در هر شغلی که هستید با کمک این ده ترفند درآمدتان را افزایش دهید

چگونه درآمد خود را افزايش دهيم؟

تقریب زده می شود که افراد به طور متوسط در حدود 40 تا 50 درصد از زمان زندگی خود را صرف کار کردن می کنند. در این میان 4/1 این افراد همواره در این فکر هستند که چگونه می توانند درآمد خود را افزایش دهند. همیشه در این مورد چیزهایی می شنویم: “هزینه های زندگی در حال افزایش هستند، هزینه حمل و نقل افزایش پیدا می کند، مالیات ها زیاد می شوند اما درآمد ها همچنان ثابت باقی می مانند.” بعد از خودم می پرسم “چرا؟” درآمد شما حتماً باید افزایش پیدا کند، اگر این اتفاق نمی افتد پس حتماً نمی دانید که برای افزایش آن باید چه کاری انجام دهید.” البته سوء تفاهم ایجاد نشود. کار خوب و سخت کوشی، همیشه موفقیت را با خود به همراه می آورد، اما اگر بخواهید هر روز فقط کار کنید و امیدوار باشید که حقوقتان افزایش پیدا کند، شاید هیچ وقت چنین اتفاقی در زندگی برایتان رخ ندهد. چیزی که شما به آن احتیاج دارید، سخت کوشی و کار زیاد است و علاوه بر آن باید قدری تفکر هدف دار هم داشته باشید. خوشبختانه این مورد کاملاً اکتسابی است و اگر کمی تمایل داشته باشید به راحتی می توانید آنرا یاد بگیرید.

1   –  هدف : 

پیش از هر کاری ابتدا باید اهداف خود را روشن کنید و ببینید به کجا می خواهید بروید. هر کاری که انجام می دهید به تصمیمی که اتخاذ می کنید بستگی دارد و این امر از اهمیت شایان ذکری برخوردار می باشد. بیشتر افراد به درستی نمی دانند که قصد دارند به کدام سمت شغلی دست پیدا کنند، چه کاری می خواهند انجام دهند، چه کسی بشوند، آنها ارتباط تنگاتنگی با سمت فعلی شغلی خود برقرار نکرده اند و به همین دلیل نمی توانند تصویر روشنی از آینده شغلی شان در ذهن داشته باشند. درست مانند این است که بی هدف دور و اطراف شهر بگردید، بدون مقصد به هیچ کجا نمی رسید.

2   –  دانش تخصصی :

 آیا می دانید یک متخصص در هر زمینه تا چه اندازه درآمد کسب می کند؟ از یک جراح، فوتبالیست حرفه ای، خواننده و حتی تاجر بپرسید؛ هر کسی که بتوان نام “متخصص” بر روی او گذاشت، درآمدی کسب می کند که اگر بدانید تعجب می کنید، اما به راستی آنها چگونه تبدیل به یک “متخصص” شده اند؟ به نظر من آنها به صورت ناخودآگاه در این طبقه قرار نگرفته اند، بلکه خودشان خواسته اند تا امروز به چنین مرحله ای رسیده اند. جراح به این دلیل جراح شده که سال ها زحمت کشیده و درس خوانده و هنر جراحی را آموزش دیده. یک بازرگان حرفه ای نیز پیش نیازهای تجارت را فرا گرفته. به هر حال قصد من از مطرح کردن تمام این نمونه ها این است که به شما بگویم باید در مهارتی که دارید تخصص پیدا کنید و به مرور زمان توانایی های خود رادر آن مقطع خاص ارتقا بخشید. کلاس های آموزش نام نویسی کنید و شروع کنید به کسب تخصص در مهارت های خود. حرفه ای عمل کنید.

3   –  تعهد به حرفه :  

در قبال شغلی که انجام می دهید احساس مسئولیت کنید. به شغل خود تعهد داشته باشید. در محل کسب از تلفن های غیر ضروری اجتناب کنید. زمانیکه از شما تقاضا می شود تا کاری را پیگیری کنید آنرا به دقت انجام دهید. وقتی به شما کاری محول می شود، آنرا به اتمام برسانید. حرفه ای ها فرق میان ساعات کاری و تفریح را به خوبی درک می کنند و هیچ گاه این دو مقوله را با یکدیگر ترکیب نمی کنند.

4   –  نگرش مثبت :

این مورد یکی از خصوصیات کلیدی در تمام افراد موفق است. شما باید نگرش صحیحی را برای  خود برگزینید. منظور از نگرش صحیح آن است که وقتی اوضاع به هم می ریزد به جای اینکه شروع کنید به سرزنش کردن، راه حلی برای آن پیدا کنید. همچنین در حین کار کردن باید همیشه لبخند بر لب داشته باشید و به تعهدات خود عمل کنید. گرایش مثبت ذهنی شاید نتواند کلیه مشکلات شما را در محیط کار حل کند، اما در مقایسه با نگرش منفی به شما انرژی بیشتری می دهد و شانس موفقیتان را افزایش می دهد.

