تحلیل اجمالی بازار مسکن

مسئولان قضایی کشور از تعدد شکایات مربوط به تخلفات املاک و افزایش حجم پرونده‌های قضایی می‌گویند، درحالی‌که رشد روزافزون قیمت ملك و سودآوری آن در شرایط عدم ثبات اقتصادی، باعث شده سرمایه‌گذاران جامعه به‌سوی این صنعت سودآور گرایش پیدا كنند. به گفته صاحب‌نظران حقوقی مکانیزم حقوقی که بر فرایند معاملات ملکی کشور حاکم است، مستعد رشد تخلفات قضایی در حوزه املاک و مستغلات است و بر اساس آمار اعلام‌شده بالغ بر 44 درصد از پرونده‌های محاکم قضایی از دعاوی ناشی از قراردادهای ملکی نشئت می‌گیرد. به گونه‌ای که هم اکنون بعد از دعاوی خانوادگی، پرونده‌های ناشی از تخلفات ملکی در دادگاه‌های کشور رکورددار شده است.

در سال های اخیر صنعت ساخت‌وساز سرعت بیشتری به خود گرفت که نتیجه این روند و رونق ساخت نیز ارائه الگوهای متعدد ساخت بوده که به نوعی از سایر کشورها الگوبرداری شد. اما آیا در این الگوبرداری‌ها، نحوه تنظیم قراردادها و نکات حقوقی آن برای حفظ حقوق مالك زمین و سرمایه‌گذار به طور صریح و شفاف تعیین شد؟ تنها واقعیت عینی این نوع معاملات، سودآوری طرفین مورد توافق بود و برای مشاوران املاک و دلالان نیز همینطور!

قراردادها از اختیار مشاوران املاک خارج شود

یک حقوقدان در زمینه مشکلات موجود در فرایند ثبت قراردادهای فعلی در کشور به پیام ساختمان گفت: «قراردادهای موجود که توسط سازمان ثبت اسنادتنظیم می شود بسیار ناقص بوده و به لحاظ حقوقی، ثبتی و سایر فرآیندهای اداری همچون استعلامات مشکل آفرین است»

وی با اشاره به اینکه بر اساس آمار مراجع قضایی بالغ بر 44 درصد از پرونده‌های مراجع قضایی از قراردادهای ملکی نشئت می‌گیرد، افزود: «از میان صنوف فعال صنعت ساختمان تنها مشاوران املاک با قراردادها و طرفین قرارداد در ارتباط هستند و در این زمینه با ظرفیت چند شیفته فعالیت و تولید پرونده می کنند».

این تحلیلگر بازار مسکن با اشاره به اینکه تغییر مدام مقررات ثبتی و ایجاد محدودیت چاره‌ساز نیست و باید قراردادها از حدود اختیارات مشاوران املاک خارج شود، عنوان کرد: «مطابق آمار مقامات ثبت‌اسناد، معاملات با اسناد معارض و جعلی یا معاملات مال غیر و فروش و کلاه‌برداری، بالغ بر 5/34 درصد حجم پرونده‌های موجود است و حجم تشکیل پرونده در طول سال بالغ بر 13 میلیون مورد است.

به گفته وی در محاسبه جمعیت شهر تهران با فرض این 13 میلیون پرونده در سال و ضرب آن بر عدد دو (با توجه به شکایت شخص علیه دیگری و حتی با فرض ورود فرد ثالث)، بین 26 تا 28 میلیون خانوار درگیر این نوع پرونده‌ها هستند. این محاسبات بیانگر پایین بودن سطح بهداشت قضایی است» حال با یک محاسبه سرانگشتی تصور کنید چقدر از هزینه‌های کشور به لحاظ ریالی صرف رسیدگی به این پرونده‌ها می‌شود و با ایجاد ناامنی در سرمایه‌گذاری و معاملات، میزان ریسک را افزایش می‌دهد.

حقیقت‌طلب افزود: « ماده 188 قانون برنامه پنجم توسعه می گوید: بر اساس اين ماده صلاحيت مشاورين املاك صرفا در حدود دلالي تعريف و تاثير كليه عقود راجع به اموال غير منقول ثبت شده موكول به ثبت سند آنها در دفاتر اسناد رسمي مي‌شود» و در روز تصویب، حذف می‌شود! وی با اشاره به اظهارنظر رئیس وقت اتحادیه مشاوران املاک مبنی بر اینکه “ما اگر قرارداد ننویسیم مردم به ما حق کمیسیون نمی‌دهند” گفت: «از سال 1317 تاکنون در هیچ کدام از قوانین اعم از قانون دلالی و آیین نامه ها دیده نشده که مشاوران املاک مسئول و ملزم به تنظیم قراردادها جهت اخذ کمیسیون شوند»!

ناآگاهی مشاوران املاک از مباحث حقوقی

مؤلفه دیگری که حقیقت‌طلب به آن اشاره دارد عدم آگاهی و احساس مسئولیت صنف مشاوران املاک نسبت به آموزش‌های حقوقی است. وی گفت: «درحالی‌که پیشروترین بنگاه‌های ملکی از پاسخ به نکات حقوقی قراردادها ناتوان‌اند، این پرسش مطرح می‌شود چرا کسانی که هیچ آموزشی ندیده و هیچ وظیفه صنفی در این زمینه ندارند ، باید به‌عنوان متولی قراردادها که امری حقوقی است فعالیت کنند؟

وی با انتقاد از اینکه ماده 46، 47 و 48 قانون ثبت‌اسناد و املاک کشور در کشور ما مهجور مانده است، گفت: این مواد قانونی به‌صراحت در زمینه تنظیم و ثبت‌اسناد تعیین تکلیف نموده است. مثلا تمامی اسناد عقود لازم ( اجاره‌نامه و مبایعه‌نامه)، اسناد ثبتی، هبه نامه‌ها و … همه باید به‌صورت رسمی ثبت شود.

گفتنی است، اظهارات رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران مبنی بر تخصص ناکافی و سطح پایین سواد مشاوران املاک (خواندن و نوشتن) به عنوان یک خلأ و معضل بزرگ و تشکیل 40 درصد از پرونده‌های محاکم قضایی در زمینه دعاوی ملکی مهر تائیدی بر این موضوع است.

فرایند طولانی دادرسی و ناامیدی شهروندان

این حقوقدان تصریح کرد: «معضل دیگر بدعت گذاری بد ترجیح اسناد عادی بر اسناد رسمی است، امروز با گذشت 34 سال صدها هزار پرونده ملک مشاعی، وراثتی، پیش فروش، اراضی و… در محاکم قضایی به دلیل طولانی شدن فرایند دادرسی در املاک یا دعاوی حقوقی همچنان بلاتکلیف است و بالغ بر دو سوم شاکیان این نوع پرونده ها به دلیل فساد، تبانی قضات، هزینه وکلا و…از فرایند دادرسی ناامید می شوند».

