انتقال مسکن غير بدون اجازه مالک

در این مطلب قصد داریم به این پرسش که آیا انتقال مسکن غیر بدون اجازه مالک درست است یا خیر پاسخ بدهیم.

گاهي اوقات در جامعه اشخاص سودجو با سوء استفاده از موقعيت هايي که برايشان پيش مي آيد و يا شرايطي که به علت عدم آگاهي از قانون براي آنان به وجود مي آيد مبادرت به انتقال اموال منقول يا غيرمنقول ديگران مي کنند که اين عمل از نظر قانون جرم و مرتکب آن به مجازات هاي سنگيني محکوم مي شود. در اين مقاله به بررسي اين عمل مجرمانه، مسئوليت مرتکبان آن به هنگام وقوع اين جرايم مي پردازيم.

شرح عمل مجرمانه:

به موجب ماده يک قانون راجع به انتقال مال غير مصوب فروردين ۱۳٠۸ کسي که مال غير را با علم به اينکه مال غير است، به نحوي از انحاء عيناً يا منفعتاً بدون مجوز قانوني به ديگري منتقل کند کلاهبردار محسوب و به مجازات کلاهبرداري محکوم مي گردد.

۱- بايد توجه داشت که معامله کننده بايد عالم به اين امر باشد که مسکن يا ملک مورد معامله متعلق به غير است و اثبات اين امر با دادستان و شاکي خصوصي است که بايد دلايل آن را به دادگاه ارائه دهند. پس اگر شخصي بدون اطلاع از اينکه آپارتمان يا ملک متعلق به ديگري است آن را معامله کرده باشد عمل او کلاهبرداري محسوب نمي شود و نمي توان او را مجازات کرد. اما اين بدان معنا نيست که عمل او از حيث حقوقي صحيح است بلکه از نظر حقوقي او اصطلاحاً معامله فضولي انجام داده است. برابر ماده ۲۴۷ قانون مدني معامله نسبت به مال غير جز به عنوان ولايت يا وصايت يا وکالت نافذ نيست حتي اگر صاحب مال باطناً راضي باشد ولي اگر مالک يا قائم مقام او (مانند وارث مالک) پس از انجام معامله توسط غير، آن را اجاره کند در اين صورت معامله صحيح و نافذ مي شود. پس آنچه که عمل مجرمانه يعني فروش مال غير را از معامله فضولي متمايز مي کند، همان سوء نيت فروشنده است که با عمل خود مي خواهد به مالک ضرر برساند و خود يا فرد موردنظر او به صورت نامشروع صاحب مال شوند.

۲- فرقي نمي کند که فروشنده مال غير، عين آپارتمان يا ملکي را به ديگري منتقل کند يا منفعت آن را براي مثال اگر آقاي احمدي آپارتمان متعلق به آقاي بهزادي را بدون رضايت او به مدت يک سال به شرکت تجاري الف اجاره دهد مرتکب کلاهبرداري شده است.

شخصي مستاجر يک واحد تجاري است و آن را در سال ۱۳۶٠ اجاره کرده است، در اجاره نامه قيد شده است که او حق انتقال به غير ندارد ولي مستاجر آن را در سال ۱۳۸۶به غير منتقل مي کند آيا عمل او که با علم و آگاهي بوده کلاهبرداري است؟

گرچه در مقاله هاي مربوط به روابط موجر و مستاجر به طور مفصل به آن مي پردازيم ولي در پاسخ به اين پرسش بايد گفت: خير، زيرا به موجب قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۱۳۵۶ در صورت تخلف مستاجر و انتقال منافع به غير، با درخواست مالک، وي بايد عين مستاجره (مغازه) را تخليه کند و فقط مستحق دريافت نصف بهاي حق کسب و پيشه به قيمت روز خواهدبود.

شخصي مالک يک واحد آپارتمان است و براي اخذ وام آن را در رهن بانک قرار داده است آيا با فروش آپارتمان مرتکب کلاهبرداري مي شود؟

