پیش بینی مسکن در سال 96 از زبان رئیس اتحادیه مشاوران املاک

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اعلام سخت بودن پیش بینی قیمت مسکن در سال ۹۶ گفت: قیمت مسکن در تهران طی ۲۰ سال تا ۹۰ برابر رشد داشت.

حسام عقبایی در خصوص  اینکه آیا خرید مسکن هنوز هم می‌تواند جزو سرمایه‌گذاریهای مطمئن محسوب شود به خبرگزاری فارس گفت: مثالی برای شما از زبان زمین می‌زنم «زمین می‌گوید: مرا بخر 5 سال نگه دار من تو را تا آخر عمر نگه می‌دارم. مرا بخر 10 سال نگه‌دار، بچه‌های تو را هم نگه می‌دارم. مرا بخر 20 سال نگه‌دار، من نوه و نتیجه‌های تو را هم نگه می‌دارم»

وی افزود: از سال 71 تا 91 طبق آماری که از مرکز آمار استخراج شده است قیمت مسکن در کشور به طور متوسط 60 تا 90 برابر شده است. یعنی در همین مدت مورد اشاره 6 هزار تا 9 هزار درصد قیمت مسکن گران شده است.

*کاهش 15 درصدی قیمت آپارتمان های لوکس

عقبایی در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود قیمت مسکن در سال جاری حدود 13 درصد رشد داشته است، گفت: بنده این موضوع را تأیید نمی‌کنم چرا که در سال 95 شاهد افزایش قیمت نبودیم و حتی در برخی از بافت‌ها قیمت آپارتمان‌های لوکس شکسته شده است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه کاهش قیمت آپارتمان‌های لوکس بیشتر در نقاط مرفه شهرهای بزرگ رخ داده است، گفت: قیمت آپارتمان‌های لوکس نسبت به سال 94، 15 تا 20 درصد شکسته شده است و اگر به قبل از سال 94 برگردیم به دلیل اینکه قدرت خرید مردم حتی اقشار با درآمد بالا نیز کاهش یافته است این کاهش قیمت بیشتر خواهد بود.

وی افزود: به عنوان مثال قیمت واحدهای لوکس ظرفیت کاهش بیشتر هم دارد چرا که قیمت یک متر آپارتمان به مبلغ 20 میلیون تومان قیمت حباب‌گونه دارد پس چون عرضه این واحدها بیش از تقاضا است شکسته شدن قیمت باز هم وجود دارد.

*وضعیت صعودی معاملات مسکن با رشد 10 درصدی اجاره

وی در پاسخ به این سؤال که میزان معاملات مسکن در حال حاضر چگونه است، گفت: وضعیت معاملات مسکن در تهران و کشور بهتر شده است و در تیر ماه سیر صعودی داشته است به طوری که در تیر ماه 95 حدود 16 هزار و 499 قرارداد خرید و فروش ثبت شده که این عدد نسبت به تیر ماه 94 که حدود 14 هزار و 187 مورد بوده است حاکی از صعودی بودن وضعیت معاملات دارد.

عقبایی ادامه داد: در خصوص اجاره نیز در تیر ماه سال جاری 21 هزار و 838 قرارداد اجاره به ثبت رسیده است که نسبت به تیر ماه سال 94 که حدود 20 هزار و 643 مورد بوده است حاکی از رشد تعداد قراردادهای اجاره است.

وی به کاهش نرخ سود بانکی و تأثیر آن بر بازار اجاره اشاره کرد و گفت: با کاهش نرخ سود بانکی تصور بر این بود که اجاره‌بها باید افزایش یابد اما گزارش‌ها حاکی از این است که در بازار اجاره شاهد ثبات نسبی بودیم هر چند معتقدیم که به طور متوسط نرخ اجاره‌بها در کشور 10 درصد و در برخی از نقاط بیش از 10 درصد افزایش داشته است.

*از ابتدای امسال در دوره پیش رونق مسکن هستیم

وی در پاسخ به این سؤال که آیا وارد دوره پیش‌ رونق شده‌ایم و می‌توان امیدوار بود که از نیمه دوم سال 95 مسکن از رکود خارج شود، گفت: از ابتدای سال جاری در دوره پیش رونق هستیم و در حقیقت در مرحله عبور از فاز اول خروج از رکود هستیم پس 5 ماه از دوره پیش رونق مسکن سپری شده است و این موضوع را رشد تعداد معاملات و نوع معاملات نشان می‌دهد که خیز اول خروج از رکود مسکن برداشته شده است اما هنوز با خروج مسکن از رکود به طور کامل و ورود به دوره رونق فاصله داریم.

عقبایی تأکید کرد: برای خروج کامل مسکن از رکود و ورود به دوره رونق مسکن حداقل باید میزان معاملات در روز سه برابر معاملات کنونی شود تا بگوییم بازار مسکن از رکود خارج شده است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک ادامه داد: بر اساس بررسی‌های میدانی صورت گرفته در کشور نشان می‌دهد حجم مراجعات مردم به مشاوران املاک رشد داشته است و این مبین افزایش معاملات در ماه‌های آینده خواهد بود چرا که پروسه خرید مسکن یک پروسه زمان‌بری است.

وی با اشاره به اینکه در سال 93 و 94 میزان صدور پروانه‌های ساختمانی 50 درصد کاهش یافته و باید با افزایش تولید مسکن این کسری جبران شود، گفت: قطعاً تولیدکنندگان مسکن میزان افزایش مراجعات و تعداد معاملات مسکن را رصد می‌کنند و قطعاً در این خصوص که مجدداً به تولید مسکن روی بیاورند آنها را به این موضوع ترغیب خواهد کرد که برای شروع به تولید واحدهای کوچکتر اقدام کنند.

عقبایی افزود: این روزها تولید مسکن واحدهای کوچک از سوی سازندگان افزایش یافته است.

*تعداد واحدهای خالی از سکنه در استان تهران 230 هزار مسکن

رئیس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این سؤال که تعداد واحدهای خالی از سکنه نشان می‌دهد که تولید از تقاضا عقب نیست، گفت: در استان تهران قبلاً حدود 400 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه گزارش شده بود اما با توجه به قوانین وضع شده در حوزه مالیاتی باعث شده تا تعداد واحدهای خالی از سکنه به 230 هزار واحد مسکونی کاهش یابد.

به گفته وی آمار موثقی از تعداد واحدهای خالی از سکنه در شهر تهران وجود ندارد.

*نقش بانک‌ها در بازار مسکن تخریبی بوده است/بانک ها نباید شرکت های ساختمانی داشته باشند

عقبایی در پاسخ به این سؤال که نقش بانک‌ها در بخش مسکن را چگونه ارزیابی می‌کنید و ‌آیا بانک‌ها می‌توانند اقدام به ساخت‌وساز و حتی تأسیس شرکت‌های ساختمانی اقدام کنند، گفت: نقش بانک‌ها تاکنون در بازار مسکن تخریبی بوده است، بنابراین به دلیل سوءاستفاده بانک‌ها از موقعیت‌های اقتصادی در دهه‌های اخیر باعث شده تا بخش مسکن با مشکلاتی مواجه شود پس بنابراین بانک‌ها از هدف اصلی خود که همانا تقویت تولید و ایجاد سرمایه‌گذاری و کمک به تولید و ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری در تولیدکنندگان بوده است فاصله گرفته اند.