حقیقت‌طلب با اشاره به دو معامله رایج کشور (قرارداد مشارکت در ساخت و پیش‌فروش) گفت: «بررسی های ما نشان داده بالغ بر 80 تا 85 درصد از قراردادهای مشارکت به دلیل تفاوت در تعهدات اجرا و نحوه عمل به آن با مشکل روبه رو می شوند و مرجع خاصی نیز برای نظارت و داوری در زمینه تنظیم قرارداد و اسناد وجود ندارد»

وی افزود: «بعضا می بینیم که از عقد مضاربه بدون در نظر داشتن اجرا و تضمینات آن، برای مشارکت در ساخت استفاده می شود. حتی برخی از شرایط قدرالسهم در مشارکت بی اطلاعند، در پیش‌فروش ساختمان نیز حدود 70 درصد خریداران از این نوع معاملات ناراضی هستند، با وجود تعیین سه مرجع متولی تصویب قوانین پیش‌فروش (صدور برگه‌های پیش‌فروش يا پيش سند به شهرداری‌ها، تصویب قانون به وزارت راه و شهرسازی و پیش سند مصوباتی به مراجع قضایی در قالب توصیه‌ها) هیچ‌کدام عملی و اجرایی نشد. تا زمانی که به‌موجب ماده 10 قانون مدنی می‌توان در خانه قرارداد تنظیم نمود امکان دور زدن این مصوبات وجود دارد».

حذف دلالان ملکی؛ انتخاب بین بد و بدتر

عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به ساختار غلط فعلی فرآیند استعلامات و ثبت‌اسناد ملکی در کشور گفت: «بعد از مقوله اسناد، شیوه معامله در ایران که توسط بنگاه‌ها یا دلالان صورت می‌گیرد شیوه صحیحی نیست».

خلیل حیات مقدم درباره حذف ماده 188 و صلاحيت مشاورين املاك صرفا در حدود دلالي به پیام ساختمان گفت: «با توجه به امرارمعاش افراد زیادی از طریق دلالی و مشاوره املاک و از طرفی بیکاری این صنف در صورت حذف، بین بد و بدتر گرفتار شده‌ایم که باید برای آن تدبیری جدی اندیشید».

وی با بیان اینکه علیرغم ارائه فرم از سوی اداره ثبت و اسناد به بنگاه‌ها و تعیین کد رهگیری شاهد تخلفات زیادی هستیم، افزود: «فرآیند انجام معاملات از طریق این صنف ریشه در عرف و فرهنگ ما دارد ولی امروزه جوابگو نیست. درحالی‌که در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا شهرداری‌ها متولی مستقیم معاملات ملکی هستند، ما برای انجام معاملات ملکی مراحل متعددی مانند بنگاه ، ثبت‌اسناد ، شهرداری و چندین استعلام دیگر داریم»

حیات مقدم با اشاره به اقدام خوب اداره ثبت برای تک سندی شدن برخی اسناد و نتایج مثبت آن گفت: «ساختار سیستم اداری ما در زمینه املاک پای خیلی از ادارات را به میان می‌کشد، پس باید در گام اول مشکل استعلامات و ثبت‌اسناد در کشور را حل کنیم».

منبع:

www.payampress.com

مطالب مرتبط

 • 92
  برای توضیح این بحث که صد البته بسیار گسترده هم می باشد، ابتدا با پرسش یک مشاور که به تازگی فعالیت خود را در این صنف آغاز کرده شروع می کنیم. پرسش : به مدت دو ماه است در صنف مشاورین املاک فعال هستم ولی درآمدی ندارم. برای رسیدن به…
 • 88
  با وجود تصویب قانون خروج بانک ها از شرکت داری و ملک داری که از ابتدای سال ۹۴ برای اجرای ابلاغ شده است، هنوز گزارش مشخصی در این زمینه ارائه نشده است. لذا ضروری است بانک مرکزی بعد از گذشت یک سال و نیم از اجرای این قانون، وضعیت اجرای…
 • 87
  این روز ها دوره دوره فن آوری اطلاعات است و عصر ارتباطات. فن آوری امروزه در جای جای زندگی انسان ها جریان دارد و اقتصاد و تجارت نیز از این قاعده مستثنی نیست. اینترنت و فضای مجازی در عصر حاضر به خوبی جای خود را در دنیای تبلیغات و تجارت…
 • 86
  براي خريد يا انتخاب يك واحد مسكوني يا آپارتمان خوب، چه ويژگي هايي را درنظر مي گيريد؟ حداقل پنج گام براي اين انتخاب مهم اساسي است: اهميت سبک زندگی، مساحت فضاهاي موردنياز، نسبت مشاعات ساختمان به مساحت كل آپارتمان، كيفيت ساختمان و كيفيت اجزاي آن. این مطلب صرفا برای خریداران…
 • 86
  براي خريد يا انتخاب يك واحد مسكوني يا آپارتمان خوب، چه ويژگي هايي را درنظر مي گيريد؟ حداقل پنج گام براي اين انتخاب، اساسي است: اهميت سبک زندگی، مساحت فضاهاي موردنياز، نسبت مشاعات ساختمان به مساحت كل آپارتمان، كيفيت ساختمان و كيفيت اجزاي آن. این مطلب صرفا برای خریداران آپارتمان…

2,114 thoughts on “تحلیل اجمالی بازار مسکن

 1. Hi there very nice site!! Man .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your website and take the feeds additionallyKI am glad to search out so many useful information right here in the put up, we want work out more strategies on this regard, thanks for sharing. . . . . .

 2. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this from. kudos

  1. Today, I went to the beachfront with my kids. I found
   a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed.
   There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
   She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic
   but I had to tell someone!

 3. I love your blog.. very nice colors & theme.
  Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for
  you? Plz answer back as I’m looking to create my own blog and would like to
  know where u got this from. thanks a lot

 4. It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy.

  I’ve read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or suggestions.
  Maybe you could write next articles referring to this article.
  I wish to read more things about it!

 5. Hey would you mind letting me know which web host you’re using?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say
  this blog loads a lot quicker then most.
  Can you suggest a good hosting provider at a reasonable price?
  Kudos, I appreciate it!

 6. I simply want to mention I am all new to weblog and truly savored your web blog. Almost certainly I’m going to bookmark your blog post . You actually come with exceptional articles. Cheers for sharing your website.

 7. Thank on your own a whole lot for sharing this with all Those on your own actuallyrecognise what by yourself are talking over! Bookmarked.Kindly way too check with with my web page =). We can incorporate a url replace arrangement amongst us

 8. Wow! This can be one particular of the most useful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Basically Excellent. I am also a specialist in this topic therefore I can understand your hard work.