پاسخ: خير عمل او کلاهبرداري نيست زيرا عين مال حتي با به رهن گذاشتن آن به او تعلق دارد و هر مالکي حق دارد هرگونه تصرفي نسبت به عين مال خود به عمل بياورد اما مي بايست بانک به عنوان مرتهن قبل از خريد و فروش آپارتمان رضايت خود را اعلام نمايد و فروشنده (راهن) نمي تواند تصرفاتي کند که حقوق بانک (مرتهن) تضييع شود به هر حال در خريد و فروش آپارتمان چنانچه بانک رضايت خود را نسبت به معامله اعلام ننمايد چنين دعوايي در محکمه قابل طرح به نفع بانک خواهد بود. بنابراين عمل مالک آپارتمان (راهن) نه نسبت به بانک (مرتهن) و نه نسبت به خريدار کلاهبرداري نيست و اگر خريدار از در رهن بودن آپارتمان هنگام معامله آگاه باشد مسئله اي پيش نمي آيد و اگر بدون اطلاع از در رهن بودن ملک آن را خريده باشد حق دارد تا فروشنده را ملزم به فک رهن کند. اما هنگامي که مالک با سند عادي (قولنامه، مبايعه نامه) آپارتمان را به ديگري مي فروشد و سپس سند رسمي را در رهن بانک قرار مي دهد مرتکب کلاهبرداري شده است و خريدار حق دارد از او شکايت کيفري کند.

اگر ملکي که بين چند نفر مشاع است و يک نفر از آنان تمام ملک را به ديگري منتقل کند مرتکب کلاهبرداري شده است؟

از نظر حقوقي انتقال ملک مشاع به شکل مفروز بدون موافقت ساير شرکا صحيح و نافذ نيست، ولي اگر مورد انتقال معادل سهم انتقال دهنده باشد از جهت اينکه سوءنيت نداشته فاقد جنبه کيفري است و اگر تمام ملک مشاع يا بيش از سهم خود را انتقال دهد و اين عمل همراه با سوء نيت باشد عقيده غالب آن است که اين شخص به عنوان کلاهبردار قابل تعقيب مي باشد.

آيا با گذشت شاکي خصوصي کلاهبردار از مجازات معاف مي شود؟

جرم فروش مال غير از جمله جرايم غيرقابل گذشت مي باشد و حتي با رضايت مالباخته متهم تعقيب و به کيفر خواهد رسيد ولي با گذشت شاکي دادگاه مي تواند در مجازات متهم تخفيف قايل شود و ميزان جزاي نقدي را کاهش دهد ولي در مورد حبس نمي تواند به کمتر از يک سال حکم صادر کند و در مورد رد مال با توجه به رضايت مالباخته اين امر موضوعاً منتفي مي شود.

شخصي که مال غير را از انتقال دهنده (فروشنده) خريداري کرده و مال به او انتقال داده مي شود آيا مسئوليتي دارد؟

اگر انتقال گيرنده (خريدار) درحين انجام معامله به عدم مالکيت طرف آگاه باشدکلاهبردار محسوب مي شود. حتي اگر مالک ملک از وقوع معامله مطلع شود و پس از اطلاع اظهارنامه اي مشتمل بر اعلام مالکيت خود براي خريدار نفرستد معاون جرم محسوب مي شود زيرا چه بسا مالک با تباني با فروشنده شرايط را براي کلاهبرداري از خريداري که از جريان آگاه نبوده فراهم آورد.

منبع :magiran.com

مطالب مرتبط

 • 86
  اجازه بدهید که تجربه ی چندین ساله مان را با شما شریک شویم. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در دوره ی اخیر با توجه به تغییرات قابل ملاحظه ای که در سبک زندگی مان رخ داده است و همه چیز بسیار سریع و ماشینی شده است زمان تاثیر گذاری…
 • 85
  اجازه بدهید که تجربه ی چندین ساله مان را با شما شریک شویم. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در دوره ی اخیر با توجه به تغییرات قابل ملاحظه ای که در سبک زندگی مان رخ داده است و همه چیز بسیار سریع و ماشینی شده است زمان تاثیر گذاری…
 • 84
  کسانی که قصد خرید یا اجاره ملکی را دارند باید چه نکاتی را رعایت کنند تا احتمال کلاهبرداری کاهش پیدا کند؟  1 - از اعتماد بیجا جداً پرهیز نموده حتی به نزدیکترین افراد هم اعتماد نکنید و خودتان شخصاً یا به کمک وکیل بررسیهای کافی را انجام دهید چه بسا…
 • 81
  برای توضیح این بحث که صد البته بسیار گسترده هم می باشد، ابتدا با پرسش یک مشاور که به تازگی فعالیت خود را در این صنف آغاز کرده شروع می کنیم. پرسش : به مدت دو ماه است در صنف مشاورین املاک فعال هستم ولی درآمدی ندارم. برای رسیدن به…
 • 81
  با سلام. آقای هراتی چه مدتیست که در لایف سازه فعالیت خود را آغاز کرده اید و نظرتان درباره این حرفه چیست؟ سلام خدمت شما. در سال 1389 مقدمات تاسیس لایف سازه را آغاز کردیم و به طور رسمی از فروردین 1390 شروع به کار و دعوت به همکاری را…

81 thoughts on “انتقال مسکن غير بدون اجازه مالک

 1. naturally like your web-site but you have to check the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I in finding it very bothersome to inform the truth on the other hand I will certainly come again again.

