سال‌های 96 و 97 زمان بازگشت رونق به بازار مسکن

قیمت مسکن دیگر کاهش نمی یابد.

مولف کتاب تحلیل بازار مسکن و مدرس دانشگاه با تاکید بر اینکه سال 95 زمان مناسبی برای شروع ساخت و ساز و خرید مسکن است، گفت: دیگر شاهد کاهش قیمت در بازار مسکن نخواهیم بود در سال های 96 و 97 رونق دوباره به این بازار برمی گردد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد بازار، بهروز ملکی در همایش چشم انداز و تحلیل بازار مسکن در سال 95 و 96، با اشاره به اهمیت بخش مسکن در اقتصاد خانواده، اظهار داشت: 33 درصد هزینه هر خانوار و همچنین 40 درصد سرمایه گذاری های کشور در حوزه مسکن انجام می شود.

به گفته وی، نرخ رشد متوسط دارایی های ایرانی ها طی 24 سال گذشته در بورس 25 درصد، در مسکن 24 درصد و در نهایت در بخش دلار 15 درصد بوده است.

وی افزود: از 360 قلم کالا و خدماتی که ایرانی ها در ماه مصرف می کنند، 33 درصد آن در بخش مسکن، 25 درصد در خوراکی ها و آشامیدنی ها و 10 درصد در حمل و نقل هزینه می شود.

مشاور اقتصادی و سرمایه گذاری شرکت های بخش خصوصی با بیان اینکه از اوایل تا اواخر دهه 70، هزینه مسکن هر خانوار ایرانی 26 درصد بود، تاکید کرد: به مرور مسکن سهم بیشتری از هزینه خانوار را به خود اختصاص داد.

به گفته وی، ایران جزو پنج کشور دنیاست که مسکن، سهم بالایی از درآمد خانوار را به خود اختصاص داده است.

ملکی افزود: براساس اطلاعات بانک مرکزی در سال 93، سهم هزینه مسکن در استان تهران با 50 درصد و در استان اصفهان 32 درصد است همچنین ایلام با 16 درصد کمترین هزینه مسکن را به خود اختصاص داده است.

وی همچنین در خصوص نحوه تصرف خانوارهای ایرانی در مسکن، گفت: طی سال های 65 تا 90، ایرانی ها بیشتر اجاره نشین شده اند.

مولف کتاب تحلیل بازار مسکن و مدرس دانشگاه تصریح کرد: در ایران به طور متوسط 30 سال طول می کشد که هر خانوار بتواند خانه دار شد.

وی با اشاره به اینکه حدود 20 میلیون واحد مسکونی در حال استفاده در کشور وجود دارد که شاخص تراکم آن 1.06 درصد است، بیان داشت: حدود 8 درصد خانه های کشور خالی هستند.

ملکی با بیان اینکه در استان اصفهان به ازای هر 100 واحد مسکونی 105 خانوار وجود دارد، گفت: طی سال های 95 تا 1405 ، به شرطی که هر سال 900 هزار واحد مسکونی ساخته شود به 10 میلیون واحد مسکونی نیاز داریم؛ از سوی دیگر شاهد کمبود 900 هزار واحد مسکونی در کشور هستیم و سالی 35 میلیون واحد تخریب و نوسازی می شود.

وی به متوسط قیمت معاملات یک متر مربع مسکن در شهرهای مختلف کشور اشاره کرد و افزود: استان تهران با 4 میلیون و 100 هزار تومان گران ترین مسکن کشور و اصفهان با 2 میلیون و 800 هزار تومان در رده دوم قرار دارد.

به گفته این استاد دانشگاه، طی سال های 71 تا 94 نرخ رشد مسکن در اصفهان 104 برابر شده است.

وی همچنین با اشاره به موضوع مالیات بر خانه های خالی که قانون آن در سال 95 برای اجرا ابلاغ شد، گفت: تا سال 1380 قانون مالیات بر خانه های خالی اجرا می شد اما به دلیل مشکلات در شناسایی این خانه ها این قانون از سوی سازمان امور مالیاتی لغو شد.

به گفته ملکی، شناسایی خانه های خالی بزرگترین مشکل این قانون است که علیرغم تصویب دوباره آن، همچنان در اجرا دچار ضعیف هستیم.

وی در خصوص تاثیر مسکن مهر بر بازار کشور، تاکید کرد: مشکل مسکن مهر همچنان پابرجاست و پاره ای از مشکلات آن به دولت بعدی نیز انتقال می یابد.

به گفته این استاد دانشگاه، متاسفانه 40 درصد پایه پولی و نقدینگی کشور از طریق مسکن مهر در دولت قبلی ایجاد شد.

وی در ادامه با اشاره به عوامل اثرگذار در قیمت مسکن، اظهار داشت: نقدینگی و تورم، درآمد پس انداز خانوار، وام خرید مسکن، هزینه ساخت، مالیات املاک، هزینه ساخت، قیمت بنزین و گازوئیل، درآمدهای نفتی، نرخ سود بانکی، عرضه زمین و مسکن دولتی و … از جمله عوامل اثرگذار بر قیمت مسکن است.

به گفته ملکی، نرخ سود بانکی مهمترین عاملی است که خلاف جهت مسکن حرکت می کند.

وی همچنین با اشاره به اینکه سال های 86، 87، 91 اوج افزایش قیمت مسکن در کشور بود، تصریح کرد: طول دوره رونق مسکن همیشه کوتاه تر از دوره رکود آن در کشور بوده است.

مولف کتاب تحلیل بازار مسکن گفت: با افزایش قیمت مسکن، سود ساخت و ساز در کشور زیاد می شود بنابراین درخواست برای پروانه ساختمان افزایش می یابد که این موجب افزایش با وقفه عرضه مسکن می شود که در این شرایط افزایش قیمت مسکن متوقف و در این چرخه شاهد کاهش سود ساخت و ساز و کاهش درخواست برای پروانه ساختمان می شویم.

وی با اشاره به اینکه طی سال های 93 و 94 صدور پروانه ساختمان در کشور کاهش یافته است، گفت: در حال حاضر، زمان مناسبی برای خرید مسکن نیست.

به گفته ملکی، بهترین زمان برای ساخت مسکن، اواخر دوره رکود است و همچنین اوایل دوره رونق زمانی مناسب برای خرید و پایان دوره رونق زمان مناسب فروش مسکن است.

وی با اشاره به اینکه طی سال های 90 و 91 شاهد رونق بازار مسکن بودیم، افزود: بازار مسکن از نیمه دوم سال 92 دچار رکود شد و امروز انتظار داریم بازار مسکن به سمت پایان رکود حرکت کند.

این استاد دانشگاه همچنین به متوسط ماهانه پروانه واحدهای مسکونی در کشور اشاره کرد و بیان داشت: در سال 91 حدود 60 هزار واحد مسکونی، در سال 92 معادل 55 هزار واحد مسکونی، در سال 93 برابر با 32 هزار واحد مسکونی و در سال 94 معادل 27 هزار واحد مسکونی پروانه صادر شده است.

به گفته ملکی، ساخت و ساز در کشور در سال 94 به نصف سال 91 رسیده است.

وی با بیان اینکه در اصفهان نیز پروانه های ساختمان در سال های 91 و 92 افزایش داشته اما در سال 93 و 9 ماه نخست سال 94 کاهش داشته است، افزود: تعداد پروانه های ساختمان در اصفهان طی زمستان 94 رشد داشته است.

مولف کتاب تحلیل بازار مسکن در ادامه به مهمترین عواملی که موجب رکود طولانی در بازار مسکن شده، اشاره کرد و گفت: افت قدرت خرید مردم، نرخ بالای سود بانکی، حجم بالای پروانه های ساختمانی طی سال های 90 تا 93 و کاهش قیمت نفت از جمله این عوامل است.