 9. Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 10. Hello, Neat post. There is an issue with your site in internet explorer, may check this… IE nonetheless is the market chief and a huge component to other folks will leave out your wonderful writing due to this problem.

 11. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is magnificent blog. An excellent read. I’ll certainly be back.

 12. Thanks for sharing excellent informations. Your web site is so cool. I’m impressed by the details that you¡¦ve on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What a great web site.

 13. Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

 14. Thanks for all of the effort on this web site. Debby enjoys conducting internet research and it’s easy to understand why. We all learn all of the powerful way you make great techniques on the web site and even recommend response from other individuals on this concept and our daughter is really discovering a lot of things. Enjoy the rest of the year. You are always doing a really great job.

 15. Hi there just wanted to give you a quick heads up. The words in your article seem to be running off the screen in Firefox. I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the issue solved soon. Kudos

 16. Thanks for sharing excellent informations. Your web-site is very cool. I’m impressed by the details that you’ve on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and just could not come across. What a great site.

 17. Thanks , I have just been looking for information about this subject for ages and yours is the best I have discovered till now. But, what about the conclusion? Are you sure about the source?

 18. hello!,I like your writing very much! share we communicate more about your post on AOL? I need a specialist on this area to solve my problem. Maybe that’s you! Looking forward to see you.

 19. You are my inhalation , I own few blogs and sometimes run out from to brand.I believe this internet site has some real superb information for everyone. “It is easy enough to define what the Commonwealth is not. Indeed this is quite a popular pastime.” by Elizabeth II.

 20. Howdy! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 21. Excellent post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Extremely useful information specifically the last part 🙂 I care for such information a lot. I was looking for this certain information for a long time. Thank you and good luck.

 22. Thanks for the marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you could be a great author.I will make sure to bookmark your blog and may come back down the road. I want to encourage yourself to continue your great job, have a nice holiday weekend!

 23. I want to point out my admiration for your kind-heartedness supporting persons that should have help on this particular field. Your special dedication to getting the message all through has been extremely invaluable and has constantly permitted many people much like me to attain their ambitions. Your useful report entails much to me and a whole lot more to my office workers. Best wishes; from everyone of us.

 24. Great – I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task.

 25. IЎЇm impressed, I must say. Really rarely do I encounter a blog thatЎЇs both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the issue is something that not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.

 26. I like what you guys are up too. Such intelligent work and reporting! Keep up the excellent works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my site :).

 27. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your blog? My blog is in the exact same area of interest as yours and my visitors would definitely benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Thank you!

 28. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is excellent blog. An excellent read. I will definitely be back.

 29. hello there and thank you for your info – I have definitely picked up something new from right here. I did however expertise some technical points using this site, since I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and could look out for much more of your respective intriguing content. Make sure you update this again very soon..

 30. It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or tips. Maybe you could write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!

 31. you are really a excellent webmaster. The site loading pace is incredible. It seems that you are doing any unique trick. In addition, The contents are masterwork. you’ve performed a great job in this topic!

 32. Thank you for another informative site. Where else could I get that type of info written in such an ideal way? I have a project that I’m just now working on, and I have been on the look out for such information.

 33. This is the correct blog for anyone who desires to find out about this topic. You understand so much its virtually laborious to argue with you (not that I really would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, simply great!

 34. I just wanted to jot down a message so as to thank you for all of the splendid tactics you are giving out at this website. My considerable internet investigation has at the end been paid with excellent knowledge to talk about with my two friends. I ‘d assert that many of us site visitors are extremely endowed to exist in a fine community with very many wonderful individuals with good techniques. I feel truly privileged to have seen the webpage and look forward to so many more cool times reading here. Thanks a lot once more for all the details.

 35. You are my inhalation , I have few web logs and often run out from to brand.I conceive this web site contains some very fantastic info for everyone. “I prefer the wicked rather than the foolish. The wicked sometimes rest.” by Alexandre Dumas.

 36. Someone essentially assist to make significantly articles I would state. This is the very first time I frequented your web page and up to now? I surprised with the research you made to make this particular publish amazing. Excellent activity!

 37. Howdy! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a marvellous job!

 38. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such magnificent info being shared freely out there.

 39. This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I have shared your site in my social networks!

 40. I do believe all the ideas you’ve introduced for your post. They’re really convincing and can certainly work. Still, the posts are very brief for starters. May you please prolong them a little from next time? Thank you for the post.

 41. Good – I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs and related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task.

 42. It is perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!

 43. Howdy this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 44. I was just seeking this info for a while. After 6 hours of continuous Googleing, finally I got it in your site. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative websites in top of the list. Normally the top web sites are full of garbage.

 45. I do accept as true with all the ideas you have introduced in your post. They are really convincing and will definitely work. Still, the posts are very short for beginners. May just you please extend them a bit from subsequent time? Thank you for the post.

 46. You really make it seem really easy with your presentation but I find this topic to be actually one thing that I think I might by no means understand. It seems too complex and very large for me. I am having a look ahead in your subsequent post, I’ll attempt to get the hold of it!

 47. Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely fantastic. I actually like what you’ve acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it smart. I cant wait to read far more from you. This is really a great site.

 48. Nice read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he just bought me lunch since I found it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch! “No one can wear a mask for very long.” by Seneca.

 49. Good site! I really love how it is easy on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your RSS feed which must do the trick! Have a great day!

 50. Thanks, I have just been searching for info about this subject for a while and yours is the best I have found out till now. But, what concerning the conclusion? Are you positive concerning the supply?

 51. After research a number of of the blog posts in your web site now, and I truly like your approach of blogging. I bookmarked it to my bookmark website listing and might be checking again soon. Pls try my web page as effectively and let me know what you think.

 52. I wanted to write you this very small word to help say thanks a lot the moment again about the pleasant guidelines you’ve shared in this article. It’s quite particularly generous of people like you giving extensively what exactly most of us could have advertised as an e book to help with making some money for themselves, certainly since you might well have done it if you ever considered necessary. Those good tips additionally served to provide a good way to know that other people online have the same dream just as my personal own to know more and more in terms of this matter. I am certain there are a lot more fun instances up front for many who go through your site.

 53. certainly like your web-site however you have to check the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I in finding it very bothersome to inform the truth then again I¡¦ll certainly come again again.

 54. I am no longer positive where you are getting your info, however good topic. I needs to spend a while learning more or figuring out more. Thank you for wonderful info I used to be looking for this info for my mission.

 55. Hello there, I discovered your website via Google at the same time as searching for a related topic, your site got here up, it appears to be like great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 56. With the whole thing which seems to be building throughout this specific subject matter, a significant percentage of opinions are generally relatively exciting. Even so, I beg your pardon, because I can not give credence to your entire idea, all be it radical none the less. It looks to everybody that your opinions are actually not entirely rationalized and in reality you are generally yourself not thoroughly certain of your point. In any case I did enjoy examining it.

