همین امروز خودتان را برای زلزله آماده کنید

اگر در همین لحظه ناگهان زلزله اتفاق بیفتد در خانه ی شما چه اتفاقی خواهد افتاد؟

آیا ساختمان خانه ی شما در برابر زلزله مقاوم سازی شده است؟اگر جوابتان بله است باید بگویم که خداراشکر اما این کافی نیست چرا که در هنگام زلزله بسیاری از آسیب های جانی در اثر خرابی خانه نیست بلکه در اثر آماده نبودن خانه و افراد برای زلزله است مثلا در اثر سقوط اشیا سنگین بر روی سر افراد، آتش سوزی پس از زلزله و …

با توجه به ماهیت زلزله که ناگهانی اتفاق می افتد و همچنین باتوجه به زلزله خیز بودن اغلب مناطق ایران خواندن این مطلب را جداً به همه ی هم وطنانمان توصیه می کنیم

همین امروز یک بار برای همیشه تمام مراحل پیش از وقوع زلزله ، هنگام وقوع زلزله و پس از آن را بیاموزید تا در صورت بروز چنین حادثه ای نجات بخش خود و خانواده تان باشید.

1afb3330df2f33bd725e14d3bf80f075

7 مرحله برای ایمنی در برابر زلزله

این اطلاعات بر گرفته از( ESP(E M E R G E N C Y S U R V I V A L P R  G R A M است.

مرحله اول :

همین الان شروع به ایمن سازی کنید !

خطرات بالقوه در خانه یتان را شناسایی کنید  و شروع به رفع آنها نمایید

ایمنی در برابر زلزله  تنها مقاوم سازی ساختمان ها نیست؛ برای کاهش خسارات جانی و مالی ناشی از زلزله باید وسایل داخل ساختمان مان را نیز  ایمن کنیم.

شما باید وسایل زیر را ایمن کنید.

 1) اجسام سنگینی که افتادن آنها می تواند  به شما صدمه بزند

 2) اجسام گران قیمت یا شکستنی که از بین رفتن آنها برای شما از نظر اقتصادی اهمیت زیادی دارد. علاوه بر وسایل داخل منزل ، لوازم موجود در جاهای دیگر مثل گاراژ را برای جلوگیری از صدمه زدن به وسلیه نقلیه یا مواد اشتعال زا  ایمن کنید.

حالا کارهای ساده ای را انجام دهید که اگر فردا زلزله رخ دهد می تواند شما را در برابر آن محافظت کنند. خب، با کارهایی مثل دور کردن کتاب خانه  از رختخواب ، مبل ودیگر جاهایی که می خوابید یا می نشینند، شروع کنید. اجسام سنگین را به  طبقات پایین تر کمد یا کتابخانه انتقال دهید.بعد شروع کنید به  جستجوی دیگر  وسایل موجود در منزلتان، که ممکن است در هنگام زلزله برایتان خطرناک باشند.

 در آشپزخانه:

در کابینت ها که خوب چفت نشده باشند در هنگام زلزله به شدت باز شده و باعث ریختن ظروف شیشه ای و چینی روی زمین می شوند. بهتر است از قفلهای مناسب(قفل بچه ها، قلابدار) برای جلوگیری از این اتفاق استفاده شود . برای جلوگیری از آتش سوزی، وسایل گازی باید رابط های نرم داشته باشند. یخچال و وسایل بزرگ را با بستن آنها  بوسیله  تسمه به دیوار ایمن کنید.

وسایل الکترونیکی

تلویزیون ، رادیو ضبط ، کامپیوتر ، ماکرویو و دیگر وسایل الکتریکی،  سنگین و گران قیمت هستند. آنها را می توان با تسمه و بستهای فنری ایمن کرد.

وسایل روی قفسه ها و میز های بلند

وسایل دکوری ، چینی ، ظروف سفالی و لامپ ها می توانند درهنگام زلزله تبدیل به وسایلی مرگبار شوند. بهتر است از چسبها یا بتونه هایی که به وسایل آسیب نمی رساند برای محکم کردن آنها استفاده کنید. وسایل سنگین و شکستنی را به قفسه های پایین انتقال دهید.

 اشیاء آویزان کردنی

آیینه ها ، قاب عکس ها و دیگر اشیاء بایستی  بوسیله قلاب بسته آویزان شوند. با انجام این کار در هنگام زلزله از دیوار پرتاب نمی شوند. عکس ها و آیینه ها  را می توان با زدن بتونه به گوشه های آنها ایمن تر کرد.فقط از پرده های نرم ولطیف در بالای تخت خواب ها و مبل ها استفاده کنید.

وسایل خانه

 وسایلی همچون کتابخانه و بوفه­ را از بالا به دیوار متصل کنید. اطمینان حاصل کنید که وسایل به خوبی محکم شده­اند. اتصالهای نرمی مثل تسمه های پلاستیکی که اجازه می دهند اشیاء بلند بدون افتادن،  تاب بخورند ، باعث کاهش تغییر شکل میخ ها می شود .قفسه های سست را می توان با بکارگیری بتونه در گوشهای آن ایمن نمود .

آبگرمکن

آبگرمکن نا امن  ممکن است سقوط کند و همزمان موجب ترکیدگی اتصالات  آب وگاز گردد. بوسیله دو  تسمه اطراف آبگرمکن را به دیوار وصل کنید.  شکل یکی از روشهای بستن آبگرمکن را نشان می دهد . داشتن ابزارهای معمولی  شما را در این کار کمک میکند؛ بایستی یک لوله رابط مسی نرم به عنوان یدک داشته باشید؛ تا در صورت خرابی لوله اصلی مورد استفاده قرار گیرد

مرحله دوم :

برنامه ریزی کنید

برنامه ای برای مواجهه با خطر تنظیم نمایید .

 آیا افراد خانواده تان آمادگی برای رویارویی با یک زلزله بزرگ را دارند؟ قبل از وقوع زلزله بعدی همه افراد خانواده باید با یکدیگر برنامه ریزی کنند تا هر فرد بداند قبل ،هنگام وبعد از چه کاری باید انجام دهد .

وقتی زلزله تمام می شود باید آماده اتش سوزی های بعدی، قطع سرویسهای عمومی و ارتباطی و همچنین پس لرزه های بزرگ باشیم. این برنامه ریزی برای مواقع اضطراری هم مفید خواهد بود.

بیشتر مراکز دولتی  ، مدارس و مراکز تجاری برنامه ریزیهای برای مقابله با انواع حوادث و موارد اضطراری دارند. خانوده شما هم بایستی یک چنین برنامه را داشته باشد . ایمنی و سلامتی شما خیلی مهم است. اگر شما قبلا چنین طرحی را آماده کرده اید .حالا آن را مجددا بررسی کنید.

emergency-preparedness-southwind-lakes-homeowners-association-inc-h476tx-clipart

طرحی برای ایمن بودن در هنگام حادثه

تمرین کنید  که چگونه ” خودتان را بیاندازید ،پناه بگیرید وصبر کنید.” تا وقتی که احساس کنید وضعیت عادی است.

شناسایی نقاط امن در هر اتاق ،  مثل زیر میزها .

یاد بگیرید در جاییکه هستید چطور از خودتان محافظت کنید وقتی زلزله رخ می دهد.

حالا نوبت برنامه ریزی است که بدانید بعد از زلزله چه واکنشی باید انجام دهید.

کفش و چراغ قوه در کنار تخت خوابتان داشته باشید.

به هر یک از افراد خانواده آموزش دهید که در مواقع اضطراری اگر گیر  افتادند  ، چطورسوت بزنند  و یا با زدن ضربات سه مرتبه ای و مکرر به اجسام  دیگران را از محل خود آگاه کنند.

موارد مورد نیاز اعضای خانواده و همسایگانی که دارای شرایط  ویژه ای هستند همچون صندلی چرخ دار ،  چوب دستی، رژیم های غذایی یا داروئی مخصوص را  در نظر بگیرید.

دوره های آموزشی  کمک های اولیه هلال احمر وروش  احیاء قلب (CPR) را فرا بگیرید. می توانید  از کسی از نزدیکانتان  که آموزش دیده اند دوره های مذکور را فرا بگیرید.

محل وچگونگی قطع  آب و گاز ، برق را شناسایی کنید و وسایل مورد نیاز را برای این منظور  در دسترس نگه دارید . اطمینان حاصل کنید  که شما می دانید چطور باید گاز ،آب و برق در منزلتان  را قطع  کنید .اگر بو و یا نشتی گاز را استشمام کردید ، سریعاْ آن را قطع  کنید .

از آتش نشانی محل تان یاد بگیرید که چطور از کپسول اطفاء حریق استفاده می شود.

هشداردهنده های  آتش نصب کنید وماهیانه آنها را تست کنید. باتری را هر سال یک بار یا وقتی که صدای جیر جیر می دهد (سیگنال باتری ضعیف ) عوض کنید.

بررسی کنید که در شهر یا کشور تان کمیته بلایای طبیعی هست یا نه . اگر هست در باره نحوه فعالیت آن آگاهی پیدا کنید.

حالا برای ارتباط با یکدیگر و بازگشت به حالت عادی بعد از بحران برنامه ریزی کنید.

 یک محل امن  خارج از منزلتان برای ملاقات کردن افراد خانواده با یکدیگر بعد از بحران  تعیین کنید.

شخصی را خارج از شهرتان که همه افراد خانواده او را می شناسند و می توانند برای دریافت اطلاعات مطمئن با وی تماس بگیرند تعیین کنند.

لیستی از شماره تلفنهای مهم را در اختیار همه افراد خانواده قراردهید

مشخص نمائید بعد از زلزله اگر منزل تان غیر قابل سکونت شد کجا  ممکن است ساکن شوید  ( با  دوستان یا آشنایی تان  در این زمینه هماهنگ باشید ).

در مورد طرح موارد اضطراری در مدرسه فرزندنتان اطلاعات کامل داشته باشید .کارت اطلاعات ضروری همراه فرزندنتان باشد .