وی همچنین به مهمترین عوامل موثر بر رشد قیمت مسکن در سال 95 اشاره کرد و افزود: کاهش سود سپرده های بانکی، حجم بالای پروانه های ساختمانی طی سال های 91 و 92 و رو به اتمام بودن واحدهای نیمه تمام، درآمدهای خانوار و رشد اقتصادی در سال جاری، پس انداز خانوارها ناشی از رشد اقتصادی سال های قبل، افزایش بهای وام های ساختمانی، افزایش درآمدهای نفتی در سال جاری و حرکت آن به سمت بازار مسکن، بهره برداری از واحدهای مسکن مهر از جمله این عوامل هستند.

ملکی با پیش بینی بازار مسکن طی سال جاری، تاکید کرد: دولت امسال پروژه جدیدی در بخش مسکن نخواهد داشت همچنین نقش دولت در مسکن از نوع سیاست گذاری و نهادسازی است به گونه ای که بخش خصوصی باید وارد ساخت و ساز شود.

وی تصریح کرد: هر چه به سمت سال های 96 و 97 حرکت کنیم ثبات قیمت مسکن توجیه خود را از دست می دهد.

این استاد دانشگاه، با تاکید بر اینکه سال 95 زمان مناسبی برای شروع ساخت و ساز و خرید مسکن است، گفت: به طور قطع قیمت مسکن رشد ملایمی خواهد داشت اما این رشد دو رقمی نخواهد شد.

به گفته وی، بازار مسکن به مرور وارد دوره گذار از رونق می شود و در سال های 96 و 97 رونق دوباره به بازار مسکن بازمی گردد.

وی تاکید کرد: دیگر شاهد کاهش قیمت در بازار مسکن نخواهیم بود و امسال نیز رشد بالایی را تجربه خواهد کرد و امیدواریم سال آینده رونق در این بازار شکل بگیرد.

وی همچنین بیان داشت: در سال 96 شاهد رشد قیمت، پروانه و اجاره در بخش مسکن خواهیم بود.

مطالب مرتبط

 • 88
  یک مشاور و تحلیلگر ارشد در امور سرمایه‌گذاری با اشاره به اینکه قیمت مسکن در سال ۹۶ و ۹۷ رشدی در حدود تورم یا کمتر از آن خواهد داشت، تاکید کرد: مسکن بازار جذابی برای سرمایه‌گذاری در دو سال آتی نیست. به گزارش اقتصاد آنلاین، سیدمحمدصادق الحسینی در همایش دورنمای اقتصاد…
 • 85
  فایل‌های فروش آپارتمان نوساز در بازار مسکن منطقه یک پایتخت فراوان شد. بازار فروش واحدهای مسکونی نوساز در منطقه یک تهران که دست‌کم طی سه سال اخیر در رکود عمیق فرو رفته بود، هم‌اکنون موج تازه‌ای از عرضه آپارتمان‌های کلیدنخورده را آغاز کرده است. طوری که در حال‌حاضر اغلب فایل‌های…
 • 85
  بررسی دو شاخص صدور پروانه‌های ساختمانی با معاملات انجام شده نشان می‌دهد در بازار مسکن عرضه به یک سوم تقاضا رسیده است. هم اکنون در ازای صدور یک پروانه ساختمانی سه معامله در شهر تهران انجام می‌شود. همچنین طی سه دهه اخیر کاهش صدور پروانه‌های ساختمانی در سیکل دو یا…
 • 83
  پیش‌بینی کارشناسان و صاحبنظران حوزه مسکن نشان می‌دهد انتخابات سال آینده مقطع حساس و سرنوشت سازی برای بازار مسکن است.  محمد فیروزی؛ به گزارش خبرنگار اقتصاد آنلاین، مدت بیش از 3 سال است که بازار مسکن در رکود به سر می برد، در سال گذشته هم با وجود مثبت شدن…
 • 83
  مشاوران املاک در مناطق مختلف شهر تهران عنوان می‌کنند در حال حاضر به دلیل نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال برخی فروشندگان حاضر در بازار با هدف تبدیل به احسن کردن ملک خود حاضر به ارائه تخفیف به خریداران هستند از این رو خریدارانی که با بودجه اندک تمایل به…

2,670 thoughts on “سال‌های 96 و 97 زمان بازگشت رونق به بازار مسکن

 1. You are my inspiration, I possess few blogs and occasionally run out from post :). “Follow your inclinations with due regard to the policeman round the corner.” by W. Somerset Maugham.

 2. Wonderful beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your
  site, how could i subscribe for a weblog website?
  The account aided me a acceptable deal. I have been a little
  bit familiar of this your broadcast provided bright clear concept

 3. I was recommended this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my trouble. You are wonderful! Thanks!

 4. Hi there, you’re definitely correct. I frequently read through your articles closely. I’m also thinking about free apps, perhaps you could talk about that at times. Bye bye.

 5. Following study a few of the blog posts on your web site now, and I genuinely like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark site list and will likely be checking back soon. Pls have a look at my web site also and let me know what you think.

 6. Howdy could you inform me which blogging platform you are dealing with? I’m going to start out my very own site on mobogenie apk in the future although I am having trouble making a choice.

 7. Hey there, You have done an excellent job. I will definitely digg it and personally suggest to my friends. I am confident they’ll be benefited from this website.

 8. I was conversing with a buddy of mine around this info and even about aptoide for ios too. I feel you made some very good points in this article, we’re excited to read more information from you.

 9. I just want to say I am just new to weblog and definitely enjoyed you’re web-site. Probably I’m going to bookmark your blog post . You actually come with good articles and reviews. Appreciate it for sharing with us your webpage.

 10. the Facebook connection mentions Sheetz as a “Rival”. They’ve experienced a adult men’s settlement for fairly some season in the direction of not acquire merchants within just each and every other people “local”, therefore I wear’t believe that it’s acceptable towards make contact with them “competition”…

 11. You are my inspiration , I possess few web logs and infrequently run out from to post .I think this site holds some real superb information for everyone. “I prefer the wicked rather than the foolish. The wicked sometimes rest.” by Alexandre Dumas.

 12. Someone essentially help to make significantly articles I would state. That is the first time I frequented your web page and so far? I amazed with the research you made to make this actual put up extraordinary. Wonderful activity!

 13. Thank you for any other informative web site. Where else may just I am getting that type of info written in such an ideal means? I’ve a project that I am simply now operating on, and I have been at the glance out for such information.

 14. My wife and i have been so happy when Louis managed to do his research from the ideas he was given out of your weblog. It’s not at all simplistic to simply happen to be giving freely information and facts which usually other people might have been selling. We really acknowledge we have the website owner to be grateful to because of that. These explanations you’ve made, the easy site navigation, the friendships you will help promote – it’s mostly astonishing, and it is assisting our son in addition to us reckon that that subject matter is cool, and that is seriously mandatory. Thanks for all!

 15. certainly like your web site but you need to take a look at the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to inform the reality nevertheless I¡¦ll certainly come back again.

 16. I just wanted to make a brief note in order to thank you for all the amazing guides you are writing at this site. My time-consuming internet research has at the end of the day been honored with incredibly good information to write about with my contacts. I ‘d believe that most of us website visitors actually are very blessed to exist in a decent site with so many wonderful people with helpful tips. I feel pretty privileged to have discovered your webpage and look forward to so many more exciting times reading here. Thanks a lot once more for all the details.

 17. I wanted to construct a small message to be able to express gratitude to you for these amazing guidelines you are posting on this site. My rather long internet look up has at the end been compensated with professional information to exchange with my best friends. I would declare that we readers are truly fortunate to exist in a decent place with so many awesome people with good basics. I feel pretty privileged to have seen the web page and look forward to tons of more pleasurable moments reading here. Thanks once more for a lot of things.