*بانک ها دکان دار شده اند

وی ادامه داد: بانک‌ها از مسیر خود که همانا بانکداری اسلامی بدون ربا بوده است خارج شده‌اند و به سمت بنگاه‌داری اقتصادی و دکان‌داری پیش رفتند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اضافه کرد: مصداق این وضعیت به وجود آمده از سوی بانک‌ها به وجود ‌آمدن حقوق‌های میلیاردی مدیران و عدم انجام تعهدات و عدم عدالت اجتماعی در کشور است که این موارد مغایر با برنامه‌های اقتصاد مقاومتی است.

عقبایی گفت: سیاست‌های ویرانگرانه بانک‌ها در جهت تخریب فضای اقتصادی کشور و مسکن که برخلاف قانون در بخش مسکن ورود کرده‌اند باعث شده تا بانک‌ها به برج‌سازی برخلاف قانون بانکداری روی بیاورند بنابراین سازمان بازرسی باید از وزارت اقتصاد و بانک‌های عامل در این خصوص تحقیق کند و سرمایه بانک‌ها را در مسیر اقتصاد و تولید بیندازد.

وی با اشاره به اینکه بنده موافق افزایش سقف تسهیلات هستم، گفت: در تمام دنیا بازپرداخت تسهیلات مسکن حتی به 5 دهه هم می‌رسد این در حالی است که بازپرداخت اقساط مسکن در ایران تنها 12 سال است پس باید در این خصوص فکری شود تا علاوه بر افزایش بازپرداخت تسهیلات حداقل به سه دهه، سود تسهیلات بانکی نیز به زیر 10 درصد برسد.

به گفته رئیس اتحادیه مشاوران املاک، با یک فرمول نمی‌توان برای کل کشور تصمیم‌سازی کرد.

عقبایی تأکید کرد: پس هر بانکی که اقدام به تأسیس هلدینگ و شرکت سرمایه‌گذاری مسکن کرده است برخلاف قانون بانکداری است چرا که این بانک‌ها پول‌های بلوکه شده مردم را به جای حمایت از تولید در حمایت از منافع خاص خود صرف کردند و مسکن‌هایی تولید می‌کنند که نیاز توده جامعه نیست.

وی با اشاره به اینکه مسیر بانکداری از ریل اصلی خود خارج شده است و نباید هر نهاد و دستگاهی اقدام به تأسیس بانک کند چرا که این بانک‌ها تنها به دنبال سودجویی هستند در حالی که فلسفه بانکداری این نیست لذا ایجاد این همه بانک به اقتصاد ایران نه تنها کمک نکرده بلکه موجب وارد آمدن لطمات زیادی به اقتصاد، تولید و کارخانه‌ها شده است.

*پیش‌بینی قیمت مسکن در سال 96 از هم اکنون سخت است

رئیس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این سؤال که پیش‌بینی قیمت مسکن در سال 96 با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری چگونه خواهد بود، گفت: پیش‌بینی قیمت مسکن در سال 96 از هم اکنون زود است چرا که برگزاری چندین انتخابات مهم در کشور و تهران در پیش است پس باید منتظر بمانیم ببینیم که وضعیت اقتصادی کشور در 6 ماهه دوم امسال چگونه است.

*تمرکز دولت و وزارت راه در بخش مسکن ضعیف بوده

عقبایی در پاسخ به این سؤال که اقدامات دولت و وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن را در طول سه سال گذشته چطور ارزیابی می‌کنید، گفت: تمرکز دولت و وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن به آن شکلی که باید صورت می‌گرفت نبوده است و در حقیقت در این بخش تمرکز دولت و وزارت راه و شهرسازی ضعیف بوده است.

وی با اشاره به این موضوع که هر چند نباید این ضعیف بودن تمرکز را به گردن وزارت راه و شهرسازی بیندازیم، گفت: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار و مجلس باید توجه ویژه‌تری به بخش مسکن می‌داشتند تا وزارت راه و شهرسازی راحت‌تر اقدامات خود را انجام می‌داد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک افزود: وزارت راه و شهرسازی در سه سال گذشته برنامه‌های زیادی در بخش مسکن مطرح کرده اما توقع مردم بیش از این بود که دولت باید آن را انجام می‌داد.

*توقع می رفت توجه روحانی و آخوندی به مسکن زیاد باشد

عقبایی تأکید کرد: از دولت روحانی و شخص آخوندی در وزارت راه و شهرسازی توقع توجه در حوزه مسکن بیش از این بود و امید است در این چند ماهی که به انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده طرح‌ها و برنامه‌های مطرح شده در خصوص بخش مسکن جنبه عملیاتی پیدا کند.

منبع:

www.farsnews.com

مطالب مرتبط

 • 91
  بررسی دو شاخص صدور پروانه‌های ساختمانی با معاملات انجام شده نشان می‌دهد در بازار مسکن عرضه به یک سوم تقاضا رسیده است. هم اکنون در ازای صدور یک پروانه ساختمانی سه معامله در شهر تهران انجام می‌شود. همچنین طی سه دهه اخیر کاهش صدور پروانه‌های ساختمانی در سیکل دو یا…
 • 90
  به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق ، حسام عقبایی رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران وضعیت مسکن در سال آینده را تشریح می کند. او نشانه‌های خروج از رکود را یکی یکی برمی‌شمارد و موعد آن را خرداد سال آینده ذکر می‌کند. این گفت‌وگو را بخوانید. ‌در بهمن‌ماه شاهد کاهش…
 • 88
  رشد قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران گروه مسکن – آپارتمان‌های مسکونی در منطقه 2 در سال گذشته کمترین رشد قیمتی را نسبت به آپارتمان‌های سایر مناطق تهران داشته‌اند. جدول زیر نرخ رشد متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران را نشان می‌دهد. در این جدول که…
 • 87
  استاد دانشگاه تهران می گوید:«حوزه مسکن در سال آینده در چهار بخش حرکت های افزایشی خواهد داشت.» بیت الله ستاریان با بیان اینکه رکود حاکم بر مسکن طی سالهای گذشته ناشی از رکود اقتصاد کلان بوده است،اظهارداشت:«درواقع رکود اقتصاد کلان باعث شد که بخش مسکن هم در رکود بماند،اما با…
 • 87
  پیش‌بینی کارشناسان و صاحبنظران حوزه مسکن نشان می‌دهد انتخابات سال آینده مقطع حساس و سرنوشت سازی برای بازار مسکن است.  محمد فیروزی؛ به گزارش خبرنگار اقتصاد آنلاین، مدت بیش از 3 سال است که بازار مسکن در رکود به سر می برد، در سال گذشته هم با وجود مثبت شدن…

2,678 thoughts on “پیش بینی مسکن در سال 96 از زبان رئیس اتحادیه مشاوران املاک

 1. Hey there! Quick question that’s entirely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird
  when browsing from my iphone4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to resolve this issue.
  If you have any recommendations, please share. Thanks!

 2. I just want to tell you that I am just newbie to weblog and seriously loved your page. Almost certainly I’m likely to bookmark your blog post . You definitely come with fantastic article content. Kudos for sharing with us your webpage.