 2. we will be traveling to Philly following thirty day period and would such as towards notice how in direction of choose toward Grove Metropolis, PA, and we are seeking for lists of lodges inside neighborhood Space. do on your own include the e-mail cover of Philadelphia tourism business office. a great number of owing for your information.

 3. you’re really a just right webmaster. The web site loading velocity is amazing.

  It seems that you’re doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterpiece.

  you have performed a excellent activity on this subject!

 4. Thank you, I have recently been looking for info approximately this topic for ages and yours is the best I have came upon till now.
  But, what concerning the bottom line? Are you sure in regards to the supply?

 5. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide
  credit and sources back to your site? My blog site is in the very same area of interest as yours and my visitors would truly benefit from some of the information you present here.
  Please let me know if this ok with you. Regards!

 6. Excellent article. Keep writing such kind of information on your
  page. Im really impressed by your blog.
  Hi there, You have done an incredible job. I’ll certainly digg it and individually suggest
  to my friends. I’m confident they will be benefited from this web site.

 7. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it
  is truly informative. I am gonna watch out for brussels.

  I will be grateful if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing.

  Cheers!

 8. Its such as you learn my mind! You seem to understand a lot about this, such as you
  wrote the guide in it or something. I think that you just could do with a few % to force the message home a little bit,
  but other than that, that is fantastic blog. An excellent read.
  I will certainly be back.

 9. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with some pics to drive the
  message home a bit, but instead of that, this is wonderful blog.
  A great read. I’ll definitely be back.

 10. After looking over a number of the articles on your site,
  I seriously like your technique of blogging. I saved it
  to my bookmark website list and will be checking back in the near
  future. Take a look at my web site as well and let me know how you feel.

 11. Whats up this is kind of of off topic but
  I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get guidance from someone with experience.

  Any help would be greatly appreciated!

 12. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is valuable and everything. Nevertheless
  imagine if you added some great visuals or video
  clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and video clips, this site could undeniably be one of the very best in its field.
  Good blog!

 13. Hey! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?

  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several
  weeks of hard work due to no data backup. Do you
  have any methods to protect against hackers?

 14. Wonderful paintings! That is the kind of information that are supposed to be shared across the web. Shame on the seek engines for now not positioning this post higher! Come on over and talk over with my website . Thanks =)

 15. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who
  has been conducting a little research on this. And he in fact ordered me
  dinner simply because I found it for him… lol. So let me
  reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time
  to discuss this issue here on your blog.

 16. I am really loving the theme/design of your site.
  Do you ever run into any web browser compatibility problems?

  A few of my blog visitors have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great
  in Firefox. Do you have any tips to help fix this issue?

 17. I have to thank you for the efforts you have put in penning this site.
  I really hope to check out the same high-grade content by
  you in the future as well. In truth, your creative writing
  abilities has encouraged me to get my very own blog now 😉

 18. I’m really inspired with your writing abilities as smartly as with the format for your weblog. Is that this a paid subject matter or did you customize it yourself? Either way stay up the nice quality writing, it’s rare to peer a great blog like this one these days..

 19. It’s actually a cool and helpful piece of info. I’m glad that you shared this useful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 20. I beloved up to you will obtain performed right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. however, you command get bought an edginess over that you want be turning in the following. unwell no doubt come further formerly once more since exactly the similar nearly a lot ceaselessly inside case you shield this increase.

 21. Someone necessarily help to make critically articles I might state. That is the first time I frequented your website page and so far? I amazed with the analysis you made to create this particular submit incredible. Fantastic activity!

 22. I just like the valuable info you supply for your articles. I’ll bookmark your blog and test once more right here regularly. I’m slightly certain I’ll learn lots of new stuff right right here! Good luck for the following!

 23. I am now not positive where you are getting your info, however great topic. I needs to spend a while finding out more or figuring out more. Thank you for magnificent info I used to be looking for this information for my mission.