5   – ارتقای فردی :

علاوه بر کسب تخصص، ارتقای توانایی فردی نیز از مقوله های دیگری است که قابل بحث می باشد. در قرن 211 برای کسب و کار نیاز است در کنار تخصص اصلی و حرفه ای خود چندین مهارت دیگر را در حد معمولی و اگر توانستیم در حد  حرفه ای داشته باشیم ، که بدون آنها در دنیای امروز امکان انجام کسب و کار موفق اندک خواهد بود.

  آیا تا کنون متوجه شده اید که یکی از مشکلات اساسی بیشتر افراد نداشتن وقت کافی است؟ چرا در یک کلاس مدیریت زمان شرکت نکنیم و یا یک کتاب در این مورد نخوانیم؟ رهبری و مدیریت نیز یکی از مهارت های ضروری دیگر به شمار می رود. اگر شخصی به درستی بداند که چگونه می تواند کنترل و اداره امور را به دست بگیرد، بی شک فاصله چندانی با موفقیت نخواهد داشت. مهارت های برقراری ارتباط نیز از اهمییت کمتری نسبت به دو مورد بالا برخوردار نیستند. چگونه مسئله افزایش حقوق را عنوان می کنید؟ چگونه می توانید از کسی تقاضا کنید که کاری را با خواست خودش برای شما انجام دهد؟ بر اساس تحقیقاتی که چند سال پیش انجام شده، محققان به این نتیجه دست پیدا کردند که افراد موفق همیشه باهوش ترین ها و دانشمند ترین ها نیستند، بلکه کسانی هستند که نحوه برقراری ارتباط با دیگران را به درستی میدانند.مهارت های ذیل را حتما باید در کنار تخصص حرفه ای خود آموزش ببینید و در کسب و کار عملی کنید.

5-1- مدیریت و رهبری

5-2- تجارت الکترونیک

5-3- زبان انگلیسی

5-4- حسابداری و مدیریت مالی

5-5- فروشندگی ، بازاریابی و ارتباطات

5-6- آشنائی با مباحث خلاقیت و کارآفرینی

6   –  جایگزین نشدنی : 

هیچ کس را نمی توان پیدا کرد که غیر قابل جایگزینی باشد، اما حداقل کاری که می توانید انجام دهید این است که جایگزینی خود را مشکل کنید. اگر شما فردی باشید که به سختی بتوانند برایتان جایگزین پیدا کنند، کارفرمای شما برای اینکه شما را در کنار خود نگه دارد، حقوقتان را افزایش داده و سمت بهتری به شما میدهد. اغلب شرکت ها به دنبال افراد با استعداد می گردند. هر چقدر استعداد بالاتری داشته باشید، شانس گرفتن ترفیع رتبه نیز افزایش پیدا می کند. به عنوان مثال یک فروشنده بااستعداد را در نظر بگیرید. آیا فکر نمی کنید که اگر بتواند میزان فروش را دائماً بالا نگه دارد، حاضرید حقوق بیشتری به او بدهید؟ آیا دلتان نمی خواهد او را در کنار خود نگه دارید تا بتواند فروشنده های دیگر را نیز آموزش دهد؟ برای اینکه بتوانید کاری کنید که جایگزی انتخاب کردن برای شما کار دشواری شود، باید این کارها را انجام دهید:

    در مورد کارتان چیزهایی بیشتر از آنچه از شما خواسته شده بدانید و کار را نسبت به سایر همکارانتان بهتر انجام دهید.

7   –  ابتکار عمل : 

اغلب افرادی که می شناسیم معمولاً تمایلی به انجام امور خلاقانه و ابتکاری ندارند. آنها به جای اینکه به صورت ابتکاری دست به انجام کاری بزنند بیشتر منتظر می مانند تا کسی به آنها بگوید چه کاری را باید انجام دهند. برخی از انسان ها نیز اصلاً یادشان می رود که می توانند یک چنین کاری را انجام دهند. به عنوان مثال می توانید پوشه ای درست کنید و مقالاتی را در آن جای داده که بعد ها بتوان در موقعیت های مناسب از آنها استفاده کرد.ً موضوعات جالب را از( روزنامه ها و مجلات و کتاب های مطالعه شده )جمع آوری نمائید و آنها را  تا یک هفته بعد در پوشه های اختصاصی خود دسته بندی نمائید. مطالب روزنامه ها و مجلات و کتاب ها می توانند منبع مناسبی برای آموزش موارد مختلف باشند. من در رابطه با مباحث(مهندسی ذهن ، مدیریت ، کیفیت ، اقتصاد ، کارآفرینی ،خلاقیت و کسب و کار )این اینکار را انجام دادم که کمک بسیاری در رابطه با فعالیت های مختلفم(مدرس، مشاور ، مطلب نویسی در  روزنامه و مجلات،نوشتن کتاب،برگزاری سمینار و …)بوده است که اینها در کنار شغل  سازمانی اداریم که نماینده مدیر عامل موسسه ای هستم ، می باشد که در رابطه با این شغل هم برایم بسیار کمک بوده است.لذا دنبال نکات ابتکاری بگردید که به نحوی باعث پیشرفت شما در کارتان  می شوند و آنها را انجام دهید. چیزی نخواهد گذشت که به شما مسئولیت هایی داده می شود که در ازای آنها می توانید درآمد بالاتری کسب کنید و یا خودتان با ابتکار و تنوع بخشیدن به فعالیت هایتان درآمد بیشتری کسب خواهید کرد.