 3. I keep listening to the news speak about receiving boundless online grant applications so I have been looking around for the best site to get one. Could you tell me please, where could i acquire some?

 4. I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one today..

 5. I together with my guys were actually reading through the excellent information found on the blog and all of a sudden I had an awful suspicion I had not expressed respect to you for them. All of the women were definitely totally very interested to learn all of them and have absolutely been loving these things. Appreciation for getting simply kind as well as for obtaining such essential areas most people are really wanting to learn about. Our own sincere regret for not expressing appreciation to you sooner.

 6. I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one today..

 7. Thank you for sharing superb informations. Your site is very cool. I’m impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and just could not come across. What a perfect web site.

 8. Thank you for every other wonderful article. Where else may anybody get that kind of information in such an ideal means of writing? I have a presentation next week, and I am on the look for such information.

 9. I simply wanted to develop a quick message to be able to appreciate you for all of the fabulous tactics you are giving out on this site. My incredibly long internet investigation has now been compensated with extremely good knowledge to write about with my best friends. I would believe that many of us site visitors are definitely fortunate to be in a fabulous website with many marvellous professionals with interesting principles. I feel pretty happy to have come across the webpages and look forward to some more fun times reading here. Thanks a lot once again for all the details.

 10. I like the valuable information you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here regularly. I am quite certain I’ll learn lots of new stuff right here! Best of luck for the next!

 11. Thanks a bunch for sharing this with all people you really know what you’re talking about! Bookmarked. Kindly additionally seek advice from my web site =). We can have a hyperlink trade arrangement among us!

 12. Thanks for sharing excellent informations. Your web site is so cool. I’m impressed by the details that you’ve on this web site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found just the information I already searched everywhere and simply could not come across. What a perfect website.

 13. I like what you guys are up also. Such smart work and reporting! Keep up the superb works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my website :).

 14. You actually make it seem so easy along with your presentation however I find this matter to be really something that I believe I might by no means understand. It kind of feels too complex and very huge for me. I’m having a look forward to your next submit, I’ll attempt to get the hang of it!

 15. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative. I am going to watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 16. Thank you for sharing superb informations. Your web site is so cool. I am impressed by the details that you’ve on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found simply the info I already searched all over the place and just could not come across. What an ideal website.

 17. Hi, Neat post. There is an issue together with your web site in internet explorer, might test this… IE still is the market leader and a huge portion of other folks will leave out your excellent writing because of this problem.

 18. Thanks for another informative website. Where else may I am getting that type of information written in such a perfect approach? I’ve a venture that I’m just now operating on, and I’ve been on the look out for such information.

 19. I’m just writing to let you be aware of of the superb experience my child gained reading through your web site. She came to find too many things, not to mention what it is like to possess an ideal helping heart to have other folks easily know just exactly chosen extremely tough issues. You actually surpassed our expected results. Thanks for offering such powerful, dependable, revealing and even fun tips about your topic to Jane.

 20. you are really a good webmaster. The website loading speed is amazing. It seems that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork. you’ve done a magnificent job on this topic!

 21. A person necessarily lend a hand to make critically posts I would state. This is the very first time I frequented your website page and thus far? I amazed with the analysis you made to make this particular post extraordinary. Excellent process!

 22. Great post. I was checking continuously this weblog and I am inspired! Very helpful info particularly the closing phase 🙂 I take care of such information much. I was looking for this particular info for a very lengthy time. Thanks and good luck.

 23. Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such excellent info being shared freely out there.

 24. Many thanks for the data had as well as the images, we were searching for certain items today and took care of to locate your blog site, we are leaving these comments to ensure that you maintain composing even more info such as this

 25. Thanks for sharing superb informations. Your web-site is so cool. I’m impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and simply could not come across. What a great web-site.

 26. Great ¡V I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

 27. My wife and i felt now fulfilled Louis could deal with his preliminary research from your ideas he obtained out of the site. It’s not at all simplistic just to continually be giving freely thoughts which usually other folks could have been selling. So we figure out we have you to thank for that. The specific explanations you have made, the straightforward site navigation, the relationships you assist to instill – it’s all astonishing, and it is letting our son in addition to the family believe that the theme is brilliant, which is truly serious. Thank you for the whole thing!

 28. Wow! This can be one particular of the most useful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Basically Great. I’m also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

 29. I’ll right away snatch your rss feed as I can not in finding your e-mail subscription link or newsletter service. Do you’ve any? Please permit me know so that I could subscribe. Thanks.

 30. Hi there are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any html coding expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 31. A lot of thanks for your entire hard work on this web page. My niece really likes working on internet research and it’s really easy to understand why. Many of us know all regarding the dynamic ways you produce reliable guidance by means of this website and as well invigorate contribution from visitors on that matter while my girl is without a doubt learning a lot of things. Take pleasure in the rest of the year. You have been carrying out a wonderful job.

 32. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this one these days..

 33. I have been surfing online greater than three hours today, but I never found any fascinating article like yours. It’s pretty worth sufficient for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good content as you probably did, the web will likely be much more useful than ever before. “When the heart speaks, the mind finds it indecent to object.” by Milan Kundera.

 34. You can certainly see your enthusiasm in the work you write. The sector hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to say how they believe. Always go after your heart. “Golf and sex are about the only things you can enjoy without being good at.” by Jimmy Demaret.

 35. Whats up very cool site!! Guy .. Beautiful .. Superb .. I’ll bookmark your web site and take the feeds additionally¡KI’m glad to search out so many helpful information here within the post, we want develop extra strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 36. I in addition to my buddies came studying the good solutions found on your website while quickly I got an awful suspicion I never expressed respect to the web blog owner for those tips. All of the guys came consequently joyful to read through them and already have actually been taking pleasure in those things. Appreciation for really being indeed kind and also for deciding upon this kind of useful useful guides millions of individuals are really desperate to be informed on. My sincere regret for not expressing appreciation to sooner.

 37. Thank you so much for providing individuals with such a nice possiblity to discover important secrets from this site. It’s usually so pleasurable and also packed with a lot of fun for me and my office mates to visit your web site at the least 3 times every week to see the latest guidance you will have. And definitely, I am also usually impressed with all the staggering secrets you serve. Certain two points in this posting are absolutely the most beneficial I’ve ever had.

 38. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Cheers!

 39. I’m now not certain the place you’re getting your information, however great topic. I must spend a while studying more or understanding more. Thanks for great information I used to be on the lookout for this information for my mission.

 40. Nice post. I be taught something more challenging on completely different blogs everyday. It is going to always be stimulating to read content material from other writers and practice somewhat something from their store. I’d want to use some with the content material on my weblog whether or not you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your internet blog. Thanks for sharing.

 41. Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely great. I actually like what you have acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible. I can’t wait to read much more from you. This is really a tremendous website.

 42. I wanted to create you the little observation so as to say thanks as before relating to the beautiful principles you have shared here. It was really generous with you to provide easily precisely what most people would’ve marketed as an electronic book to end up making some cash on their own, particularly seeing that you could have done it in case you wanted. Those tricks also worked to be the easy way to know that the rest have the identical desire like my own to understand significantly more in regard to this matter. I’m sure there are lots of more enjoyable sessions up front for many who check out your blog post.