 18. you are actually a good webmaster. The website loading pace is incredible. It kind of feels that you’re doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork. you’ve performed a great process in this topic!

 19. Good post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further. Bless you!

 20. Whats Happening i’m new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It absolutely helpful and it has aided me out loads. I’m hoping to give a contribution & assist different users like its aided me. Great job.

 21. I think this is one of the most important information for me. And i’m glad reading your article. But should remark on some general things, The site style is ideal, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 22. you’re in point of fact a just right webmaster. The web site loading speed is amazing. It kind of feels that you’re doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have done a great job on this topic!

 23. Whats Going down i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively useful and it has helped me out loads. I am hoping to contribute & assist other users like its aided me. Good job.

 24. What i do not understood is in truth how you are not actually much more well-favored than you might be now. You’re so intelligent. You know therefore significantly relating to this subject, made me personally consider it from a lot of varied angles. Its like men and women are not interested except it¡¦s something to do with Lady gaga! Your individual stuffs excellent. At all times deal with it up!

 25. What i don’t understood is in reality how you’re no longer actually much more well-preferred than you might be right now. You are so intelligent. You already know thus significantly relating to this topic, produced me personally imagine it from numerous various angles. Its like women and men are not involved except it’s something to accomplish with Lady gaga! Your individual stuffs outstanding. At all times handle it up!

 26. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 27. Hello, Neat post. There is an issue with your web site in web explorer, might check this¡K IE nonetheless is the marketplace chief and a large part of folks will omit your wonderful writing due to this problem.

 28. I do accept as true with all of the concepts you have presented in your post. They are very convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are too brief for novices. May you please prolong them a little from next time? Thank you for the post.

 29. I’ve been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

 30. Nice post. I learn something tougher on totally different blogs everyday. It’ll always be stimulating to read content from other writers and apply just a little something from their store. I’d favor to make use of some with the content material on my weblog whether or not you don’t mind. Natually I’ll provide you with a link on your net blog. Thanks for sharing.

 31. Hey very cool blog!! Man .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your blog and take the feeds also…I am happy to find numerous useful info here in the post, we need work out more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 32. Good – I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs and related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task.

 33. I would like to show some thanks to this writer for bailing me out of this particular setting. After checking throughout the world wide web and coming across things which are not productive, I figured my entire life was done. Being alive without the solutions to the difficulties you have resolved as a result of your entire review is a serious case, and the ones which might have badly affected my career if I hadn’t come across your web page. Your main expertise and kindness in maneuvering every part was invaluable. I don’t know what I would’ve done if I had not encountered such a stuff like this. I can at this moment look ahead to my future. Thanks for your time so much for your skilled and effective guide. I won’t hesitate to suggest your blog to anybody who desires guide on this subject matter.

 34. I am glad for commenting to make you be aware of what a exceptional experience my girl obtained reading your web page. She discovered several things, most notably what it is like to possess an incredible giving nature to get other folks without difficulty grasp certain advanced matters. You actually surpassed our desires. Many thanks for distributing such essential, trustworthy, informative and in addition cool guidance on that topic to Kate.

 35. My brother suggested I might like this website. He was entirely right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!

 36. I’ve recently started a site, the info you provide on this website has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work. “The only winner in the War of 1812 was Tchaikovsky” by Solomon Short.

 37. You are my aspiration , I possess few web logs and often run out from to post .I conceive this site has got some very great info for everyone. “Few friendships would survive if each one knew what his friend says of him behind his back.” by Blaise Pascal.

 38. Hello There. I found your blog the use of msn. That is an extremely well written article. I’ll make sure to bookmark it and return to learn more of your useful info. Thank you for the post. I will definitely return.

 39. I’m really loving the theme/design of your blog. Do you ever run into any internet browser compatibility problems? A few of my blog readers have complained about my site not working correctly in Explorer but looks great in Firefox. Do you have any advice to help fix this problem?

 40. hi!,I like your writing so much! proportion we communicate extra about your post on AOL? I require an expert in this house to solve my problem. May be that’s you! Having a look ahead to peer you.

 41. I’d have to examine with you here. Which is not something I often do! I get pleasure from reading a post that will make folks think. Additionally, thanks for allowing me to comment!

 42. I believe that is one of the such a lot vital info for me. And i am satisfied studying your article. But should statement on some general things, The site style is great, the articles is in reality nice : D. Just right process, cheers

 43. you are truly a excellent webmaster. The web site loading velocity is incredible. It kind of feels that you’re doing any distinctive trick. Also, The contents are masterwork. you have performed a excellent process in this subject!

 44. A person necessarily assist to make severely posts I’d state. That is the very first time I frequented your web page and to this point? I amazed with the research you made to make this particular publish amazing. Magnificent job!

 45. A powerful share, I just given this onto a colleague who was doing just a little evaluation on this. And he the truth is bought me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I really feel strongly about it and love studying extra on this topic. If possible, as you grow to be experience, would you thoughts updating your blog with extra particulars? It’s extremely helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 46. Hi there very cool web site!! Guy .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your web site and take the feeds also¡KI am satisfied to seek out a lot of helpful information right here within the put up, we’d like work out more strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 47. I would like to express appreciation to you just for rescuing me from such a matter. As a result of looking throughout the world wide web and meeting solutions which are not helpful, I thought my entire life was over. Being alive without the presence of strategies to the issues you’ve fixed by way of your main report is a critical case, and ones that would have negatively affected my career if I hadn’t discovered your blog post. Your actual skills and kindness in touching everything was precious. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t come across such a thing like this. It’s possible to at this point relish my future. Thank you very much for your specialized and sensible help. I will not be reluctant to refer your web blog to anyone who needs guidelines about this topic.

 48. Youre so cool! I dont suppose Ive learn something like this before. So good to find any person with some unique thoughts on this subject. realy thank you for beginning this up. this website is something that is wanted on the net, someone with somewhat originality. helpful job for bringing one thing new to the internet!

 49. I just couldn’t depart your site prior to suggesting that I really enjoyed the usual info an individual provide in your visitors? Is gonna be back often to check up on new posts.

 50. Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just extremely excellent. I actually like what you’ve acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it smart. I cant wait to read far more from you. This is actually a wonderful web site.

 51. Good – I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs and related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task.

 52. Hello there! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when browsing from my iphone. I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this problem. If you have any recommendations, please share. With thanks!

 53. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Today bloggers publish just about gossips and web and this is actually annoying. A good site with interesting content, this is what I need. Thanks for keeping this website, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 54. Good day! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My site addresses a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Superb blog by the way!

 55. My husband and i ended up being really happy when Albert could round up his web research via the ideas he obtained through your web site. It’s not at all simplistic to just choose to be handing out tactics which many people could have been trying to sell. And we see we have the writer to give thanks to because of that. Those explanations you made, the simple website navigation, the friendships your site make it easier to instill – it is most powerful, and it’s really helping our son in addition to the family know that the topic is brilliant, which is exceedingly vital. Thanks for all!

 56. Just wanna comment on few general things, The website design and style is perfect, the subject matter is really great. “Good judgment comes from experience, and experience comes from bad judgment.” by Barry LePatner.

 57. I needed to put you this little bit of observation in order to thank you so much yet again for your personal extraordinary basics you have shown in this case. It has been surprisingly generous with people like you to supply freely all a lot of folks could possibly have made available as an ebook to make some dough for their own end, mostly given that you could possibly have done it in the event you considered necessary. These guidelines also worked to be the good way to be aware that many people have a similar interest really like my personal own to find out great deal more on the subject of this condition. I know there are numerous more enjoyable opportunities up front for folks who examine your blog.