کپی های از سندهای ضروری ، همچون شناسنامه ها ، دفترچه بیمه ها وسندها با جلد های ضد آب را در کیف ایمنی نگه دارید.  فهرستی از اموال تان را تهیه نمایید ( یک لیست و عکس یا فیلم از اموالتان )

famly_43

مرحله سوم :      

کیف ایمنی تهیه کنید

همه باید کیف های ایمنی داشته باشند.یک کیف در منزلتان، یکی دیگر در ماشینتان و سومی را در محل کار یا مدرسه  نگه داری کنید.این کار به شما کمک می کند حتی اگر ساختمان شما کاملاً خراب شود یکی از این کیفها را در اختیار داشته باشید. برای کیف ایمنی شخصی بهتر است از کوله پشتی یا کیف های کوچک دیگر استفاده کنید زیرا برای حمل و نقل راحت تر هستند. این کیف ها برای  بیشتر موارد اضطراری مفید خواهند بود. سعی کنید مواردی را که در این بروشور آورده شده است در این کیف جای دهید.

بعد از یک زلزله یا بلای دیگر ممکن است برق ،آب، حمل و نقل، سیستمهای ارتباطی و دیگر سیستم های مهم برای چند روز قطع شوند. ستادهای حوادث و بیمارستانها ممکن است تخریب شده و نتوانند به موقع به کمک شما بیایند. دانستن کمکهای اولیه و داشتن موارد حیاتی،  زندگی را برای شما راحتتر کرده و باعث می گردد در مقابل حوادث آینده بهتر عمل کنید. علاوه بر کیف ایمنی شخصی، یک کیف ایمنی مربوط به کل خانواده را تهیه کرده و در محلی قابل دسترس قرار دهید( مثلاً در یک محفظه ضد آب چرخدار که براحتی حرکت می نماید). در این کیف بایستی موارد مذکور در این بروشور برای سه روز تا یک هفته موجود باشد.

موارد مربوط به کیف ایمنی شخصی:

       داروها، دفترچه بیمه یا نسخه های دارویی مهم، نام دکتر و اطلاعات شخصی

       فرم رضایت پزشکی برای بستگان

       جعبه کمکهای اولیه و دستورالعمل آن

       دستکشهای کار(غیر لاستیکی)

       ماسک گردو غبار

       عینک یا لنزهای یدک به همراه محلول شستشو

       بطری آب

       سوت( برای مشخص کردن محلتان به نیروهای امدادی)

       کفشهای محکم

       پول اضطرری

       نقشه شهر

       فهرست تلفن مراکز اورژنس خارج ار منطقه شما

       غذای فاسد نشدنی با آب و کالری زیاد

       در بازکن

       فلاشر با باطری اضافی

       موارد بهداشتی شخصی

       دستمالهای مرطوب

       موارد تفریحی مانند بازی، مداد رنگی، نوشت افزار، عروسک برای کودکان

       موارد بهداشتی خاصی که برای شما یا دیگر اعضای خانواده تان مانند سالمندان، ناتوانان، بچه های کوچک و حیوانات لازم است.

       کیسه پلاستیکی

       لباسهای اضافی

       کپی کارتهای شناسایی ( گواهینامه رانندگی، کارت شناسایی شغلی و غیره)

موارد مربوط به کیف ایمنی خانواده:

       فلاشر با باطری اضافی

       آچار برای بستن فلکه گاز و آب

       دستکشهای محکم کاری

       نایلونهای ضخیمی که از آنها می توان در کارهای مختلفی مانند جمع آوری زباله، حفاظت در برابر باران و دیگر موارد استفاده کرد

       رادیوی قابل حمل با باطری های اضافی

       فلاشر اضافی

       آب آشامیدنی( حداقل یک گالن برای هر نفر در روز)

       غذاهای کنسرو شده

       در باز کن

       گاز پیک نیک برای پخت و پز در بیرون و کبریت در صورت لزوم

       لباس نرم و راحت شامل جورابهای اضافی

       پتو یا کیسه خواب و چادر

       کپی مدارک مهم مانند مدارک بیمه

       تشخیص دهنده آتش

       کیف پلاستیکی

       داروهای اساسی

مواد فاسد شدنی در کیف ایمنی شامل غذا، آب، دارو، مواد جعبه کمکهای اولیه، و باطری را هر ساله عوض نمایید

shaman-survival-kit

4wd-camping-first-aid-kit_2929_800x700

  مرحله چهارم :

 آیا محل زندگیتان امن است ؟

نقاط ضعف ساختمانتان را شناسایی کنید و آنها را تقویت نمایید. ساختمانها طوری ساخته می شوند که در برابر نیروی ثقلشان که به طرف پایین است مقاومت می نمایند؛ در حالی که زلزله، ساختمانها را در همه جهات مخصوصاً جهت افقی تکان می دهد.  چند عامل مختلف می توانند مقاومت ساختمان را در برابر نیروهای زلزله کم کند.

مشکلات معمول ساختمان

بیشتر ساختمانها به اندازه لازم مقاوم نیستند. در ادامه  مشکلاتی که بیشتر ساختمانها دارند و چگونگی رفع آنها، آمده است. وقتی متوجه شدید که ساختمانتان یک یا چند مورد از اشکالات را دارد با تعیین اولویت شروع به رفع آنها کنید. (اگر شما مستاجرید به بخش پایانی توجه کنید).

فونداسیون ضعیف: به زیر ساختمانتان نگاه کنید. اگر فونداسیون خراب شده و یا به شکل فونداسیونهای منفرد ساخته شده است با پیمانکار یا مهندسین مجرب در رابطه با جایگزینی آن با فونداسیون گسترده مشاوره کنید. بولتهای داخل Mudstill پیدا کنید. فاصله آنها نباید بیش از 1.8 متر در ساختمانهای یک طبقه و  1.2 متر در ساختمانهای چند طبقه باشد. افزودن بولت در ساختمانهایی که شرایط لازم را ندارد یکی از مهمترین گامها در مقاوم سازی است. اینکار می تواند بوسیله یک پیمانکار یا برخی از افراد که در مقاوم سازی ساختمانها تجربه دارند انجام گردد.

دیوارهای ناقص و متصل نشده

خانه هایی که دارای ستونهای غیر متصل به هم هستند بایستی ستونهای آنها توسط ورقه هایی به هم وصل گردد.

شما یا پیمانکارتان می توانید دیوارهای سست را با هزینه ای نه چندان زیاد مقاوم کنید.

طبقات اول نرم: به خروجی های بزرگ در طبقه اول توجه کنید( مانند در پارکینگ یا خانه های چوبی که روی پایه هایی باز ساخته می شوند). با متخصصین جهت مقاوم سازی این بخشها مشورت کنید.

خانه های آجری: تمام ساختمانهای آجری باید مقاوم سازی شوند. برخی تشکیلات، برنامه های مدونی برای مقاوم سازی این نوع از ساختمانها دارند. اگر شما بخشهای آجری در ساختمانتان دارید بایستی با متخصصین در این رابطه مشورت کنید.  تخریب شومینه های غیرمقاوم، مشکل معمول در هنگام زلزله است.

ایمنی در برابر آتش: یک برنامه مقابله با آتش سوزی در داخل و خارج خانه تهیه کنید.

برنامه خارج خانه: منطقه ی ایمنی یرای مقابله با آتش در اطراف خانه تان ایجاد کنید( 30 متر دور خانه). درختها، ستونهای چوبی و خرده چوب تا حد امکان نباید در این منطقه قرار داشته باشند.

برنامه داخل خانه: سیمهای برق خانه را به دقت چک کنید که ترک خوردگی، یا بخشی ضعیف نداشته باشند. از عبور دادن سیم از جلوی در یا زیر فرش خودداری کنید. وجود سیستم اعلام خطر خساس به دود در هر خانه ای لازم است. این سیستم را هر ماهه چک کرده و باطزیهای آن را هر ساله عوض کنید.

برای آنها که مستاجرند:

به عنوان مستاجر کنترل کمتری روی ترکیب سازه ای ساختمان دارید ولی می توانید این موارد را چک کنید:

ساختمانهای آپارتمانی می توانند همان مشکلات خانه ها را داشته باشند.

ساختمانهایی که از آجر ساخته شده اند یا داری طبقات نرم هستند(ورودی پارکینگ) تلفات زیادی را در زلزله ها ایجاد می کنند.

گسیختگی پی یا دیوارهای نامقاوم باعث ضرر اقتصادی زیادی می شوند ولی مرگ و میر زیادی را به همراه نداردند.

مواردی که به کناره های ساختمان متصل می گردند (مانند راه پله ها و بالکنها) معمولا در زلزله  خراب شده و موجب زخمی شدن افراد زیر آنها می گردند.

موارد زیر را از صاحبخانه بپرسید:

چه کار مقاوم سازی برای ساختمان انجام شده است؟

آیا آبگرمکن بوسیله تسمه به دیوار متصل گردیده است؟

آیا می توانم وسایلم را به دیوار محکم کنم؟

مرحله پنجم :

 بیفتید ،پناه بگیرید و صبر کنید

 خودتان را در هنگام تکان های زلزله محافظت کنید:

 یاد بگیرید در هنگام یک زلزله هر کجا که هستید(خانه، محل کار، یا مدرسه)چکار باید  انجام دهید.  انجام دادن حرکت های بجا  ، همچون “افتادن ، پناه گرفتن و صبر کردن” . می تواند زندگیتان را نجات دهد  و خطر مرگ ومیر و جراحت را کاهش دهد .در هنگام زلزله ، روی زمین بیفتید ،زیر یک میز محکم پناه بگیرید و محکم به آن بچسبید. تا هنگامی که تکان های زلزله متوقف شود  شما هم با میز حرکت کنید.

خطرناکترین محلها در زلزله در نزدیکی دیوار های  بیرونی است. پنجره ها ، نما های بیرونی و گچبری ها اغلب اولین قسمت های از ساختمان هستند که فرو می ریزند. برای پرهیز از این مناطق اگر داخل خانه هستید همان داخل بمانید و اگر خارج ساختمان هستید بیرون بمانید.

به زیر چارچوب در نروید :

تصویری که از زلزله های قدیمی داریم نشان داده است که در ساختمانهای خشتی و آجری تنها جایی که پابرجا مانده است چارچوب درها است. همین موضوع باعث شد که مدتها چارچوب در به عنوان جایی مناسب برای پناه گیری مطرح گردد. این درست است؛ اما به شرطی که شما در یک ساختمان قدیمی و غیر استاندارد زندگی کنید. در ساختمانهای امروزی چارچوب در، هیچ مزیت یا مقاومت بیشتری نسبت به دیگر بخشهای ساختمان ندارد. به جای چارچوب در، بهتر است زیر میز محکم پناه بگیرید.