 43. My wife and i felt quite more than happy that Jordan could finish off his studies because of the ideas he got using your web site. It’s not at all simplistic just to find yourself offering points which often people may have been making money from. We discover we have got the blog owner to be grateful to for that. Most of the explanations you made, the straightforward blog navigation, the friendships you can help to promote – it’s got all unbelievable, and it is letting our son in addition to our family reason why this concept is brilliant, and that is quite fundamental. Many thanks for everything!

 44. Thanks for every other excellent post. Where else could anybody get that kind of information in such an ideal approach of writing? I’ve a presentation next week, and I am at the look for such information.

 45. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 46. Thank you for some other informative blog. The place else may just I get that type of information written in such an ideal manner? I have a challenge that I am simply now operating on, and I’ve been on the look out for such information.

 47. of course like your web site however you need to check the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I to find it very bothersome to inform the truth nevertheless I will certainly come back again.

 48. Hello, Neat post. There’s a problem along with your web site in web explorer, might check this… IE nonetheless is the market leader and a good portion of other folks will leave out your excellent writing due to this problem.

 49. Great – I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task.

 50. Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Basically Excellent. I am also a specialist in this topic so I can understand your hard work.

 51. Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

 52. It is actually a great and useful piece of information. I’m happy that you just shared this useful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 53. hello!,I really like your writing so so much! percentage we keep in touch more approximately your article on AOL? I need a specialist on this house to solve my problem. May be that’s you! Taking a look forward to look you.

 54. Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll definitely return.

 55. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 56. I do believe all of the ideas you have offered in your post. They’re really convincing and will definitely work. Nonetheless, the posts are too brief for starters. Could you please prolong them a little from subsequent time? Thanks for the post.

 57. I must express some appreciation to this writer just for rescuing me from this particular problem. After surfing through the world wide web and coming across proposals which are not pleasant, I believed my entire life was well over. Living devoid of the answers to the difficulties you’ve solved through your entire guideline is a crucial case, as well as the kind that could have badly affected my entire career if I hadn’t encountered your website. Your personal natural talent and kindness in handling everything was very helpful. I don’t know what I would have done if I had not come across such a step like this. It’s possible to at this moment look forward to my future. Thank you very much for this skilled and results-oriented guide. I will not hesitate to propose your web page to anybody who ought to have support about this topic.

 58. I’ve been browsing online greater than three hours today, yet I never found any attention-grabbing article like yours. It is beautiful worth sufficient for me. In my view, if all website owners and bloggers made excellent content material as you did, the web shall be a lot more helpful than ever before. “Truth is not determined by majority vote.” by Doug Gwyn.

 59. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I’m hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming also. In fact your creative writing abilities has encouraged me to get my own website now. Actually the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a good example of it.

 60. Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it grow over time.

 61. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is magnificent blog. A great read. I will certainly be back.

 62. Thanks for sharing excellent informations. Your web-site is very cool. I’m impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found simply the info I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What a perfect web site.

 63. Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

 64. I¡¦ve been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts in this sort of house . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website. Reading this information So i¡¦m glad to exhibit that I have a very just right uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I such a lot surely will make sure to do not fail to remember this website and give it a glance on a constant basis.

 65. Hello, Neat post. There’s an issue along with your web site in internet explorer, could test this¡K IE still is the market chief and a good part of other people will miss your great writing because of this problem.

 66. Thanks a lot for providing individuals with a very remarkable opportunity to check tips from here. It can be so brilliant and also packed with a great time for me and my office friends to visit your website no less than thrice per week to find out the latest stuff you have. And of course, I am also at all times motivated with the splendid tricks served by you. Selected 2 facts in this post are honestly the most efficient I’ve ever had.

 67. I precisely desired to thank you very much once again. I’m not certain the things that I would have gone through in the absence of those strategies provided by you regarding such a question. It previously was a real troublesome difficulty for me, nevertheless taking note of the well-written mode you managed that forced me to leap for joy. I am grateful for this assistance and even hope that you realize what an amazing job that you’re carrying out instructing the others by way of your webblog. I am sure you’ve never encountered all of us.

 68. One thing I want to comment on is that fat reduction plan fast can be achieved by the right diet and exercise. An individual’s size not merely affects appearance, but also the overall quality of life. Self-esteem, melancholy, health risks, in addition to physical ability are impacted in weight gain. It is possible to do everything right but still gain. If this happens, a problem may be the perpetrator. While an excessive amount food and never enough physical exercise are usually guilty, common medical ailments and widespread prescriptions can easily greatly increase size. Thx for your post in this article.

 69. you are in reality a good webmaster. The site loading speed is amazing. It sort of feels that you’re doing any distinctive trick. Also, The contents are masterpiece. you have performed a fantastic job on this topic!

 70. I am not sure where you’re getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for great information I was looking for this information for my mission.

 71. I’ve been browsing on-line more than 3 hours today, yet I never discovered any interesting article like yours. It is lovely value sufficient for me. In my view, if all site owners and bloggers made just right content as you did, the web might be much more useful than ever before. “When you are content to be simply yourself and don’t compare or compete, everybody will respect you.” by Lao Tzu.

 72. Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

 73. Good website! I really love how it is easy on my eyes and the data are well written. I am wondering how I might be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your RSS feed which must do the trick! Have a great day!

 74. What i do not realize is in truth how you are not really a lot more neatly-favored than you may be right now. You are very intelligent. You know thus significantly in the case of this matter, made me in my view imagine it from a lot of various angles. Its like women and men aren’t fascinated unless it’s something to accomplish with Lady gaga! Your personal stuffs nice. All the time maintain it up!

 75. Nice read, I just passed this onto a colleague who was doing some research on that. And he just bought me lunch as I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thank you for lunch!

 76. Thanks , I have recently been searching for information about this subject for a long time and yours is the greatest I have found out till now. However, what about the conclusion? Are you sure about the supply?

 77. Good – I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs and related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task.

 78. These days of austerity in addition to relative anxiousness about taking on debt, many individuals balk up against the idea of employing a credit card to make purchase of merchandise or maybe pay for any occasion, preferring, instead just to rely on the particular tried in addition to trusted procedure for making payment – cash. However, if you possess cash on hand to make the purchase fully, then, paradoxically, this is the best time to be able to use the card for several good reasons.

 79. A person necessarily help to make critically posts I would state. That is the very first time I frequented your web page and to this point? I surprised with the analysis you made to create this particular submit extraordinary. Excellent process!

 80. Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So nice to find somebody with some unique thoughts on this subject. realy thank you for beginning this up. this web site is something that’s wanted on the net, somebody with a bit originality. helpful job for bringing one thing new to the web!

 81. I do consider all of the ideas you’ve presented in your post. They are very convincing and will definitely work. Nonetheless, the posts are too short for newbies. May you please lengthen them a little from next time? Thank you for the post.

 82. Thank you for your whole effort on this site. Debby takes pleasure in carrying out investigations and it’s really obvious why. Most of us hear all relating to the powerful medium you convey advantageous items through the web site and therefore inspire contribution from visitors about this area plus our favorite girl is without question being taught so much. Take advantage of the remaining portion of the new year. You’re performing a fabulous job.

