

 276. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Many thanks!

 277. Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say superb blog!

 278. Throughout the grand scheme of things you secure an A+ for effort and hard work. Where exactly you actually lost me personally ended up being in the particulars. You know, as the maxim goes, the devil is in the details… And it couldn’t be much more correct right here. Having said that, permit me say to you precisely what did work. The text is quite convincing which is probably the reason why I am making the effort in order to comment. I do not really make it a regular habit of doing that. Next, even though I can certainly notice the leaps in reason you come up with, I am not really confident of just how you appear to unite the ideas which in turn make your conclusion. For now I shall yield to your point however wish in the foreseeable future you connect the facts better.

 279. Usually I do not read article on blogs, but I wish to say that this write-up very pressured me to check out and do it! Your writing style has been surprised me. Thank you, quite nice post.

 280. Hi excellent blog! Does running a blog similar to this take a great deal of work? I have no understanding of programming however I was hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any ideas or techniques for new blog owners please share. I know this is off subject nevertheless I simply had to ask. Kudos!

 281. Thanks for sharing superb informations. Your website is so cool. I’m impressed by the details that you’ve on this site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What a perfect web site.

 282. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and everything. But just imagine if you added some great photos or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and videos, this website could undeniably be one of the greatest in its niche. Terrific blog!

 283. Does your blog have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to shoot you an email. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it grow over time.

 284. Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 285. Admiring the time and effort you put into your website and detailed information you provide. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed material. Excellent read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 286. Heya just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same results.

 287. Hey! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a marvellous job!

 288. This design is incredible! You most certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 289. Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other websites? I have a blog based on the same topics you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my subscribers would appreciate your work. If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an e mail.

 290. Thanks for a marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you happen to be a great author.I will make sure to bookmark your blog and will eventually come back at some point. I want to encourage you to continue your great writing, have a nice holiday weekend!

 291. Hi there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 292. I’m not sure why but this blog is loading very slow for me. Is anyone else having this problem or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 293. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100% positive. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Appreciate it

 294. Hey! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 295. Thanks for the marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you happen to be a great author.I will always bookmark your blog and definitely will come back in the foreseeable future. I want to encourage that you continue your great job, have a nice day!

 296. Hi! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to take a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Exceptional blog and fantastic design.

 297. I was curious if you ever thought of changing the structure of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 pictures. Maybe you could space it out better?

 298. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to construct my own blog and would like to find out where u got this from. thank you

 299. Hello there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success. If you know of any please share. Cheers!

 300. Admiring the persistence you put into your site and detailed information you present. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed material. Excellent read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 301. Appreciating the time and energy you put into your website and detailed information you offer. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed information. Wonderful read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 302. Hello! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 303. Hi would you mind letting me know which webhost you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good hosting provider at a honest price? Cheers, I appreciate it!

 304. Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam remarks? If so how do you stop it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me mad so any assistance is very much appreciated.

 305. Hey there just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running off the screen in Chrome. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the issue resolved soon. Kudos

 306. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 307. Hi there would you mind sharing which blog platform you’re working with? I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 308. Please let me know if you’re looking for a article writer for your weblog. You have some really good articles and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an e-mail if interested. Thanks!

 309. Hello there I am so glad I found your webpage, I really found you by error, while I was looking on Askjeeve for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks a lot for a remarkable post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the awesome job.

 310. This design is spectacular! You certainly know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 311. I simply couldn’t leave your website prior to suggesting that I extremely loved the usual info an individual provide on your guests? Is going to be again incessantly in order to inspect new posts.

 312. What i do not realize is actually how you are no longer really much more smartly-appreciated than you may be right now. You’re very intelligent. You understand therefore considerably relating to this topic, made me in my opinion believe it from a lot of varied angles. Its like men and women are not involved unless it’s something to do with Girl gaga! Your individual stuffs great. All the time take care of it up!

 313. I was curious if you ever considered changing the structure of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 pictures. Maybe you could space it out better?

 314. Great site you have here but I was wanting to know if you knew of any community forums that cover the same topics talked about in this article? I’d really like to be a part of online community where I can get opinions from other experienced people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Bless you!