 58. You actually make it seem really easy together with your presentation however I in finding this matter to be actually one thing that I think I’d never understand. It kind of feels too complex and very large for me. I’m looking ahead to your next post, I¡¦ll try to get the grasp of it!

 59. I’m really impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one today..

 60. Hi there, I discovered your website by the use of Google even as searching for a similar subject, your site came up, it appears good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 61. hello there and thank you for your info – I have certainly picked up anything new from proper here. I did then again experience a few technical points using this site, since I skilled to reload the web site many instances prior to I could get it to load properly. I were brooding about in case your web hosting is OK? No longer that I’m complaining, however slow loading cases occasions will very frequently have an effect on your placement in google and could injury your quality rating if ads and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Well I’m including this RSS to my e-mail and could glance out for much extra of your respective intriguing content. Ensure that you replace this again very soon..

 62. Definitely believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 63. Definitely consider that which you stated. Your favourite reason seemed to be at the web the simplest factor to take into account of. I say to you, I certainly get annoyed even as people consider issues that they just don’t realize about. You controlled to hit the nail upon the top and defined out the whole thing with no need side effect , other people can take a signal. Will probably be back to get more. Thank you

 64. Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 65. Thank you a lot for providing individuals with a very superb possiblity to read from this web site. It’s usually very awesome plus packed with amusement for me personally and my office friends to visit the blog a minimum of 3 times in 7 days to read the fresh items you have. And lastly, I’m so actually contented with your stunning methods you give. Certain 2 areas on this page are absolutely the most efficient we have all ever had.

 66. I am commenting to let you know what a awesome discovery my wife’s child undergone reading your blog. She came to understand too many things, with the inclusion of what it’s like to have a very effective helping mood to let men and women without problems completely grasp specific tricky subject areas. You undoubtedly surpassed our own desires. Thank you for delivering the informative, dependable, educational as well as unique guidance on your topic to Julie.

 67. I not to mention my pals were actually checking the good hints from your website and at once got an awful suspicion I had not thanked the blog owner for those tips. The people appeared to be certainly excited to read all of them and have in effect simply been loving them. Thank you for getting indeed helpful and also for figuring out such cool subject areas most people are really desperate to be informed on. My personal sincere regret for not expressing gratitude to earlier.

 68. you’re really a good webmaster. The website loading speed is amazing. It seems that you are doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you have done a excellent job on this topic!

 69. I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one these days..

 70. Thanks for every other informative site. Where else may just I am getting that type of information written in such a perfect means? I have a venture that I am simply now working on, and I’ve been on the glance out for such information.

 71. I’m writing to make you know of the remarkable experience my friend’s daughter encountered using yuor web blog. She learned plenty of issues, which included how it is like to have a marvelous helping heart to get many more quite simply know several very confusing topics. You undoubtedly surpassed readers’ expected results. Thanks for supplying these interesting, trusted, edifying and also unique tips on that topic to Gloria.

 72. naturally like your web site however you have to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to inform the truth however I¡¦ll certainly come back again.

 73. Good ¡V I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs and related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

 74. I in addition to my pals appeared to be looking through the great solutions on your web page and before long got a horrible feeling I never expressed respect to the web blog owner for those techniques. All of the men happened to be so joyful to learn them and have in truth been making the most of them. We appreciate you getting quite considerate and for figuring out certain ideal subject matter most people are really eager to discover. My sincere regret for not saying thanks to you earlier.

 75. hi!,I really like your writing very much! share we keep in touch extra approximately your article on AOL? I need a specialist on this space to resolve my problem. May be that is you! Taking a look forward to see you.

 76. Fantastic beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your web site, how could i subscribe for a weblog web site? The account aided me a appropriate deal. I were tiny bit familiar of this your broadcast provided shiny clear concept

 77. Thank you for every other fantastic article. Where else could anyone get that type of information in such a perfect means of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I am on the search for such info.

 78. I enjoy you because of all of the labor on this web site. My mother loves going through research and it’s really obvious why. My spouse and i notice all of the compelling manner you give practical tips and hints on the website and therefore increase contribution from some others on this theme plus my princess is now becoming educated a whole lot. Take advantage of the remaining portion of the year. You’re doing a really good job.

 79. I think this is among the most important information for me. And i’m glad reading your article. But should remark on few general things, The web site style is wonderful, the articles is really great : D. Good job, cheers

 80. Whats Happening i am new to this, I stumbled upon this I’ve found It positively useful and it has helped me out loads. I hope to give a contribution & assist other users like its aided me. Great job.

 81. You can certainly see your expertise in the work you write. The sector hopes for more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe. At all times follow your heart. “Experience is a good school, but the fees are high.” by Heinrich Heine.

 82. I actually wanted to write down a quick word so as to thank you for some of the nice ways you are giving out at this site. My rather long internet look up has now been rewarded with extremely good facts to talk about with my family and friends. I ‘d state that that most of us visitors actually are quite fortunate to live in a fabulous network with many lovely individuals with valuable tips and hints. I feel truly blessed to have used your entire weblog and look forward to many more fabulous minutes reading here. Thanks once again for a lot of things.

 83. Hey very nice blog!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your blog and take the feeds also…I’m happy to find numerous useful info here in the post, we need work out more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 84. F*ckin’ tremendous issues here. I am very glad to peer your article. Thank you so much and i am taking a look forward to contact you. Will you kindly drop me a mail?

 85. Thanks for sharing excellent informations. Your web-site is very cool. I’m impressed by the details that you have on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the information I already searched everywhere and simply couldn’t come across. What a great site.

 86. Thanks for sharing excellent informations. Your web site is so cool. I’m impressed by the details that you¡¦ve on this website. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and just could not come across. What an ideal web site.

 87. I am curious to find out what blog system you’re using? I’m experiencing some small security problems with my latest site and I’d like to find something more safe. Do you have any recommendations?

 88. Definitely believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 89. I think this is among the most vital information for me. And i’m glad reading your article. But should remark on few general things, The website style is great, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 90. You can certainly see your enthusiasm within the work you write. The sector hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. All the time follow your heart.

 91. Undeniably believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 92. My spouse and i got cheerful when John could finish up his reports through your ideas he obtained through the site. It is now and again perplexing just to choose to be offering information and facts that many some other people may have been selling. And we do know we’ve got you to be grateful to for this. The main explanations you have made, the straightforward site navigation, the friendships your site give support to foster – it’s got many astonishing, and it is assisting our son in addition to the family understand that theme is pleasurable, and that is particularly vital. Many thanks for all the pieces!

 93. I do consider all of the ideas you’ve presented in your post. They are really convincing and can definitely work. Still, the posts are too short for newbies. Could you please lengthen them a little from subsequent time? Thanks for the post.

 94. Definitely believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 95. Good article. It is unfortunate that over the last ten years, the travel industry has had to tackle terrorism, SARS, tsunamis, flu virus, swine flu, and also the first ever true global economic downturn. Through it the industry has proven to be powerful, resilient and also dynamic, locating new approaches to deal with hardship. There are often fresh difficulties and the opportunity to which the market must yet again adapt and act in response.

 96. hello!,I really like your writing so a lot! percentage we be in contact more approximately your article on AOL? I need a specialist in this area to resolve my problem. May be that’s you! Having a look ahead to see you.

 97. of course like your web site however you have to check the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the reality then again I’ll definitely come back again.

 98. Excellent post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Extremely useful info particularly the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this particular info for a very long time. Thank you and best of luck.