 24. Thanks , I’ve recently been searching for info approximately this subject for ages and yours is the greatest I have found out till now. But, what in regards to the conclusion? Are you sure in regards to the supply?|What i do not realize is in fact how you are not really a lot more smartly-preferred than you might be now. You’re very intelligent.

 25. It’s appropriate time to make some plans for the long run and it’s time to be happy. I have read this submit and if I may just I desire to recommend you few fascinating issues or suggestions. Maybe you can write subsequent articles relating to this article. I wish to read even more things about it!

 26. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog
  and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours
  would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so
  I’m not 100% sure. Any tips or advice would be greatly appreciated.
  Many thanks

 27. you’re in reality a good webmaster. The web site
  loading velocity is amazing. It sort of feels that you’re doing any unique trick.
  Also, The contents are masterwork. you have performed a magnificent task on this subject!

 28. Cool blog! Is your theme custom made or did you download
  it from somewhere? A theme like yours with a few simple
  tweeks would really make my blog jump out. Please let me know where you got your theme.
  Many thanks

 29. Hey there, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Chrome, it looks fine
  but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, terrific
  blog!

 30. obviously like your web-site but you have to check the spelling
  on several of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I in finding it very troublesome to
  inform the truth then again I will surely
  come again again.

 31. Hi! I could have sworn I’ve been to this website before but after reading through some of the post I realized
  it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely glad I
  found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 32. Hey this is somewhat of off topic but I was wondering if
  blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with
  HTML. I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted
  to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 33. Woah! I’m really digging the template/theme of this website.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that
  “perfect balance” between superb usability and visual appeal.
  I must say you’ve done a superb job with this. Additionally, the blog loads extremely fast for me on Safari.
  Superb Blog!

 34. I just wanted to write a simple comment so as to say thanks to you for these lovely tips and tricks you are placing on this website. My prolonged internet search has at the end of the day been compensated with brilliant ideas to go over with my partners. I would declare that we website visitors are quite endowed to live in a notable community with many awesome individuals with useful opinions. I feel somewhat lucky to have seen your entire site and look forward to some more cool minutes reading here. Thanks a lot once more for everything.

 35. Thank you for your entire hard work on this web page. My daughter really loves getting into research and it’s obvious why. A number of us learn all of the compelling form you make very useful guidance by means of the blog and therefore strongly encourage contribution from some other people on that situation and my simple princess is now starting to learn a lot. Take advantage of the rest of the year. You’re the one carrying out a brilliant job.

 36. I as well as my pals were analyzing the best hints from your website and then all of the sudden got a horrible suspicion I never thanked the website owner for those strategies. These guys had been as a result thrilled to see all of them and now have definitely been loving these things. Thank you for really being simply accommodating and also for getting variety of extraordinary issues most people are really wanting to be aware of. Our honest regret for not saying thanks to earlier.

 37. An interesting discussion is price comment. I believe that you need to write more on this subject, it may not be a taboo topic but generally persons are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers

 38. I needed to create you this little bit of note in order to say thanks over again considering the pretty basics you have shown at this time. This is so tremendously generous of people like you to provide openly all a number of people might have offered for an ebook to end up making some money on their own, especially seeing that you could possibly have tried it if you decided. Those good tips additionally acted like the good way to realize that many people have the identical dream just like my personal own to understand whole lot more when it comes to this issue. I think there are thousands of more enjoyable situations up front for individuals that go through your website.

 39. I not to mention my buddies were actually reviewing the great guidelines on your website then all of the sudden developed a horrible feeling I had not thanked the site owner for those secrets. The young boys had been totally joyful to learn all of them and have now extremely been making the most of these things. Many thanks for turning out to be so helpful and also for having this form of good guides millions of individuals are really desirous to be aware of. Our own honest regret for not expressing gratitude to you earlier.

 40. I not to mention my buddies have been reviewing the great ideas located on the website then all of a sudden I had an awful feeling I had not thanked the web blog owner for those strategies. These ladies had been consequently very interested to learn all of them and have in effect clearly been enjoying them. Thanks for getting well thoughtful as well as for choosing this kind of wonderful information most people are really desperate to learn about. Our sincere regret for not expressing appreciation to you sooner.

 41. I in addition to my buddies were viewing the best items found on your site while quickly came up with a terrible feeling I had not thanked the web blog owner for those tips. Most of the women ended up consequently glad to study all of them and have now sincerely been using these things. Appreciate your simply being indeed kind as well as for considering variety of extraordinary subject areas millions of individuals are really desirous to learn about. My honest regret for not expressing appreciation to sooner.