 83. obviously like your website but you have to check the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I to find it very bothersome to inform the truth then again I¡¦ll certainly come back again.

 84. of course like your website but you have to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I to find it very bothersome to inform the truth then again I¡¦ll certainly come back again.

 85. I like the valuable info you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I will learn lots of new stuff right here! Best of luck for the next!

 86. Normally I do not read post on blogs, but I would like to say that this write-up very pressured me to take a look at and do so! Your writing style has been surprised me. Thanks, very great article.

 87. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

 88. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is wonderful blog. A great read. I’ll certainly be back.

 89. I’m not sure where you are getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for magnificent info I was looking for this information for my mission.

 90. Heya just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same outcome.

 91. I got what you mean , appreciate it for posting .Woh I am thankful to find this website through google. “Being intelligent is not a felony, but most societies evaluate it as at least a misdemeanor.” by Lazarus Long.

 92. Great ¡V I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs and related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 93. I really like your writing style, fantastic information, appreciate it for posting :D. “The superfluous is very necessary.” by Francois Marie Arouet Voltaire.

 94. Hi, Neat post. There’s an issue along with your website in internet explorer, might check this… IE nonetheless is the market leader and a large component to people will leave out your wonderful writing because of this problem.

 95. I have been exploring for a little for any high quality articles or weblog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Reading this info So i am satisfied to exhibit that I have a very just right uncanny feeling I discovered just what I needed. I so much for sure will make sure to don¡¦t omit this site and give it a look regularly.

 96. Merely wanna comment on few general things, The website pattern is perfect, the articles is very excellent. “Art for art’s sake makes no more sense than gin for gin’s sake.” by W. Somerset Maugham.

 97. I have to convey my affection for your generosity supporting folks who need help on this important idea. Your special dedication to getting the solution throughout ended up being really beneficial and have continuously helped employees like me to reach their desired goals. Your new invaluable recommendations entails a whole lot to me and much more to my office colleagues. Warm regards; from all of us.

 98. hey there and thank you for your information – I’ve certainly picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this web site, since I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective exciting content. Make sure you update this again very soon..

 99. Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Excellent. I am also an expert in this topic so I can understand your hard work.

 100. Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 101. Throughout this great pattern of things you’ll receive a B- for hard work. Exactly where you lost me personally was on the facts. You know, they say, the devil is in the details… And that couldn’t be much more correct here. Having said that, permit me say to you what did deliver the results. Your authoring is definitely quite persuasive which is probably the reason why I am making the effort to comment. I do not make it a regular habit of doing that. 2nd, while I can certainly see the jumps in reason you come up with, I am definitely not sure of just how you seem to connect your ideas which make the conclusion. For right now I shall yield to your position but hope in the foreseeable future you actually link the dots much better.

 102. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website provided us with valuable information to work on. You’ve done a formidable job and our entire community will be thankful to you.

 103. Simply want to say your article is as astonishing. The clearness in your post is just nice and i can assume you’re an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 104. Hey there, You have done a fantastic job. I’ll definitely digg it and personally suggest to my friends. I’m confident they will be benefited from this website.

 105. Hi, Neat post. There’s a problem with your web site in internet explorer, would check this… IE still is the market leader and a large portion of people will miss your great writing due to this problem.

 106. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 107. Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I will certainly return.

 108. Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish just about gossips and web and this is actually irritating. A good site with interesting content, that’s what I need. Thanks for keeping this site, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 109. I like the valuable info you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here frequently. I am quite sure I’ll learn many new stuff right here! Good luck for the next!

 110. You can certainly see your enthusiasm within the paintings you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always follow your heart.

 111. Hi, i think that i saw you visited my web site thus i came to “go back the want”.I’m attempting to in finding issues to enhance my site!I assume its adequate to make use of a few of your concepts!!

 112. I am just commenting to let you be aware of of the superb experience my cousin’s child went through checking your webblog. She mastered numerous pieces, most notably how it is like to have an awesome coaching mindset to have others without hassle have an understanding of a variety of specialized matters. You really did more than her expectations. Thanks for showing the great, trustworthy, explanatory not to mention cool guidance on that topic to Gloria.

 113. Attractive section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 114. I haven’t checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I’ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 115. I wanted to compose you a very small note to finally say thank you as before on the pleasant techniques you’ve provided in this article. It is so remarkably open-handed with people like you to make extensively exactly what a lot of people might have sold for an e-book to get some bucks for their own end, notably now that you might well have done it in the event you desired. These techniques additionally worked like a fantastic way to be certain that most people have a similar eagerness the same as my personal own to realize great deal more in terms of this problem. I think there are lots of more pleasurable situations in the future for individuals who looked at your blog.

 116. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is great blog. An excellent read. I will certainly be back.

 117. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 118. Thank you for every other wonderful article. The place else may just anyone get that type of information in such an ideal way of writing? I’ve a presentation next week, and I’m on the look for such info.

 119. Hey very cool web site!! Man .. Excellent .. Wonderful .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also…I am happy to search out numerous helpful info right here within the put up, we need work out more techniques on this regard, thanks for sharing.

 120. Wow! This can be one particular of the most beneficial blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Great. I’m also a specialist in this topic therefore I can understand your effort.

 121. I precisely desired to say thanks once again. I do not know the things that I would have taken care of without the suggestions documented by you concerning my situation. It was before a scary situation for me, nevertheless encountering your professional way you solved the issue made me to leap with gladness. I will be happier for your advice and in addition pray you really know what a powerful job your are getting into training most people via a site. Most probably you have never got to know any of us.

 122. A lot of thanks for your own efforts on this blog. My mum take interest in carrying out research and it’s simple to grasp why. We all hear all about the lively manner you offer practical secrets by means of this web site and as well foster participation from people on this area plus our simple princess has been starting to learn a lot of things. Have fun with the remaining portion of the year. You are conducting a splendid job.

 123. I want to get across my passion for your kindness supporting people who absolutely need help with this particular study. Your personal commitment to getting the solution all through had been incredibly powerful and have consistently enabled most people like me to arrive at their desired goals. Your entire useful guidelines can mean so much a person like me and especially to my colleagues. Thanks a lot; from each one of us.

 124. Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appearance. I must say you have done a awesome job with this. Also, the blog loads extremely quick for me on Internet explorer. Superb Blog!

 125. Great ¡V I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 126. Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll certainly return.

 127. Good site! I truly love how it is easy on my eyes and the data are well written. I am wondering how I could be notified when a new post has been made. I’ve subscribed to your feed which must do the trick! Have a nice day!

 128. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossips and web and this is actually frustrating. A good web site with interesting content, that is what I need. Thank you for keeping this website, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 129. I simply wanted to make a quick remark so as to thank you for all of the remarkable solutions you are giving out on this website. My particularly long internet research has at the end of the day been honored with reasonable details to go over with my co-workers. I would admit that most of us website visitors actually are rather lucky to dwell in a perfect site with very many special professionals with great opinions. I feel really fortunate to have encountered your webpages and look forward to really more pleasurable minutes reading here. Thanks once more for everything.