 99. I¡¦ve been exploring for a bit for any high-quality articles or weblog posts on this kind of house . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site. Reading this information So i am satisfied to exhibit that I have an incredibly good uncanny feeling I came upon just what I needed. I most no doubt will make sure to do not omit this web site and give it a look on a continuing basis.

 100. Whats up very cool web site!! Man .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your site and take the feeds also…I’m glad to find numerous useful information here within the publish, we need develop extra strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 101. I want to get across my respect for your kind-heartedness giving support to those people who should have help on in this field. Your personal commitment to getting the message all through ended up being rather useful and has surely encouraged guys and women much like me to achieve their endeavors. Your entire insightful suggestions denotes much to me and somewhat more to my office colleagues. Many thanks; from all of us.

 102. Thank you for all of the labor on this website. My mother take interest in conducting investigations and it’s easy to see why. We learn all concerning the compelling tactic you create sensible suggestions via this blog and therefore strongly encourage response from visitors on that theme plus my daughter is actually discovering a lot of things. Take advantage of the rest of the new year. You are carrying out a really good job.

 103. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website provided us with valuable information to work on. You’ve done a formidable job and our whole community will be thankful to you.

 104. I truly enjoy reading on this website, it contains excellent articles. “And all the winds go sighing, For sweet things dying.” by Christina Georgina Rossetti.

 105. I simply couldn’t leave your web site before suggesting that I actually loved the usual info an individual supply in your visitors? Is going to be back ceaselessly in order to inspect new posts.

 106. I¡¦ll immediately take hold of your rss as I can not to find your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Kindly let me recognise so that I may just subscribe. Thanks.

 107. I’m not sure where you are getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for wonderful information I was looking for this information for my mission.

 108. Hello, Neat post. There is a problem along with your web site in web explorer, may check this… IE still is the marketplace leader and a large portion of other people will miss your fantastic writing because of this problem.

 109. Hey! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading through your blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same topics? Thank you so much!

 110. I have been browsing online more than 3 hours today, but I never found any attention-grabbing article like yours. It is beautiful value sufficient for me. Personally, if all site owners and bloggers made excellent content material as you did, the internet shall be much more helpful than ever before. “Baseball is 90 percent mental. The other half is physical.” by Lawrence Peter Berra.

 111. I simply wanted to construct a simple note so as to say thanks to you for some of the marvelous advice you are showing on this website. My time consuming internet investigation has at the end of the day been honored with reasonable strategies to exchange with my relatives. I would point out that many of us website visitors are undeniably fortunate to live in a decent website with very many lovely individuals with helpful suggestions. I feel quite fortunate to have come across your entire site and look forward to some more entertaining times reading here. Thanks a lot once again for everything.

 112. Wow! This can be one particular of the most useful blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Fantastic. I am also a specialist in this topic therefore I can understand your hard work.

 113. Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 114. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 115. I discovered more something totally new on this weight loss issue. Just one issue is that good nutrition is tremendously vital while dieting. A big reduction in junk food, sugary food, fried foods, sweet foods, beef, and white flour products could possibly be necessary. Retaining wastes harmful bacteria, and wastes may prevent desired goals for fat loss. While selected drugs temporarily solve the matter, the terrible side effects are certainly not worth it, they usually never offer you more than a short lived solution. This is a known fact that 95 of fad diets fail. Thanks for sharing your opinions on this weblog.

 116. I simply couldn’t leave your site prior to suggesting that I extremely loved the standard information a person supply for your visitors? Is gonna be back frequently in order to check out new posts.

 117. I got what you mean , thanks for posting .Woh I am lucky to find this website through google. “The test and use of a man’s education is that he finds pleasure in the exercise of his mind.” by Carl Barzun.

 118. Yet another thing to mention is that an online business administration course is designed for learners to be able to effortlessly proceed to bachelors degree education. The 90 credit college degree meets the other bachelor college degree requirements and when you earn your current associate of arts in BA online, you will have access to the most recent technologies on this field. Several reasons why students need to get their associate degree in business is because they are interested in the field and want to receive the general training necessary ahead of jumping right bachelor diploma program. Many thanks for the tips you actually provide inside your blog.

 119. Whats up this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 120. hello!,I love your writing so much! proportion we keep up a correspondence more about your article on AOL? I need an expert on this area to unravel my problem. May be that’s you! Having a look forward to look you.

 121. I have observed that rates for internet degree authorities tend to be a great value. For instance a full 4-year college Degree in Communication with the University of Phoenix Online consists of Sixty credits with $515/credit or $30,900. Also American Intercontinental University Online provides a Bachelors of Business Administration with a full program element of 180 units and a cost of $30,560. Online learning has made getting the certification so much easier because you could earn your own degree through the comfort of your abode and when you finish working. Thanks for all tips I have certainly learned through your web-site.

 122. I am really enjoying the theme/design of your site. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A number of my blog readers have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any ideas to help fix this issue?

 123. I cling on to listening to the news broadcast talk about getting free online grant applications so I have been looking around for the most excellent site to get one. Could you tell me please, where could i acquire some?

 124. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 125. I would like to thank you for the efforts you have put in writing this web site. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming also. In fact your creative writing skills has encouraged me to get my own web site now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a great example of it.

 126. Thanks so much for providing individuals with such a marvellous chance to discover important secrets from this web site. It is usually very lovely and as well , stuffed with a lot of fun for me personally and my office friends to visit your web site a minimum of 3 times every week to read the fresh issues you have. Of course, I am just usually amazed with all the brilliant hints you serve. Some 4 areas on this page are ultimately the best I have had.

 127. I have seen lots of useful factors on your site about personal computers. However, I’ve got the impression that lap tops are still more or less not powerful adequately to be a good choice if you typically do tasks that require loads of power, such as video enhancing. But for world-wide-web surfing, microsoft word processing, and quite a few other typical computer functions they are perfectly, provided you do not mind the screen size. Thank you for sharing your ideas.

 128. Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just extremely wonderful. I actually like what you’ve acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible. I can’t wait to read far more from you. This is really a wonderful web site.

 129. Heya this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 130. whoah this blog is excellent i really like studying your articles. Keep up the great work! You recognize, lots of people are looking round for this info, you could help them greatly.

 131. I needed to send you a little bit of observation to be able to give many thanks yet again on your marvelous concepts you have documented on this page. This has been wonderfully open-handed of people like you in giving extensively what a lot of folks would’ve marketed for an e book to earn some dough for their own end, principally considering that you might well have tried it if you ever wanted. Those guidelines likewise worked to become a easy way to be certain that other individuals have the identical passion like mine to understand lots more on the subject of this matter. I believe there are some more fun times ahead for those who go through your site.

 132. Thank you for every other informative blog. The place else may I am getting that type of info written in such an ideal approach? I’ve a mission that I am just now running on, and I have been on the glance out for such information.

 133. Hi there very cool web site!! Guy .. Beautiful .. Superb .. I will bookmark your blog and take the feeds also…I’m happy to seek out numerous useful information right here within the put up, we need develop extra techniques in this regard, thanks for sharing.

 134. I’ve been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

 135. I like what you guys are up also. Such smart work and reporting! Carry on the superb works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my website :).

 136. I got what you mean , appreciate it for posting .Woh I am happy to find this website through google. “I would rather be a coward than brave because people hurt you when you are brave.” by E. M. Forster.

 137. I have not checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last several posts are great quality so I guess I¡¦ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 138. This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 139. I do accept as true with all of the ideas you’ve introduced to your post. They’re very convincing and can definitely work. Still, the posts are too quick for novices. May you please extend them a bit from subsequent time? Thank you for the post.

 140. I was wondering if you ever thought of changing the page layout of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 images. Maybe you could space it out better?

 141. I am really enjoying the theme/design of your site. Do you ever run into any internet browser compatibility problems? A small number of my blog readers have complained about my site not working correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any recommendations to help fix this problem?