8 –  ارتباط با افراد خوب : 

من همیشه از این داستان خوشم می آمد: روزی مردی برای خرید چهارپا به بازار می رود. از یکی از چهارپاها خوشش می آید و با صاحب حیوان توافق می کند که برای اینکه بررسی دقیق تری روی حیوان داشته باشد او را با خودش به طور آزمایشی به خانه ببرد. زمانیکه به خانه می رسند او را به استبل در کنار سایر خرها می برد. خر نگاهی به دور و اطراف خود می کند و بدون هیچ تعللی به کنار تنبل ترین و شکمو ترین خر می رود. زمانیکه خریدار با یک چنین صحنه ای مواجه می شود او را بیرون برده و به صاحبش تحویل می دهد. صاحب خر تعجب میکند و نمی داند که چرا اینقدر زود بازگشته: “چرا؟ آیا به این سرعت خر را امتحان کردی؟” مرد در پاسخ به او می گوید: “دیگر لازم به امتحان کردن نیست، از همنشینی که برای خود انتخاب کرد معلوم است!” سعی کنید اطراف خود را از افراد شاخص پر کنید، بیشتر تغییراتی که در زندگی شما اتفاق می افتد بستگی به دوستانی دارد که در اطرافتان هستند. سعی کیند همیشه درست انتخاب کنید زیرا وقتی که انتخاب کردید زندگی شما بسته به آن انتخاب شکل

 می گیرد.

9- لبخند بزنید : 

این کار را باید با یک نگرش مثبت انجام دهید. اگر به بیشتر فروشنده های موفق نگاه کنید، می  بینید که همه آنها همیشه لبخند بر لب دارند. البته این خصوصیت اخلاقی تنها به فروشنده ها محدود نمی شود بلکه به کلیه حرف تعمیم داده می شود. حتی یک اپراتور هم زمانیکه با تلفن صحبت می کند می تواند به شخصی که آنطرف خط است، لبخند بزند و تمام سعی خود را بکند تا اطلاعات مورد نیاز را در اختیار آنها قرار دهد.

10 – دقت و سرعت :

در هر حرفه ای که قرار دارید بهتر است دقت نمائید که چگونه می توانید کارها  را(درست تر، سریع تر و بهتر)از بقیه انجام دهید. اغلب افراد نمی دانند که این خودشان هستند که فیش حقوقیشان را می نویسند. بله البته کسانی هستند که زیر آنرا امضا کنند، اما آنها نیستند که میزان آنرا تعیین میکنند.

در آخر بعرض می رساند ” یک یا دو مورد از موارد بالا را انتخاب کنید” و سعی کنید آنرا به طور مداوم انجام دهید. به نتایج بدست آمده دقت کنید آنقدر آنرا انجام دهید تا جزئی از خصوصیات فردیتان شود (تکرار بکار و فرهنگ بردار) ،  فقط زمانیکه جزئی از شما بشود، می توانید از آن سود ببرید.

مطالب مرتبط

 • 91
   دیگر سالهاست زمان آن گذشته که در دفتر کار خود بنشینید تا مشتری به سراغ شما بیاید . در بازار پر رقابت امروز که حتی نانوایی ها  که روزگاری مجبور بودید در صف های طولانی آنها نوبت بگیرید هم به فکرراه هایی برای جذب مشتری هستند ، چاره ای نیست…
 • 85
  بازار مسکن در کشور ما همیشه جزو بازارهایی است که جذابیت‌های خاص خودش را داشته، بسیاری از افراد به ساخت وساز روی آورده‌اند و بسیاری از افراد به خرید و فروش و سرمایه گذاری در مسکن علاقه پیدا کرده‌اند. اما بازار مسکن هم مانند بسیاری از بازارهای دیگر دوران روکود…
 • 85
  با توجه به امکانات خوبی که با آمدن متریال ام دی اف به بازار در اختیار ماست میتوانیم بسیاری از لوازم چوبی منزلمان را خودمان تهیه کنیم. شما با مراجعه به یک کارگاه برشکای می توانید فایل اتوکد قطعات مورد نیاز خود را به آنها بدهید و قطعات برش کاری…
 • 83
  کسانی که قصد خرید یا اجاره ملکی را دارند باید چه نکاتی را رعایت کنند تا احتمال کلاهبرداری کاهش پیدا کند؟  1 - از اعتماد بیجا جداً پرهیز نموده حتی به نزدیکترین افراد هم اعتماد نکنید و خودتان شخصاً یا به کمک وکیل بررسیهای کافی را انجام دهید چه بسا…
 • 83
  در امر فروش کالا یا خدمات به مردم تنها درصورتی حرفه ای خواهید بود که بتوانید برروی مشتریان خود تاثیر مثبتی بگذارید و از این طریق تمامی موقعیت ها را تبدیل به فروش کنید. در این زمینه هرگز نباید از اهمیت برخورد اول غافل شویم چراکه اغلب افراد در برخورد…