 130. I have to express appreciation to the writer for bailing me out of this particular predicament. As a result of searching through the the web and finding techniques which are not helpful, I believed my entire life was gone. Being alive without the solutions to the difficulties you’ve sorted out by means of your good report is a critical case, as well as ones that might have in a negative way affected my entire career if I hadn’t encountered the website. Your expertise and kindness in touching the whole thing was very helpful. I am not sure what I would have done if I hadn’t come across such a thing like this. It’s possible to at this moment look ahead to my future. Thank you so much for this reliable and results-oriented guide. I will not hesitate to recommend your web sites to anybody who should receive support about this subject.

 131. Please let me know if you’re looking for a author for your weblog. You have some really great articles and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an email if interested. Regards!

 132. Please let me know if you’re looking for a author for your weblog. You have some really great articles and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an email if interested. Regards!

 133. What i don’t realize is in truth how you are now not actually much more well-favored than you might be right now. You are so intelligent. You know thus considerably when it comes to this matter, produced me individually believe it from a lot of various angles. Its like men and women are not fascinated unless it¡¦s one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs outstanding. Always take care of it up!

 134. I don’t know whether it’s just me or if everyone else experiencing problems with your website. It appears as though some of the text in your posts are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well? This could be a issue with my browser because I’ve had this happen before. Cheers

 135. Hey! I understand this is sort of off-topic but I had to ask. Does operating a well-established blog like yours require a massive amount work? I am brand new to running a blog however I do write in my journal on a daily basis. I’d like to start a blog so I will be able to share my own experience and feelings online. Please let me know if you have any recommendations or tips for brand new aspiring bloggers. Thankyou!

 136. This design is steller! You most certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 137. Does your website have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it expand over time.

 138. Howdy this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 139. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your site? My blog site is in the very same area of interest as yours and my users would truly benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this okay with you. Many thanks!

 140. What i do not understood is in reality how you are no longer actually a lot more smartly-favored than you may be now. You are so intelligent. You recognize therefore considerably in terms of this subject, made me in my view believe it from numerous various angles. Its like men and women are not interested until it’s something to do with Lady gaga! Your own stuffs great. All the time take care of it up!

 141. Hi there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading through your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Thanks for your time!

 142. Hi would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m planning to start my own blog soon but I’m having a tough time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!

 143. I was curious if you ever considered changing the page layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 images. Maybe you could space it out better?

 144. Hey this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 145. This design is wicked! You certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 146. I don’t know if it’s just me or if everybody else experiencing issues with your site. It looks like some of the text on your posts are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them as well? This could be a issue with my web browser because I’ve had this happen previously. Kudos

 147. Hi! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do you have any points or suggestions? Thank you

 148. Hiya! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when browsing from my iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this issue. If you have any suggestions, please share. Many thanks!

 149. Hi there just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same results.

 150. First off I would like to say great blog! I had a quick question that I’d like to ask if you do not mind. I was interested to know how you center yourself and clear your thoughts prior to writing. I’ve had trouble clearing my mind in getting my thoughts out. I do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to be wasted just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips? Cheers!

 151. I do not know if it’s just me or if everyone else experiencing problems with your website. It seems like some of the written text within your content are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them too? This may be a issue with my internet browser because I’ve had this happen before. Many thanks

 152. Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me crazy so any help is very much appreciated.

 153. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 154. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks a lot!

 155. I’ve recently started a website, the info you offer on this web site has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work. “The very ink with which history is written is merely fluid prejudice.” by Mark Twain.

 156. Hello! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no back up. Do you have any methods to stop hackers?

 157. Appreciating the hard work you put into your site and in depth information you present. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed material. Excellent read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 158. I don’t know if it’s just me or if perhaps everybody else encountering issues with your website. It seems like some of the text in your posts are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them too? This may be a problem with my browser because I’ve had this happen previously. Kudos

 159. I am really loving the theme/design of your site. Do you ever run into any web browser compatibility issues? A couple of my blog visitors have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any advice to help fix this problem?

 160. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 161. Hey there, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!

 162. Good day! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one? Thanks a lot!

 163. Please let me know if you’re looking for a article writer for your site. You have some really good posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an email if interested. Thanks!

 164. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Thank you!

 165. The other day, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 166. Cool blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out. Please let me know where you got your design. Thank you

 167. Hi there I am so excited I found your blog page, I really found you by error, while I was looking on Digg for something else, Regardless I am here now and would just like to say thank you for a tremendous post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the minute but I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the awesome work.

 168. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My site has a lot of unique content I’ve either written myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my agreement. Do you know any solutions to help stop content from being ripped off? I’d genuinely appreciate it.

 169. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 170. Howdy excellent blog! Does running a blog such as this take a massive amount work? I have virtually no knowledge of coding however I had been hoping to start my own blog in the near future. Anyways, if you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I know this is off subject nevertheless I simply had to ask. Thanks!

 171. Hi there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new posts.

 172. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read?

 173. I believe avoiding refined foods will be the first step to be able to lose weight. They might taste excellent, but prepared foods include very little vitamins and minerals, making you try to eat more in order to have enough power to get throughout the day. Should you be constantly eating these foods, moving over to cereals and other complex carbohydrates will aid you to have more electricity while ingesting less. Thanks alot : ) for your blog post.

 174. I am really loving the theme/design of your weblog. Do you ever run into any web browser compatibility issues? A number of my blog readers have complained about my site not working correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any suggestions to help fix this problem?

 175. Hi there very nice blog!! Man .. Beautiful .. Wonderful .. I’ll bookmark your web site and take the feeds also…I am happy to search out numerous helpful info right here in the submit, we’d like develop more strategies in this regard, thanks for sharing.

 176. Woah! I’m really digging the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that “perfect balance” between superb usability and visual appearance. I must say you have done a awesome job with this. In addition, the blog loads extremely quick for me on Firefox. Excellent Blog!

 177. Hello! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 178. I was wondering if you ever considered changing the structure of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 pictures. Maybe you could space it out better?

 179. I do not know whether it’s just me or if everybody else experiencing problems with your blog. It looks like some of the written text on your posts are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them as well? This could be a problem with my internet browser because I’ve had this happen before. Thank you

 180. I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this one nowadays..

 181. Simply desire to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply nice and i can assume you’re an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.

 182. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your weblog? My blog is in the exact same niche as yours and my visitors would genuinely benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Thanks!

 183. Appreciating the time and effort you put into your blog and in depth information you present. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed information. Excellent read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 184. Hi are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need any coding expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 185. Hi! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa? My blog goes over a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way!

 186. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and everything. However just imagine if you added some great images or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and clips, this blog could definitely be one of the most beneficial in its field. Very good blog!

 187. Today, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 188. Good day! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I really enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same subjects? Many thanks!

 189. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this superb blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this blog with my Facebook group. Talk soon!

 190. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100% sure. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Thank you

 191. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of unique content I’ve either created myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my agreement. Do you know any ways to help protect against content from being ripped off? I’d certainly appreciate it.

 192. Thanks for the marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you can be a great author.I will ensure that I bookmark your blog and may come back at some point. I want to encourage that you continue your great job, have a nice evening!

 193. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 194. Today, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 195. Hey there! I realize this is somewhat off-topic however I needed to ask. Does running a well-established website such as yours require a large amount of work? I’m completely new to blogging but I do write in my diary daily. I’d like to start a blog so I can share my own experience and views online. Please let me know if you have any ideas or tips for brand new aspiring bloggers. Thankyou!