در خانه :

بیفتید ،پناه بگیرید ،و صبر کنید.در هنگام وقوع زلزله ، روی زمین بیفتید ، زیر یک میز محکم پناه بگیرید و محکم به آن بچسبید . تا هنگامی که تکان های زلزله ادامه دارد  شما هم با میز حرکت کنید. اگر نزدیک میز نیستید ، روی زمین در کنار یک دیوار داخلی بیفتید و از سر و گردنتان با دستانتان محافظت کنید. از دیوارهای بیرونی ، پنجره ها ، اشیاء آویزان، آیینه ها، کمدها و دیگر اجسام بلند، وسایل بزرگ و کابینت های آشپزخانه با اجسام سنگین یا شیشه ای  دوری کنید. بیرون نروید!

در رختخواب :

اگر در رختخواب هستید ،صبر کنید و آنجا بمانید و سرتان را با یک بالش محافظت کنید. در هنگام زلزله اگر جای خودتان بمانید احتمال زخمی شدنتان کمتر است زیرا معمولاً شیشه های شکسته در کف خانه موجب زخمی شدن افرادی می شود که روی زمین می غلطند یا سعی می کنند به بیرون بروند

در برج ها :

بیفتید ، پناه بگیرید و صبر کنید .از پنجره ها و دیگر وسایل خطرناک دوری کنید . از آسانسور استفاده نکنید .اگر سیستم های اعلان آتش روشن شدند تعجب نکنید.

در بیرون از خانه :

اگر امکان دارد به جایی دور از ساختمانها بروید. از سیم های برق ، درختان ، علامت ها ، ساختمانها ، وسایل نقلیه و دیگر خطرات دور شوید .

هنگام رانندگی: در کنار جاده و خیابان پارک کنید و ترمز دستی را بکشید .

از پل های هوایی ، پل های عابر ، سیم های برق ، علامت ها و دیگر خطرات دوری کنید.

 تا هنگامی که تکان های زلزله ادامه دارد، داخل وسیله نقلیه بمانید.

اگر سیم برقی روی ماشین افتاد،داخل ماشین بمانید تا فردی تعلیم دیده سیم را بردارد.

در استادیوم یا سالن تئاتر: در صندلی تان بمانید و سر و گردنتان را با دستانتان محافظت کنید.

سعی کنید تا اتمام  تکان های زلزله  در جایتان باقی بمانید.

بعد از آن در حالی که به اطرافتان برای دوری از وسایلی که امکان سقوط دارند توجه می کنید به آرامی محل را ترک کنید.

کنار ساحل :بیفتید ، پناه بگیرید و صبر کنید تا هنگامی که تکان های زلزله متوقف شود.

 حدس بزنید آخرین تکان ها چقدر طول می کشد.

اگر آخرین تکان شدید 20 ثانیه یا بیشتر است فورا به سمت ارتفاع بروید چون ممکن است در اثر زلزله یک تسونومی بوجود آمده باشد. سعی کنید تا 3 کیلومتر از ساحل دور شوید طوریکه در ارتفاعی در حدود 30 متر بالای سطح دریا قرار گیرید.  برای اینکار منتظر اعلام خطر از سوی مسئولین نباشید. معمولاً در این مواقع پیاده روی بهتر از استفاده از اتومبیل است. زیرا کمتر با مشکل ترافیک و دیگر مسائل روبرو خواهید بود.

 پایین دست یک سد: سدها ممکن است طی یک زلزله بزرگ خراب شوند. معمولا این تخریب یکباره صورت نمی گیرد ولی شما باید محدوده سیل گیر را خوب بشناسید و در صورت لزوم  برای تخلیه اضطراری آماده باشید.

earthquake-safety

مرحله ششم :

 بررسی کنید

 بعد از زلزله برای یافتن زخمی ها و خرابی های احتمالی جستجوی خود را آغاز کنید.

بیشتر اوقات تصور می رود که مردم در حین زلزله وحشت زده شده و کارهایی انجام می دهند که هم برای خود و هم برای دیگران خطر آفرین است. اما  تحقیقات نشان می دهد که که مردم هم در حین زلزله و هم بعد از آن علاوه بر احتیاط،  به یکدیگر کمک می دهند. بیشتر مردم آنقدر که انتظار می رود دچار هراس نمی شوند.

در ابتدا به فکر وضعیت خود باشید. طرح اورژانس خود را به یاد آورید. پس لرزه ها ممکن است موجب خرابی های بیشتر شده و باعث سقوط اجسام گردد. بنابر این به جای امنی بروید.

اگر در آوار به دام افتاده اید ،دهان ، بینی و چشمانتان را از گرد و خاک محافظت کنید. اگر شما خون ریزی دارید محل زخم را فشار دهید و عضو جراحت دیده را بالا بگیرید.

اگر نمی توانید خارج شوید ، با سوت اضطراری ، موبایل یا کوبیدن محکم روی تیکه های محکمی از ساختمان( سه ضربه متوالی هر چند دقیقه)، به  دیگران برای کمک خبر دهید.  امدادرسانان چنین صداهایی را خواهند شنید.

اگر شما می توانید حرکت کنید ، راهی برای بیرون رفتن جستجو کنید  و به محل قرارتان با خانواده  بروید. کیف ایمنی تان را بردارید. کفش های محکم داخل کیف را برای جلوگیری از جراحت های ناشی از شیشه های شکسته و آوار ، بپوشید. دستکش های کار ،ماسک دهان و عینک محافظ چشم را بپوشید. در صورت امکان به دیگران کمک کنید.

هنگامی که احساس کردید در وضعیت ایمنی هستید شروع به تجسس برای یافتن زخمی ها و خرابی هایی کنید که در زیر آمده است.

تجسس برای یافتن زخمی ها

 وسایل موجود در کیف کمک های اولیه را بررسی کنید. دستورالعمل کمکهای اولیه را مرور کنید.

اگر شخصی خون ریزی دارد ، روی زخم را فشار دهید . در صورت امکان از گاز پانسمان یا پارچه تمییز استفاده کنید .

اگر شخصی تنفس نمی کند ، به او تنفس مصنوعی دهید .

اگر قلب کسی ایستاده است، CPR را آغاز کنید

اگر لباس های شخصی آتش گرفت ، او را از دویدن باز داشته ، بیاندازید و بچرخانید.

افرادی را که به شدت مجروح شده اند حرکت ندهید مگر اینکه در معرض خطر جراحت دیگری باشند.

اشخاص مجروح را با پتو یا لباس اضافی گرم نگه دارید.

برای کمک کردن به مجروحین وخیم دارو تهیه کنید.

به بچه ها و دیگر افراد نیازمند رسیدگی ویژه کنید.

خسارت را بررسی کنید

تا زمانیکه مطمئن نشده اید خطری شما راتهدید نمی کند به خانه برنگردید.

آتش : اگر ممکن است ، آتش های کوچک ایجاد شده در خانه خود یا  همسایه هایتان را  فوراً خاموش کنید. با آتش نشانی تماس بگیرید ولی برای رفع مشکل لازم نیست تا آمدن آنها صبر کنید.

نشت گاز: اگر با دیدن شکستگی لوله ، یا استشمام بو یا شنیدن صدا، متوجه نشت گاز شدید، فقط شیر اصلی گاز را قطع کنید. شیر گاز را خودتان مجدداً باز نکنید ، برای بررسی نشتی منتظر ماموران شرکت گاز بمانید.

سیم کشی برق آسیب دیده : اگر هر گونه آسیبی به سیم کشی منزلتان وارد شده است کنتور برق را خاموش کنید. تا هنگامی که  آسیب برطرف نشده است کنتور را روشن نکنید.

وسایل برقی شکسته شده یا آسیب دیده را از سیستم برق جدا کنید؛ زیرا اینگونه وسایل می توانند زمانی که کنتور را روشن می کنید سبب آتش سوزی گردند.

سیمهای افتاده تیرهای برق: اگر سیمهای تیرهای برق به زمین افتاده اند آنها را دارای برق فرض کرده و تاحد امکان از آنها دور شوید. دیگران را نیز از آنها دور نگه دارید. هیچگاه به آنها یا به اشیایی که با آنها در تماسند، دست نزنید.

اشیای سقوط کرده: وقتی درهای گنجه، کمد یا بوفه را باز می کنید مواظب اشیایی که پشت در گیر کرده و به محض باز کردن در بیرون می ریزند باشید.

مواد شیمیایی: خیلی زیاد احتیاط کنید. همه جاها  را از داروها یا دیگر مواد غیر سمی پاک کنید. مواد  خطرناک همچون: مواد سفید کننده ها، قلیا ها، مواد شیمیایی باغبانی، گازوییل، یا دیگر محصولات نفتی بایستی جدا شده و به بیرون از منزل انتقال داده شوند.

دیوارهای صدمه دیده: از شومینه و دیوارهای آجری دوری کنید. ممکن است در زلزله ضعیف شده و در پس لرزه ها فرو ریزند. از شومینه صدمه دیده برای روشن کردن آتش استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث آتش سوزی و یا نشت گازهای سمی به داخل خانه تان شود.

برای گزارش خرابی به مسئولین شهری و یا دولتی آماده باشید. اگر خانه شما به شدت آسیب دیده و قابل سکونت نیست کیف ایمنی را همراه خود داشته باشید. به همسایه و خانواده تان بگویید کجا می روید.

مرحله هفتم :

ارتباط و برگشت به حالت عادی

هنگامی که ایمن شدید برنامه مربوط به حوادثتان را پی بگیرید.

وقتی که مایحتاج خود و حانوداه را فراهم کردید، برنامه حوادثتان را ادامه دهید. پس لرزه ها روزها و هفته ها ادامه می یابند. برخی از آنها ممکن است آنقدر بزرگ باشند که موجب خرابی بیشتر گردند. همواره برای ” افتادن، پناه گیری و صبر کردن” آماده باشید.

زمان برگشت به حالت عادی می تواند چند هفته، چند ماه یا حتی بیشتر به درازا بکشد؛ مراحل زیر را برای تامین ایمنی و به حداقل رساندن تاثیرات طولانی مدت زلزله بر زندگیتان دنبال کنید.