 57. With almost everything which seems to be developing inside this specific area, many of your perspectives tend to be relatively stimulating. Nonetheless, I am sorry, but I can not give credence to your entire idea, all be it refreshing none the less. It looks to me that your remarks are generally not totally validated and in reality you are yourself not even totally certain of your assertion. In any case I did enjoy looking at it.

 58. I just hope to inform you that I am new to posting and incredibly loved your write-up. Most likely I am probably to remember your blog post . You simply have impressive article material. Acknowledge it for share-out with us your current site report

 59. A lot of thanks for every one of your labor on this web page. My mother takes pleasure in going through internet research and it’s simple to grasp why. We all notice all relating to the compelling ways you deliver simple guidelines through this web site and as well as improve response from the others about this matter plus our own princess is in fact understanding a lot of things. Enjoy the rest of the year. You’re conducting a wonderful job.

 60. After I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is
  added I receive four emails with the same comment. Perhaps there
  is a way you can remove me from that service?
  Cheers!

 61. I am now not sure where you’re getting your information, however good topic. I needs to spend some time finding out more or understanding more. Thanks for wonderful information I was on the lookout for this info for my mission.

 62. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website provided us with valuable info to work on. You have done an impressive job and our entire community will be thankful to you.

 63. hi!,I like your writing so so much! proportion we be in contact extra approximately your article on AOL? I require a specialist on this space to solve my problem. May be that is you! Having a look forward to see you.

 64. My husband and i have been so ecstatic when Michael could finish up his analysis through the entire precious recommendations he gained from your own web pages. It’s not at all simplistic just to be making a gift of procedures which often people could have been trying to sell. We take into account we’ve got you to thank because of that. Most of the illustrations you made, the easy website navigation, the friendships you will give support to promote – it’s many spectacular, and it’s letting our son and the family recognize that this topic is enjoyable, which is certainly pretty mandatory. Thank you for all!

 65. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 66. I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays..

 67. I not to mention my buddies have been reading the great recommendations found on the website and then before long got a horrible suspicion I had not thanked the web site owner for them. Those people are already consequently stimulated to see all of them and already have in fact been loving those things. We appreciate you indeed being so kind and then for selecting this sort of incredibly good subject areas most people are really desirous to be aware of. My personal honest regret for not expressing appreciation to you earlier.

 68. I have been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all website owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

 69. It’s actually a nice and useful piece of info. I’m satisfied that you simply shared this useful information with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 70. You could certainly see your skills in the paintings you write. The world hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe. Always follow your heart. “History is the version of past events that people have decided to agree upon.” by Napoleon.

 71. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 72. Hey very cool web site!! Man .. Excellent .. Superb .. I’ll bookmark your website and take the feeds also…I am glad to seek out so many useful info here in the put up, we want work out more strategies on this regard, thanks for sharing.

 73. Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 74. I just couldn’t go away your website before suggesting that I extremely enjoyed the usual information a person provide in your guests? Is gonna be back continuously in order to investigate cross-check new posts

 75. Great beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a blog website? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 76. Greetings from Los angeles! I’m bored to tears at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break. I love the info you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how fast your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, great site!

 77. You can certainly see your skills within the paintings you write. The sector hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. At all times go after your heart. “He never is alone that is accompanied with noble thoughts.” by Fletcher.

 78. One other important aspect is that if you are a mature person, travel insurance pertaining to pensioners is something you should really take into consideration. The elderly you are, greater at risk you might be for allowing something awful happen to you while in another country. If you are never covered by a few comprehensive insurance plan, you could have several serious complications. Thanks for discussing your advice on this weblog.

 79. My brother recommended I might like this web site. He was entirely right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 80. Its superb as your other content : D, thanks for posting . “History is a pact between the dead, the living, and the yet unborn.” by Edmund Burke.

 81. Simply wanna comment on few general things, The website layout is perfect, the articles is really excellent. “Drop the question what tomorrow may bring, and count as profit every day that fate allows you.” by Horace.

 82. I needed to create you that little bit of note to give many thanks again over the splendid knowledge you have discussed at this time. It was simply extremely open-handed with people like you to give without restraint what exactly a number of us could have marketed as an electronic book to generate some bucks on their own, precisely since you could possibly have done it if you ever desired. The advice also acted as the good way to realize that some people have similar desire similar to mine to learn somewhat more related to this problem. I’m certain there are numerous more enjoyable situations up front for folks who take a look at your blog.

 83. you are in reality a excellent webmaster. The site loading speed is incredible. It sort of feels that you are doing any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you have done a fantastic activity on this topic!

 84. you are really a good webmaster. The web site loading velocity is incredible. It sort of feels that you’re doing any unique trick. Also, The contents are masterpiece. you’ve done a excellent activity in this topic!

 85. Thanks a lot for providing individuals with a very nice opportunity to read articles and blog posts from this website. It is always so great and also full of amusement for me and my office mates to visit your website on the least 3 times a week to read the fresh things you will have. And indeed, I am also at all times happy with the outstanding pointers you serve. Certain 1 ideas on this page are in reality the most effective I’ve had.

 86. Hello there, simply was alert to your blog through Google, and located that it’s truly informative. I’m gonna watch out for brussels. I will be grateful in case you proceed this in future. A lot of people shall be benefited from your writing. Cheers!

 87. You actually make it seem really easy along with your presentation but I find this topic to be actually something that I think I’d by no means understand. It sort of feels too complex and extremely wide for me. I am taking a look ahead for your next submit, I¡¦ll try to get the hang of it!

 88. You could definitely see your expertise in the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. Always go after your heart.

 89. You are my intake , I possess few web logs and sometimes run out from to post .I conceive this site holds some rattling fantastic info for everyone. “The foundation of every state is the education of its youth.” by Diogenes.

 90. You could certainly see your skills within the paintings you write. The world hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe. All the time go after your heart.

 91. I just couldn’t go away your web site before suggesting that I extremely enjoyed the usual information a person supply to your guests? Is going to be again regularly in order to investigate cross-check new posts

 92. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts. After all I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 93. A lot of thanks for your whole work on this web page. My mom enjoys managing investigations and it’s obvious why. All of us hear all relating to the compelling method you create very helpful strategies by means of this website and strongly encourage response from people on this matter so my child has been discovering so much. Have fun with the rest of the new year. You’re the one conducting a wonderful job.

 94. Great site you have here but I was curious if you knew of any user
  discussion forums that cover the same topics discussed in this article?
  I’d really love to be a part of group where I can get
  responses from other experienced individuals that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know. Thanks!