 42. I simply wanted to thank you very much all over again. I do not know the things I could possibly have tried without the tricks discussed by you over my question. It was a real distressing condition for me personally, but discovering this skilled avenue you dealt with it forced me to jump over joy. I will be happier for the information and thus wish you find out what a powerful job your are providing educating other individuals with the aid of a blog. I’m certain you haven’t got to know any of us.

 43. My husband and i have been absolutely satisfied Raymond managed to round up his inquiry from your precious recommendations he acquired in your web page. It’s not at all simplistic to simply possibly be giving for free solutions that many some others may have been making money from. Therefore we understand we now have you to appreciate for this. The main illustrations you’ve made, the easy site navigation, the relationships you will aid to promote – it’s all astonishing, and it is letting our son in addition to our family believe that this article is entertaining, and that’s quite pressing. Thank you for all the pieces!

 44. I want to express thanks to this writer for bailing me out of this type of dilemma. As a result of exploring throughout the world wide web and obtaining proposals which are not helpful, I believed my entire life was gone. Being alive without the presence of strategies to the problems you have sorted out all through this report is a critical case, and those that could have in a wrong way damaged my career if I had not come across your blog post. Your main training and kindness in maneuvering the whole thing was priceless. I don’t know what I would’ve done if I had not encountered such a stuff like this. I can at this point relish my future. Thanks for your time very much for the professional and amazing help. I won’t hesitate to suggest your web blog to any individual who should receive tips on this subject matter.

 45. I enjoy you because of your entire effort on this website. Debby enjoys conducting investigation and it is obvious why. All of us learn all regarding the powerful means you produce useful guidelines on this web site and therefore recommend contribution from the others on the article and our own daughter has been learning so much. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You’re performing a tremendous job.

 46. I intended to draft you one very little note in order to say thanks a lot the moment again with your remarkable tactics you have shared above. It is so unbelievably generous with you to make extensively just what a lot of folks would have marketed for an e-book to get some profit for their own end, precisely given that you might have tried it in the event you wanted. These good tips as well acted like a fantastic way to be sure that some people have the identical desire really like my very own to learn more and more in terms of this problem. I am certain there are some more enjoyable periods up front for those who view your blog.

 47. I want to get across my appreciation for your kindness in support of people that need help on this particular idea. Your personal dedication to passing the solution up and down had become really advantageous and has surely made women just like me to get to their endeavors. Your amazing useful guidelines entails a whole lot a person like me and somewhat more to my office workers. Thanks a lot; from everyone of us.

 48. I am just writing to let you know what a awesome discovery my wife’s princess found reading your site. She mastered numerous issues, which include how it is like to possess an amazing teaching nature to get men and women very easily learn a number of advanced subject matter. You actually did more than our expected results. Thank you for churning out these warm and friendly, dependable, educational as well as cool guidance on this topic to Evelyn.

 49. I as well as my pals came digesting the great secrets located on the blog and so quickly got an awful feeling I had not expressed respect to the website owner for those techniques. Most of the women came for this reason excited to learn them and already have extremely been using them. Many thanks for indeed being quite considerate and then for making a choice on this form of superb things most people are really needing to be informed on. My very own honest apologies for not expressing appreciation to you earlier.

 50. My spouse and i felt quite thrilled Ervin could complete his basic research while using the ideas he received while using the weblog. It is now and again perplexing to just find yourself giving out ideas which usually other people could have been making money from. We fully grasp we need you to give thanks to because of that. The entire explanations you have made, the straightforward web site menu, the friendships you will give support to create – it’s all terrific, and it’s letting our son in addition to the family do think that content is amusing, and that’s highly vital. Thanks for everything!

 51. I together with my friends came digesting the excellent helpful hints from your web site and so unexpectedly I got a terrible suspicion I had not expressed respect to the blog owner for those techniques. My guys were as a result happy to read all of them and have actually been taking advantage of those things. Appreciation for indeed being considerably thoughtful and then for settling on varieties of excellent things millions of individuals are really desirous to discover. Our honest regret for not expressing appreciation to earlier.

 52. I in addition to my pals happened to be reading the good guidelines from your web blog while all of the sudden I got an awful suspicion I had not expressed respect to the site owner for those techniques. These guys are actually totally stimulated to read through them and already have surely been having fun with them. Thanks for indeed being very helpful and then for obtaining varieties of notable tips millions of individuals are really needing to know about. My honest regret for not saying thanks to you earlier.

Leave a Reply

Your email address will not be published.