زمانی که بعد از زلزله به حالت عادی برگشتید، به عقب برگردید و کارهایی را که قبلاً انجام نداده و یا خیلی دقیق انجام نداده اید را تمرین کنید. از آنچه که برایتان در زلزله قبل رخ داد درس بگیرید تا در حوادث آینده ایمن باشید.

روزهای اولیه بعد از زلزله

از اطلاعات یکدیگر برای برنامه حوادث و موارد موجود در کیف ایمنی استفاده کنید. تا هنگامی که مطمئن نشده اید نشت گاز ندارید از شعله (سیگار، کبریت، شمع، گریل و غیره) یا هر وسیله الکتریکی یا مکانیکی که جرقه تولید می کند(کلید برق، ژنراتور، موتور اتوموبیل، و غیره)، استفاده نکنید. به هیچ وجه در داخل خانه از وسایلی مانند گاز پیک نیک، فانوس یا هیتر، یا ژنراتور گازی استفاده نکنید. این وسایل می توانند گاز کشنده منو اکسید کربن را تولید کرده یا موجب ایجاد آتش سوزی در پس لرزه ها گردند.

با هم در ارتباط باشید

رادیو ترانزیستوری یا رادیوی داخل اتوموبیلتان را برای شنیدن توصیه های ایمنی روشن بگذارید.

گوشی های تلفن را در جای خود بگذارید

با بستگانتان در شهر دیگر تماس گرفته و وضعیت خود را برای آنها خیلی کوتاه تشریح کرده و تلفن را خاموش کنید. مسئولین امداد رسانی به خطوط تلفن برای ارتباطات حیاتی نیاز دارند.

به هسایگانتان سر بزنید

غذا و آب

اگر برق قطع شده است، ابتدا از مواد غذای فریز شده استفاده کنید. اگر در فریزر را بسته نگه دارید مواد غذایی داخل آنها ممکن است تا دو روز قابل استفاده باشند.

اگر آب قطع شده است از آب جوشیده، آب حاصل از ذوب قالبهای یخ، یا سبزیجات کنسرو شده برای تامین آب مورد نیاز خود استفاده کنید. از مصرف آب موجود در استخرهای شنا یا آبگیرها خودداری کنید.

برای توصیه های ایمنی به رادیو گوش فرا دهید.

از موادی که در داخل ظروف باز که در نزدیکی شیشه های خرد شده قرار گرفته اند استفاده نکنید.

هفته های اول بعد از زلزله

این زمان، زمان انتقالی نام دارد. گرچه ممکن است پس لرزه ها ادامه داشته باشند ولی شما در حال تلاش برای بازگشت زندگی، خانه و خانواده و ریشه های زندگیتان به حالت عادی هستید. مراقبتهای روانی درست به اندازه مراقبتهای زخمی ها و بازسازی خانه ها اهمیت دارند. مطمئن شوید که خانه شما امنیت لازم را برای سکونت داراست و خطر خرابی بعد از زلزله را ندارد. اگر توانایی ماندن در خانه یا بازگشت به آن را ظرف چند روز داشته اید کارهای زیادی هست که باید انجام دهید:

اگر شیر گاز را بسته اید بایستی با شرکت گاز هماهنگ کنید تا آن را دوباره وصل کنند؛

اگر برق قطع شده و حالا دوباره وصل شده است وسایل و ابزار الکتریکی را برای کنترل خرابی بررسی کنید؛

اگر خطوط آب قطع شده بررسی لازم را برای محل خرابی انجام دهید.

سعی کنید اسناد مهمی را که ممکن است گم شده، خراب شده یا از بین رفته باشند را پیدا کرده و یا جایگزین نمایید.

با شرکت بیمه طرف قراردادتان تماس گرفته و مقدمات لازم را برای درخواست غرامت انجام دهید.

با مسئولین مربوطه جهت چگونگی اخذ کمکهای مالی تماس بگیرید.

اگر نمی توانید درخانه سکونت کنید

اگر خانه شما برای سکونت مناسب نیست یا بوسیله خطراتی مانند آتش تهدید می شود لازم است آنرا تخلیه کنید. اما اردوگاههای عمومی ممکن است توان پاسخگویی به حجم زیاد مردم را نداشته باشند و فاقد سرویسهای لازم باشند. بنابراین خانه خود را تنها بدلیل اینکه آب و برق و سایر سرویسهای عمومی را ندارد یا دارای خرابی متوسط است ترک نکنید.

اگر خانه خود را تخلیه کردید به همسایگانتان یا یکی از فامیلهایتان بگویید کجا می توانند شما را پیدا کنند. هر چه سریعتر آدرس پستی جدیدتان را به دفتر پست اطلاع دهید. در صورت تحلیه موارد زیر را تا حد امکان با خود ببرید:

کیف ایمنی شخصی

آب، غذا، و خوراکهای آماده

پتو، بالش، و کیسه خواب

لباس و ژاکت اضافی

دستمال توالت

پوشک، شیرخشک، غذا، و دیگر موارد لازم برای نوزادان

چند عکس خانواده یا دیگر اشیای تسلی بخش کوچک

شناسنامه و کپی اطلاعات بیمه

موارد زیر را به اردوگاه نیاورید:

حیوانات خانگی، از قبل برنامه ای برای حیوانات خود داشته باشید

مقادیر زیاد لباسهای غیر ضروری، یا دیگر وسایل شخصی

اشیا قیمتی که ممکن است گم شده، دزدیده شده یا به فضای زیادی نیاز داشته باشند

نکته !!!!!!!!     ذخیره نمودن موارد اضطراری می تواند به ایمنی شما بیافزاید وموجب سلامت و آسودگی خاطر شما   در هنگام و بعد زلزله گردد. موارد مورد نیاز را برای حداقل 72 ساعت ذخیره کنید.

چک لیست موارد اضطراری :

ضروریات

        آب – یک گالن در روز برای هر نفر(ترجیحآ برای یک هفته)

        کیت تصفیه سازی آب

        جعبه کمک های اولیه  ، که تازه تهیه شده

        کتاب کمک های اولیه

        غذا

        در باز کن دستی

        پتو یا کیسه خواب

        رادیو قابل حمل ، چراغ قوه و باتری های یدکی

        داروهای ضروری

        یک عینک اضافی

        کلیدهای یدکی خانه و ماشین

        کپسول اطفاء حریق، نوع A،B،C

        غذا ، آب

        پول و کارت اعتباری

        لوازم مورد نیاز بچه : بطری شیر، پستانک ،صابون و پودر بچه، لباس پتو ، پوشک بچه ،کهنه برای تمیز کردن بچه ،غذای کنسرو شده و آب میوه

موارد مورد نیاز بهداشتی

        کیسه ی بزرگ  زباله

        سطل زباله بزرگ

        مایع ضدعفونی کننده و صابون

        شامپو

        مسواک و خمیر دندان

        موارد بهداشتی زنانه

        دستمال توالت

        مایع سفید کننده خانگی

ایمنی و آسایش

        کفش های محکم

        دستکش های مقاوم برای پاک سازی آوار

        کبریت و شمع

        میله روشنایی

        لباس اضافی

        چاقو یا تیغ تیز

        شلنگ باغبانی برای داخل لوله یا سیفون رد کردن و خاموش کردن آتش

        چادر

        کیف لوازم تحریر :کاغذ ،خودکار ، تمبر

                  آشپزی

        کارد ، چنگال، وقاشق پلاستیکی

        بشقاب و لیوان یک بار مصرف

        حوله کاغذی

        فویل آلومینیومی  مقاوم

        اجاق مخصوص اردو برای آشپزی در بیرون (احتیاط:قبل از استفاده آتش برای آشپزی ،مطمئن باشید که گاز نشتی ندارد ، هرگز زغال چوب در زیر سقف استفاده نکنید )

ابزار و لوازم

        تبر ،بیلچه ، جارو

        آچار فرانسه قابل تنظیم برای خاموش کردن گاز

        کیف ابزار شامل اچار پیچ گوشتی ،انبردست  ؛ چکش

       مقداری  طناب .

        نوار چسب و پوششی برای جایگزینی پنجره .

        دوچرخه

        نقشه شهر

آدرس ها و شماره تلفن های مهم

 وقتی که  یک زلزله اتفاق می افتد ، ممکن است افراد خانواده تان با هم نباشند بنابراین موارد زیر را تکمیل کنید تا درارتباط برقرار کردن با یکدیگر کمکتان نماید. بخاطر داشته باشید تا 24 ساعت، از تلفن فقط در صورت اضطرار استفاده کنید.

        تلفن پلیس

        تلفن آتش نشانی

        تلفن آمبولانس

        آدرس  محل کارمادر یا پدر خانواده

        تلفن محل کار مادر یا پدر خانواده

        آدرس  محل کارمادر یا پدر خانواده

        آدرس مدرسه فرزند

        تلفن/موبایل مدرسه

مطالب مرتبط

 • 88
  تا به حال فکر کردید که فضای پرت و بی استفاده ی زیر پله را به یک فضای کارآمد و در عین حال شیک تبدیل کنید؟  به طور کلی استفاده از فضاهای اصطلاحا پرت خانه مثل زیر پله، بالای سرویس و حمامهایی که ارتفاعشان از سقف عادی خانه کوتاه تر…
 • 86
  راههایی که شما از آن برای برخورد با مشتریان بسیار خشن استفاده میکنید نشان میدهد که آیا شما واقعا در امر فروش یک حرفه ای هستید یا نه. بگذارید بیشتر توضیح دهم: مطمئناً تمام مشتریان شما همیشه خندان و خوشحال نبوده و گاهی وقتها که آنها به میز شما نزدیک…
 • 85
  خدمات برنامه نویسی تیم هفت دنگ دارای برنامه نویسان مجربی است که هسته ی مرکزی آن را جمعی از فارغ التحصیلان دانشگاه تهران تشکیل داده اند اما آنچه باعث می شود که فعالین حوزه ی مسکن طراحی سایت ها و اپلیکیشن های خود را به ما بسپارند علاوه بر کادر حرفه…
 • 85
  سال‌ها قبل در ۱۹۸۷، دونالد ترامپ کتابی نوشت به نام هنر معامله گری که تاحدودی اتوبیوگرافی و تاحدودی مقاله‌ای مفصل درباره‌ی چگونگی انجام مذاکرات برنده و معاملات تجاری است.  "هنر معامله‌گری” پرفروش‌ترین کتاب شد و این- معاملات تجاری استثنایی و برنامه‌های تلویزیونی ریلیتی او(کارآموز(The Apprentice)، کارآموز مشهور(The Celebrity Apprentice)، دختر شایسته(Miss…
 • 84
  مطمئن باشید که در کمتر از یک هفته ملکتان اجاره خواهد رفت! این جمله ای است که از زبان برخی از صاحبان آزانس های املاک معتبر شنیده ایم اما حقیقتا آن ها چه شگردهایی دارند که می توانند با خیال راحت چنین وعده هایی بدهند و آن ها را عملی…

2,716 thoughts on “همین امروز خودتان را برای زلزله آماده کنید

 1. After I initially commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now every time a remark is added I get 4 emails with the identical comment. Is there any method you may remove me from that service? Thanks!