 95. Admiring the commitment you put into your website and detailed information you provide.
  It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed
  information. Wonderful read! I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 96. I truly appreciate this post. I’ve been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thank you again

 97. Hey this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or
  if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get guidance from
  someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 98. Hello, you used to write magnificent, but the last few posts have been kinda boring… I miss your great writings. Past few posts are just a little out of track! come on!

 99. Hi, i think that i saw you visited my web site so i came to “return the favor”.I am trying to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 100. hi!,I really like your writing so so much! percentage we keep up a correspondence extra about your article on AOL? I require an expert in this house to unravel my problem. Maybe that’s you! Taking a look forward to see you.

 101. great points altogether, you simply won a brand new reader. What could you recommend in regards to your publish that you simply made some days in the past? Any certain?

 102. Hi there, just was aware of your weblog via Google, and located that it is really informative. I am gonna be careful for brussels. I will be grateful for those who proceed this in future. Numerous other people will probably be benefited from your writing. Cheers!

 103. Good write-up, I am regular visitor of one’s blog, maintain up the excellent operate, and It is going to be a regular visitor for a long time.

 104. of course like your web-site however you have to test the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to tell the reality then again I’ll certainly come back again.

 105. Hi, I think your website might be having browser compatibility issues.

  When I look at your website in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that,
  amazing blog!

 106. It is perfect time to make a few plans for the longer term and it is time to be
  happy. I have read this publish and if I may I desire
  to suggest you few fascinating issues or suggestions.
  Perhaps you can write subsequent articles relating to this article.
  I desire to learn more issues about it!

 107. I have discovered that service fees for online degree gurus tend to be an excellent value. For instance a full Bachelors Degree in Communication in the University of Phoenix Online consists of 60 credits at $515/credit or $30,900. Also American Intercontinental University Online makes available Bachelors of Business Administration with a entire school feature of 180 units and a tariff of $30,560. Online studying has made getting your college diploma far more easy because you can easily earn your degree through the comfort of your home and when you finish from office. Thanks for other tips I have learned through the web site.

 108. Just want to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply excellent and i can assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the rewarding work.

 109. Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just extremely wonderful. I actually like what you have acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it wise. I cant wait to read far more from you. This is really a wonderful site.

 110. Somebody essentially assist to make critically articles I’d state. This is the first time I frequented your web page and up to now? I surprised with the research you made to create this actual publish amazing. Wonderful job!

 111. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site offered us with valuable info to work on. You have done a formidable job and our whole community will be grateful to you.

 112. Today, I went to the beach front with my kids.
  I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the
  shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this
  is completely off topic but I had to tell someone!

 113. Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just too fantastic. I actually like what you’ve acquired here, really like what you’re saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible. I can’t wait to read far more from you. This is really a wonderful website.

 114. Oh my goodness! an incredible article dude. Thank you Nevertheless I’m experiencing difficulty with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting an identical rss downside? Anyone who is aware of kindly respond. Thnkx

 115. Whats up very cool website!! Guy .. Beautiful .. Superb .. I will bookmark your site and take the feeds also…I am happy to search out numerous helpful information here within the put up, we need work out extra techniques in this regard, thank you for sharing.

 116. Hello, Neat post. There’s a problem with your web site in web explorer, might check this… IE nonetheless is the market leader and a huge portion of folks will omit your magnificent writing because of this problem.

 117. Hey very cool site!! Man .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your website and take the feeds also…I am happy to find a lot of helpful info right here in the submit, we want develop more strategies on this regard, thanks for sharing.

 118. I have to convey my appreciation for your kind-heartedness giving support to those people who require help on this concern. Your personal dedication to passing the solution all over became pretty good and has without exception allowed men and women like me to get to their aims. Your amazing important facts implies much to me and even further to my mates. With thanks; from everyone of us.

 119. Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a blog website? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 120. Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

 121. With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My website has a lot of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you know any solutions to help protect against content from being ripped off? I’d definitely appreciate it.

 122. Excellent blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m hoping to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely confused .. Any tips? Many thanks!

 123. Woah! I’m really digging the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appeal. I must say you’ve done a awesome job with this. Additionally, the blog loads extremely quick for me on Internet explorer. Excellent Blog!

 124. Woah! I’m really digging the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that “perfect balance” between superb usability and appearance. I must say you’ve done a amazing job with this. In addition, the blog loads super quick for me on Chrome. Superb Blog!

 125. I am really loving the theme/design of your website. Do you ever run into any web browser compatibility issues? A few of my blog readers have complained about my site not working correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any advice to help fix this problem?

 126. Hey there! I understand this is kind of off-topic however I needed to ask. Does building a well-established blog such as yours take a massive amount work? I am brand new to running a blog however I do write in my diary every day. I’d like to start a blog so I can share my experience and views online. Please let me know if you have any suggestions or tips for brand new aspiring bloggers. Thankyou!

 127. Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say great blog!

 128. Hey there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this page to him. Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

 129. Howdy exceptional blog! Does running a blog like this take a massive amount work? I’ve virtually no knowledge of programming however I had been hoping to start my own blog in the near future. Anyway, if you have any suggestions or tips for new blog owners please share. I understand this is off topic nevertheless I simply wanted to ask. Kudos!

 130. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Appreciate it!

 131. Hi I am so grateful I found your blog, I really found you by accident, while I was browsing on Aol for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say cheers for a tremendous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the moment but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the excellent work.

 132. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?

 133. Excellent website you have here but I was curious about if you knew of any user discussion forums that cover the same topics discussed in this article? I’d really like to be a part of group where I can get responses from other experienced people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Bless you!

 134. Hey there, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, great blog!

 135. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks a lot!

 136. Fantastic website you have here but I was curious if you knew of any forums that cover the same topics discussed here? I’d really like to be a part of community where I can get responses from other knowledgeable people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Thanks!

 137. Howdy! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when browsing from my iphone 4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this issue. If you have any recommendations, please share. Thanks!

 138. Whats up very cool website!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I’ll bookmark your site and take the feeds additionally…I’m satisfied to seek out numerous helpful info here within the post, we want develop more techniques in this regard, thank you for sharing.

 139. I would like to show some appreciation to the writer for bailing me out of such a setting. Right after looking out through the world wide web and obtaining proposals which were not beneficial, I believed my life was done. Being alive devoid of the approaches to the problems you have fixed by means of the website is a critical case, as well as the ones that might have negatively damaged my career if I hadn’t noticed your web page. Your own personal talents and kindness in taking care of all the pieces was helpful. I don’t know what I would have done if I hadn’t discovered such a stuff like this. I can also at this moment look ahead to my future. Thanks a lot so much for your high quality and sensible guide. I will not hesitate to refer your web page to any person who will need guidance about this matter.