 142. Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it expand over time.

 143. Have you ever considered creating an ebook or guest authoring on other websites? I have a blog based on the same ideas you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my audience would value your work. If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an email.

 144. Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have created some nice methods and we are looking to trade techniques with others, why not shoot me an e-mail if interested.

 145. Hey, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, awesome blog!

 146. Greetings! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when browsing from my iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this issue. If you have any suggestions, please share. Cheers!

 147. Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 148. Have you ever considered writing an e-book or guest authoring on other blogs? I have a blog centered on the same topics you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my viewers would value your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

 149. Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 150. Hi there! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!

 151. Admiring the dedication you put into your website and in depth information you provide. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed material. Great read! I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 152. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that “perfect balance” between usability and visual appeal. I must say you’ve done a fantastic job with this. In addition, the blog loads super fast for me on Opera. Outstanding Blog!

 153. Hello there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? Appreciate it

 154. Does your blog have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an email. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it expand over time.

 155. Hi there would you mind letting me know which web host you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good web hosting provider at a honest price? Thank you, I appreciate it!

 156. I feel that is among the so much important info for me. And i’m satisfied reading your article. However should remark on some common things, The site style is ideal, the articles is really nice : D. Good task, cheers

 157. This design is wicked! You certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 158. great put up, very informative. I ponder why the opposite specialists of this sector don’t understand this. You should continue your writing. I am confident, you have a great readers’ base already!

 159. Hello! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

 160. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that “perfect balance” between superb usability and visual appearance. I must say you’ve done a amazing job with this. Also, the blog loads very fast for me on Internet explorer. Exceptional Blog!

 161. Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an email. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it grow over time.

 162. I’m not sure why but this website is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 163. Howdy would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m going to start my own blog soon but I’m having a hard time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 164. Hi would you mind letting me know which webhost you’re using? I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good web hosting provider at a honest price? Thanks, I appreciate it!

 165. Hey there are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any html coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 166. Nice post. I discover something more difficult on diverse blogs everyday. It will always be stimulating to study content from other writers and employ a specific thing from their site. I’d opt to apply certain together with the content on my small weblog regardless of whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link with your web weblog. Thank you sharing.

 167. I’m truly enjoying the design and layout of your website. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Fantastic work!

 168. Hi would you mind sharing which blog platform you’re working with? I’m planning to start my own blog soon but I’m having a tough time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 169. Hi there! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to take a look. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Outstanding blog and wonderful design and style.

 170. Hey! I could have sworn I’ve been to this blog before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!

 171. First of all I would like to say fantastic blog! I had a quick question that I’d like to ask if you don’t mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your thoughts prior to writing. I have had a hard time clearing my thoughts in getting my ideas out. I truly do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are lost simply just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips? Many thanks!

 172. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this brilliant blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will share this website with my Facebook group. Chat soon!

 173. Hello there! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my good old room mate! He always kept chatting about this. I will forward this write-up to him. Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!

 174. Howdy exceptional website! Does running a blog such as this require a massive amount work? I have no understanding of coding but I was hoping to start my own blog soon. Anyways, should you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I know this is off subject but I just needed to ask. Thanks!

 175. Hello! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading your posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same topics? Thank you so much!

 176. Hmm it looks like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything. Do you have any recommendations for novice blog writers? I’d really appreciate it.

 177. Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have created some nice procedures and we are looking to swap strategies with others, be sure to shoot me an e-mail if interested.

 178. Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have developed some nice procedures and we are looking to trade solutions with others, please shoot me an e-mail if interested.

 179. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on numerous websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any kind of help would be really appreciated!

 180. Hi! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions? With thanks

 181. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your blog? My website is in the very same area of interest as yours and my users would definitely benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this ok with you. Cheers!

 182. I was curious if you ever considered changing the structure of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures. Maybe you could space it out better?

 183. A person necessarily lend a hand to make seriously posts I would state. This is the very first time I frequented your website page and thus far? I surprised with the research you made to make this actual submit incredible. Fantastic task!

 184. Greetings from Idaho! I’m bored to death at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break. I love the information you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, superb blog!

 185. Hmm it looks like your site ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any tips for first-time blog writers? I’d certainly appreciate it.

 186. Hey! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no back up. Do you have any methods to prevent hackers?

 187. Hi! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same subjects? Thanks a ton!

 188. Hi there this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 189. Hey there! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

 190. I am curious to find out what blog system you have been using? I’m experiencing some small security problems with my latest blog and I would like to find something more safeguarded. Do you have any suggestions?

 191. Hi there! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!

 192. First off I would like to say wonderful blog! I had a quick question that I’d like to ask if you do not mind. I was curious to know how you center yourself and clear your head prior to writing. I have had a difficult time clearing my mind in getting my thoughts out there. I truly do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted just trying to figure out how to begin. Any ideas or hints? Kudos!

 193. Thanks for one’s marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you could be a great author.I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back very soon. I want to encourage continue your great posts, have a nice day!

 194. This design is spectacular! You obviously know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 195. Good day! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 196. Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and I was curious about your situation; we have developed some nice methods and we are looking to swap solutions with other folks, why not shoot me an e-mail if interested.

 197. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get that “perfect balance” between user friendliness and appearance. I must say that you’ve done a great job with this. In addition, the blog loads extremely fast for me on Chrome. Outstanding Blog!

 198. Hey there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to take a look. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Fantastic blog and excellent design.

 199. I’m really enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Outstanding work!

 200. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from. appreciate it

 201. Admiring the persistence you put into your site and in depth information you present. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed material. Wonderful read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 202. Thanks for sharing excellent informations. Your site is very cool. I’m impressed by the details that you¡¦ve on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and simply couldn’t come across. What an ideal web-site.

 203. Hey, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!

 204. Hi, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam feedback? If so how do you stop it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me mad so any help is very much appreciated.

 205. Please let me know if you’re looking for a article writer for your blog. You have some really great articles and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an email if interested. Cheers!

 206. Someone essentially help to make severely articles I would state. That is the very first time I frequented your web page and to this point? I surprised with the research you made to make this actual put up amazing. Wonderful job!

 207. Have you ever considered creating an ebook or guest authoring on other sites? I have a blog centered on the same subjects you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my subscribers would value your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an email.

 208. What i don’t understood is in truth how you are now not really much more smartly-favored than you may be now. You’re so intelligent. You realize thus significantly with regards to this topic, produced me for my part consider it from numerous numerous angles. Its like women and men are not interested except it is one thing to do with Lady gaga! Your individual stuffs nice. At all times handle it up!

 209. Efektywnosc viagry oferowanego poprzez nas odsiecze w obszarze terapie klopotow erekcyjnych egzystuje w dniu nowoczesnym jedna z posiadajacych ojciec niebieski indeks blogostan lokalnych klientow. Odpowiednia diagnoza wybudowana z wykorzystaniem niewlasnych zawodowcow w gratisowych konsultacjach medycznych stanowi w stanie w gigantyczny strategia polepszyc Twoje apteka internetowa egzystencja erotyczne. Abstrahujac od tradycyjnymi wybiegami w tym limicie wreczamy i w kazdym calu przygotowana pomocnik mailowa dla krajowych pacjentow.

 210. Woah! I’m really digging the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that “perfect balance” between superb usability and visual appearance. I must say you have done a amazing job with this. Additionally, the blog loads extremely quick for me on Firefox. Exceptional Blog!

 211. Thanks for the marvelous posting! I really enjoyed reading it, you will be a great author.I will always bookmark your blog and may come back down the road. I want to encourage you continue your great job, have a nice holiday weekend!

 212. Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to shoot you an email. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it improve over time.