 196. Hey! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no data backup. Do you have any methods to prevent hackers?

 197. Wonderful site you have here but I was wanting to know if you knew of any forums that cover the same topics talked about here? I’d really like to be a part of community where I can get suggestions from other experienced people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Thanks a lot!

 198. The other day, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 199. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My website has a lot of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any solutions to help protect against content from being stolen? I’d genuinely appreciate it.

 200. Greetings from California! I’m bored to death at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break. I enjoy the info you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, great blog!

 201. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 202. Greetings from Florida! I’m bored to tears at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I love the info you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, excellent site!

 203. Hey there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? Appreciate it

 204. Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 205. Hi there! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa? My website addresses a lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!

 206. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is needed to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100% certain. Any tips or advice would be greatly appreciated. Appreciate it

 207. Amazing blog! Do you have any recommendations for aspiring writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused .. Any recommendations? Thank you!

 208. Greetings! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!

 209. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 210. I simply wanted to send a small message in order to express gratitude to you for the fabulous suggestions you are sharing at this site. My prolonged internet lookup has at the end of the day been compensated with really good insight to write about with my friends and family. I would assume that many of us visitors actually are unequivocally blessed to live in a fabulous community with very many special professionals with very helpful pointers. I feel very much privileged to have seen your web pages and look forward to plenty of more excellent minutes reading here. Thanks again for a lot of things.

 211. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 212. Greetings from California! I’m bored at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, great site!

 213. Hello, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!

 214. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?

 215. Thank you for every one of your work on this web page. My daughter really loves setting aside time for investigation and it’s simple to grasp why. I notice all of the compelling method you create powerful strategies through the website and even recommend contribution from people about this matter plus our favorite princess is always discovering a whole lot. Have fun with the remaining portion of the new year. You’re the one performing a good job.

 216. Today, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 217. Heya this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 218. Awesome blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers? I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused .. Any tips? Bless you!

 219. I’m curious to find out what blog system you happen to be utilizing? I’m having some minor security problems with my latest site and I would like to find something more risk-free. Do you have any recommendations?

 220. Have you ever thought about writing an e-book or guest authoring on other blogs? I have a blog based on the same ideas you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my subscribers would appreciate your work. If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an e mail.

 221. Greetings from Colorado! I’m bored to tears at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I really like the information you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, fantastic blog!

 222. Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam comments? If so how do you stop it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me crazy so any help is very much appreciated.

 223. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something which I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 224. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is needed to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100% positive. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Cheers

 225. My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on numerous websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any kind of help would be really appreciated!

 226. Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine. Please let me know where you got your theme. Bless you

 227. Hello I am so glad I found your website, I really found you by error, while I was searching on Yahoo for something else, Regardless I am here now and would just like to say thanks a lot for a remarkable post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the superb job.

 228. Hello, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, very good blog!

 229. Hi there just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same results.

 230. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 231. Hey! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start. Do you have any ideas or suggestions? Thank you

 232. Hi there just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running off the screen in Opera. I’m not sure if this is a format issue or something to do with browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The design look great though! Hope you get the problem solved soon. Many thanks

 233. Thanks for your personal marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you might be a great author.I will make certain to bookmark your blog and will eventually come back in the foreseeable future. I want to encourage one to continue your great writing, have a nice weekend!

 234. I think this is one of the most vital info for me. And i am glad reading your article. But want to remark on few general things, The site style is perfect, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 235. Very good blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely overwhelmed .. Any suggestions? Appreciate it!

 236. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thank you!

 237. It is the best time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or tips. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!

 238. Hey there would you mind letting me know which hosting company you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good hosting provider at a reasonable price? Many thanks, I appreciate it!

 239. Appreciating the persistence you put into your blog and detailed information you provide. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed material. Excellent read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 240. Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; we have developed some nice methods and we are looking to exchange strategies with others, why not shoot me an email if interested.

 241. I simply had to thank you so much yet again. I do not know the things that I could possibly have handled without these points shared by you about that field. Completely was an absolute difficult condition for me, but noticing your skilled tactic you dealt with it made me to weep over contentment. I am just thankful for the guidance and in addition pray you find out what an amazing job you happen to be doing training men and women with the aid of a site. Most probably you have never met any of us.

 242. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Appreciate it!

 243. Hello, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, great blog!

 244. Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that “perfect balance” between superb usability and visual appeal. I must say that you’ve done a amazing job with this. Also, the blog loads super fast for me on Safari. Exceptional Blog!

 245. Thanks for your personal marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you will be a great author.I will remember to bookmark your blog and may come back later on. I want to encourage one to continue your great job, have a nice weekend!

 246. Wonderful website you have here but I was wanting to know if you knew of any discussion boards that cover the same topics talked about here? I’d really love to be a part of community where I can get comments from other experienced people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Cheers!

 247. Does your blog have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it grow over time.

 248. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and everything. But just imagine if you added some great visuals or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and video clips, this site could undeniably be one of the greatest in its field. Amazing blog!

 249. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and all. Nevertheless think of if you added some great photos or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and video clips, this website could certainly be one of the very best in its field. Very good blog!

 250. Heya just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same outcome.

 251. Hi, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, superb blog!

 252. First off I would like to say wonderful blog! I had a quick question that I’d like to ask if you do not mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your thoughts prior to writing. I’ve had a tough time clearing my mind in getting my ideas out. I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are lost just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips? Cheers!

 253. Heya! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no backup. Do you have any solutions to prevent hackers?

 254. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this brilliant blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will share this website with my Facebook group. Talk soon!

 255. With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My site has a lot of exclusive content I’ve either written myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you know any solutions to help protect against content from being stolen? I’d genuinely appreciate it.

 256. Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 257. Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it expand over time.

 258. Superb blog you have here but I was wondering if you knew of any forums that cover the same topics talked about here? I’d really love to be a part of group where I can get feed-back from other knowledgeable people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Thanks a lot!

 259. Hi there! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a outstanding job!

 260. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to create my own blog and would like to find out where u got this from. thanks a lot

 261. I don’t know whether it’s just me or if perhaps everybody else experiencing issues with your website. It looks like some of the written text on your content are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too? This may be a problem with my internet browser because I’ve had this happen previously. Kudos

 262. I am really loving the theme/design of your site. Do you ever run into any internet browser compatibility issues? A couple of my blog audience have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any solutions to help fix this problem?

 263. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this brilliant blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will share this site with my Facebook group. Chat soon!

 264. Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine. Please let me know where you got your theme. Many thanks

 265. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have truly enjoyed browsing your blog posts. After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 266. My coder is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a number of websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 267. Appreciating the time and effort you put into your site and in depth information you present. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed material. Fantastic read! I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 268. I must show some appreciation to this writer for bailing me out of such a circumstance. After exploring through the online world and obtaining methods that were not beneficial, I assumed my life was over. Being alive minus the answers to the difficulties you have sorted out by way of your entire guide is a serious case, as well as those that would have in a wrong way affected my entire career if I had not encountered your web page. Your personal knowledge and kindness in playing with all the details was excellent. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t encountered such a point like this. I can also at this moment look forward to my future. Thanks a lot very much for your high quality and sensible help. I will not hesitate to endorse your web site to any individual who desires care on this problem.