 140. Thanks for the marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you may be a great author.I will be sure to bookmark your blog and may come back very soon. I want to encourage you continue your great work, have a nice evening!

 141. Excellent blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally overwhelmed .. Any suggestions? Many thanks!

 142. Please let me know if you’re looking for a article writer for your site. You have some really great posts and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an email if interested. Thanks!

 143. Greetings from Los angeles! I’m bored to tears at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break. I love the info you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, very good site!

 144. First of all I want to say fantastic blog! I had a quick question that I’d like to ask if you do not mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your mind before writing. I’ve had difficulty clearing my mind in getting my thoughts out. I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to be lost just trying to figure out how to begin. Any ideas or hints? Cheers!

 145. Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an email. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it improve over time.

 146. With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My website has a lot of exclusive content I’ve either written myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you know any solutions to help prevent content from being ripped off? I’d certainly appreciate it.

 147. Hello there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after checking through some of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!

 148. Hi! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to prevent hackers?

 149. Heya just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same outcome.

 150. Hi there great website! Does running a blog such as this take a massive amount work? I’ve absolutely no knowledge of computer programming however I was hoping to start my own blog in the near future. Anyhow, should you have any ideas or techniques for new blog owners please share. I understand this is off topic nevertheless I simply needed to ask. Thanks!

 151. I was curious if you ever considered changing the page layout of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two pictures. Maybe you could space it out better?

 152. My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on several websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any help would be greatly appreciated!

 153. Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam feedback? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me crazy so any assistance is very much appreciated.

 154. Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Thanks

 155. Howdy! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a marvellous job!

 156. I want to express some appreciation to this writer just for bailing me out of such a matter. As a result of surfing around through the world-wide-web and obtaining tips which were not powerful, I was thinking my entire life was done. Existing without the presence of answers to the issues you’ve sorted out by means of your good guide is a critical case, and the ones which could have badly affected my career if I hadn’t noticed your site. Your main natural talent and kindness in playing with the whole thing was very useful. I don’t know what I would have done if I had not encountered such a solution like this. I can at this time look forward to my future. Thank you so much for your skilled and effective guide. I will not be reluctant to suggest your web site to anyone who will need tips about this topic.

 157. Hiya! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when viewing from my apple iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this problem. If you have any recommendations, please share. With thanks!

 158. Greetings! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when browsing from my apple iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this problem. If you have any suggestions, please share. Thank you!

 159. My spouse and I stumbled over here coming from a different website and thought I might as well check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to looking into your web page yet again.

 160. I really enjoy looking through on this web site, it holds superb blog posts. “One should die proudly when it is no longer possible to live proudly.” by Friedrich Wilhelm Nietzsche.

 161. Today, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 162. Hey would you mind letting me know which hosting company you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good hosting provider at a fair price? Many thanks, I appreciate it!

 163. Hey! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 164. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your webpage? My blog site is in the exact same area of interest as yours and my users would really benefit from some of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Appreciate it!

 165. Hello! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one? Thanks a lot!

 166. Hey just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running off the screen in Firefox. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the issue fixed soon. Thanks

 167. Hiya, I am really glad I have found this info. Today bloggers publish only about gossips and internet and this is actually frustrating. A good web site with exciting content, this is what I need. Thank you for keeping this site, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Can’t find it.

 168. I wanted to thank you for this excellent read!! I definitely loved
  every little bit of it. I’ve got you saved as a favorite to look at new stuff
  you post…

 169. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?

 170. Great blog! Do you have any recommendations for aspiring writers? I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely overwhelmed .. Any recommendations? Thanks!

 171. Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam responses? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me crazy so any help is very much appreciated.

 172. Hello! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no backup. Do you have any methods to prevent hackers?

 173. Hi! I’m at work browsing your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Carry on the outstanding work!

 174. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read?

 175. Simply want to say your article is as astounding. The clearness in your post is simply nice and i could assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.

 176. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to construct my own blog and would like to know where u got this from. thank you

 177. Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 178. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 179. My spouse and I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be precisely what I’m looking for. Would you offer guest writers to write content to suit your needs? I wouldn’t mind producing a post or elaborating on a lot of the subjects you write concerning here. Again, awesome blog!

 180. Hi this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 181. Heya are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need any html coding expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 182. Hello very cool blog!! Man .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your web site and take the feeds also¡KI’m glad to search out a lot of useful info here within the put up, we need work out more strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 183. Simply desire to say your article is as amazing. The clarity in your post is just spectacular and i could assume you are an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 184. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all is needed to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100% certain. Any tips or advice would be greatly appreciated. Thank you

 185. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your webpage? My blog is in the very same niche as yours and my visitors would certainly benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this okay with you. Thanks!

 186. Howdy, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me insane so any help is very much appreciated.

 187. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this outstanding blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will share this blog with my Facebook group. Talk soon!

 188. My developer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a number of websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content into it? Any help would be really appreciated!

 189. Hello! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa? My blog addresses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to send me an email. I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!

 190. Howdy would you mind letting me know which webhost you’re using? I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good hosting provider at a reasonable price? Kudos, I appreciate it!

 191. I have been surfing online greater than three hours lately, but I by no means found any attention-grabbing article like yours. It is pretty price sufficient for me. In my view, if all web owners and bloggers made just right content as you probably did, the internet can be a lot more helpful than ever before.

 192. Howdy would you mind sharing which blog platform you’re using? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!

 193. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 194. Howdy I am so thrilled I found your site, I really found you by mistake, while I was looking on Bing for something else, Anyways I am here now and would just like to say thanks for a incredible post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the minute but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the excellent job.

 195. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?

 196. Hi! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do you have any points or suggestions? Cheers

 197. I’m really enjoying the theme/design of your blog. Do you ever run into any browser compatibility problems? A small number of my blog readers have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any recommendations to help fix this problem?

 198. Thanks for ones marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you will be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will come back in the future. I want to encourage continue your great work, have a nice afternoon!

 199. I don’t know whether it’s just me or if everybody else experiencing issues with your blog. It appears as though some of the text within your content are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them too? This could be a problem with my web browser because I’ve had this happen previously. Kudos

 200. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and everything. But think about if you added some great pictures or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and video clips, this blog could certainly be one of the most beneficial in its niche. Very good blog!

 201. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?

 202. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 203. This design is incredible! You most certainly know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 204. Please let me know if you’re looking for a article writer for your blog. You have some really great posts and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an e-mail if interested. Cheers!

 205. Howdy would you mind stating which blog platform you’re using? I’m looking to start my own blog soon but I’m having a hard time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 206. Woah! I’m really digging the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that “perfect balance” between usability and appearance. I must say that you’ve done a superb job with this. In addition, the blog loads super fast for me on Internet explorer. Outstanding Blog!