 213. Hmm it seems like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing. Do you have any tips for inexperienced blog writers? I’d really appreciate it.

 214. I’m really enjoying the design and layout of your website. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Outstanding work!

 215. Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine. Please let me know where you got your design. Cheers

 216. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to construct my own blog and would like to know where u got this from. thank you

 217. Please let me know if you’re looking for a article author for your site. You have some really great posts and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested. Many thanks!

 218. Hi! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

 219. Hmm it appears like your website ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing. Do you have any recommendations for beginner blog writers? I’d definitely appreciate it.

 220. Wonderful blog! Do you have any suggestions for aspiring writers? I’m hoping to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally confused .. Any recommendations? Thanks a lot!

 221. Howdy would you mind letting me know which hosting company you’re using? I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a honest price? Cheers, I appreciate it!

 222. Howdy! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 223. Howdy! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? Many thanks

 224. I would like to voice my appreciation for your kind-heartedness in support of people who require guidance on this concern. Your very own commitment to getting the solution all-around appears to be exceptionally effective and have surely enabled those just like me to get to their ambitions. The helpful facts implies a great deal a person like me and much more to my fellow workers. Many thanks; from each one of us.

 225. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your weblog? My website is in the very same niche as yours and my visitors would certainly benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this alright with you. Cheers!

 226. I have noticed that online diploma is getting common because accomplishing your degree online has changed into a popular selection for many people. A huge number of people have definitely not had an opportunity to attend a conventional college or university however seek the improved earning possibilities and a better job that a Bachelor’s Degree grants. Still other people might have a degree in one discipline but would want to pursue some thing they already have an interest in.

 227. Istniejac w caloksztaltow viagry profesjonalnie funkcjonujacym serwisem podpierajacym sie o nieorzeczone sposoby wplywy, ktore oprocz tego wspieramy znacznym biegloscia istniejemy w poziomie zaoferowac stwierdzone dodatkowo w caloksztaltow przebojowe strategii medycyny postaci z sprawami erekcyjnymi. Wzdychajac dac mozliwosc najedzona dyskrecje niepolskich sluzb podajemy wsrod drugimi tez poparcie mailowa. Oprowadzane lekow na potencje dzieki niekrajowych specow kroki wsparly uprzednio nieslychanie wielu typom.

 228. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 229. Hi there I am so delighted I found your web site, I really found you by mistake, while I was browsing on Bing for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say cheers for a marvelous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the minute but I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the excellent job.

 230. Hi! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to take a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Wonderful blog and excellent design.

 231. Hello! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to prevent hackers?

 232. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this brilliant blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this website with my Facebook group. Chat soon!

 233. Wow! This can be one particular of the most helpful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Actually Great. I am also a specialist in this topic therefore I can understand your effort.

 234. Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me crazy so any assistance is very much appreciated.

 235. Great site you have here but I was wondering if you knew of any discussion boards that cover the same topics discussed here? I’d really love to be a part of group where I can get opinions from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Kudos!

 236. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. Nevertheless think of if you added some great photos or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and video clips, this website could certainly be one of the most beneficial in its field. Very good blog!

 237. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Bless you!

 238. Howdy just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

 239. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?

 240. My partner and I absolutely love your blog and find the majority of your post’s to be precisely what I’m looking for. Does one offer guest writers to write content for you personally? I wouldn’t mind producing a post or elaborating on many of the subjects you write about here. Again, awesome site!

 241. My spouse and I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be just what I’m looking for. Do you offer guest writers to write content for yourself? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on many of the subjects you write in relation to here. Again, awesome weblog!

 242. Hi there just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to be running off the screen in Internet explorer. I’m not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The design and style look great though! Hope you get the problem fixed soon. Cheers

 243. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?

 244. Howdy I am so glad I found your weblog, I really found you by error, while I was searching on Yahoo for something else, Anyhow I am here now and would just like to say many thanks for a tremendous post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the minute but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the excellent work.

 245. Good day! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading through your blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Many thanks!

 246. I don’t know whether it’s just me or if everyone else encountering issues with your blog. It appears as if some of the written text on your content are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them too? This may be a problem with my web browser because I’ve had this happen before. Many thanks

 247. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to construct my own blog and would like to find out where u got this from. cheers

 248. Awesome site you have here but I was wondering if you knew of any message boards that cover the same topics talked about here? I’d really like to be a part of online community where I can get comments from other experienced individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thanks!

 249. Have you ever considered publishing an e-book or guest authoring on other sites? I have a blog centered on the same topics you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my subscribers would value your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e mail.

 250. With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement? My site has a lot of unique content I’ve either created myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you know any solutions to help prevent content from being ripped off? I’d definitely appreciate it.

 251. Hi there just wanted to give you a quick heads up. The words in your article seem to be running off the screen in Internet explorer. I’m not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the problem solved soon. Kudos

 252. Please let me know if you’re looking for a writer for your weblog. You have some really great articles and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an e-mail if interested. Many thanks!

 253. Whats up are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any coding knowledge to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 254. Hello just wanted to give you a quick heads up. The words in your article seem to be running off the screen in Firefox. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The design look great though! Hope you get the issue resolved soon. Thanks

 255. Fantastic blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally overwhelmed .. Any tips? Bless you!

 256. Hello! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Many thanks!

 257. Thank you for sharing superb informations. Your web site is so cool. I am impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found simply the info I already searched all over the place and just could not come across. What a perfect web site.

 258. Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 259. I’ve read several just right stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting. I wonder how so much effort you put to make the sort of fantastic informative web site.

 260. Appreciating the commitment you put into your website and detailed information you provide. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed information. Excellent read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 261. Hi this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 262. My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on several websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any kind of help would be really appreciated!

 263. I am curious to find out what blog system you’re working with? I’m having some small security problems with my latest site and I would like to find something more secure. Do you have any suggestions?

 264. I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back in the future. All the best

 265. Howdy! This post could not be written any better! Reading this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

 266. Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out. Please let me know where you got your design. With thanks

 267. Hey there terrific blog! Does running a blog like this require a lot of work? I have no knowledge of computer programming but I had been hoping to start my own blog soon. Anyhow, if you have any ideas or techniques for new blog owners please share. I understand this is off topic nevertheless I simply needed to ask. Thanks!

 268. Hi just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same results.

 269. Howdy! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 270. Thank you for sharing superb informations. Your web-site is so cool. I’m impressed by the details that you¡¦ve on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched all over the place and just couldn’t come across. What an ideal website.

 271. My spouse and I absolutely love your blog and find many of your post’s to be exactly what I’m looking for. Does one offer guest writers to write content for you personally? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a lot of the subjects you write with regards to here. Again, awesome blog!

 272. Hey! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions? Many thanks

 273. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something informative to read?

 274. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your blog? My blog site is in the exact same area of interest as yours and my visitors would certainly benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Thanks a lot!

 275. Hey this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 276. My partner and I stumbled over here different website and thought I should check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to finding out about your web page for a second time.

 277. Hello there, You have done an excellent job. I’ll definitely digg it and personally recommend to my friends. I am confident they will be benefited from this website.

 278. Howdy this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 279. Hi, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 280. First off I would like to say great blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you do not mind. I was interested to know how you center yourself and clear your thoughts before writing. I have had a hard time clearing my thoughts in getting my ideas out there. I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally lost simply just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips? Kudos!

 281. Hey there! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My website discusses a lot of the same topics as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to send me an email. I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!

 282. Please let me know if you’re looking for a writer for your site. You have some really great articles and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an e-mail if interested. Regards!

 283. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 284. Greetings from Idaho! I’m bored to death at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I enjoy the information you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how fast your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, great blog!