 315. Hey there just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.

 316. Hi there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to take a look. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Terrific blog and wonderful style and design.

 317. Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out. Please let me know where you got your theme. Thanks a lot

 318. Nice weblog right here! Also your website so much up fast! What web host are you the usage of? Can I am getting your affiliate hyperlink to your host? I want my web site loaded up as fast as yours lol

 319. Appreciating the commitment you put into your blog and in depth information you present. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed material. Excellent read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 320. Hi would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 321. Amazing blog! Do you have any suggestions for aspiring writers? I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely overwhelmed .. Any recommendations? Many thanks!

 322. Hey there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading through your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same topics? Thanks for your time!

 323. I like the valuable info you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here frequently. I’m quite sure I will learn many new stuff right here! Best of luck for the next!

 324. I am now not certain the place you’re getting your information, but good topic. I needs to spend some time studying much more or figuring out more. Thanks for magnificent info I was looking for this information for my mission.

 325. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and everything. But think of if you added some great images or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and clips, this site could certainly be one of the very best in its field. Fantastic blog!

 326. An additional issue is that video games are usually serious as the name indicated with the principal focus on understanding rather than entertainment. Although, there’s an entertainment part to keep the kids engaged, each one game is often designed to improve a specific skill set or curriculum, such as math concepts or scientific disciplines. Thanks for your article.

 327. Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such fantastic info being shared freely out there.

 328. Propecia Epilobio De Satisfaccion Miglior Viagra Senza Ricetta [url=http://cialgeneri.com]cialis buy online[/url] Priligy Kaufen Forum Propecia Medical Concerns Cheap Ciali Pills

 329. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Appreciate it!

 330. I think this is one of the such a lot significant info for me. And i am glad studying your article. However want to remark on some common things, The web site style is wonderful, the articles is truly nice : D. Just right process, cheers

 331. Hello! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!

 332. Does your blog have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an email. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it expand over time.

 333. you’re in reality a excellent webmaster. The website loading pace is amazing. It kind of feels that you’re doing any unique trick. Also, The contents are masterpiece. you’ve done a excellent job on this subject!

 334. I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts on this sort of house . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website. Studying this information So i¡¦m satisfied to exhibit that I’ve a very just right uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I so much without a doubt will make certain to do not omit this website and provides it a look regularly.

 335. Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog website? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 336. It’s appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I desire to read more things about it!

 337. I must voice my appreciation for your kind-heartedness supporting folks that require help on your matter. Your special dedication to getting the solution up and down turned out to be exceptionally important and have all the time encouraged guys and women like me to realize their dreams. Your amazing insightful instruction implies a whole lot to me and even further to my fellow workers. Thank you; from all of us.

 338. I have learned many important things through your post. I’d also like to express that there is a situation that you will obtain a loan and never need a co-signer such as a Fed Student Aid Loan. But if you are getting credit through a standard financier then you need to be made ready to have a cosigner ready to make it easier for you. The lenders will certainly base any decision using a few factors but the main one will be your credit rating. There are some loan merchants that will furthermore look at your work history and decide based on that but in many instances it will depend on your score.

 339. excellent points altogether, you just gained a new reader. What would you recommend in regards to your post that you just made some days in the past? Any positive?

 340. I was talking to a friend of mine on this info and even about omega xl pills too. I do think you made a lot of very good points in this article, we are excited to keep reading information from you.

 341. I have been exploring for a little for any high quality articles or weblog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site. Reading this information So i¡¦m satisfied to exhibit that I have a very excellent uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I such a lot unquestionably will make sure to don¡¦t overlook this website and give it a look on a continuing basis.

 342. Hi would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m looking to start my own blog soon but I’m having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 343. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such wonderful information being shared freely out there.

 344. Hello there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? Cheers

 345. Thanks for your helpful article. One other problem is that mesothelioma is generally due to the inhalation of dust from asbestos fiber, which is a very toxic material. It is commonly seen among laborers in the construction industry who’ve long contact with asbestos. It is caused by moving into asbestos covered buildings for long periods of time, Genes plays an important role, and some individuals are more vulnerable to the risk when compared with others.