 2. I’m not sure where you’re getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for magnificent info I was looking for this info for my mission.

 3. I have not checked in here for a while as I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 4. I’ve been browsing online more than three hours lately,
  yet I by no means found any fascinating article like
  yours. It’s lovely price enough for me. Personally,
  if all webmasters and bloggers made just right content as you probably did, the net will likely be much more useful than ever before.

 5. Howdy very nice blog!! Man .. Beautiful .. Superb .. I’ll bookmark your blog and take the feeds additionally…I’m satisfied to find so many helpful info here within the publish, we want develop extra strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 6. I felt wonderful to read this article and I feel you’re entirely correct. Let me know in the event that you are interested in mobile tracker online, this is my primary expertise. Hope to see you soon, cheers!

 7. Thanks for the marvelous posting! I really enjoyed reading it, you’re a great author. I will be sure to bookmark your blog and will eventually come back down the road. I want to encourage yourself to continue your great posts, have a nice morning!|

 8. Thank you so much for writing this info, I saved the website. I’m additionally seeking out info regarding how to attract a woman step by step, have you any idea the place where I might find a thing such as this? I’ll return in a little while!

 9. I am truly loving the theme of your weblog. Do you ever run into any web browser interface issues? Some of my blog visitors have lamented regarding my garageband for ipad blog not working correctly in Internet Explorer though looks great in Opera. Have you got any kind of suggestions to aid repair that issue?

 10. I am not positive the place you are getting your information, but good topic.
  I needs to spend some time studying much more or understanding more.
  Thanks for magnificent information I was looking for this info for my mission.

  1. I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this blog.
   I really hope to see the same high-grade content from you later on as well.
   In fact, your creative writing abilities has motivated me to
   get my very own site now 😉

 11. Aw, this was a really nice post. Taking the time and actual
  effort to make a very good article… but what can I
  say… I put things off a whole lot and never manage to get anything done.

 12. You actually make it seem so easy with your presentation however I find this matter to be actually
  one thing which I think I’d by no means understand.

  It kind of feels too complicated and very broad
  for me. I’m having a look forward in your subsequent post, I’ll attempt to
  get the hold of it!

  1. Oh my goodness! Impressive article dude! Many thanks, However I am encountering
   issues with your RSS. I don’t know the reason why I cannot subscribe to it.
   Is there anyone else having the same RSS problems? Anyone who knows the solution will
   you kindly respond? Thanx!!

 13. I’m really impressed with your writing skills and also with the structure
  to your weblog. Is this a paid theme or did you modify it
  yourself? Anyway stay up the nice quality writing, it’s rare to peer a nice weblog like
  this one these days..

 14. I just want to say I am beginner to blogging and site-building and seriously loved your web-site. Probably I’m likely to bookmark your blog post . You amazingly have perfect posts. Bless you for revealing your web site.

 15. Thanks for any other informative site. Where else may I get that type of information written in such an ideal means? I have a undertaking that I’m simply now running on, and I have been at the glance out for such information.

 16. Its such as you read my mind! You appear to understand a lot about this, like you wrote the e-book in it or something. I believe that you simply could do with a few to force the message house a bit, however other than that, this is wonderful blog. A great read. I’ll certainly be back.

 17. The name of this record really should be modified toward Vegetarian Eats within Philadelphia as such are not essentially all balanced attributes. Maximum of them merely put on’t provide meat.

 18. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 19. It’s the best time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it!

 20. hello!,I like your writing very much! share we keep in touch extra about your article on AOL? I require an expert on this house to resolve my problem. Maybe that is you! Taking a look forward to look you.

 21. Definitely believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people think about worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 22. Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such excellent info being shared freely out there.

 23. I want to express my appreciation to you just for rescuing me from such a predicament. Right after surfing around throughout the the web and getting strategies which are not helpful, I figured my life was well over. Being alive without the presence of strategies to the problems you’ve solved by way of the report is a serious case, and ones that might have badly damaged my career if I hadn’t encountered your website. Your primary ability and kindness in controlling the whole lot was useful. I don’t know what I would’ve done if I had not come upon such a solution like this. It’s possible to at this moment relish my future. Thanks a lot very much for this high quality and amazing guide. I won’t be reluctant to suggest the website to anyone who needs recommendations on this situation.

 24. you are in point of fact a good webmaster. The site loading velocity is amazing. It seems that you are doing any distinctive trick. Also, The contents are masterpiece. you have performed a wonderful task in this subject!

 25. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is excellent blog. A great read. I’ll certainly be back.

 26. Oh my goodness! a tremendous article dude. Thanks However I am experiencing challenge with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting equivalent rss drawback? Anybody who knows kindly respond. Thnkx

 27. You could certainly see your enthusiasm in the paintings you write. The world hopes for more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe. At all times go after your heart.

 28. I have not checked in here for a while because I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I¡¦ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 29. You are my intake , I possess few blogs and sometimes run out from to brand.I believe this web site has got some rattling excellent info for everyone. “The individual will always be a minority. If a man is in a minority of one, we lock him up.” by Oliver Wendell Holmes.

 30. Whats up very nice web site!! Man .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your site and take the feeds additionally…I’m happy to find a lot of useful information here in the publish, we want work out extra techniques in this regard, thanks for sharing.

 31. What i don’t understood is in truth how you’re not really much more smartly-preferred than you might be right now. You are very intelligent. You realize therefore significantly in relation to this topic, produced me individually imagine it from so many varied angles. Its like women and men are not interested until it is something to accomplish with Girl gaga! Your personal stuffs nice. All the time handle it up!

 32. I’ve been surfing on-line greater than three hours as of late, but I never found any interesting article like yours. It¡¦s beautiful price enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made excellent content material as you probably did, the web can be much more useful than ever before.

 33. I have been exploring for a little bit for any high quality articles or weblog posts on this kind of space . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Studying this information So i¡¦m satisfied to exhibit that I’ve a very good uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I most indisputably will make certain to don¡¦t forget this website and give it a look on a constant basis.

 34. I enjoy you because of all of the hard work on this web page. My niece takes pleasure in participating in investigation and it’s easy to understand why. A lot of people know all relating to the lively means you make advantageous suggestions on your blog and as well as strongly encourage participation from other individuals on that situation then our favorite girl has been discovering a lot. Take pleasure in the rest of the new year. You’re the one doing a really great job.

 35. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one today..

 36. Someone necessarily assist to make critically articles I’d state. That is the very first time I frequented your web page and thus far? I surprised with the analysis you made to make this particular put up amazing. Wonderful task!

 37. I found your blog web site on google and check a few of your early posts. Continue to maintain up the excellent operate. I simply further up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to studying extra from you in a while!…

 38. An interesting discussion is worth comment. I think that you need to write extra on this matter, it may not be a taboo subject however typically individuals are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers

 39. Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 40. Good day! I could have sworn I’ve been to this website before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!

 41. Thanks for sharing excellent informations. Your web-site is very cool. I am impressed by the details that you have on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What an ideal web-site.

 42. Just wish to say your article is as amazing. The clearness in your post is just nice and i can assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 43. of course like your web site however you need to check the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to tell the reality then again I’ll surely come again again.

 44. Great – I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs and related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

 45. Wow! This can be one particular of the most useful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Basically Great. I am also a specialist in this topic so I can understand your effort.

 46. I will right away grasp your rss feed as I can’t find your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Kindly let me realize in order that I could subscribe. Thanks.

 47. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative. I am going to watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

 48. Hello just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.

 49. Thank you so much for giving everyone an extraordinarily wonderful possiblity to check tips from this website. It is often so pleasurable and as well , packed with fun for me personally and my office acquaintances to visit your blog on the least thrice in 7 days to learn the latest items you have. And definitely, I’m usually contented with your unique creative ideas served by you. Selected 4 areas in this posting are rather the most effective we have had.

 50. Hello, i think that i saw you visited my web site thus i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 51. Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just too fantastic. I actually like what you’ve acquired here, certainly like what you’re stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it wise. I cant wait to read far more from you. This is actually a great web site.

 52. Great – I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs and related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

 53. Thanks, I’ve just been searching for information about this topic for ages and yours is the greatest I’ve came upon till now. But, what concerning the bottom line? Are you positive about the supply?

 54. hello!,I love your writing so a lot! percentage we keep up a correspondence extra approximately your article on AOL? I need an expert in this space to unravel my problem. Maybe that’s you! Taking a look forward to see you.

 55. I simply wished to thank you so much again. I do not know the things I would’ve used without the smart ideas provided by you over my concern. This was a alarming circumstance in my circumstances, but seeing the very well-written way you managed the issue made me to cry with delight. Now i’m happier for the advice as well as sincerely hope you comprehend what an amazing job that you’re undertaking training the others by way of a site. I know that you’ve never met all of us.

 56. It’s in reality a nice and helpful piece of info. I’m satisfied that you shared this useful info with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 57. I’ve been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.

 58. hello there and thank you for your information – I have certainly picked up something new from right here. I did however expertise several technical issues using this web site, as I experienced to reload the site lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again soon..

 59. Nice read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he actually bought me lunch because I found it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch!

 60. Hiya, I’m really glad I have found this info. Today bloggers publish only about gossips and net and this is really irritating. A good web site with exciting content, that’s what I need. Thank you for keeping this website, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 61. It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it!

 62. certainly like your web-site however you need to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I to find it very bothersome to tell the reality on the other hand I¡¦ll definitely come again again.

 63. I’m just writing to make you understand what a magnificent encounter my cousin’s child encountered browsing your site. She discovered many things, not to mention what it’s like to possess an excellent helping mindset to make a number of people very easily know precisely several tricky topics. You really surpassed our own desires. Thank you for offering those insightful, trusted, informative and easy guidance on this topic to Sandra.