 207. Good day! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through many of
  the articles I realized it’s new to me. Regardless, I’m definitely pleased I found it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 208. Hi! I know this is somewhat off-topic however I had to ask. Does managing a well-established website like yours require a massive amount work? I’m completely new to writing a blog however I do write in my journal everyday. I’d like to start a blog so I can share my personal experience and thoughts online. Please let me know if you have any recommendations or tips for brand new aspiring blog owners. Appreciate it!

 209. You actually make it seem so easy along with your presentation however I find this matter to be really one thing which I think I would by
  no means understand. It seems too complex and extremely extensive for
  me. I am taking a look forward for your next post, I’ll attempt to get the grasp of it!

 210. Greetings from California! I’m bored at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break. I love the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, superb blog!

 211. Have you ever considered publishing an e-book or guest authoring on other blogs? I have a blog centered on the same topics you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my subscribers would value your work. If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an e mail.

 212. Hmm it appears like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to everything. Do you have any tips for novice blog writers? I’d really appreciate it.

 213. Hello I am so happy I found your blog page, I really found you by error, while I was researching on Aol for something else, Anyways I am here now and would just like to say thanks a lot for a incredible post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the minute but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the superb work.

 214. Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine. Please let me know where you got your theme. Appreciate it

 215. Hello are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any html coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 216. Greetings from Colorado! I’m bored at work so I decided to browse your blog on my iphone during lunch break. I love the information you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, great site!

 217. Hi there! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through some of the articles I realized it’s
  new to me. Anyhow, I’m certainly pleased I found it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

 218. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 219. Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine. Please let me know where you got your design. With thanks

 220. Woah! I’m really digging the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appeal. I must say you have done a awesome job with this. In addition, the blog loads extremely quick for me on Safari. Excellent Blog!

 221. Hello just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.

 222. Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out. Please let me know where you got your design. Thank you

 223. Have you ever thought about writing an e-book or guest authoring on other websites? I have a blog based on the same information you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my viewers would appreciate your work. If you’re even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

 224. Hi there I am so grateful I found your site, I really found you by mistake, while I was searching on Askjeeve for something else, Anyhow I am here now and would just like to say many thanks for a remarkable post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the minute but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the excellent job.

 225. Appreciating the dedication you put into your blog and detailed information you provide. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed information. Wonderful read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 226. Hey there would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a hard time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!

 227. This design is spectacular! You obviously know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 228. Fantastic blog! Do you have any suggestions for aspiring writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely overwhelmed .. Any tips? Cheers!

 229. Appreciating the time and effort you put into your blog and in depth information you present. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed information. Great read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 230. Thanks for your personal marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you could be a great author.I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back in the future. I want to encourage you to ultimately continue your great work, have a nice day!

 231. Hi there just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running off the screen in Ie. I’m not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The design look great though! Hope you get the problem fixed soon. Thanks

 232. Hmm it appears like your site ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything. Do you have any helpful hints for novice blog writers? I’d really appreciate it.

 233. Thank you for sharing excellent informations. Your site is so cool. I’m impressed by the details that you¡¦ve on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and just couldn’t come across. What a great site.

 234. With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement? My blog has a lot of exclusive content I’ve either written myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any ways to help reduce content from being stolen? I’d certainly appreciate it.

 235. I’m truly enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Excellent work!

 236. My spouse and I absolutely love your blog and find most of your post’s to be exactly I’m looking for. Does one offer guest writers to write content available for you? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on most of the subjects you write related to here. Again, awesome blog!

 237. Hey! I understand this is kind of off-topic however I had to ask. Does running a well-established blog such as yours take a massive amount work? I am brand new to operating a blog however I do write in my journal everyday. I’d like to start a blog so I can share my personal experience and thoughts online. Please let me know if you have any recommendations or tips for new aspiring blog owners. Appreciate it!

 238. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on various websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be really appreciated!

 239. I was wondering if you ever considered changing the structure of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures. Maybe you could space it out better?

 240. Undeniably consider that which you said. Your favorite reason appeared to be on the net the easiest thing to take into account of. I say to you, I definitely get irked whilst other folks think about worries that they just do not recognise about. You controlled to hit the nail upon the top as smartly as defined out the entire thing with no need side effect , other folks can take a signal. Will probably be again to get more. Thank you

 241. Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Appreciate it

 242. Hello! I know this is sort of off-topic however I had to ask. Does building a well-established blog such as yours require a massive amount work? I’m completely new to writing a blog however I do write in my diary on a daily basis. I’d like to start a blog so I can easily share my own experience and views online. Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring bloggers. Thankyou!

 243. My coder is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on numerous websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any kind of help would be really appreciated!

 244. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 245. Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 246. Heya just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same results.

 247. I have been absent for a while, but now I remember why I used to love this site. Thanks, I will try and check back more often. How frequently you update your web site?

 248. I have learn some good stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I wonder how so much attempt you place to create such a fantastic informative web site.

 249. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I’m hoping the same high-grade site post from you in the upcoming also. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own site now. Actually the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a great example of it.

 250. Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have developed some nice methods and we are looking to swap strategies with others, be sure to shoot me an e-mail if interested.

 251. Howdy! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to give it a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Fantastic blog and terrific style and design.

 252. Please let me know if you’re looking for a writer for your blog. You have some really great articles and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an email if interested. Thank you!

 253. I simply had to thank you so much again. I’m not certain the things that I could possibly have carried out without those ideas discussed by you regarding this area. This has been a difficult matter for me, but observing this professional avenue you processed the issue forced me to weep for joy. Extremely happier for your service and as well , pray you really know what a great job your are accomplishing training many others all through a web site. More than likely you haven’t come across all of us.

 254. Howdy! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I really enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same topics? Thank you!

 255. Hi there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I really enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same topics? Thanks!

 256. Hello! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to stop hackers?

 257. Have you ever thought about writing an ebook or guest authoring on other sites? I have a blog based on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my viewers would value your work. If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an email.

 258. Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam feedback? If so how do you stop it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me insane so any assistance is very much appreciated.

 259. Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

 260. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this from. thank you

 261. Buy Viagra Without Prescription Cialis 2 5 Mg Online Nolvadex Tablets [url=http://ordercheapvia.com]viagra[/url] Potenzmittel Viagra Ebay Cystitis Keflex Isotretinoin Cod Accepted Website

 262. Hey would you mind letting me know which hosting company you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good web hosting provider at a fair price? Many thanks, I appreciate it!

 263. Hello! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

 264. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 265. Does your blog have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it improve over time.

 266. This design is incredible! You definitely know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 267. Hey there, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!

 268. Hey there just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to be running off the screen in Internet explorer. I’m not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The design look great though! Hope you get the problem resolved soon. Kudos

 269. Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; we have created some nice practices and we are looking to swap methods with other folks, be sure to shoot me an email if interested.