 269. I got what you intend, thankyou for putting up.Woh I am lucky to find this website through google. “Those who corrupt the public mind are just as evil as those who steal from the public.” by Theodor Wiesengrund Adorno.

 270. Simply a smiling visitor here to share the love (:, btw outstanding style and design. “Better by far you should forget and smile than that you should remember and be sad.” by Christina Georgina Rossetti.

 271. Hello! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog post or vice-versa? My website addresses a lot of the same topics as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you! Great blog by the way!

 272. Excellent blog! Do you have any suggestions for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally confused .. Any suggestions? Thanks!

 273. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read?

 274. We absolutely love your blog and find many of your post’s to be exactly I’m looking for. can you offer guest writers to write content available for you? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on many of the subjects you write concerning here. Again, awesome site!

 275. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to create my own blog and would like to find out where u got this from. thanks

 276. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% certain. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Kudos

 277. I don’t know whether it’s just me or if everyone else experiencing problems with your blog. It appears as if some of the text in your content are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them as well? This might be a issue with my internet browser because I’ve had this happen previously. Cheers

 278. First of all I want to say superb blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to know how you center yourself and clear your thoughts prior to writing. I have had trouble clearing my thoughts in getting my ideas out. I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost just trying to figure out how to begin. Any ideas or hints? Cheers!

 279. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this fantastic blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this site with my Facebook group. Chat soon!

 280. Heya are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any html coding knowledge to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 281. Howdy! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!

 282. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your site? My blog is in the very same area of interest as yours and my visitors would really benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this ok with you. Thanks!

 283. I am also commenting to let you understand what a notable experience my girl went through reading through the blog. She came to understand a wide variety of things, most notably what it is like to possess an excellent teaching mindset to have other individuals just fully understand some problematic issues. You truly surpassed my expectations. I appreciate you for churning out these great, healthy, revealing as well as unique thoughts on this topic to Lizeth.

 284. I¡¦ll immediately clutch your rss feed as I can’t find your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you’ve any? Please permit me know so that I may just subscribe. Thanks.

 285. Good day I am so glad I found your weblog, I really found you by error, while I was looking on Aol for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say cheers for a fantastic post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the superb work.

 286. Howdy! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My blog discusses a lot of the same topics as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!

 287. Hi this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 288. You actually make it appear so easy together with your presentation but I find this topic to be really one thing which I believe I might never understand. It seems too complex and very large for me. I am taking a look forward to your next put up, I will attempt to get the grasp of it!

 289. I was wondering if you ever thought of changing the layout of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 pictures. Maybe you could space it out better?

 290. My spouse and I stumbled over here different page and thought I might check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to exploring your web page for a second time.

 291. Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 292. Howdy, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam responses? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me crazy so any assistance is very much appreciated.

 293. Hi there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Thank you!

 294. Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other websites? I have a blog based upon on the same subjects you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my visitors would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e mail.

 295. Hey, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, great blog!

 296. Hello there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading through your posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same subjects? Thank you!

 297. Good day! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 298. Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 299. Hello are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any html coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 300. Hey terrific website! Does running a blog similar to this take a large amount of work? I’ve no understanding of coding but I had been hoping to start my own blog soon. Anyways, if you have any suggestions or tips for new blog owners please share. I understand this is off topic however I just wanted to ask. Appreciate it!

 301. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100% positive. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Thank you

 302. Hey! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog post or vice-versa? My blog addresses a lot of the same topics as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you! Great blog by the way!

 303. Hello this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 304. Hmm it seems like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing. Do you have any suggestions for beginner blog writers? I’d really appreciate it.

 305. Hello this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 306. Hi there this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 307. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this from. thank you

 308. Howdy I am so glad I found your blog page, I really found you by mistake, while I was browsing on Aol for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say cheers for a tremendous post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the moment but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the great work.

 309. Hmm it looks like your website ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing. Do you have any tips and hints for inexperienced blog writers? I’d genuinely appreciate it.

 310. We absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be exactly what I’m looking for. Do you offer guest writers to write content in your case? I wouldn’t mind producing a post or elaborating on a few of the subjects you write about here. Again, awesome weblog!

 311. I don’t know if it’s just me or if everyone else encountering issues with your site. It appears as if some of the written text on your content are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well? This might be a issue with my web browser because I’ve had this happen previously. Appreciate it

 312. Howdy! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Many thanks!

 313. I’m curious to find out what blog system you’re using? I’m having some small security problems with my latest website and I would like to find something more risk-free. Do you have any recommendations?

 314. My developer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on numerous websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content into it? Any help would be really appreciated!

 315. I’m really enjoying the design and layout of your website. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Fantastic work!

 316. Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 317. Hello, i think that i saw you visited my website thus i came to “return the favor”.I am trying to find things to improve my website!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 318. Hi there! I understand this is sort of off-topic however I needed to ask. Does running a well-established blog like yours require a large amount of work? I’m brand new to operating a blog however I do write in my diary every day. I’d like to start a blog so I can share my personal experience and feelings online. Please let me know if you have any suggestions or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!

 319. I will immediately take hold of your rss as I can not find your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve any? Kindly permit me realize so that I could subscribe. Thanks.

 320. My developer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a variety of websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any kind of help would be really appreciated!

 321. Wow that was unusual. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say fantastic blog!

 322. Good day very nice site!! Guy .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your website and take the feeds also¡KI’m happy to seek out so many useful information here in the publish, we’d like work out more strategies on this regard, thanks for sharing. . . . . .

 323. Just desire to say your article is as astonishing. The clarity in your post is just spectacular and i could assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 324. I think other web-site proprietors should take this site as an model, very clean and excellent user genial style and design, as well as the content. You’re an expert in this topic!

 325. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 326. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running off the screen in Ie. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The layout look great though! Hope you get the problem resolved soon. Many thanks

 327. Fantastic blog! Do you have any suggestions for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely confused .. Any recommendations? Bless you!

 328. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from. many thanks

 329. It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or advice. Maybe you can write next articles referring to this article. I want to read even more things about it!

 330. Great – I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task.

 331. Generally I do not learn article on blogs, however I would like to say that this write-up very forced me to take a look at and do so! Your writing taste has been amazed me. Thanks, very nice post.

 332. Definitely believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 333. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 334. Hmm it appears like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything. Do you have any suggestions for beginner blog writers? I’d really appreciate it.

 335. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 336. Thanks so much for giving everyone such a pleasant opportunity to read in detail from this web site. It can be very good plus jam-packed with a good time for me personally and my office fellow workers to visit your blog at the least thrice in a week to read through the new stuff you have got. And indeed, I am also always satisfied concerning the striking thoughts served by you. Selected 4 ideas on this page are certainly the very best we have had.

 337. I’ve recently started a website, the info you offer on this web site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work. “Patriotism is often an arbitrary veneration of real estate above principles.” by George Jean Nathan.

 338. I will immediately snatch your rss as I can’t in finding your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you have any? Kindly let me recognize in order that I may subscribe. Thanks.

 339. Thanks for ones marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you are a great author.I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back later in life. I want to encourage one to continue your great posts, have a nice weekend!

 340. This design is steller! You obviously know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!