 64. I really enjoy studying on this website , it has got fantastic articles . “Violence commands both literature and life, and violence is always crude and distorted.” by Ellen Glasgow.

 65. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My blog has a lot of exclusive content I’ve either created myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know any methods to help reduce content from being ripped off? I’d really appreciate it.

 66. Pretty great post. I just stumbled upon your weblog and wanted to mention that I’ve truly enjoyed browsing your weblog posts. After all I will be subscribing on your feed and I am hoping you write again very soon!

 67. I like what you guys are up also. Such intelligent work and reporting! Carry on the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my website :).

 68. I’m curious to find out what blog platform you are working with? I’m having some minor security problems with my latest blog and I would like to find something more safeguarded. Do you have any suggestions?

 69. Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

 70. I simply wished to appreciate you once again. I am not sure the things I would have carried out without those creative ideas shown by you relating to that area. It truly was a real intimidating condition in my opinion, however , finding out this expert manner you treated that took me to jump over happiness. I am just happier for your help as well as pray you recognize what a powerful job your are getting into training other individuals thru your web site. I am sure you haven’t got to know all of us.

 71. Hi! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Thanks a lot!

 72. I do agree with all of the ideas you have offered on your post. They’re really convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are very quick for beginners. May you please extend them a bit from subsequent time? Thank you for the post.

 73. What i do not realize is actually how you’re no longer really a lot more smartly-preferred than you may be right now. You’re so intelligent. You recognize thus significantly on the subject of this matter, produced me in my opinion consider it from a lot of various angles. Its like women and men don’t seem to be interested unless it is one thing to do with Girl gaga! Your individual stuffs nice. All the time maintain it up!

 74. I intended to compose you a tiny word to be able to thank you very much yet again for all the superb thoughts you’ve contributed on this website. It’s simply incredibly generous with you to make freely what a few people would have advertised for an ebook in order to make some profit for themselves, most importantly seeing that you might have done it in the event you desired. Those creative ideas additionally served as a fantastic way to understand that other people have the identical interest much like my very own to figure out many more with regards to this matter. I know there are many more enjoyable times in the future for folks who looked over your blog post.

 75. Heya! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to stop hackers?

 76. I do trust all of the ideas you’ve introduced to your post. They’re very convincing and can certainly work. Still, the posts are very brief for newbies. May just you please prolong them a little from next time? Thank you for the post.

 77. I really enjoy examining on this internet site , it contains good posts . “Do what you fear, and the death of fear is certain.” by Anthony Robbins.

 78. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your website in my social networks!

 79. Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch as I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thank you for lunch!

 80. Thanks for sharing superb informations. Your web-site is so cool. I am impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and just could not come across. What a perfect web site.

 81. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 82. Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just extremely excellent. I really like what you have acquired here, certainly like what you’re saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it wise. I cant wait to read far more from you. This is really a tremendous site.

 83. Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Very helpful info specially the last part 🙂 I care for such info much. I was seeking this certain info for a very long time. Thank you and good luck.

 84. Excellent blog here! Also your website loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 85. I carry on listening to the news broadcast lecture about receiving boundless online grant applications so I have been looking around for the most excellent site to get one. Could you advise me please, where could i acquire some?

 86. I actually wanted to construct a small note so as to say thanks to you for some of the amazing ways you are writing at this site. My time intensive internet lookup has at the end of the day been recognized with brilliant facts and techniques to exchange with my colleagues. I would point out that we site visitors actually are unquestionably endowed to be in a magnificent place with very many lovely professionals with insightful tricks. I feel quite happy to have used your entire web site and look forward to many more exciting moments reading here. Thanks a lot again for everything.

 87. hey there and thank you for your info – I’ve definitely picked up something new from right here. I did however expertise several technical issues using this website, since I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective fascinating content. Make sure you update this again soon..

 88. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is truly informative. I’m going to watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 89. naturally like your web-site but you have to take a look at the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth nevertheless I’ll surely come back again.

 90. I have to express my thanks to the writer for rescuing me from this condition. As a result of researching throughout the world-wide-web and coming across tricks that were not pleasant, I assumed my entire life was gone. Being alive without the presence of answers to the issues you’ve sorted out all through your main website is a critical case, and those which could have in a wrong way affected my entire career if I had not encountered your website. Your actual understanding and kindness in playing with every part was important. I am not sure what I would have done if I hadn’t discovered such a stuff like this. I’m able to now look forward to my future. Thanks for your time very much for the specialized and sensible help. I will not think twice to recommend your blog post to anybody who needs and wants support about this area.

 91. I needed to send you the very little word so as to give thanks again over the extraordinary thoughts you’ve contributed above. It’s so surprisingly open-handed with people like you to supply extensively what exactly most of us could have distributed for an e book to help with making some dough on their own, specifically now that you could have done it in the event you wanted. The ideas in addition worked to become great way to know that other individuals have the identical desire similar to my very own to figure out whole lot more on the subject of this condition. I’m sure there are a lot more pleasant periods in the future for folks who view your website.

 92. Hello, Neat post. There’s a problem together with your website in internet explorer, might check this¡K IE still is the market chief and a big section of other people will omit your great writing because of this problem.

 93. A person necessarily lend a hand to make significantly articles I would state. This is the very first time I frequented your web page and up to now? I surprised with the analysis you made to make this particular post amazing. Excellent process!

 94. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 95. I am really loving the theme/design of your website. Do you ever run into any internet browser compatibility problems? A small number of my blog visitors have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any solutions to help fix this problem?

 96. Thanks for sharing excellent informations. Your website is very cool. I’m impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and just couldn’t come across. What a great web-site.

 97. I wish to show my appreciation to this writer for bailing me out of such a scenario. Right after looking out throughout the the web and coming across views that were not productive, I believed my life was over. Living minus the solutions to the issues you have sorted out all through your main article content is a serious case, as well as the kind which may have negatively affected my career if I hadn’t noticed your blog. Your own personal training and kindness in handling everything was valuable. I don’t know what I would’ve done if I had not come upon such a step like this. I’m able to now look forward to my future. Thank you very much for your skilled and results-oriented guide. I will not hesitate to refer the website to anybody who needs counselling on this area.

 98. Simply desire to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply cool and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.

 99. Wonderful paintings! That is the kind of information that should be shared across the internet. Disgrace on Google for now not positioning this put up upper! Come on over and consult with my site . Thank you =)

 100. The very heart of your writing whilst appearing agreeable at first, did not sit properly with me after some time. Somewhere within the sentences you were able to make me a believer but just for a short while. I nevertheless have got a problem with your leaps in logic and you would do well to help fill in those breaks. When you can accomplish that, I would definitely end up being amazed.

 101. Hi, Neat post. There is a problem along with your web site in internet explorer, might check this… IE nonetheless is the market chief and a good component to other people will pass over your wonderful writing due to this problem.

 102. Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing some research on that. And he just bought me lunch since I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thank you for lunch!

 103. Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 104. Hello, i think that i saw you visited my site thus i came to “return the favor”.I am trying to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 105. I would like to express appreciation to the writer for rescuing me from such a matter. Because of checking throughout the search engines and finding things which were not helpful, I thought my entire life was gone. Being alive minus the strategies to the issues you’ve resolved through your good posting is a critical case, and ones that might have adversely affected my career if I had not discovered the blog. That understanding and kindness in taking care of a lot of stuff was useful. I don’t know what I would have done if I hadn’t discovered such a subject like this. It’s possible to at this time relish my future. Thanks very much for your expert and amazing guide. I won’t think twice to recommend your blog to any person who desires care on this subject.

 106. I and my guys were found to be looking at the great points from your site while suddenly I got a terrible suspicion I had not thanked the web blog owner for those tips. My ladies had been so passionate to read through all of them and have now sincerely been enjoying them. Thanks for indeed being really kind and also for figuring out this sort of quality subjects most people are really eager to understand about. My personal honest apologies for not expressing gratitude to you earlier.

 107. Undeniably believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people think about worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 108. you are in reality a excellent webmaster. The web site loading velocity is incredible. It kind of feels that you’re doing any unique trick. In addition, The contents are masterpiece. you have done a excellent activity in this topic!

 109. I would like to convey my affection for your kind-heartedness for men who have the need for assistance with that study. Your very own commitment to getting the message across appeared to be really significant and have in every case permitted guys and women just like me to achieve their targets. Your personal important recommendations indicates this much to me and additionally to my office workers. Warm regards; from each one of us.

 110. I’ll right away grab your rss feed as I can’t to find your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly let me recognise in order that I could subscribe. Thanks.

 111. Thank you a lot for providing individuals with such a pleasant opportunity to read articles and blog posts from this site. It’s always very excellent and as well , packed with fun for me and my office friends to visit your website at a minimum thrice in one week to study the latest secrets you will have. And lastly, I am actually amazed with all the astounding techniques you serve. Selected 4 tips in this post are truly the most beneficial we have all had.

 112. You really make it seem really easy with your presentation however I to find this matter to be actually
  one thing that I feel I would never understand.
  It seems too complex and extremely wide for me. I am taking a look
  ahead to your subsequent submit, I will attempt to
  get the grasp of it!

 113. Wonderful paintings! That is the kind of information that are meant to be shared across the net. Shame on the seek engines for not positioning this post upper! Come on over and consult with my web site . Thanks =)

 114. A lot of thanks for all your valuable efforts on this web site. Gloria really loves making time for internet research and it’s easy to understand why. My partner and i hear all regarding the compelling mode you produce efficient strategies via the web site and as well invigorate participation from some others on the subject so our daughter is studying a lot. Have fun with the remaining portion of the year. You’re the one carrying out a great job.

 115. Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Extremely useful information specially the last part 🙂 I care for such info a lot. I was looking for this particular information for a very long time. Thank you and best of luck.

 116. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 117. naturally like your web site but you have to check the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I find it very troublesome to tell the truth nevertheless I’ll surely come back again.

 118. naturally like your web-site but you have to test the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I in finding it very troublesome to tell the reality on the other hand I will certainly come again again.

 119. Howdy! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout
  out and tell you I truly enjoy reading your posts.
  Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same
  topics? Thanks for your time!

 120. Hi, Neat post. There’s a problem together with your site in internet explorer, would test this¡K IE still is the marketplace leader and a big portion of people will pass over your excellent writing because of this problem.