 270. I was just seeking this info for some time. After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your website. I wonder what’s the lack of Google strategy that do not rank this type of informative sites in top of the list. Normally the top sites are full of garbage.

 271. My developer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a number of websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any help would be greatly appreciated!

 272. Have you ever thought about creating an e-book or guest authoring on other blogs? I have a blog based upon on the same topics you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my audience would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an email.

 273. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% sure. Any tips or advice would be greatly appreciated. Many thanks

 274. Hey there just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to be running off the screen in Safari. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The design and style look great though! Hope you get the problem solved soon. Many thanks

 275. Hello, Neat post. There is a problem along with your site in internet explorer, may test this… IE still is the marketplace chief and a huge component to people will leave out your wonderful writing because of this problem.

 276. Howdy! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept chatting about this. I will forward this article to him. Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!

 277. I’m not sure exactly why but this blog is loading very slow for me. Is anyone else having this problem or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 278. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100% positive. Any tips or advice would be greatly appreciated. Appreciate it

 279. Greetings from Ohio! I’m bored at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break. I really like the information you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how fast your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, awesome site!

 280. Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine. Please let me know where you got your theme. Bless you

 281. Hello this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 282. Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.

 283. Great blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely overwhelmed .. Any ideas? Thanks!

 284. Greetings! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My site covers a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way!

 285. Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam responses? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me mad so any help is very much appreciated.

 286. I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be just what I’m looking for. can you offer guest writers to write content for you? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a number of the subjects you write in relation to here. Again, awesome web log!

 287. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your webpage? My website is in the exact same niche as yours and my visitors would really benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this ok with you. Regards!

 288. Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other blogs? I have a blog centered on the same topics you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my readers would appreciate your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

 289. Hi there would you mind sharing which blog platform you’re using? I’m looking to start my own blog soon but I’m having a tough time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 290. I have read several good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how a lot attempt you put to create one of these fantastic informative web site.

 291. Hello exceptional website! Does running a blog like this take a lot of work? I have no knowledge of programming however I was hoping to start my own blog in the near future. Anyhow, should you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I know this is off topic but I just had to ask. Thanks!

 292. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to construct my own blog and would like to find out where u got this from. thanks

 293. Hello! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My website goes over a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Great blog by the way!

 294. Hi there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 295. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% sure. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Many thanks

 296. Greetings! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same topics? Thanks a lot!

 297. Excellent blog you have here but I was wondering if you knew of any user discussion forums that cover the same topics discussed in this article? I’d really love to be a part of group where I can get responses from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Kudos!

 298. Hey! This post could not be written any better! Reading this post reminds me of my previous room mate! He always kept chatting about this. I will forward this post to him. Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!

 299. Hey there! This post could not be written any better! Reading this post reminds me of my previous room mate! He always kept chatting about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 300. I do not know whether it’s just me or if everyone else experiencing problems with your website. It appears as though some of the text within your posts are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them too? This may be a problem with my internet browser because I’ve had this happen before. Kudos

 301. Hi! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa? My blog addresses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to send me an email. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 302. Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 303. I’m really enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Exceptional work!

 304. My partner and I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be precisely what I’m looking for. Does one offer guest writers to write content to suit your needs? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on most of the subjects you write related to here. Again, awesome site!

 305. Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to shoot you an email. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it improve over time.

 306. I cling on to listening to the reports talk about getting free online grant applications so I have been looking around for the finest site to get one. Could you advise me please, where could i acquire some?

 307. I’ve been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

 308. Does your blog have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it improve over time.

 309. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 310. Have you ever considered creating an ebook or guest authoring on other blogs? I have a blog based on the same ideas you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my viewers would enjoy your work. If you’re even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

 311. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 312. Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such fantastic info being shared freely out there.

 313. I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this site. Thank you, I will try and check back more often. How frequently you update your web site?

 314. hello there and thank you for your information – I have definitely picked up something new from right here. I did however expertise a few technical points using this site, as I experienced to reload the site lots of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and could damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective exciting content. Ensure that you update this again soon..

 315. you’re really a good webmaster. The web site loading speed is amazing. It kind of feels that you are doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterwork. you’ve done a excellent activity on this topic!

 316. I’m writing to let you know what a terrific experience my wife’s princess undergone reading through your web page. She mastered plenty of details, most notably how it is like to have an ideal giving style to let certain people easily grasp chosen hard to do subject areas. You undoubtedly did more than visitors’ desires. Thank you for rendering those precious, dependable, revealing and also easy tips about this topic to Evelyn.

 317. What i don’t understood is in reality how you’re now not really a lot more smartly-appreciated than you might be right now. You’re so intelligent. You understand thus significantly in terms of this topic, made me personally consider it from numerous numerous angles. Its like men and women are not interested until it is something to do with Lady gaga! Your individual stuffs great. Always care for it up!

 318. Good day! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!

 319. Hi! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to take a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Fantastic blog and excellent style and design.

 320. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and all. Nevertheless just imagine if you added some great photos or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and video clips, this site could undeniably be one of the most beneficial in its niche. Terrific blog!

 321. Greetings from Carolina! I’m bored at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I really like the information you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how fast your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, very good site!

 322. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that “perfect balance” between usability and visual appearance. I must say you have done a fantastic job with this. Additionally, the blog loads extremely quick for me on Firefox. Outstanding Blog!

 323. Yesterday, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!

 324. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and everything. Nevertheless think about if you added some great images or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and clips, this site could undeniably be one of the best in its field. Good blog!

 325. Thank you a lot for providing individuals with an extraordinarily splendid opportunity to read from this web site. It is often so nice plus jam-packed with a great time for me personally and my office co-workers to search your website the equivalent of thrice weekly to read through the new tips you will have. Not to mention, I’m so actually astounded concerning the extraordinary information served by you. Some 3 ideas in this post are basically the best we have had.

 326. Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 327. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 328. It is perfect time to make a few plans for the future and it is time to be happy. I’ve learn this post and if I may I desire to recommend you some attention-grabbing things or suggestions. Maybe you can write subsequent articles relating to this article. I wish to read more issues about it!

 329. You are my breathing in, I have few blogs and often run out from brand :). “He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past.” by George Orwell.

 330. I am not sure where you’re getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for excellent info I was looking for this information for my mission.

 331. I think this is among the most significant information for me. And i am glad reading your article. But want to remark on few general things, The site style is ideal, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 332. I do agree with all the ideas you’ve presented for your post. They are really convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are too short for beginners. May just you please lengthen them a little from next time? Thank you for the post.

 333. I am really loving the theme/design of your weblog. Do you ever run into any web browser compatibility issues? A handful of my blog readers have complained about my site not working correctly in Explorer but looks great in Firefox. Do you have any solutions to help fix this issue?

 334. Hi there this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!