گره رکود مسکن بعد از انتخابات باز می‌شود؟

پیش‌بینی کارشناسان و صاحبنظران حوزه مسکن نشان می‌دهد انتخابات سال آینده مقطع حساس و سرنوشت سازی برای بازار مسکن است.

 محمد فیروزی؛ به گزارش خبرنگار اقتصاد آنلاین، مدت بیش از 3 سال است که بازار مسکن در رکود به سر می برد، در سال گذشته هم با وجود مثبت شدن رشد اقتصادی و نوسانات مثبت سایر بازارهای مالی همچنان رشد این بخش منفی بود. این وضعیت باعث شده است که خانه های خالی زیادی در کشور وجود داشته باشد اما در مقابل متقاضیانی که توان خرید مسکن ندارند.

برخی از صاحب نظران معتقد هستند که سال 1396 سال خوبی برای مسکن است و در مقابل عده ای هم اما و اگرهای بسیاری برای بهبود مسکن قایل هستند. در این گزارش کارشناسان دیدگاه خود را پیرامون پیش بینی از وضعیت مسکن در سال جاری با اقتصاد آنلاین در میان گذاشتند.

بیت الله ستاریان: با توجه به افزایش فروش نفت در سال 95 می توان انتظار داشت که بازار مسکن تا اواخر نیمه اول سال 96 شاهد افزایش در حجم معاملات، افزایش قیمت و افزایش ساخت و ساز باشد.

آلبرت بغازیان: سال 96 هم مسکن همانند سال 95 خواهد بود و قدرت خرید افزایش نخواهد یافت.

صادق الحسینی: طی دو سال آینده مسکن کالای جذابی برای سرمایه گذاری نیست و جهش قیمتی در بخش مسکن هم با رشد 30 درصدی نرخ ارز محقق خواهد شد.

حسام عقبایی: سیگنال های بازار مسکن در سال 95 نشان می دهد که بهار مسکن بعد از انتخابات خواهد بود و به شکل بارزی معامله های مسکن افزایش خواهد یافت.

مهدی سلطان محمدی: بازار مسکن در سال 96 شاهد رونق است، اما قیمت ها از تورم پیشی خواهد گرفت.

مقداد همتی: سرنوشت مسکن به طور مستقیم به انتخابات دولت آینده متکی است. در صورتی که دولت دوازدهم ادامه دهنده مسیر دولت کنونی باشد، باید گفت اتفاق خاصی در حوزه مسکن رخ نخواهد داد.

فرهاد بیضایی: در بازار مسکن شاهد جهش خاصی نخواهیم بود، تا نیمه اول سال، چون هنوز شرایط برای تغییر معادلات در این بازار مهیا نیست. اما رکود هم با سرعت گذشته ادامه نخواهد یافت.

ایرج رهبر: بازار مسکن در حالت انتظار به سر خواهد برد و بیشتر وعده های انتخاباتی در فضای افکار جامعه جولان می دهد. اما احتمال دارد دولت یازدهم پیش دستی کند و برنامه های کوتاه مدت را پیاده سازی کند.

منبع: اقتصاد آنلاین

مطالب مرتبط

 • 87
  رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اعلام سخت بودن پیش بینی قیمت مسکن در سال ۹۶ گفت: قیمت مسکن در تهران طی ۲۰ سال تا ۹۰ برابر رشد داشت. حسام عقبایی در خصوص  اینکه آیا خرید مسکن هنوز هم می‌تواند جزو سرمایه‌گذاریهای مطمئن محسوب شود به خبرگزاری فارس گفت: مثالی برای…
 • 84
  یکی از مشکلاتی که در رابطه با مسکن مهر ایجاد شده است نبود تقاضا برای مسکن های ساخته شده می باشد که دلایل مختلفی باعث این موضوع شده است که در مطالب مربوط به آسیب شناسی مسکن مهر باید به آن پرداخته شود از جمله کیفیت مسکن های ساخته شده،…
 • 84
  حسام عقبایی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین در خصوص ارزیابی از بازار مسکن در سالی که گذشت گفت: بازار مسکن در سال 955 به طور کامل در رکود به سر برد، هرچند از نظر حجم معامله هایی که به ثبت رسید شهر تهران وضع بهتری داشت، اما…
 • 83
  برای توضیح این بحث که صد البته بسیار گسترده هم می باشد، ابتدا با پرسش یک مشاور که به تازگی فعالیت خود را در این صنف آغاز کرده شروع می کنیم. پرسش : به مدت دو ماه است در صنف مشاورین املاک فعال هستم ولی درآمدی ندارم. برای رسیدن به…
 • 83
  براي خريد يا انتخاب يك واحد مسكوني يا آپارتمان خوب، چه ويژگي هايي را درنظر مي گيريد؟ حداقل پنج گام براي اين انتخاب، اساسي است: اهميت سبک زندگی، مساحت فضاهاي موردنياز، نسبت مشاعات ساختمان به مساحت كل آپارتمان، كيفيت ساختمان و كيفيت اجزاي آن. این مطلب صرفا برای خریداران آپارتمان…