 121. I must show appreciation to this writer for rescuing me from such a issue. Right after surfing around through the search engines and seeing methods which were not productive, I figured my life was done. Living without the presence of approaches to the problems you have solved by means of your main review is a crucial case, and the kind which might have in a negative way affected my career if I had not noticed your blog. Your primary talents and kindness in handling the whole lot was very useful. I don’t know what I would’ve done if I had not come upon such a step like this. I can at this time relish my future. Thank you very much for this professional and result oriented guide. I won’t think twice to refer your blog post to any person who would like recommendations about this matter.

 122. Thanks for giving your ideas in this article. The other thing is that whenever a problem appears with a pc motherboard, persons should not have some risk with repairing the item themselves for if it is not done right it can lead to irreparable damage to the entire laptop. It’s usually safe to approach your dealer of the laptop for the repair of motherboard. They’ve got technicians with an knowledge in dealing with laptop computer motherboard troubles and can have the right diagnosis and accomplish repairs.

 123. I think this is one of the most important information for me. And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The web site style is ideal, the articles is really great : D. Good job, cheers

 124. Hi, Neat post. There’s an issue together with your web site in internet explorer, would check this… IE still is the market leader and a good portion of other people will miss your great writing because of this problem.

 125. Hey there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success. If you know of any please share. Thanks!

 126. hello!,I love your writing so so much! percentage we keep in touch more about your article on AOL? I require a specialist in this area to resolve my problem. Maybe that is you! Taking a look forward to see you.

 127. You really make it appear so easy together with your presentation however I in finding this matter to be really one thing that I think I would never understand. It kind of feels too complicated and extremely extensive for me. I’m taking a look ahead for your subsequent submit, I will attempt to get the hold of it!

 128. Hmm it seems like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any tips for novice blog writers? I’d certainly appreciate it.

 129. Hello, Neat post. There’s a problem together with your web site in web explorer, may check this… IE still is the market leader and a big section of other folks will pass over your magnificent writing because of this problem.

 130. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this one these days..

 131. I’m not sure where you are getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for great information I was looking for this information for my mission.

 132. I was wondering if you ever considered changing the layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two pictures. Maybe you could space it out better?

 133. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 134. I like what you guys are up also. Such smart work and reporting! Keep up the superb works guys I¡¦ve incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my website 🙂

 135. Hello, Neat post. There’s a problem along with your site in internet explorer, may check this… IE still is the marketplace chief and a huge section of people will pass over your excellent writing due to this problem.

 136. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 137. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this brilliant blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will share this website with my Facebook group. Talk soon!

 138. My brother recommended I might like this website. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!

 139. Great ¡V I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs and related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

 140. Hello there! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog post or vice-versa? My blog discusses a lot of the same topics as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to send me an email. I look forward to hearing from you! Superb blog by the way!

 141. Hi this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs
  use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so
  I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously
  appreciated!

 142. First of all I want to say terrific blog! I had a quick question in which I’d like to ask
  if you do not mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your
  head before writing. I have had a difficult time clearing my thoughts in getting my ideas out there.
  I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10
  to 15 minutes tend to be wasted just trying to figure out how to
  begin. Any suggestions or tips? Thanks!

 143. you are actually a good webmaster. The site loading velocity is
  incredible. It kind of feels that you’re doing any
  unique trick. In addition, The contents are masterwork.
  you have performed a great job in this subject!

 144. Good web site! I truly love how it is simple on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I might be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your RSS which must do the trick! Have a nice day!

 145. A lot of thanks for all of the work on this site. My mother delights in doing investigation and it’s easy to see why. We all learn all about the compelling medium you convey both useful and interesting tactics on this web site and as well as increase contribution from other individuals on this subject matter then our own princess is really learning a great deal. Have fun with the rest of the year. You are always performing a great job.

 146. I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days..

 147. What i don’t understood is in fact how you are not actually a lot more well-liked than you might be right now. You’re so intelligent. You already know thus considerably on the subject of this topic, made me individually imagine it from a lot of numerous angles. Its like women and men aren’t involved until it¡¦s one thing to accomplish with Girl gaga! Your individual stuffs excellent. Always maintain it up!

 148. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great. I don’t know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 149. I’m curious to find out what blog system you have been utilizing? I’m experiencing some minor security issues with my latest site and I’d like to find something more safe. Do you have any suggestions?

 150. Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 151. Does your site have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to send you an email. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it expand over time.

 152. With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My site has a lot of unique content I’ve either written myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any solutions to help stop content from being ripped off? I’d certainly appreciate it.

 153. Appreciating the time and effort you put into your blog and in depth information you provide. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed information. Great read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 154. Hello just wanted to give you a quick heads up. The words in your article seem to be running off the screen in Ie. I’m not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The layout look great though! Hope you get the issue resolved soon. Cheers

 155. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 156. Excellent blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers? I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely confused .. Any tips? Thanks!

 157. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to construct my own blog and would like to find out where u got this from. many thanks

 158. Howdy! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one? Thanks a lot!

 159. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this outstanding blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will talk about this site with my Facebook group. Chat soon!

 160. Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me insane so any assistance is very much appreciated.

 161. Hey! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My site addresses a lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 162. Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have created some nice procedures and we are looking to trade strategies with others, please shoot me an e-mail if interested.

 163. Hi there this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 164. Heya! I know this is somewhat off-topic but I had to ask. Does building a well-established website such as yours require a large amount of work? I am completely new to operating a blog but I do write in my diary daily. I’d like to start a blog so I will be able to share my personal experience and feelings online. Please let me know if you have any ideas or tips for brand new aspiring bloggers. Appreciate it!

 165. Hey there just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to be running off the screen in Ie. I’m not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the issue resolved soon. Kudos

 166. With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of completely unique content I’ve either created myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement. Do you know any methods to help prevent content from being ripped off? I’d definitely appreciate it.

 167. Thanks for a marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you happen to be a great author.I will remember to bookmark your blog and will often come back very soon. I want to encourage you continue your great writing, have a nice afternoon!

 168. Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine. Please let me know where you got your theme. With thanks

 169. With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My site has a lot of exclusive content I’ve either written myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any solutions to help protect against content from being ripped off? I’d definitely appreciate it.

 170. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. But just imagine if you added some great images or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and videos, this blog could undeniably be one of the most beneficial in its niche. Fantastic blog!

 171. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 172. I am curious to find out what blog system you happen to be utilizing? I’m having some small security issues with my latest site and I would like to find something more risk-free. Do you have any suggestions?

 173. I do not know whether it’s just me or if everybody else experiencing issues with your blog. It seems like some of the text within your posts are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well? This could be a issue with my internet browser because I’ve had this happen previously. Cheers

 174. Howdy! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!

 175. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is needed to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100% certain. Any tips or advice would be greatly appreciated. Cheers

 176. Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam comments? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me insane so any help is very much appreciated.

 177. Heya! I realize this is kind of off-topic however I needed to ask. Does managing a well-established website such as yours require a large amount of work? I’m completely new to running a blog but I do write in my journal on a daily basis. I’d like to start a blog so I can share my personal experience and thoughts online. Please let me know if you have any suggestions or tips for brand new aspiring blog owners. Thankyou!

 178. I am really enjoying the theme/design of your website. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A couple of my blog visitors have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any advice to help fix this issue?

 179. Awesome website you have here but I was wondering if you knew of any discussion boards that cover the same topics discussed in this article? I’d really love to be a part of group where I can get advice from other experienced individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Thanks a lot!

 180. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your site? My website is in the very same area of interest as yours and my users would definitely benefit from some of the information you provide here. Please let me know if this alright with you. Cheers!

 181. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks a lot!

 182. I am really enjoying the theme/design of your web site. Do you ever run into any internet browser compatibility problems? A few of my blog visitors have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any solutions to help fix this problem?

 183. My partner and I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be precisely what I’m looking for. Do you offer guest writers to write content for you? I wouldn’t mind producing a post or elaborating on some of the subjects you write regarding here. Again, awesome web site!

 184. Greetings I am so glad I found your site, I really found you by mistake, while I was searching on Askjeeve for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks for a remarkable post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the moment but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the excellent job.

 185. I have to convey my respect for your generosity for folks that really need guidance on that subject matter. Your personal dedication to getting the message all over had become quite helpful and has surely enabled somebody much like me to reach their aims. Your own warm and helpful report indicates so much to me and further more to my mates. Warm regards; from all of us.

 186. Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 187. Thank you a lot for sharing this with all folks you really understand what you’re speaking about! Bookmarked. Kindly also talk over with my site =). We will have a hyperlink exchange agreement between us!

 188. Wow, amazing weblog format! How lengthy have you ever been blogging for? you make running a blog look easy. The total look of your site is magnificent, let alone the content material!

 189. Howdy! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success. If you know of any please share. Thanks!

 190. obviously like your website but you have to take a look at the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I to find it very troublesome to tell the reality then again I’ll definitely come back again.

 191. Hmm it looks like your website ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll
  just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any tips and hints for first-time blog writers?
  I’d certainly appreciate it.

 192. Excellent post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Very helpful information specifically the last part 🙂 I care for such information much. I was looking for this certain info for a long time. Thank you and best of luck.

 193. Attractive section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 194. Have you ever thought about writing an ebook or guest authoring on other blogs? I have a blog based upon on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my visitors would appreciate your work. If you’re even remotely interested, feel free to send me an email.

 195. Greetings from Ohio! I’m bored to death at work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break. I enjoy the info you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how fast your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, excellent blog!

 196. Appreciating the dedication you put into your site and detailed information you provide. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed material. Great read! I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 197. Appreciating the commitment you put into your website and in depth information you offer. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed material. Great read! I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 198. Hey there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? Thank you

 199. I’m curious to find out what blog platform you happen to be utilizing? I’m experiencing some minor security issues with my latest site and I would like to find something more secure. Do you have any recommendations?

 200. My spouse and I stumbled over here different page and thought I should check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to exploring your web page repeatedly.

 201. Hi this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 202. Today, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 203. Howdy! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 204. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to construct my own blog and would like to know where u got this from. kudos

 205. This design is incredible! You definitely know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 206. Hello, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, superb blog!

 207. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your webpage? My blog site is in the exact same niche as yours and my users would certainly benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Thanks!