 285. Thanks for your personal marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you’re a great author.I will be sure to bookmark your blog and will eventually come back someday. I want to encourage you to definitely continue your great job, have a nice evening!

 286. I absolutely love your blog and find the majority of your post’s to be what precisely I’m looking for. Do you offer guest writers to write content for yourself? I wouldn’t mind producing a post or elaborating on most of the subjects you write about here. Again, awesome weblog!

 287. Today, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 288. Admiring the dedication you put into your blog and detailed information you present. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed material. Great read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 289. Have you ever thought about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and everything. Nevertheless think of if you added some great graphics or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and videos, this website could certainly be one of the best in its field. Very good blog!

 290. Today, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!

 291. Hey! I could have sworn I’ve been to this site before but after checking through some of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!

 292. Hello! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success. If you know of any please share. Thank you!

 293. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and everything. However imagine if you added some great images or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and videos, this site could definitely be one of the greatest in its field. Great blog!

 294. I do not know whether it’s just me or if everyone else encountering issues with your site. It appears as though some of the text in your posts are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them too? This might be a issue with my web browser because I’ve had this happen before. Many thanks

 295. Heya! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no backup. Do you have any solutions to stop hackers?

 296. Superb blog you have here but I was curious about if you knew of any community forums that cover the same topics discussed here? I’d really love to be a part of online community where I can get feedback from other experienced people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Kudos!

 297. Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out. Please let me know where you got your theme. Many thanks

 298. Hello would you mind letting me know which web host you’re using? I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good web hosting provider at a reasonable price? Cheers, I appreciate it!

 299. My developer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on numerous websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any kind of help would be really appreciated!

 300. Hi! I understand this is kind of off-topic however I needed to ask. Does running a well-established blog like yours take a massive amount work? I’m brand new to blogging however I do write in my diary on a daily basis. I’d like to start a blog so I can easily share my experience and views online. Please let me know if you have any kind of suggestions or tips for new aspiring blog owners. Thankyou!

 301. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to create my own blog and would like to find out where u got this from. thanks

 302. Does your website have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to send you an email. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it grow over time.

 303. Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine. Please let me know where you got your design. Cheers

 304. Hey! I understand this is sort of off-topic but I had to ask. Does managing a well-established website like yours require a large amount of work? I’m brand new to operating a blog but I do write in my journal on a daily basis. I’d like to start a blog so I can easily share my personal experience and thoughts online. Please let me know if you have any suggestions or tips for brand new aspiring blog owners. Thankyou!

 305. Thanks for sharing excellent informations. Your web-site is so cool. I’m impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found simply the info I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What a great web-site.

 306. Great ¡V I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs and related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

 307. Hi, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, very good blog!

 308. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 309. Howdy, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam remarks? If so how do you stop it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me crazy so any help is very much appreciated.

 310. Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.

 311. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 312. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 313. Stendra Online Discount Potenzmittel Viagra Kaufen [url=http://cheapvia25mg.com]viagra online pharmacy[/url] Propecia Rogaine Combined Hair Loss Amoxicillin Enlarged Prostate Cialis?Refid 417

 314. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?

 315. Wow that was strange. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say excellent blog!

 316. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s really informative. I am going to watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 317. I wanted to type a comment to appreciate you for all of the marvelous ideas you are sharing on this website. My particularly long internet lookup has at the end of the day been compensated with brilliant concept to write about with my co-workers. I would express that we visitors actually are undeniably blessed to live in a good place with many outstanding individuals with beneficial tips. I feel really grateful to have seen your web page and look forward to plenty of more fabulous times reading here. Thanks once more for everything.

 318. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 319. I really like your writing style, fantastic information, thank you for posting :D. “Nothing sets a person so much out of the devil’s reach as humility.” by Johathan Edwards.

 320. I was recommended this website by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You are incredible! Thanks!

 321. I do accept as true with all of the ideas you have presented to your post. They’re very convincing and can definitely work. Still, the posts are very quick for starters. May just you please lengthen them a bit from subsequent time? Thank you for the post.

 322. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is wonderful blog. An excellent read. I will certainly be back.

 323. You are totally right and I totally trust you. When you want, we could as well talk about omega xl for sale, something which fascinates me. The site is brilliant, all the best!

 324. I and also my buddies came reviewing the excellent hints found on your web blog and suddenly developed a horrible feeling I had not thanked the website owner for those tips. My men became absolutely passionate to read through all of them and have unquestionably been tapping into them. We appreciate you getting quite helpful as well as for making a decision on varieties of decent useful guides most people are really desperate to be aware of. My sincere apologies for not saying thanks to you sooner.

 325. A person necessarily help to make seriously articles I might state. This is the first time I frequented your website page and thus far? I amazed with the analysis you made to create this particular put up extraordinary. Great process!

 326. What i do not realize is if truth be told how you’re no longer actually much more well-preferred than you may be right now. You are very intelligent. You realize thus significantly on the subject of this subject, made me in my view consider it from so many various angles. Its like women and men don’t seem to be fascinated unless it is one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs great. At all times care for it up!

 327. I do trust all the concepts you’ve introduced in your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are very short for novices. May you please lengthen them a bit from subsequent time? Thanks for the post.

 328. What i do not realize is in reality how you’re no longer really a lot more well-liked than you may be now. You’re so intelligent. You recognize therefore considerably in relation to this matter, produced me personally imagine it from so many various angles. Its like women and men don’t seem to be involved except it¡¦s something to do with Girl gaga! Your individual stuffs outstanding. Always maintain it up!

 329. My husband and i felt so joyful that Louis managed to finish off his researching with the ideas he made from your very own site. It is now and again perplexing to simply choose to be offering methods men and women have been making money from. We really already know we need you to give thanks to for that. The type of explanations you’ve made, the simple blog navigation, the friendships your site help create – it is many fabulous, and it is making our son and the family reckon that the subject is thrilling, which is unbelievably pressing. Thank you for everything!

 330. Hi, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam feedback? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me insane so any support is very much appreciated.

 331. hello there and thank you for your information – I have definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical issues using this web site, since I experienced to reload the website a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective interesting content. Ensure that you update this again soon..

 332. Hmm it appears like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything. Do you have any suggestions for rookie blog writers? I’d really appreciate it.

 333. With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My website has a lot of exclusive content I’ve either written myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know any ways to help protect against content from being stolen? I’d really appreciate it.

 334. Please let me know if you’re looking for a author for your weblog. You have some really good articles and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an email if interested. Thank you!

 335. Greetings! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

 336. Good day! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a wonderful job!

 337. Good day! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a marvellous job!

 338. Hi there just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.

 339. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 340. Thanks a lot for providing individuals with an extraordinarily brilliant chance to discover important secrets from this website. It’s always very awesome plus full of a great time for me personally and my office peers to visit the blog at the least 3 times a week to learn the fresh guidance you have got. Of course, we’re at all times contented for the staggering inspiring ideas served by you. Some 2 facts in this article are unequivocally the most impressive we have had.

 341. I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this one nowadays..

 342. My spouse and i ended up being so fortunate Albert could carry out his investigations by way of the precious recommendations he was given out of the web page. It is now and again perplexing to just always be making a gift of strategies which the rest may have been making money from. And we also discover we have you to thank because of that. These explanations you have made, the straightforward blog navigation, the relationships you assist to engender – it’s everything exceptional, and it’s really letting our son and us know that this situation is entertaining, which is highly pressing. Thank you for the whole lot!

 343. Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other blogs? I have a blog centered on the same topics you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my subscribers would enjoy your work. If you’re even remotely interested, feel free to send me an email.

 344. I get pleasure from, result in I discovered just what I used to be having a look for. You’ve ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 345. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is great blog. An excellent read. I’ll definitely be back.