 208. I don’t know if it’s just me or if everybody else encountering issues with your site. It appears like some of the text on your posts are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them too? This could be a issue with my internet browser because I’ve had this happen before. Appreciate it

 209. I cling on to listening to the news broadcast speak about getting free online grant applications so I have been looking around for the most excellent site to get one. Could you advise me please, where could i get some?

 210. An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little bit analysis on this. And he in actual fact purchased me breakfast as a result of I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love studying extra on this topic. If potential, as you develop into expertise, would you thoughts updating your blog with extra details? It’s extremely useful for me. Big thumb up for this weblog publish!

 211. Hi this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 212. I’m truly enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Excellent work!

 213. I am curious to find out what blog system you are utilizing? I’m having some minor security problems with my latest website and I would like to find something more safe. Do you have any suggestions?

 214. of course like your website however you have to check the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to tell the truth then again I’ll certainly come again again.

 215. Hello, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, great blog!

 216. Hey there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same outcome.

 217. Hello there, I found your site by way of Google whilst looking for a similar subject, your website got here up, it appears great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 218. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is needed to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100% positive. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Cheers

 219. Hello just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same results.

 220. Thanks for your personal marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you could be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will often come back in the foreseeable future. I want to encourage you to continue your great posts, have a nice weekend!

 221. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read?

 222. Hi there! I understand this is somewhat off-topic however I had to ask. Does running a well-established website such as yours take a large amount of work? I’m brand new to blogging but I do write in my diary everyday. I’d like to start a blog so I can easily share my experience and feelings online. Please let me know if you have any suggestions or tips for new aspiring blog owners. Thankyou!

 223. Hiya! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this issue. If you have any suggestions, please share. With thanks!

 224. This design is spectacular! You obviously know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 225. Hi are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any html coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 226. Great work! That is the kind of information that are supposed to be shared across the net. Shame on the seek engines for now not positioning this submit upper! Come on over and seek advice from my website . Thank you =)

 227. Greetings! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a outstanding job!

 228. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 229. Howdy would you mind letting me know which hosting company you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good internet hosting provider at a fair price? Many thanks, I appreciate it!

 230. Hello there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same subjects? Thanks a ton!

 231. I’m really enjoying the design and layout of your website. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Exceptional work!

 232. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Cheers!

 233. I don’t know whether it’s just me or if everybody else encountering issues with your site. It appears as though some of the text within your posts are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them as well? This may be a issue with my web browser because I’ve had this happen previously. Cheers

 234. I’m really loving the theme/design of your website. Do you ever run into any browser compatibility problems? A handful of my blog readers have complained about my blog not working correctly in Explorer but looks great in Firefox. Do you have any tips to help fix this problem?

 235. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and everything. But just imagine if you added some great images or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and videos, this blog could undeniably be one of the best in its niche. Good blog!

 236. Hey there would you mind letting me know which webhost you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good web hosting provider at a honest price? Many thanks, I appreciate it!

 237. Awesome blog! Do you have any suggestions for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely confused .. Any suggestions? Thank you!

 238. Hey would you mind letting me know which web host you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good internet hosting provider at a reasonable price? Cheers, I appreciate it!

 239. Hi! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do you have any points or suggestions? Many thanks

 240. Heya are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any coding expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 241. Hi! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

 242. Hey! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!

 243. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and all. Nevertheless imagine if you added some great graphics or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and videos, this site could certainly be one of the greatest in its field. Terrific blog!

 244. Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam feedback? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me crazy so any support is very much appreciated.

 245. I don’t know if it’s just me or if perhaps everyone else experiencing problems with your site. It seems like some of the text within your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them as well? This could be a problem with my browser because I’ve had this happen before. Thanks

 246. Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; we have developed some nice practices and we are looking to trade solutions with others, why not shoot me an email if interested.

 247. Hello there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading your posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same topics? Many thanks!

 248. Howdy! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a extraordinary job!

 249. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 250. Hey! I know this is kind of off-topic but I needed to ask. Does operating a well-established website such as yours require a large amount of work? I’m completely new to blogging however I do write in my journal on a daily basis. I’d like to start a blog so I can share my own experience and thoughts online. Please let me know if you have any suggestions or tips for brand new aspiring blog owners. Thankyou!

 251. Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me mad so any support is very much appreciated.

 252. Keep up the wonderful work , I read few posts on this internet site and I conceive that your site is rattling interesting and holds bands of excellent information.

 253. Very efficiently written information. It will be valuable to anybody who employess it, including myself. Keep up the good work – can’r wait to read more posts.

 254. My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on various websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 255. Hello, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, awesome blog!

 256. Hi there outstanding website! Does running a blog similar to this require a large amount of work? I have very little knowledge of coding however I had been hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I know this is off subject however I simply had to ask. Appreciate it!

 257. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your website? My website is in the exact same area of interest as yours and my visitors would genuinely benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this ok with you. Many thanks!

 258. You can certainly see your expertise within the paintings you write. The world hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe. Always follow your heart. “We are near waking when we dream we are dreaming.” by Friedrich von Hardenberg Novalis.

 259. Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 260. I don’t know whether it’s just me or if perhaps everybody else experiencing problems with your website. It appears as though some of the written text on your posts are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well? This might be a problem with my browser because I’ve had this happen previously. Thank you

 261. Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it grow over time.

 262. With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of exclusive content I’ve either written myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my agreement. Do you know any techniques to help reduce content from being stolen? I’d genuinely appreciate it.

 263. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My site has a lot of exclusive content I’ve either created myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any solutions to help protect against content from being ripped off? I’d definitely appreciate it.

 264. Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.

 265. Greetings from Idaho! I’m bored to tears at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how fast your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, amazing site!

 266. The other day, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 267. Simply want to say your article is as astounding. The clearness in your post is just excellent and i could assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the enjoyable work.

 268. Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam remarks? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me mad so any support is very much appreciated.

 269. Have you ever thought about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and all. However just imagine if you added some great visuals or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and video clips, this website could undeniably be one of the very best in its niche. Wonderful blog!

 270. Hello there! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a outstanding job!

 271. Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam remarks? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me crazy so any help is very much appreciated.

 272. Hello there! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 273. Hi! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no back up. Do you have any methods to prevent hackers?

 274. Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 275. Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 276. Hello! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? Thank you

 277. Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have developed some nice practices and we are looking to swap techniques with other folks, be sure to shoot me an email if interested.

 278. Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 279. Excellent blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally overwhelmed .. Any tips? Thanks!

 280. With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of completely unique content I’ve either written myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you know any methods to help protect against content from being ripped off? I’d certainly appreciate it.

 281. Hey would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m looking to start my own blog soon but I’m having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 282. I am only writing to make you know of the excellent discovery my friend’s daughter gained reading through yuor web blog. She even learned too many issues, which included how it is like to possess a marvelous helping character to make folks quite simply gain knowledge of some advanced things. You actually exceeded my expectations. Many thanks for providing those effective, safe, explanatory and fun thoughts on that topic to Sandra.

 283. I’ve been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.

 284. I am really loving the theme/design of your website. Do you ever run into any internet browser compatibility issues? A small number of my blog audience have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any recommendations to help fix this issue?

 285. Hello, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, superb blog!

 286. Hey there would you mind letting me know which hosting company you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a fair price? Thanks a lot, I appreciate it!

 287. Fantastic website you have here but I was wondering if you knew of any discussion boards that cover the same topics talked about in this article? I’d really like to be a part of community where I can get comments from other experienced individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Thank you!

 288. Fantastic site you have here but I was curious if you knew of any message boards that cover the same topics discussed here? I’d really love to be a part of community where I can get responses from other knowledgeable people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Kudos!

 289. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% positive. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Many thanks

 290. I’m curious to find out what blog system you happen to be working with? I’m experiencing some minor security problems with my latest blog and I would like to find something more safe. Do you have any recommendations?

 291. Howdy would you mind letting me know which hosting company you’re using? I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good web hosting provider at a honest price? Kudos, I appreciate it!

 292. Have you ever thought about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and all. Nevertheless think about if you added some great images or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and videos, this site could certainly be one of the very best in its field. Superb blog!

 293. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% positive. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Thank you

 294. My coder is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a number of websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 295. Howdy! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when browsing from my iphone4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this issue. If you have any suggestions, please share. Cheers!

 296. Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have created some nice methods and we are looking to exchange strategies with others, be sure to shoot me an e-mail if interested.

 297. I’m truly enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Fantastic work!

 298. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 299. Hello! I understand this is kind of off-topic but I had to ask. Does managing a well-established blog like yours require a massive amount work? I am brand new to running a blog but I do write in my journal on a daily basis. I’d like to start a blog so I can share my own experience and views online. Please let me know if you have any recommendations or tips for brand new aspiring bloggers. Thankyou!

 300. Hello there I am so thrilled I found your site, I really found you by mistake, while I was searching on Digg for something else, Anyhow I am here now and would just like to say many thanks for a marvelous post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the awesome job.

 301. Howdy! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when viewing from my apple iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this issue. If you have any recommendations, please share. With thanks!

 302. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of unique content I’ve either created myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know any methods to help reduce content from being stolen? I’d truly appreciate it.

 303. Greetings from Florida! I’m bored to tears at work so I decided to browse your blog on my iphone during lunch break. I really like the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, great blog!

 304. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 305. Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam responses? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me crazy so any support is very much appreciated.

 306. Howdy! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? Thank you

 307. I do not know if it’s just me or if perhaps everybody else experiencing issues with your website. It appears like some of the written text on your content are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening to them too? This could be a problem with my browser because I’ve had this happen previously. Many thanks

 308. Hey! Do you know if they make any plugins to assist with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Many thanks!

 309. Hi would you mind sharing which blog platform you’re working with? I’m going to start my own blog soon but I’m having a difficult time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

 310. Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll certainly comeback.

 311. My husband and i felt quite contented when Edward could finish up his investigation while using the ideas he got in your site. It is now and again perplexing just to find yourself giving out tips and tricks that most people could have been making money from. And we remember we’ve got the blog owner to appreciate because of that. Most of the illustrations you’ve made, the simple site menu, the friendships you help foster – it’s got mostly great, and it’s really facilitating our son in addition to us recognize that this situation is enjoyable, which is certainly very important. Thank you for all!

 312. I was just seeking this information for a while. After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your site. I wonder what is the lack of Google strategy that don’t rank this type of informative web sites in top of the list. Generally the top websites are full of garbage.